Parametry:
- Waga produktu
- 100g
Kamienie moczowe, niewydolność nerek czy zapalenie pęcherza to najczęstsze choroby układu moczowego u psa. By ograniczyć ich objawy i rozwój, przygotowaliśmy specjalną strefę VET z karmami dla psa z niewydolnością nerek. Sprawdź, która karma mokra lub sucha zda egzamin u Twojego pupila!
Twój psiak przejawia nadmierne pragnienie lub sika co kilka kroków na spacerze? Polidypsja (wzmożone pragnienie) lub poliuria (częste oddawanie moczu), to kłopotliwe dolegliwości. Przykładowo, psiak cierpiący na wielomocz może wydalać w ciągu doby nawet 45 moczu na każdy kilogram masy ciała! Opisane symptomy są nie tylko kłopotliwe, ale też groźne - sygnalizują, że Twój ulubieniec może cierpieć na niewydolność nerek.
Częste choroby układu moczowego u psa, oprócz niewydolności nerek, to:
infekcja bakteryjna — wywołana przez bakterie E. coli, gronkowce, Proteus spp., paciorkowce
kamienie moczowe — twarde złogi, które mogą powstawać w nerkach, moczowodach, pęcherzu moczowym lub cewce moczowej
zakażenia grzybicze — powodowane przez grzyby typu Candida albicans, Cryptococcus neoformans czy Aspergillus
kamica nerkowo-cystanowa
kamica moczanowa
zespół sercowo-nerkowy
wodonercze — w wyniku tej choroby dochodzi do zwężenia moczowodów. Chore nerki psa nie są w stanie odprowadzać wtedy moczu.
Ponadto, ze względu na występowanie możemy wyróżnić zakażenia dolnego odcinka układu moczowego oraz infekcje górnego odcinka układu moczowego. Schorzenia te najczęściej dotykają psich seniorów, ponieważ niewydolność nerek rozwija się bardzo powoli i na początku ciężko wychwycić jej objawy. Mimo tego, chorobę nerek możesz rozpoznać po wspomnianym już wzmożonym pragnieniu, zwiększonej częstotliwości oddawania moczu, a także po utracie wagi, braku apetytu, apatii i przykrym zapachu z pyska psiaka.
By nie dopuścić od rozwoju powyższych chorób, po zauważeniu któregokolwiek z groźnych symptomów radzimy skontaktować się z weterynarzem. Lekarz z pewnością zleci badania moczu takie jak posiew moczu, badanie biochemiczne, morfologia krwi, USG, RTG, zmierzenie ciśnienia krwi czy wykonanie biopsji nerek. Badania potwierdziły dysfunkcję nerek? W takim razie czas na wdrożenie kroków, które polepszą komfort życia psów z niewydolnością nerek!
Choć przewlekła niewydolność nerek jest chorobą nieuleczalną, jej objawy mogą załagodzić odpowiednie leki oraz karma i suplementy diety. Jakie jedzenie dla psa z niewydolnością nerek? Z myślą o psie chorym na nerki wybierz pożywienie z obniżoną zawartością białka, sodu i fosforu, który zaburza gospodarkę hormonalną. Spośród warzyw i owoców przyjaznych dla czworonogów najmniej fosforu zawierają gotowane jabłka, marchew, buraki, kalafior, pomidory czy ziemniaki. Zdecydowanie odradzamy podawanie psu choremu na nerki surowego mięsa oraz karmy mokrej czy suchej zawierającej ser żółty, żółtko jaj, ryby, ser twarogowy, jogurt, ryż, kasze, pestki czy soję. Ponadto, dobra karma nerkowa dla psa często zawiera dodatki takie jak żurawina, sód, kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, probiotyki, L-karnitynę i różnego rodzaju witaminy.
Zobacz też:
Pełnoporcjowa dietetyczna karma dla dorosłych psów chorych na nerki często oznaczona jest jako "renal". Występuje w dwóch postaciach: jako mokra i sucha karma. Niezależnie od stopnia wilgotności, pożywienie tego typu różni się od posiłków skomponowanych dla psów starszych czy szczeniaków. Z tego względu pożywienie dla brytanów z przewlekłą niewydolnością nerek powinno być dobrane do:
wieku psa
wagi i rasy pupila
By nie zatonąć w morzu karm poprawiających funkcjonowanie nerek u psów, zgodnie z powższymi krytermiami wyróżniamy:
karmy dla psów młodych (oznaczone jako renal junior, renal puppy)
karmy dla dorosłych psów (z dopiskiem renal adult)
kamy dla starszych psów (typu renal senior)
Może Cię zainteresuje: Jak wybrać karmę dla psa pod względem wieku?
Z kolei ze względu na specyficzne potrzeby różnych ras, mokra i sucha karma weterynaryjna stosowana przy przewlekłej niewydolności nerek jest dostępne jako pożywienie dla:
psów miniaturowych (renal mini)
psów małych (renal small)
psów średnich (renal medium)
psów dużych (renal large)
psów olbrzymich (renal giant)
Powyższe karmy mają różny rozmiar kawałków, dopasowany do wielkości pysków brytanów różnych ras i o różnej wadze. Posiadają też inne stężenie substancji odżywczych oraz dodatków. Przykładowo, sucha karma dla psa dużego często zawiera glukozaminę i chondroitynę, które regenerują chrząstki i stawy psa. Z kolei karmy dla seniorów z chorymi nerkami są wzbogacane o chroniącą wzrok luteinę albo przeciwutleniacze, hamujące procesy starzenia organizmu brytana. Z kolei odpowiednia dieta dla szczeniaka wyróżnia się większą zawartością białka oraz większą podażą kaloryczną.
Dietetyczna karma pełnoporcjowa dla psów młodych, dorosłych czy seniorów musi być ponadto oparta na łatwostrawnych źródłach składników odżywczych o wysokiej wartości biologicznej - tak, by nie obciążać niepotrzebnie nerek przez trawienie ciężkostrawnych substancji pokarmowych. Szukaj w nich też aminokwasów, niezbędnych do utrzymania prawidłowej masy mięśniowej pupila. Pamiętaj też, by karma dla psa z niewydolnością nerek miała niską zawartość fosforu i obniżoną zawartość białka.
Odpowiednio dobrane leki oraz suplementy diety usprawnią funkcjonowanie psiego organizmu i ułatwią mu życie z chorobą. Dodatki tego typu należy skonsultować z lekarzem weterynarii, który dobierze sposób leczenia i suplementacji psa z niewydolnością nerek najkorzystniejszy dla Twojego pupila. Przy ostrej niewydolności nerek specjalista może zalecić podać pupilowi leki moczopędne, czyli tzw. diuretyki, ułatwiające usunięcie nadmiaru płynów z organizmu psa. Ponadto, dla psów cierpiących na kamicę moczanową weterynarz może przypisać leki hipotensyjne (przeciwnadciśnieniowe), obniżające ciśnienie krwi, a także tzw. chelator fosforu. Suplement tego typu podawany w trakcie posiłku dzięki zawartości soli wapnia czy aktywnej witaminy D blokuje wchłanianie fosforu u zwierząt z przewlekłą niewydolnością nerek. Oprócz tego, w przypadku psa z chorymi nerkami lekarz może zalecić stosowanie probiotyków, niezastąpionych podczas biegunek, wzdęć i zaparć oraz w trakcie i po antybiotykoterapii. W przypadku niedoborów witamin i minerałów zbawienne dla starszych i dorosłych psów cierpiących na problemy z nerkami mogą być ponadto suplementy z witaminami i minerałami, takimi jak witaminy z grupy B czy kwas foliowy. Często dodawane są do nich również algi, glony oraz substancje niwelujące nieświeży oddech o zapachu amoniaku.
Sprawdź również produkty:
W asortymencie sklepu internetowego Zoo24 oferujemy najlepszej jakości karmy, preparaty witaminowe oraz suplementy diety, wspierające zdrowie psów z przewlekłą niewydolnością nerek. Wśród nich znajdują się karmy suche i mokre dla psów w różnym wieku, ras małych, średnich czy dużych. Receptury naszych karm wzmagają u psa pragnienie. Dzięki temu pupil częściej oddaje mocz. Jego płyny fizjologiczne są bardziej rozcieńczone, co zmniejsza ryzyko wytrącania się kryształów i hamuje powstawanie kamieni w układzie moczowym zwierzęcia. Dzięki zmniejszonej zawartości białka i obniżonej zawartości fosforu to pożywienie wspierające pracę nerek szczeniąt i psów dorosłych z problemami z układem moczowym. Każda polecana przez nas pełnoporcjowa dietetyczna karma dla psa z niewydolnością nerek to idealna karma podstawowa, która zaspokaja 100% dziennego zapotrzebowania organizmu psiaka na składniki odżywcze. Oprócz tego, obciążenie nerek czworonoga zmniejszą suplementy diety z naszej oferty. Przy chorobach nerek szczególnie polecamy suplement o naturalnym składzie, np. z żurawiną, jagodami czy łupinami dzikiej róży. Preparat tego typu ułatwi regulację pH dróg moczowych psiaka oraz zapobiegnie infekcjom dróg moczowych. Jeśli więc szukasz sprawdzonego pożywienia lub suplementu dla psa z niewydolnością nerek, nie zwlekaj — sucha czy mokra karma wspierająca żywienie psów z chorobami nerek nie może się doczekać, aż trafi do Twojego koszyka!
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Lista życzeń
WróćWróćMusisz się zalogować
Zaloguj się
Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.
Zaloguj sięJesteś pierwszy raz? Zarejestruj się i dołącz do programu lojalnościowego. Dowiedz się co zyskasz