Parametry:
- Etap życia psa
- Dorosły
- Rodzaj karmy
- Mokra
- Smak wiodący
- Mix smaków
- Waga produktu
- 100g
- Waga psa
- Małe rasy 2-10 kg
- Zwierzę
- Pies
Wybór odpowiedniej karmy dla futrzastego przyjaciela ma kluczowe znaczenie dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia psa. Podobnie jak ludzie, psiaki różnych rozmiarów mają zróżnicowane potrzeby żywieniowe, wymagające wprowadzenia diety spełniającej ich specyficzne wymagania.
W naszym sklepie znajdziesz karmy dopasowane do psów różnej wielkości i wagi:
Małe rasy psów, takie jak chihuahua, pomeranian, york, maltańczyk czy malutki kundelek, powinny spożywać łatwo przyswajalną karmę suchą w formie niewielkich granulek czy krokietów. Pokarm powinien mieć rozmiar, który bez problemu zmieści się w pyszczkach psiaków oraz ułatwi żucie i trawienie pokarmu. Rozgryzanie dużych granulek może wymagać od małych psów mnóstwa energii i w efekcie zrazić je do serwowanego pożywienia na długi czas.
Uzupełnieniem diety małego psa może być odpowiednio zbilansowana karma mokra, najlepiej bez dodatku bulionu oraz sztucznych barwników, konserwantów i wypełniaczy. Tylko karma najwyższej jakości nie podrażni szczególnie delikatnych, małych żołądków. Karmę mokrą poleca się także podawać psim seniorom, cierpiącym na choroby przyzębia lub z brakami w uzębieniu.
Zdarza się, że psy małych ras, takie jak yorkshire terrier oraz osobniki ras brachycefalicznych – mopsy, pekińczyki, shih tzu czy teriery – mają genetycznie słabszy węch. Dedykowane dla nich karmy powinny odznaczać się intensywniejszym zapachem i większym stopniem smakowitości.
Ponadto, małe psiaki mają małe żołądki, przez co są bardziej narażone na przekarmienie. By do tego nie dopuścić, karmę warto podawać im częściej, ale w małych ilościach, przykładowo 4-5 razy na dobę. Z drugiej strony, niewielkie psiaki zużywają więcej energii na ogrzanie organizmu i inne podstawowe przemiany metaboliczne. W efekcie mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne na każdy kilogram masy ciała. Proporcja ta w niektórych wypadkach wynosi o ponad połowę więcej, niż u dużych psów!
Jeśli interesuje Cię temat żywienia małego psa, zerknij na przygotowane przez nas propozycje:
Do tej kategorii należą karmy dla psiaków o bardzo różnorodnej wielkości i wadze, takich jak beagle, buldogi, samice owczarków australijskich czy cocker spaniele. Ich wymagania żywieniowe zależą nie tylko od masy ciała, ale też od predyspozycji genetycznych oraz stylu życia.
W przypadku karmy suchej, psy ras średnich najlepiej trawią karmę w postaci granulek średniej wielkości, przez producentów karm oznaczonych często symbolem „M”. Najlepiej podawać im 2-3 posiłki dziennie, w regularnych odstępach czasu oraz w ilości nieco większej, niż dla ich mniejszych psijaciół.
Generalnie dorosłe osobniki średnich ras powinny spożywać około 250 – 300 gramów gotowanego mięsa mięśniowego oraz podrobów dziennie. Ścisłych norm żywieniowych warto przestrzegać w przypadku psów o krępej budowie ciała z tendencją do szybkiego przybierania na wadze, takich jak basset hound czy kojarzony z królową Elżbietą II welsh corgi pembroke. Z kolei więcej pożywienia możemy podawać psom stróżującym, pasterskim i gończym, czyli płochaczom, tropowcom, posokowcom, dzikarzom, norowcom czy aporterom. Ponadto, wymienione typy zwierzaków powinny otrzymywać karmę suchą lub/i mokrą bogatą w mięso – niezastąpione źródło energii, będące budulcem masy mięśniowej.
Posiadasz psiaka o średniej wadze? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie karm, które mogą trafić do jego miski.
Psy dużych ras w tym labradory, owczarki niemieckie, chow chow czy golden retrievery, ze względu na znaczne rozmiary oraz podatność na problemy ze stawami, mają bardzo charakterystyczne potrzeby żywieniowe. Do ich misek powinna trafić karma sucha oraz/lub mokra o 20-30% udziale białka oraz o wyższej zawartości wapnia i fosforu. Pożywienie tego typu zawiera glukozaminę i chondroitynę – związki chemiczne, które wspierają kondycję narażonych na ogromne przeciążenia kości i stawów.
Metabolizm dużych psów jest znacznie wolniejszy, niż ich mniejszych kumpli. Dlatego dieta dogów niemieckich, mastifów tybetańskich czy bernardynów nie może być zbyt kaloryczna. Dokładne wytyczne odnośnie ilości i wartości energetycznych pożywienia dla dużych psów znajdziesz w tabelach żywieniowych podanych na opakowaniu, saszetce lub puszce konkretnej karmy.
Twój psi olbrzym po jedzeniu jest często apatyczny i ospały? By nie doprowadzać do obciążenia układu trawiennego, przygotowaną dla niego dzienną dawkę karmy podziel na 2 lub 3 mniejsze porcje. Największą z nich serwuj psiakowi w godzinach porannych, by jego organizm miał czas na całkowite strawienie większej ilości pokarmu.
Odrębne wymagania żywieniowe, niezależnie od wielkości i wagi, dotyczą psich seniorów, a także psów cierpiących na nietolerancje pokarmowe, alergie czy specyficzne schorzenia. Przed ustaleniem diety dla takiego psiaka, najbezpieczniej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że na skomponowanie psiego menu warto poświęcić czas i uwagę! Odpowiednio odżywiony pies to bowiem pies zdrowy, spokojny i szczęśliwy, który w dobrej kondycji może przeżyć z nami wiele pięknych, wspólnych chwil.
Jeśli jesteś właścicielem szczeniaka lub dorosłego psiaka dużej rasy, z czystym sumieniem możesz zaserwować mu jedną z tych karm dla szczeniaków dużych ras.
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Lista życzeń
WróćWróćMusisz się zalogować
Zaloguj się
Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.
Zaloguj sięJesteś pierwszy raz? Zarejestruj się i dołącz do programu lojalnościowego. Dowiedz się co zyskasz