×

Krople na pchły i kleszcze

Preparaty na pchły i kleszcze dla psa

Pchły i kleszcze mogą dopaść każdego psiaka. Twój pupil może je złapać na spacerze albo od innego psa lub kota. Jak im zapobiegać lub w razie potrzeb, jak się ich pozbyć? Niezbędne do tego będą krople przeciwko pchłom i kleszczom u psa. Sprawdź, jaki preparat wybrać i jak dopasować jego dawkowanie do wielkości i wagi swojego pupila.

Specjalistyczne krople - sposób na zapobieganie i zwalczanie infestacji kleszczy, pcheł i wszołów

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów służących do zapobiegania i zwalczania pcheł oraz kleszczy. Wśród nich popularnością cieszą się obroże przeciw pchłom i kleszczom, np. marki Foresto.

Zaufanie psiarzy zdobyły też tabletki doustne ze sprawdzonymi substancjami aktywnymi oraz krople przeciw kleszczom.

Jednymi z najpopularniejszych środków na kleszcze są preparaty w postaci kropli typu spot-on. Aktualnie powszechnie stosowanym składnikiem aktywnym przeciw pchłom i kleszczom u psów jest Fipronil. To główny składnik kropli takich jak Fiprex, Frontline czy Amflee. W kroplach dla psa przeciw kleszczom wykorzystuje się też powszechnie Imidakloprid i Permetrynę, czyli wyciąg z dojrzałych kwiatów wrotyczu dalmatyńskiego. Wymienione składniki aktywne znajdziesz np. w kroplach Advantix firmy Bayer czy w preparacie Super Beno.

Powyższe substancje czynne to doskonały patent na pasożyty zewnętrzne - zapobiegają i zwalczają infestacji kleszczy z gatunków Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus i Dermacentor spp, kleszczy ixodes ricinus rhipicephalus oraz pcheł z rodzaju Ctenocephalides spp. Po zastosowaniu preparatu brytan często chroniony jest też przed natrętnymi latem czy jesienią komarami i muchówkami. Najlepsze z nich zwalczają też inne insekty, takie jak groźne dla psów wszoły z gatunku Trichodectes canis. Oprócz tego, niektóre z nich są wykorzystywane jako element terapii podczas leczenia alergicznego pchlego zapalenia skóry u psa (w skrócie APZS). Pojedyncza dawka preparatu zapewnia ochronę nawet przez kilka miesięcy w przypadku pcheł oraz kilka lub kilkanaście tygodni w przypadku kleszczy. Dzięki nim Twój pupil nie zachoruje na przenoszone przez kleszcze choroby takie jak borelioza, babeszjoza czy anaplazma.

Jak stosować krople na pchły i kleszcze u psa?

Krople na pchły i kleszcze dla psa aplikuje się bezpośrednio na skórę zwierzęcia. Przed aplikacją preparatu należy dopilnować, by pupil nie miał kontaktu z wodą. Aby substancja czynna zadziałała we właściwy sposób, bezwzględnie zabraniamy w tym dniu kąpieli psiaka. Przed aplikacją zalecamy założenie rękawiczek ochronnych oraz dokładne umycie rąk po zastosowaniu kropli.

Krople przeciwko kleszczom i pchłom są gotowe do użycia? Aby je zakropić, należy rozchylić sierść psa tak, by widzieć skórę zwierzęcia. W przypadku dużych psów takich jak Samojed, Bernardyn, Husky czy Dog niemiecki możesz wyznaczyć kilka miejsc aplikacji: zaczynając od skóry między uszami z tyłu głowy, przez cały grzbiet do miejsca, do którego psiak nie dosięgnie językiem. Psiakom ras małych i średnich takich jak Shih tzu, West Highland White Terrier czy Mops preparat wystarczy zakroplić w jednym czy dwóch miejscach. 

Krople na pchły i kleszcze - kontroluj, czy nie doszło do wylizywania miejsca podania preparatu

By krople zadziałały prawidłowo, warto przestrzegać kilka zasad podczas i po aplikacji prepratu. Przede wszystkim, aby nie podrażnić skóry zwierzęcia nie wcieraj kropli - zamiast tego wyciskaj je z wyczuciem. Zużyj na raz całą dawkę preparatu dostosowanego do wagi Twojego pupila. Nie przejmujmy się też, że psiak po aplikacji kropli ma posklejaną lub tłustą sierść. To chwilowy stan, który minie samoistnie w ciągu kilku dni. Staraj się też nie dotykać zakroplonych miejsc i przez kilka dni ograniczyć dzieciom kontakt z pupilem. Poza tym bacznie obserwuj psa, czy nie wylizuje miejsc, w których zaaplikowałeś/-łaś preparat. Pod żadnym pozorem nie wychodź też ze zwierzęciem na spacer podczas deszczu czy ulewy, która mogłaby spłukać zaaplikowaną substancję. By nie przegapić terminu kolejnego zakraplania kropli przeciw kleszczom dla psa, zapisz w kalendarzu lub telefonie datę wykonanej aplikacji. Zabieg powtórz w ciągu czterech tygodni.

Czy krople na kleszcze są bezpieczne dla psa? Sprawdź ryzyko wystąpienia chorób lub niepożądanych reakcji po zastosowaniu preparatu

Krople dla psa przeciw kleszczom to produkty zabójcze dla pasożytów, ale z reguły bezpieczne dla zdrowia psów i ludzi. Mimo tego, większości preparatów nie zaleca się stosować u szczeniąt poniżej 8. tygodnia życia oraz psiaków ważących mniej niż 2 kg. Kropli nie należy aplikować też psu, który ma specyficzne uwarunkowania fizjologiczne zakłócające działanie kropli, np. jest uczulony na któryś składnik wybranego preparatu: Fipronil, Imidakloprid, Flumetrynę czy Permetrynę. Producenci kropli najczęściej odradzają też zakraplanie ich psom chorym oraz brytanom w procesie rekonwalescencji, np. po przebytej chorobie, zabiegu chirurgicznym czy porodzie. Z racji na brak zdolności do metabolizowania niektórych związków, kropli dla psów nie wolno stosować u kotów, królików czy innych zwierząt domowych. Czy krople na kleszcze szkodzą psu? Zdrowemu brytanowi na pewno nie wyrządzą krzywdy. To doskonały sposób, by zapobiegać kleszczom przez cały rok. To również idealny patent na odstraszanie komarów, który możesz podać bezpiecznie już kilkunastotygodniowemu szczenięciu! Dla porównania psiaka możesz zaszczepić np. przeciwko boreliozie bezpieczne dopiero od 12. miesiąca życia.

Mimo wszystko masz wątpliwości, czy krople na kleszcze dla psa są bezpieczne? Miesięcznemu szczeniakowi lub dorosłemu psu np. ze skłonnością do alergii możesz bezpiecznie podać krople na pchły i kleszcze oparte na naturalnych olejkach roślinnych. Ich działanie polega głównie na zwalczaniu owadów w najbliższym otoczeniu zwierzęcia przez ulatnianie nieprzyjemnego dla nich zapachu i smaku. Przy stosowaniu naturalnych środków biobójczych nie powinny wystąpić żadne działania niepożądane.

Czy krople na pchły są skuteczne?

Krople na kleszcze dla psa typu spot-on po zaaplikowaniu za uszami, na karku i na grzbiecie rozprzestrzeniają się po całym ciele zwierzęcia. Następnie zatrzymują się w podskórnej warstwie tłuszczowej oraz w mieszkach włosowych. Stamtąd sukcesywnie uwalniane są zawarte w ich składzie substancje czynne. Taki sposób działania zapewnia doskonałą skuteczność kropli dla psa przeciw kleszczom. Przy odpowiedniej aplikacji i przestrzeganiu zaleceń producenta, preparaty tego typu mogą skutecznie chronić psa przed kleszczami, pchłami, wszołami i wszami nawet przez kilka tygodni!

Czy pies może złapać kleszcza zimą?

Kleszcz u psa może żerować już w temperaturze 5 stopni Celsjusza! To nie tylko jedno z zagrożeń, które czeka na psa wiosną. W trakcie deszczowej i wilgotnej temperatury zimą i jesienią pasożyty stają się nawet bardziej aktywne. W efekcie jesienne wędrówki po parku czy lesie sprzyjają atakom pcheł i kleszczy. Mnóstwo pasożytów żeruje chociażby pod opadniętymi liśćmi czy zwiędniętymi trawami. Obowiązkiem każdego opiekuna psa jest więc zapewnienie mu skutecznej ochrony przed kleszczami i pchłami przez okrągły rok.

W piwnicach, schowkach, szparach w podłodze, w garażach, a nawet w dywanach i kanapach – wszędzie tam mogą żerować pchły! Dodatkowo, gdy nie mają żywiciela, osobniki dorosłe i larwy mogą przerwać bardzo długi czas w stanie hibernacji. Kleszcze są odporne na niskie temperatury - giną dopiero przy – 10°C, utrzymującej się przez 60 dni! Ryzyko zarażenia pchłami i kleszczami wzrasta w okresie intensywnej wymiany włosa okrywowego u psów. Sprawdzaj więc regularnie, czy Twój pupil nie przyniósł w sierści nieproszonych gości! Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak chronić pupila przed kleszczami w różnych porach roku? Zerknij na przygotowany przez nas artykuł poradnikowy.

Krople na pchły i kleszcze — wybierz preparat odpowiedni dla Twojego pupila

Planujesz kupić skuteczne krople na kleszcze dla swojego czworonoga, ale stajesz przed dylematem, które z nich wybrać? Na tym etapie przede wszystkim zwróć uwagę na stężenie (ilość) substancji czynnej zawartej w kroplach.

By ułatwić ten proces, producenci kropli dzielą je na:

  • krople na pchły i kleszcze dla psów ras miniaturowych i małych (np. o wadze 2-10 kg), oznaczone często symbolem S

  • krople przeciw kleszczom i pchłom dla psów średnich (np. o wadze 10-20 kg), z oznaczeniem M

  • krople przeciw kleszczom i pchłom zabezpieczające duże psy (np. o wadze 20-40 kg), oznaczone literą L

  • krople przeciw kleszczom i pchłom dla psów olbrzymich (o wadze powyżej 40 kg), oznaczone literą XL lub XXL

Kolejny krok to selekcja producentów i dostępnych kropli. Jaki preparat na kleszcze wybrać? Opublikowaliśmy na ten temat oddzielny, arcyciekawy artykuł. Jeśli szukasz holistycznej ochrony przeciwko różnym pasożytom i owadom, wybierz środek, który zapobiega i zwalcza infestację kleszczy oraz pcheł u psów, a jednocześnie odstrasza komary i muchówki. Dzięki temu nie musisz się martwić, że Twój ulubieniec zachoruje na przenoszone przez nie choroby. Twój pupil ma gęstą lub długą sierść, tak jak brytany rasy Border collie czy Chow Chow? W jego przypadku najlepsze będą krople przeciwko kleszczom u psa, które zabijają pasożyty umiejscowione na psie, a przy zostawiają je wczepione w skórę pupila, dzięki czemu kleszcze są lepiej widoczne. Twój psiak ma skłonność do stanów zapalnych skóry lub był leczony na alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS)? W takim razie polecamy wybrać krople, które poradzą sobie z pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi, a przy tym mogą być stosowane jako element złożonego leczenia alergicznego pchlego zapalenia skóry.

Nie wiesz, ile preparatu użyć? Producent zawsze umieszcza taką informację w dołączonej do opakowania ulotce. Przykładowo, 1 tubka kropli dla psów średnich może być czasem zaaplikowana także dla małego psa. W jego wypadku należy jednak zużyć tylko połowę tubki. Na opakowaniu znajdziesz też zawsze informację o tym, ile składnika aktywnego zawiera preparat. Najczęściej wartość ta podawana jest w milimetrach i wynosi 1 ml, 2ml, 2,5, 4 lub 4,5 ml.

Najlepsze krople na kleszcze i pchły dla psów w sklepie zoologicznym online Zoo24

Twój psiak uwielbia przebywać na świeżym powietrzu? Świetnie! Dzięki temu wzmacnia swoją odporność oraz zaspokaja potrzebę tropienia i kontaktu z innymi psami. W trosce o jego zdrowie w sklepie online Zoo24 przygotowaliśmy duży wybór preparatów przeciwko kleszczom i pchłom, idealnych dla psów o każdej wadze i wielkości. Produkty o niższym stężeniu substancji czynnych sprawdzą się doskonale u małego psa. Preparat o wyższym stężeniu na długie tygodnie zabezpieczy od pcheł i kleszczy psiaka o średniej wielkości i wadze, a ten z najwyższą dawką Imidaklopridu, Permetryny czy Metoprenu zagwarantuje bezpieczeństwo dużemu brytanowi.

Krople dla psa przeciw kleszczom z oferty naszego sklepu są rekomendowane przez wielu lekarzy weterynarii i ekspertów od zdrowia zwierząt. Najlepsze z nich mają holistyczne działanie: nie tylko zabijają pasożyty, ale też regulują ich wzrost oraz hamują rozwój niedojrzałych postaci pcheł (jaj, larw i poczwarek. Dzięki temu zwalczają pchły i kleszcze już w kojcu, legowisku, transporterze samochodowym czy klatce kennelowej - zanim jeszcze szkodniki wejdą w bezpośredni kontakt z Twoim ulubieńcem. Nasze krople na pchły i kleszcze możesz zaaplikować bez obaw dorosłemu psiakowi i szczeniakowi, zazwyczaj powyżej 12. tygodnia życia. Stosując polecane przez nas produkty biobójcze nie musisz się martwić, że kleszcz czy pchła zaatakuje Twojego pupila na spacerze, podczas wizyty u znajomych czy pobytu w psim hotelu. Spokój o zdrowie pupila to bezcenna wartość - zyskaj ją dzięki skutecznym i sprawdzonym kroplom przeciwko pchłom i kleszczom dla psów z oferty Zoo24!

Zobacz więcejZobacz mniej
Ilość produktów: 15

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się