×

Kot

Zdrowie kota

Genetyka, regularne wizyty u weterynarza, aktywność fizyczna, higiena, unikanie stresu i przebywanie w przyjaznym środowisku, to tylko niektóre czynniki wpływające na zdrowie kota. Tężyznę fizyczną oraz kondycję psychiczną mruczka poprawi również odpowiednia karma, suplementy diety oraz preparaty i odżywki witaminowe. Dodatkowo, stan zdrowia pupila pomogą skontrolować tabletki odrobaczające i testy diagnostyczne. Sprawdź, które z nich wybrać dla kota wymagającemgo specjalnego podejścia do kwestii zdrowia.

Jaka karma dla kota jest najlepsza?

Dieta twojego kota powinna być dostosowana indywidualnie do jego wieku, trybu życia, osobistych upodobań oraz ewentualnych niedoborów, nietolerancji lub alergii pokarmowych. Jaka jest zdrowa karma dla kota? Za bezpieczne dla kociego organizmu uchodzą pełnowartościowe mokre i suche karmy mięsne, bogate w kwasy Omega-3 i Omega-6. Im więcej białka pochodzącego z mięsa, tym lepiej! W rezultacie jego zawartość może wynosić nawet ponad 80 czy 90% w przypadku karm mokrych i około 20 do 40% w karmach suchych. Najlepiej sprawdzi się suszone mięso oraz podroby. W diecie mruczka ważne są również włókna roślinne, drożdże, oleje i inne prozdrowotne dodatki.

Specjalistyczne karmy - klucz do zdrowia i długiego życia każdego kota

Do miski mruczka może trafić też specjalistyczna karma weterynaryjna (z ang. veterinary diet). To specjalnie opracowany rodzaj pożywienia, dedykowany dla kotów borykających się z różnymi chorobami i schorzeniami zdrowotnymi. Ze względu na rodzaj choroby na rynku zoologicznym wyróżniamy m.in.:

  • Specjalistyczne karmy dla kotów ze schorzeniami dermatologicznymi - mają składniki o właściwościach przeciwwzapalnych tj. Kwasy Omega-3 i Omega-6 (EPA i DHA), drożdze czy probiotyki (np. Probiotyk Enterococcus Faecium). Niezwykle istotne są także dodatki np. biotyny, niacyny, chelatu cynku albo witamin z grupy B, które pielęgnują sierść i pazurki kota oraz dbają o ogólną kondycję jego organizmu.

  • Karmy dla kota z problemami jelitowymi i gastrycznymi - Jaka karma sprawdzi się u kota z wrażliwym żołądkiem? Zachecamy do podawania pupilowi karmy z łatwo przyswajalnym białkiem, bogatą w kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, elektrolity i witaminy z grupy B, a także probiotyki oraz błonnik FOS - kluczowe źródło energii dla kolonocytów i mikroflory jelita grubego mruczka.

  • Karmy dla czworonogów podatnych na alergie i nietolerancje pokarmowe - są skomponowane z niealergennego białka jednego rodzaju, np. owadziego, królika, kaczki, strusia, koźliny, dziczyzny. Ich receptura najczęściej nie zawiera zbóż, konserwantów, sztucznych polepszaczy smaku, produktów GMO, mięsa i tłuszczu kurzego.

  • Specjalistyczne karmy dla kotów z niewydolnością nerek - przed infekcjami układu moczowego i przewlekłą niewydolnością nerek mruczka ochronią karmy z ograniczoną ilością fosforu, zawierające małą ilość białka i jednocześnie zwiększone stężenie kwasów Omega-3 i Omega-6. Dobrze sprawdzą się też karmy bogate w naturalne witaminy i minerały, tj. witamina A, D3, dodatek EPA/DHA, przeciwutleniacze czy wyciąg z omułka nowozelandzkiego (GLM).

  • Karmy dla kotów z nadwagą i otyłością - to pokarm wysokobiałkowy o obniżonej zawartości tłuszczu, ze zbilansowaną ilością węglowodanów, witamin i minerałów. Często zawiera specjalistyczne białko LIP, które zawiera nie więcej niż 10% niestrawnych frakcji. Trawienie otyłego kota pobudzi dodatek L-karnityny, podwyższona ilość błonnika, prebiotyki (np. Inulina z cykorii) oraz Fruktooligosacharydy (FOS) i Mannanoligosacharydy (MOS). Objawy otyłości u kota zwalczysz też dietą bez zbóż, barwników, wzmacniaczy smaku i konserwantów. Karmy dla kotów z nadwagą i otyłością to idealny wybór dla mruczków po sterylizacji lub kastracji oraz kocich seniorów.

Dlaczego warto stosować karmy weterynaryjne dla kotów?

Weterynaryjna karma mokra i sucha powinna być dostosowana do potrzeb kota przez lekarza weterynarii. To konieczny typ diety w przypadku, gdy Twój zwierzak cierpi m.in. na choroby dziąseł i przyzębia, niestrawności, zaburzenia wzrostu okrywy włosowej. Karmy weterynaryjne są pomocne również, gdy Teój pupil ma pasożyty wewnętrzne, boryka się z przewlekłą chorobą nerek lub cierpi na szereg innych dolegliwości.

Karmę weterynaryjną warto stosować, ponieważ:

  • to często karma dla kota o najlepszym składzie

  • poprawia wchłanialność podawanych leków i suplementów

  • nie obciąża układu pokarmowego i trawiennego kota

  • eliminuje lub hamuje rozwój alergii i nietolerancji pokarmowych

  • przyspiesza rekonwalescencję, np. po przebytych zabiegach czy chorobach

  • zmniejsza ryzyko zachorowania na ciężkie schorzenia tj. wirus ptasiej grypy, włośnica lub inne choroby wywołane przez spożycie surowego mięsa, skażonego pasożytami czy wirusami

Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę weterynaryjną dla kota?

Przypominamy, że wprowadzenie karmy specjalistycznej dla kota z problemami nerek czy żołądka bez konsultacji z profesjonalistą jest niewskazane. Pełny powrót do zdrowia naszego czworonoga jest możliwy tylko wówczas, gdy pozostaje on pod stałą opieką weterynarza. Zanim karma weterynaryjna trafi do brzuszka Twojego ulubieńca, zwróć uwagę na wskazówki dotyczące karmienia, podane na opakowaniu produktu. Przeanalizuj też dokładnie:

  • Skład: Różne schorzenia wymagają, byś dostarczył swojemu pupilowi innych składników odżywczych.

  • Kaloryczność: Istotna dla utrzymania prawidłowej masy ciała.

  • Konsystencja: Przykładowo, dla kotów z problemami zębów polecane są karmy w formie mokrej o wyjątkowo miękkiej konsystencji.

  • Sposób dawkowania: Precyzyjne dawkowanie to klucz do zapewnienia kotu odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Karma weterynaryjna to nie wszystko - witaminy dla kota

Kot potrzebuje do normalnego funkcjonowania wielu witamin oraz mikro- i makroskładników. Czasem zwierzę nie jest w stanie uzyskać ich wszystkich z pożywienia. W takich wypadkach pupilowi warto podawać witaminy, preparaty multiwitaminowe i suplementy diety dedykowane dla kotów.

Jakie witaminy warto podawać kotu?

Witamina A: Znajdziesz ją w preparatach z prowitaminą (np. beta-karotenem) oraz z retinolem. Naturalnie występuje m.in. w szpinaku, marchwi, wątróbce. Odpowiada za zdrowe widzenie, wygląd skóry i sierści pupila. Wspiera układ pokarmowy, nerwowy, immunologiczny, odpowiada za podziały komórkowe i działa przeciwko wolnym rodnikom. Stanowi istotny składnik diety dla kota seniora oraz kociąt w okresie wzrostu.

Witamina B (w tym B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12): Odpowiada m.in. za kondycję układu nerwowego, wzroku, sierści, pazurów oraz serca i nerek kota. Wspomaga metabolizm, a witamina B9 (kwas foliowy) odgrywa kluczową rolę podczas produkcji komórek i jest niezbędna dla ciężarnych kotek.

Witamina C (kwas askorbinowy): Idealna na wzmocnienie odporności kota np. skłonnego do częstych infekcji i chorób. Warto jednak podkreślić, że nadmiar witaminy C może być równie szkodliwy, co jej niedobór!

Witamina D: W połączeniu z fosforem i wapniem, odgrywa kluczową rolę dla zdrowia kości i zębów. Ponadto wspomaga układ immunologiczny, poprzez wzmacnianie mechanizmów obronnych organizmu.

Witamina E: Silny przeciwutleniacz, chroniący przed działaniem wolnych rodników. Tokoferole i tokotrienole wzmacniają strukturę błon śluzowych i chronią komórki skóry przed stresem oksydacyjnym. Mają też pozytywny wpływ na pracę mięśni i układ krążenia mruczka. Produkty z witaminą E chronią szczególnie koty w starszym wieku.

Witamina K: Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, wpływając na prawidłową hemostazę czyli procesowi wypływu krwi z naczyń krwionośnych. Wspomaga gojenie ran i reguluje krzepliwości krwi. Suplementy z witaminą K podawaj szczególnie kotom rasy Devon Rex, genetycznie narażonym na hemofilię.

Zobacz też:

Niedobór witamin u kota - objawy

W kontekście nieprawidłowej ilości witamin w organizmie kota lekarz weterynarii może stwierdzić następujące stany u kota: awitaminozę – braku witaminy, hipowitaminozę – witamina na bardzo niskim poziomie lub hiperwitaminozę, spowodowaną przez nadmiar witaminy, często równie niebezpieczny, co jej niedobór.

Znaczny niedobór witamin u kota widać najczęściej gołym okiem. Do najbardziej charakterystycznych objawów awitaminozy u futrzaków należą problemy ze skórą i sierścią. W konsekwencji futerko Twojego kucura lub kotki może być matowe, łamliwe, szorstkie w dotyku lub nadmiernie wypadać. Poza tym kot może mieć problemy z widzeniem w ciemności, cierpieć na brak apetytu, wymioty, anemię, wielonarządowe zapalenia czy krwawienie dziąseł.

Witaminy, suplementy i leki - czym się różnią?

By odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać różnice między każdym z podanych medykamentów. Suplementy dla kotów to kompleksowe preparaty, bogate w różnorodne składniki odżywcze: zarówno witaminy, jak też minerały, kwasy tłuszczowe, wyciągi roślinne i probiotyki. Co za tym idzie, witaminy to węższa grupa produktowa. Obejmuje organiczne związki chemiczne, które powstają w roślinach podczas biosyntezy, przy działaniu światła słonecznego. Organizm kota nie jest w stanie wyprodukować sam, dlatego tak ważna jest właściwa suplementacja.

Co ważne, witaminy i suplementy klasyfikuje się jako środki spożywcze. Nie muszą mieć opisu kontroli jakości i udowodnionej skuteczności. Podlegają jedynie wymogom Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Co innego leki - te zawierają substancję lub mieszaninę substancji czynnych pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, o potwierdzonych właściwościach zapobiegającym chorobom bądź niezbędnych podczas leczenia kota. Zanim weterynaryjny produkt leczniczy trafi do sprzedaży, musi przejść testy kliniczne sprawdzające jego bezpieczeństwo i skuteczność w walce z określonymi schorzeniami. Następnie musi być dopuszczony do obrotu w Polsce przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz wpisany do Rejestru Produktów Leczniczych.

Które preparaty są najskuteczniejsze w przypadku kotów ze skłonnościami do awitaminozy?

Jeśli lekarz weterynarii zdiagnozował u Twojego kota niedobór np. wyłącznie kwasu foliowego czy ryboflawiny, możesz suplementować mu te konkretne witaminy. Niedobory wielu składników odżywczych w organizmie kota wyrówna najwyższej jakości suplement diety, a w walce z chorobą pomoże z pewnością weterynaryjny produkt leczniczy, dobrany skrupulatnie po badanach i konsultacjach z lekarzem weterynarii.

Tabletki odrobaczające i testy diagnostyczne - kiedy należy po nie sięgnąć?

Awitaminoza może być skutkiem inwazji pasożytów w organizmie kota. Po czym poznać że kot ma robaki? Oprócz braku witamin, mogą występować u niego nawracające wymioty i biegunki, trudności z oddychaniem, zmęczenie, apatia, brak apetytu, zmiany w wyglądzie sierści czy intensywne wylizywanie okolic odbytu. W takim przypadku u lekarza weterynarii warto nabyć weterynaryjne preparaty na odrobaczanie kota: w formie kropli lub tabletek. O tym, jakie środki odrobaczające dla mruczka warto wybrać, pisaliśmy w załadce Tabletki na odrobaczanie kota. To ważne, ponieważ pasożyty wewnętrzne mogą atakować zarówno koty wychodzące, jak też tzw. kanapowce.

Skąd wiadomo, że kot ma robaki?

By mieć 100% pewności, że organizm kota zaatakowały pasożyty wewnętrzne, należy zlecić badanie jego kału w leczniczy weterynaryjnej. Twój kot od dłuższego czasu ma obniżoną odporność? To może być oznaka białaczki - jednej z najczęstszych groźnych chorób u kotów. By potwierdzić czy kot faktycznie na nią choruje, najlepiej zrobić test diagnostyczny. Wykonasz go szybko i prosto w domu - wystarczy, że kupisz zestaw testowy, dostępny w wybranej hurtowni lub sklepie zoologicznym. Dzięki niemu będziesz w stanie domowym sposobem wykryć m.in. obecność przeciwciał przeciwko wirusowi niedoboru odporności (w skrócie FIV) oraz antygenów wirusa białaczki (FeLV) we krwi swojego ulubieńca.

Zobacz również:

Suplementy, preparaty odrobaczające i testy diagnostyczne z oferty sklepu Zoo24

Twój kot ma wrażliwy żołądek? A może cierpi na choroby układu moczowego, alergie skórne, cukrzycę albo problemy z nadmiernym linieniem sierści? Nieważne, z jakim problemem boryka się mruczek - jego zdrowie wesprą karmy specjalistyczne oraz suplementy diety i preparaty z witaminami, z oferty sklepu internetowego Zoo24! Wśród nich są odpowiednie karmy uzupełniające oraz produkty dla młodych kotów, kocich seniorów, a także kotek w ciąży i w okresie laktacji.

Wybierając je zyskujesz gwarancję, że Twój dorastający futrzak będzie rozwijał się prawidłowo i wykształci odporność na najpowszechniejsze bakterie czy wirusy. Karmy specjalistyczne, suplementy, preparaty i odżywki dla starszych kotów to najczęściej receptury, które wpływają korzystnie na zdrowie sierści i skóry, serca czy wzroku oraz na układ trawienny i nerwowy kocich seniorów. Przygotowaliśmy też bogatą ofertę preparatów przeznaczonych dla kocurów i kotek, które wykazują spadek formy, osłabienie apetytu lub problemy z przyswajaniem składników odżywczych z podstawowego pożywienia. Abyś jak najlepiej dbał o swojego pupila, w kategorii "Zdrowie kota" przygotowaliśmy też preparaty na odrobaczanie oraz testy diagnostyczne. Dzięki nim szybko i skutecznie odrobaczysz pupila. Zdiagnozujesz też groźne dla jego zdrowia choroby zakaźne oraz przyczyny spadku odporności zwierzaka. Opieka zdrowotna to istotny element w życiu każdego kociarza. Nie czekaj więc i zamów dla swojego mruczka odpowiednie suplementy diety, preparaty na odrobaczanie lub testy diagnostyczne z ofety Zoo24!

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 23
ANIMONDA INTEGRA  KOT DIABETYK królik 100g | Zoo24.pl ANIMONDA INTEGRA  KOT DIABETYK królik 100g | Zoo24.pl
-5%
Oferta limitowana
5,19 zł 5,46 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 5,46 zł
DLA KOTÓW Z PROBLEMAMI DIABETYCZNYMI SKŁADNIKI NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI

Parametry:

Etap życia kota
Dorosły
Rodzaj karmy
Mokra
Smak wiodący
Królik
Specjalne wymagania
Bez glutenu
Bez zbóż
Cukrzyca
Waga produktu
100g
Zwierzę
Kot
ANIMONDA INTEGRA KOT WRAŻLIWY kaczka 100g | Zoo24.pl ANIMONDA INTEGRA KOT WRAŻLIWY kaczka 100g | Zoo24.pl
-5%
Oferta limitowana
5,09 zł 5,36 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 5,36 zł
DLA KOTÓW ZE STRUWITOWYMI KAMIENIAMI UKŁADU MOCZOWEGO SKŁADNIKI NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI

Parametry:

Etap życia kota
Dorosły
Rodzaj karmy
Mokra
Smak wiodący
Kaczka
Specjalne wymagania
Weterynaryjna
Waga produktu
100g
Zwierzę
Kot

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się