×

Wrażliwy układ pokarmowy kota

Karma dla kota z problemami układu pokarmowego

Alergie, zła dieta, stres, infekcje bakteryjne lub wirusowe albo nagła zmiana karmy, to najczęstsze przyczyny chorób żołądka u kotów. Bagatelizowanie tych objawów może wywołać groźne dolegliwości, takie jak brak apetytu, nadżerki w przewodzie pokarmowym czy nieswoiste zapalenie jelita kota. By nie narażać na nie swojego pupila, wybierz najlepszą karmę, która zmniejszy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Karma dla kota na wrażliwe jelita — zadbaj o trawienie swojego mruczka

Nietolerancje pokarmowe i nadwrażliwość na pokarm to tzw. niepożądane reakcje na dostarczane kotu pożywienie. By je wyeliminować, warto więc działać u źródła, czyli wprowadzić zmiany w systemie żywieniowym pupila. W tym celu do jego menu warto wprowadzić hipoalergiczną karmę, działającą przyjaźnie na układ pokarmowy kocurka. Objawy alergii skórnych i pokarmowych zniweluje weterynaryjna karma Hipoalergiczna. Na problemy trawienne dla kotów dedykowane są karmy z członem Gastroenteric, Gastrointestinal, Sensitive, Sensible, Stomach & Intestines, Hepatic czy Hypoallergenic w nazwie.

Jak karma dla kota z wrażliwym przewodem pokarmowym wpływa na trawienie?

Karmy dla kotów typu Sensitive, Sensible czy Gastrointestinal opracowano, by pomóc mruczkom o wrażliwym układzie pokarmowym. Oprócz składników odżywczych niezbędnych w menu każdego kota karma dietetyczna tego typu zawiera łatwo przyswajalne produkty, z hydrolizowanym białkiem zwierzęcym na czele. Najlepsza karma weterynaryjna Gastrointestinal to ta oparta na białku o najwyższej wartości biologicznej. Biopolimer tego typu coraz częściej określany jest jako LIP (od ang. Low Indigestible Proteins). Strawność białek LIP przekracza 90%, dzięki czemu organizm kociaka z wrażliwym układem pokarmowym może przyswoić je w jak największym stopniu. Pożywienie zawierające białko LIP wyrównuje równowagę flory bakteryjnej jelit oraz zapobiega biegunkom, zaparciom i wymiotom.

By wyeliminować problemy jelitowe, karma typu Gastrointestinal nie powinna zawierać potencjalnie drażniących składników, takich jak gluten, sztuczne barwniki czy konserwanty. Zamiast nich, dla układu trawiennego zbawienna będzie zwiększona zawartość elektrolitów. Wśród niezbędnych składników odżywczych w diecie twojego kota warto wymienić również dodatki, takie jak witaminy A, D3, E, B czy C, kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, tauryna, fosfor, potas, sód czy wapń.

Lekkostrawna karma dla wrażliwych kotów — jakich składników odżywczych w niej szukać?

Strawne białka to nie wszystko! Karma sucha czy mokra na problemy żołądkowo jelitowe jest bogata również w inne, lekkostrawne składniki. Wśród nich czołowe miejsce zajmują prebiotyki oraz probiotyki, takie jak fruktooligosacharydy (FOS) czy mannanooligosacharydy (MOS). Przez dostarczanie do przewodu pokarmowego kota zdrowych bakterii jelitowych, poprawiają trawienie, zwiększają aktywność przeciwciał i hamują rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Dzięki nim potencjalne alergeny oraz negatywne bakterie i wirusy są usuwane poza organizm kota. Mokra czy sucha karma dietetyczna dla wrażliwych kotów może być też wzbogacona o probiotyk o nazwie inulina. Probiotyk w karmie dla kota Gastro pomaga w walce z problemami jelitowymi, ponieważ wspiera ich prawidłową perystaltykę i wpływa korzystnie na jakość odchodów zwierzęcia. Inulina, wraz ze zdrowymi cukrami, magazynowana jest także naturalnie w wielu warzywach i owocach. Ich obecność w karmie dostarcza dla młodych i dorosłych kotów o wrażliwym układzie pokarmowym rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Karma i inuliną jest doskonała dla kota z zaparciami: nie dość, że błonnik tego typu usprawnia trawienie, nie jest rozkładany przez bakterie gnilne. Twój pupil ma ogromny apetyt? Naturalny błonnik wpływa na zwiększenie objętość pokarmu, dzięki czemu mruczek szybciej odczuwa uczucie sytości.

Więcej na temat tego, jak wybrać karmę pupilowi, przeczytasz w naszym artykule blogowym pt. Jak dobrać karmę dla kota?

Mokra karma dla kota z problemami jelitowymi

Kondycję jelit zwierzęcia wspomoże szczególnie odpowiednia mokra karma dla kota z problemami jelitowymi. Duża wilgotność sprawi, że zawarte w niej składniki będą jeszcze łatwiej przyswajalne i lekkostawne. Ponadto, mokra karma niskotłuszczowa o wilgotności np. 80% czy 85% ułatwi kontrolę optymalnego nawodnienia pupila. Koty przy zaburzeniach czynności trzustki, trawienia i wchłaniania jelitowego wykazują czasem brak apetytu. Mokra karma niskotłuszczowa dla kota ma często wyjątkowo apetyczny wygląd i zapach. Skusi więc nawet największego kociego niejadka! To także pożywienie polecane dla kotów cierpiących na trwałe zatwardzenia lub zaparcia. Masz kota z długą, gęstą sierścią? Wiesz więc, jak łatwo dochodzi u niego do tworzenia kłaczków włosowych w układzie pokarmowym. Na problemy gastryczne pupila wybierz odpowiednią karmę mokrą z wysokoprzyswajalnym włóknem lub z nasionami babki płesznik, znanych powszechnie jako psyllium. Łuski babki płesznik zawierają dużo śluzu i rozpuszczalnego błonnika. Dzięki temu ułatwiają wydalanie sierści połykanej przez kota podczas codziennej toalety. Karmę z psyllium można też stosować przy nadkwasocie oraz problemach z gruczołami odbytu lub kwasicy u kota.

Sucha karma dla kota z problemami jelitowymi

Stan zdrowia kota z problemami jelitowymi może wspomóc również sucha karma. To pokarm łatwy w przechowywaniu, idealny na zdrowe uzębienie kocurka. Pamiętaj jednak, że sucha karma dla kota z problemami jelitowymi zawiera małe ilości wody: zaledwie ok. 10%. Jeśli zdecydujesz się na taki typ karmy, jeszcze staranniej monitoruj, ile płynów Twój pupil spożywa w ciągu doby. Przechodząc na odpowiednią dietę dla kotów wrażliwych, zwróć też uwagę, czy wybrana sucha karma ma obniżony poziom tłuszczu, podwyższoną zawartość elektrolitów i włókna oraz dodatek prebiotyków MOS, FOS czy psyllium.

Zobacz też:

Jak karmić kota z problemami jelitowymi?

Jeśli Twój kot zmaga się z biegunką czy zaparciami, ogranicz mu dostęp do pożywienia. By zapobiec dehydratacji (odwodnieniu), do jego miseczki wlej świeżą wodę pitną. Gdy najsilniejsze niestrawności miną, pupilowi możesz spróbować podać lekko strawny posiłek, np. garstkę karmy suchej czy mokrej Gastrointestinal. Po wypróżnieniu się kota zwróć uwagę na wygląd odchodów zwierzęcia. Jeśli w kale zauważysz krew czy śluz, natychmiast zwróć się do weterynarza.

Pamiętaj, że weterynaryjna karma dla kota z problemami jelitowymi może być skuteczną dietą eliminacyjną. Mimo tego, przy poważnych problemach żołądkowo-jelitowych tj. zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, lekarz weterynarii może zalecić leczenie farmakologiczne, oparte o leki przeciwbiegunkowe, przeciwwymiotne czy przeczyszczające. W przywróceniu zdrowej flory bakteryjnej jelit niezbędna może okazać się również suplementacja przy pomocy probiotyków i prebiotyków.

Sprawdź też:

Karma dla młodych i dorosłych kotów z nadwrażliwością pokarmową w sklepie zoologicznym online Zoo24.pl

W trosce o zdrowie młodych, starszych i dorosłych kotów z zaburzeniami trawienia, w sklepie internetowym Zoo24 przygotowaliśmy bogatą ofertę karm mokrych i suchych dla kotów, typu Gastroenteric, Gastrointestinal, Sensitive czy Sensible. Wyróżnia je lekkostrawna kompozycja, oparta o składniki najwyższej jakości. Prawidłowe trawienie kota gwarantują zawarte w karmach składniki odżywcze i dodatki, takie jak hydrolizowane białko, błonnik, drożdże, prebiotyki MOS i FOS. W trosce o zdrowie kotów wrażliwych karmy w rodzaju Gastrointestinal z naszej hurtowni mają też obniżony poziom tłuszczu, podwyższoną zawartość elektrolitów oraz dużą ilość włókna pokarmowego (błonnika). Nie masz sumienia, by patrzeć ze spokojem, jak Twój kot zmaga się z problemami żołądkowymi? Nie przedłużaj jego cierpienia i zamów karmę od Zoo24, która poradzi sobie z tymi schorzeniami na szóstkę z plusem!

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 23

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się