Parametry:
- Smak wiodący
- Drób
Wieprzowina
Wołowina
- Waga produktu
- 100g
Zapalenie pęcherza moczowego u kota wywołują często infekcje bakteryjne lub wirusowe. Mogą być też konsekwencją chorób np. nerek, cukrzycy, nowotworu. Sprawdź, które karmy i suplementy wspierają zdrowie układu moczowego kota i wybierz rozwiązanie, które zagwarantuje prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych Twojego mruczka.
Najczęstsze choroby układu moczowego u kotów, oprócz wymienionego powyżej zapalenia pęcherza, to m.in. kamica moczowa czy choroby dolnych dróg moczowych (w skrócie FLUTD). Niektóre schorzenia układu moczowego, takie jak kamica struwitowa, narażają kota na problemy w codziennym funkcjonowaniu. Należą do nich choćby dolegliwości bólowe w obrębie dróg moczowych, trudności z oddawaniem moczu, zagrożenie zatkania cewki moczowej czy ryzyko wystąpienia kamieni struwitowych (orolitów). Objawy chorób układu moczowego mogą też obejmować częste oddawanie moczu czyli częstomocz, mocz podbarwiony krwią, określany jako hematuria czy oddawanie moczu przy silnym pieczeniu, czyli stranguria. W walce z tymi problemami czworonożnemu przyjacielowi mogą pomóc specjalistyczne karmy oraz preparaty na drogi moczowe dla kotów.
Prozdrowotne działanie na układ moczowy zdrowego kota wykazują suplementy i preparaty witaminowe o charakterze profilaktycznym. To środki dostępne bez recepty. Należy podawać je kotu przed wystąpieniem dolegliwości bólowych czy chorób związanych z układem moczowym. To preparaty wykazujące działanie przeciwzapalne, oparte o naturalne składniki: żurawinę, kwasy tłuszczowe, probiotyki, witaminy, glukozaminę czy chondroitynę. Wykazują pozytywny wpływ na pH moczu kota i minimalizują ryzyko infekcji. Probiotyki oraz kwasy tłuszczowe wpływają na utrzymanie zdrowej mikroflory w cewce moczowej i pęcherzu zwierzęcia, a glukozamina oraz chondroityna chronią nabłonek płaski, budujące wyściółkę pęcherza moczowego. Poza tym, żurawina niweluje przyleganie bakterii do ścian pęcherza moczowego.
W profilaktyce chorób układu moczowego u kota bardzo ważne jest też przypilnowanie, by pupil spożywał dostateczną ilości wody w ciągu doby. Wartość ta dla kota dorosłego o przeciętnej masie ciała wynosi od 100 do 200 ml wody. Dzięki wystarczającej ilości płynów w moczu pupila będzie mniej bakterii, a jego nerki będą pracować sprawniej. Kolejny aspekt poprawiający wydolność nerek i zdrowei układu moczowego to aktywność fizyczna. Odpowiednia dawka ruchu sprawia, że przemiana materii kota jest szybsza, a obciążenie wątroby i nerek zwierzęcia ciężkostrawnym białkiem - mniejsze.
Twój kocur lub kotka mimo odpowiedniej profilaktyki zachorował na zapalenie pęcherza lub inne schorzenie układu moczowego? Podaj kotu lek lub suplement, który działa odtruwająco, żółciotwóczo, żółciopędnie lub/i moczopędnie. Taki efekt da np. preparat z L-metioniną czy roślina z rodziny bobowatych o nazwie Lespedeza capitata. Bogata we flawonoidy i taniny Lespedeza, poprzez wypłukiwanie mocznika i chlorków z nerek, oczyszcza układ moczowy twojego kota. W hurtowniach i sklepach zoologicznych możesz znaleźć również leki łagodzące przebieg kamicy nerkowej. Rozejrzyj się za nimi szczególnie, jeśli posiadasz kota rasy Ragdoll, kot Kartuski czy Himalajski.
Lekarz weterynarii podczas badań kota zarejestrował wzrost kamieni struwitowych? W takim wypadku zalecane jest zastosowanie medykamentów obniżających mocz kotki czy kocurka do pH na poziomie 6,0-6,3. Produkty tego typu często mają dopisek "Struvite". Takie działanie ma doprowadzić do rozpuszczenia kamieni struwitowych, potocznie zwaneych struwitami (od ang. struvite activity product, w skrócie SAP). Preparaty rozpuszczające kryształy i struwity w układzie moczowym zazwyczaj mają w składzie DL-metioninę lub cytrynian potasu. Wyróżniają się też niską zawartością fosforu i magnezu. Są dostępne m.in. jako tabletki, pasta albo żel.
W przypadku chorób związanych z pęcherzem, drogami moczowymi i kamieniami moczowymi u kota zaleca się również wdrożyć odpowiednią dietę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Drogi moczowe kota wspomoże karma weterynaryjna lub karma uzupełniająca, najczęściej określana jako "Urinary", "Urinary Non-struvite" czy "Struvite". Pożywienie tego typu działa korzystnie na układ moczowy poprzez redukcję stężenia składników struwitów, takich jak magnez, amoniak czy fosforan. Ma niski poziom magnezu oraz zbilansowane stężenie minerałów. W przypadku kotów z problemami układu moczowego istotne jest też, by zawierała wysokiej jakości białko, które jest łatwiej przyswajalne i nie obciąża nerek.
Schorzenia układu moczowego niwelują również specjalistyczne karmy zakwaszające odczyn moczu kota. To produkty np. z chlorkiem amonu (salmiak, NH4Cl) czy chlorkiem potasu (NaCl). Oba związki regulują gospodarkę mineralną i elektrolitową organizmu zwierzęcia. Stymulują też pracę nerek i zapobiegają odwodnieniu pupila. Ponadto, dzięki obniżeniu pH moczu np. z 7,0 do pH 6,0- 6,5 rozpuszczają kamienie szczawianowo-wapniowe, fosforany amonowo-magnezowe czy struwity amonowo-moczanowe (5%). W efekcie dbają cholistycznie o pęcherz moczowy i drogi moczowe Twojego ulubieńca.
Wspomnieliśmy już, że pH moczu i rozpuszczanie struwitów wspomaga odpowiednie nawodnienie organizmu kota. By dostarczyć pupilowi więcej płynów, podawaj mu mokrą karmę typu "Urinary" czy "Struvite". To pożywienie o wilgotności wynoszącej nawet 80% i więcej! Karma mokra na układ moczowy dla kota pomaga w rozcieńczaniu moczu i zwiększa częstotliwość oddawania moczu. To szczególnie istotne w przypadku kotów, ale też psów mających problemy z kondycją dróg moczowych. Karma o dużej wilgotności pomaga również w utrzymaniu odpowiedniego przepływu moczu przez nerki, zapobiegając zatkaniu cewki moczowej. Karma mokra ma jeszcze jeden atut: często jest bardziej aromatyczna i apetyczna od karmy suchej. W efekcie kot zjada całą zawartość kociej miseczki nawet, gdy jego apetyt spada.
W trosce o komfort życia i zdrowie Twojego pupila, do oferty sklepu Zoo24 trafiło mnóstwo karm dostosowanych do potrzeb kotów z chorymi drogami moczowymi. Wśród nich, w zakładce "Układ moczowy kota" znajdziesz m.in. specjalistyczne karmy suche i mokre typu "Urinary". To receptury dedykowane nie tylko dorosłym kotom, ale też kocim seniorom oraz karmiącym kotkom i kociętom. Ponadto, w kategorii "Układ moczowy kota" znajdziesz karmy idealne dla kotów sterylizowanych, typu Sterilized Urinary. To bezzbożowe, hipoalergiczne formuły o obniżonej zawartości magnezu, wapnia i fosforu. Zapobieganie kamieniom struwitowym i dolegliwościom bólowym wspomagają składniki karmy, takie jak surowe włókno, sole mineralne, kwasy tłuszczowe i witaminy. Kwestię kwasów Omega-3 i Omega-6 w diecie kota poruszyliśmy szerzej w artykule pt. Kwasy tłuszczowe w diecie psa i kota, na naszym blogu.
W ofercie sklepu internetowego Zoo24.pl znajdziesz też suplementy diety, które regulują pH dróg moczowych oraz zapobiegają infekcjom dróg moczowych i tworzeniu się kryształów struwitu czy kamieni nerkowych. To doskonałe uzupełnienie diety kotów niewychodzących, które borykają się np. z idiopatycznym zapaleniem pęcherza, czyli tzw. FIC (Feline Idiopatic Cystitis) albo ze stresowym zapaleniem pęcherza moczowego. Suplementy oparte na owocu dzikiej róży, żurawinie i innych naturalnych składnikach, możesz bezpiecznie podać nawet kociemu alergikowi lub mruczkowi ze skłonnością do nietolerancji pokarmowych. Masz dosyć patrzenia, jak Twój kot cierpi z powodu chorób nerek lub pęcherza moczowego? Ukróć jego cierpienie, dzięki specjalistycznej karmie i suplementom na zdrowy układ moczowy z oferty Zoo24!
Zobacz też:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Parametry:
Lista życzeń
WróćWróćMusisz się zalogować
Zaloguj się
Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.
Zaloguj sięJesteś pierwszy raz? Zarejestruj się i dołącz do programu lojalnościowego. Dowiedz się co zyskasz