×

Karma dla psów rasowych

Przy wyborze diety dla psa warto sugerować się nie tylko wiekiem, wielkością czy poziomem aktywności zwierzaka, ale też uwarunkowaniami typowymi dla rasy, którą reprezentuje. Karmy dla yorków, dogów niemieckich czy amstraffów są dopasowane do szybkości ich metabolizmu, tempa starzenia, skłonności do nadwagi czy innych schorzeń charakterystycznych dla danej grupy. Co jeszcze wyróżnia specjalistyczne karmy którą z nich nabyć dla swojego pupila? Odpowiedzi poniżej.

Zalety karm dla psów konkretnych ras:

1. Mają wielkość oraz teksturę dopasowaną do rozmiarów pyska i zębów psiaka. Efekt: mniejsze ryzyko zadławienia zbyt dużym chrupkiem czy krokietem oraz trudności w przetrawieniu niedostatecznie rozgryzionego pokarmu.

2. Wspierają zdrowie rasowych pupili. Efekt: psiak chroniony przed chorobami typowymi dla danej rasy.

3. Ich wartość energetyczna odpowiada zapotrzebowaniu kalorycznemu wybranej rasy. Efekt: nie musisz się obawiać ryzyka przekarmienia lub niedożywienia psiaka.

4. Są zbilansowane pod kątem zapotrzebowania danej rasy na konkretne mikro- i makroskładniki. Efekt: silny i zdrowy pupil. Przykładowo, niedobory tłuszczów mogą prowadzić do zaburzeń funkcji rozrodczych, a niedobór wapnia, fosforu i witaminy D – do demineralizacji zębów i kości zwierzaka.

5. Ułatwiają trawienie. Efekt: psiak mniej narażony na nietolerancje pokarmowe, niestrawności inne problemy żołądkowe. Do tej kategorii należy pożywienie wzbogacone m.in. o dodatek drożdży piwnych, prebiotyki FOS i MOS, zioła, warzywa czy ekstrakt z Jukki Schidigera.

6. Mają smak i zapach uwielbiany przez rasę psów, dla której zostały opracowane. Efekt: nie musisz zachęcać psiego niejadka do opróżnienia miski z jedzeniem.

Ogólne podpowiedzi dotyczące karmienia psów są Twoim zdaniem niewystarczające? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie karm dedykowanych dla wybranych ras. Na tej liście znalazła się:

Karma dla Chihuahua

Według oficjalnych danych to najmniejsze psy na świecie! Dlatego karma dla chihuahua musi być dopasowana kształtem oraz rozmiarem do anatomii miniaturowej szczęki i przełyku. Zgodnie z ogólnymi wytycznymi, pożywienie dla chihuahua powinno mieć wysoką zawartość składników pochodzenia zwierzęcego: głównie białka drobiowego o bardzo wysokiej strawności. Do najlepszych karm w tej kategorii zalicza się pożywienie z witaminami A, D3 oraz żelazem, jodem, miedzią, cynkiem i selenem. Z myślą o swoim filigranowym psiaku wybieraj karmy w niewielkich opakowaniach, np. z zapięciem strunowym. Dzięki temu zawarte w nich pożywienie – podawane chihuahua w małych porcjach – nie zwietrzeje i nie straci przedwcześnie swych walorów smakowych.

Karma dla Shih Tzu  

Chwytanie i rozgryzanie pożywienia shih tzu ułatwi karma o wielkości, kształcie i teksturze dopasowanej do brachycefalicznej budowy jego pyszczka. Wśród składników cennych dla zdrowia pupila warto wymienić choćby suszone białko, tłuszcze zwierzęce, witaminę A czy kwasy tłuszczowe Omega-3.  Młodym shih tzu podawaj karmę o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy – taką, która wzmocni układ immunologiczny szczeniąt narażonych na kontakt z bakteriami innych zwierząt domowych i nowych właścicieli.

W wyniku specyficznej budowy kufy, dorosłe Shih Tzu mają anatomiczne tendencje do chorób przyzębia. Ważne więc, by ich pożywienie zawierało substancje neutralizujące wapń, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny uzębienia.  

Karma dla Yorkshire Terrier

Podstawę diety yorków, jak też pozostałych psów, powinno stanowić mięso – źródło białek i tłuszczów. W menu yorkshire terrier znaleźć się muszą również ułatwiające trawienie gotowane warzywa i owoce, bogate w składniki odżywcze i witaminy. Powyższe wymogi spełniają karmy, które w naszym sklepie otrzymały kategorię „Karma dla Yorkshire Terrier”. Wśród nich znajdziesz pożywienie dla szczeniąt i dorosłych yorków, ze zbożami lub bezzbożowe, sprzyjające utrzymaniu lśniącej sierści i prawidłowej pracy układu pokarmowego.

Karma dla Szpica Miniaturowego

Podróżowały Titanikiem, bywały na dworach królowej Wiktorii czy Wilhelma II, a ponadto stały się gwiazdami internetu – nic dziwnego, że szpice miniaturowe zasługują na dietę najwyższej rangi! Żywiołowe psy podczas codziennych aktywności tracą mnóstwo energii, dlatego ich dieta powinna być bogata w białko i tłuszcz. Ze względu na ryzyko łysienia – szczególnie alopecji X czyli nagłej utraty sierści na kończynach, tułowiu czy ogonie – wymagają diety bogatej w kwasy Omega-3 i Omega-6.

Karma dla Golden Retrievera

Golden retrievery to ogromne łakomczuchy! W połączeniu z tendencją do przybierania na wadze, mogą bardzo łatwo zachorować na otyłość. Z tego względu goldenowi warto podawać karmy dedykowane jego rasie: o kaloryce ułatwiającej utrzymanie prawidłowej masy ciała nawet u psów po sterylizacji lub prowadzących spokojny tryb życia. Szukając karmy dla golden retrievera sprawdź też, czy zawiera wspierającą zdrowie serca taurynę oraz kwasy tłuszczowe EPA i DHA, dbające o jego sierść i skórę.

Karma dla Labradora

Szczeniak, pies dorosły albo sterylizowany – na naszej stronie znajdziesz karmy dopasowane do potrzeb żywieniowych różnych labradorów. Podobnie jak inne duże psiaki, labrador retrievery, labradory angielskie czy amerykańskie uwielbiają jedzenie. Przy tym mają genetyczną skłonność do otyłości. Ryzyko przybrania na wadze zmniejszy karma o wysokiej strawności, bogata w mięso, warzywa i owoce, o niskiej zawartości tłuszczów i produktów zbożowych. Wszystkie te cechy posiadają m.in. karmy marki Royal Canin dla  labradorów. Niektóre z nich mają wielkość i kształt ułatwiający pobieranie pokarmu i zachęcający do intensywnego przeżuwania karmy – tak, by spowolnić proces jedzenia największych psich żarłoczków.

Karma dla Owczarka niemieckiego

Ze względu na stosunkowo dużą wagę i rozmiar, owczarki często cierpią na problemy ze stawami, dysplazję stawów biodrowych, dolegliwości żołądkowo-jelitowe czy problemy z tarczycą. W trosce o ich kondycję i zdrowie oferujemy karmy dla szczeniąt i dorosłych owczarków niemieckich zawierające mnóstwo witamin A, D3, E, K, B1, B2, kwasy tłuszczowe EPA i DHA, mikroelementy oraz wysoko przyswajalne białko, chroniące kości, stawy, skórę, futerko, naturalną odporność oraz układ pokarmowy psiaków. Opisywane pożywienie jest odpowiednie dla psów szczególnie aktywnych: policyjnych, ochronnych czy wykorzystywanych w dogoterapii.

Karma dla Buldoga francuskiego

Buldogi francuskie to typowi domatorzy: od intensywnych spacerów czy zabaw wolą relaks na wygodnym posłanku. Dlatego warto serwować im lekkostrawne posiłki zawierające minimum 20% białka w składzie. Organizmy buldożków nie wytwarzają samodzielnie tłuszczów – źródła kwasu linolowego i linolenowego oraz witamin A, D, E i K. Idąc tym tropem, w diecie buldoga niezbędne jest pożywienie zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Buldogi – wielcy smakosze – często jedzą łapczywie. Przed zadławieniem ochroni je więc odpowiednio rozdrobniona karma, dedykowana psom ras brachycefalicznych, ze spłaszczoną kufą i krótką, kwadratową czaszką.

Dysplazja stawów łokciowych czy biodrowych, alergie, problemy skórne, choroby mięśnia sercowego i żołądka – by nie dopuścić do tych schorzeń, rottweilerowi polecamy podawać monobiałkową, hipoalergiczną karmę bez sztucznych barwników, konserwantów i produktów GMO, bogatą w taurynę oraz kwasy EPA i DHA. Zdrowie stawów zapewni im pożywienie wzbogacone o glukozaminę i chondroitynę. Ponadto, rottweilerom wykorzystywanym jako psy pracujące warto podawać karmę o podwyższonej zawartości białka, obecnego przede wszystkim w mięsie. Wysokobiałkowe pożywienie zaleca się serwować również szczeniętom tej rasy.

Karma dla Jack Russell Terrier

Wysokojakościowe mięso i tłuszcze to podstawa zdrowej diety jack russell terriera. Ponadto urozmaiceniem jego menu oraz źródłem błonnika i wielu witamin mogą być lekkostrawne warzywa takie jak gotowana marchew, ogórek, buraki czy pietruszka. Świetne karmy dla psów rasy jack russell terrier znajdziesz w naszym sklepie. Wyróżnia je wysoka zawartość białka i olejów oraz dodatek surowego włókna, przyczyniającego się do rozwoju pozytywnych bakterii w jelicie grubym zwierzaka. Karmy z witaminami, drożdżami piwnymi i pulpą warzywną dbają również o stopniowe tempo wzrostu juniorów rasy jack russell terrier.

Karma dla Jamnika

„Apetyt rośnie w miarę jedzenia” – w przypadku jamników to nader adekwatne powiedzonko. Gdy w ich misce pojawia się smakowite jedzonko, nie mają innej opcji jak tylko z apetytem zjeść wszystko do ostatniego okruszka! Jamnik standardowy, miniaturowy czy króliczy – niezależnie od wielkości, każdy z nich jest narażony na nadwagę. Na szczęście przed otyłością ustrzec go może karma o wyjątkowo wysokiej strawności, z ułatwiającą trawienie pulpą warzywną w składzie. Właściciele jamników – szczególnie narażonych na powstawanie kamienia nazębnego – powinni też szukać karmy z dodatkiem związków chelatujących czyli wiążących wapń. Przed przedwczesną utratą wzroku i zwyrodnieniami plamki żółtej psiaki uchroni dodana do pożywienia luteina, a przed schorzeniami stawów i kości – składniki zawierające chondroitynę.

Karma dla Cocker Spaniela

Cocker spaniel to pies o ogromnych pokładach energii, który nie znosi nudy. Zadbaj, by jego dieta była bogata w białko takie jak wołowina, kaczka, kurczak, indyk czy jagnięcina. Źródłem sił witalnych w jego jadłospisie mogą być również jaja oraz ryby. Za tak skomponowane menu psiak odwdzięczy Ci się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Receptura jakościowych karm dla cocker spanieli najczęściej uwzględnia również warzywa i owoce. Ponadto, w okresie intensywnego linienia cocker spanielowi zaleca się podawać pożywienie zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe i biotynę, przyspieszającą wzrost włosa i dbającą o jej formę.

Karma dla Boksera

Chude mięso indyka, kurczaka, wołowina, perliczka czy królik, to doskonałe źródło energii, dobrze przyswajalnego białka oraz nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, w przypadku boksera. To kochające swych właścicieli psiaki z ogromnym (dosłownie) sercem. Przed arytmią, podzastawkowym zwężeniem aorty (SAS) czy kardiomiopatią rozstrzeniową pupila ochroni karma z tauryną. Przetrawienie przepysznego pokarmu ułatwi receptura z prebiotykami i np. pulpą z buraków o obniżonej zawartości tłuszczu. O sprawność fizyczną oraz kondycję skóry, sierści i układu nerwowego boksera zadba karma z olejem rybnym (np. z łososia), kwasami Omega-3 i Omega-6.

Szczeniętom rasy bokser polecamy podawać karmę o odpowiednim stężeniu soli mineralnych, w szczególności o optymalnym stosunku wapnia do fosforu. Rozwój masy mięśniowej młodego boksera ułatwi pożywienie z odpowiednią zawartością białka, kwasów tłuszczowych EPA i DHA oraz L-karnityną. Przed niestrawnościami, niezależnie od wieku, boksery ochroni karma zawierająca ekstrakty z drożdży oraz fruktooligosacharydy (FOS) i mannooligosacharydy (MOS), będące źródłem ułatwiającego trawienie błonnika.

Karma dla Pudla

Pudel duży, średni, mały, miniaturowy czy toy – z racji na zróżnicowaną wielkość wynoszącą od około 20 do 60 cm w kłębie, wobec poszczególnych odmian pudli stosowane są różne zalecenia pokarmowe. Generalnie jednak, w piramidzie żywieniowej pudla powinno się znaleźć przede wszystkim mięso. Pudle często cierpią na nadwrażliwości lub alergie pokarmowe, dlatego najbezpieczniej wybrać im karmę zawierającą jeden typ mięsa (tzw. monobiałkową), hipoalergiczną lub bezglutenową. Do mięs o najniższym potencjale alergennym należy królik, kozina, wołowina czy łosoś. Przed zbyt łapczywym spożywaniem pokarmów prowadzącym m.in. do skrętów żołądka, pudla uchroni karma o skondensowanej formie, wymuszająca długie i dokładne gryzienie pokarmu. 

Karma dla Mopsa

Z uwagi na drobny pyszczek, gruby język oraz wąskie gardło do codziennego menu mopsa warto włączyć karmę o optymalnie rozdrobnionej formie, która zmniejszy ryzyko zadławienia pokarmem. Mało ruchliwe mopsy mogą mieć ponadto problemy z niestrawnościami, skutkujące gazami i bólami żołądka. O wrażliwy brzuszek pupila zadba niskokaloryczna karma o wysokiej zawartości błonnika, którego źródłem są często ziemniaki, pulpa buraczana, groch, ekstrakt z cykorii lub wyciąg z drożdży browarniczych. Niezbędne jest też, by dieta mopsa była odpowiednio zbilansowana oraz bogata w wysokiej jakości białko zwierzęce i zdrowe tłuszcze. 

Karma dla Sznaucera miniaturowego

Sznaucery to niezwykle aktywne psy, które w kwestii żywienia nie lubią monotonii. Ważne więc, by do ich miski trafiały karmy dostarczające im zróżnicowanych doznań sensorycznych. Jednego dnia może to być np. pożywienie o smaku jagnięciny, innego – dziczyzna, królik albo indyk. Nie może w niej zabraknąć warzyw: jabłek, buraków, dyni czy batatów. Wielkościowo karma powinna mieścić się łatwo w małej szczęce sznaucerka. Większa wilgotność ułatwi utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia jego organizmu.

Karma dla Beagle'a

Psy rasy beagle mają tendencję do nadwagi, dlatego w ich diecie sprawdzą się zwłaszcza karmy o obniżonej zawartości tłuszczu, ułatwiające utrzymanie prawidłowej masy ciała. Stawy i kości psów rasy beagle wzmocni pożywienie bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, z włóknem pokarmowym sprzyjającym uczuciu sytości i prawidłowemu trawieniu. Beagle zalicza się do posokowców, czyli niezwykle aktywnych psów myśliwskich. Szczególną rolę w ich żywieniu odgrywają więc karmy wysokobiałkowe, o recepturach opartych na nieprzetworzonym, zdrowym mięsie. Kondycję wzroku psiaka wspomoże pożywienie zawierające luteinę, a ich siły witalne wzmocni karma z polifenolami i przeciwutleniaczami w składzie.

Karma dla West Highland White Terrier

Stoisz przed skomponowaniem menu dla pupila rasy west highland white terrier? Zwróć uwagę na karmy o recepturach opartych na mięsie i podrobach. Na drugim miejscu w ich składzie powinny znaleźć się warzywa i owoce. West highland white terrier mają tendencje do nietolerancji pokarmowych, problemów skórnych i dolegliwości trawiennych, dlatego z ich diety warto wyeliminować zboża: pszenicę, jęczmień, owies, ryż, kasze, kukurydzę czy makarony. Rasa ta dobrze toleruje dietę BARF, opartą na surowym mięsie, niezawierającym produktów przetworzonych czy modyfikowanych genetycznie. Decydując się na dietę BARF, należy koniecznie zadbać o suplementację psa. Mniej czasochłonne i łatwiejsze jest więc podawanie psu gotowej karmy, dedykowanej dla rasy west highland white terrier.

Karmy dla psów rasowych: podsumowanie

Jak widać, każda z ras psów posiada unikatowe cechy i wymagania pokarmowe. Dlatego choć wybór karmy dla rasowego pupila nie należy do najprostszych, przed zakupem konkretnego produktu warto jak najlepiej poznać rasę, którą reprezentuje Twój ulubieniec. Pomocne w tym względzie mogą okazać się tematyczne blogi, e-booki, vlogi oraz inne materiały poradnikowe, prowadzone przez psich dietetyków, behawiorystów, dogoterapeutów, petsitterów oraz producentów i dystrybutorów karm dla psów. Decydując się na rasowego psiaka z hodowli możesz także podpytać hodowcę, czym karmi na co dzień wystawiane na sprzedaż szczeniaki oraz rodziców Twojego pupila.

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 24

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się