×

Wątroba i serce kota

Karma i suplementy na wątrobę oraz układ trawienny kota

Otyłość, farmakoterapia, niewłaściwa dieta czy stan zapalny dróg żółciowych to najczęstsze przyczyny chorób wątroby i układu trawiennego u kota. Przez nie Twój pupil może odczuwać dotkliwe dolegliwości bólowe albo przejawiać brak apetytu lub chęci do życia. Na szczęście z pomocą przychodzą producenci specjalistycznych karm i suplementów diety. Sprawdź, po które z nich warto sięgnąć, by wspomóc zdrowie wątroby i układ trawienny swojego kota!

Karma dla kota z problemami gastrycznymi — dlaczego warto?

Najczęstszą chorobą wątroby w przypadku kotów jest stłuszczenie wątroby. Schorzenie to dotyka najczęściej koty otyłe. Jego przyczyną może być zwiększona podaż tłuszczu i węglowodanów w diecie oraz zaburzenia hormonalne w wyniku kastracji czy sterylizacji kotki lub kocurka. W wyniku stłuszczenia odpowiedzialna za detoksykację organizmu kota wątroba nie jest w stanie skutecznie usuwać z jego krwi toksyn i szkodliwych substancji. By nie doprowadzić do poważnych powikłań stłuszczenia wątroby, do diety kota poleca się wdrożyć lekkostrawną dietę o obniżonej zawartości tłuszczu.

Zobacz produkty:

Mokra i sucha karma dla kotów wspomagająca układ pokarmowy

Dla kotów borykających się z chorobami wątroby, trzustki i zaburzeniami przewodu pokarmowego zalecamy podawać karmę mokrą lub suchą typu Gastrointestinal albo Renal. To pożywienie oparte na naturalnych składnikach oraz niwelującym obciążenie wątroby, lekko strawnym białku. Mają naturalne składy, bez sztucznych aromatów, konserwantów i innych zbędnych dodatków. Zawierają też bardzo mało fosforu, nawet poniżej 1% w suchej masie produktu. Mają za to składniki wspierające prawidłowe trawienie. Wśród nich warto wymienić prebiotyki i probiotyki typu MOS i FOS, które wspierają zdrową florę bakteryjną jelit. Przyczyniają się też do poprawy trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych z pożywienia kota.

Karma dla kota z problemami gastrycznymi o obniżonej zawartości tłuszczu

Jaka karma dla kota z zapaleniem trzustki lub chorobą wątroby będzie najlepsza? Z czystym sumieniem możemy polecić karmy Gastrointestinal czy Renal typu Low Fat lub Low Calory. To pożywienie dla kotów ze zmniejszoną ilością tłuszczy oraz z wyselekcjonowanym źródłem białka w składzie. Przykładowo, stężenie tłuszczu w karmie typu Low Fat może wynosić około 10-15%. To pożywienie idealne dla kotów z zaburzeniami trawienia tłuszczów, cierpiących np. na choroby zapalne jelita grubego lub cienkiego (w skrócie IBD), przewlekłą biegunkę, wymioty czy niestrawność albo wspomnianą już niewydolność trzustki. Proces odchudzania kota wspomoże obecna w karmie L-karnityna, która zwiększa potencjał mitochondriów w organizmie kota do spalania tłuszczu. Ponadto, pupilowi z wrażliwym przewodem pokarmowym warto podawać karmę oznaczoną jako Sensitivite. To idealne pożywienie dla kocich alergików oraz zwierząt, które dotknęła choroba zapalna jelit (z ang. Inflammatory Bowel Disease, w skrócie IBD).

Sprawdź też:

Suplementy na wątrobę i trzustkę dla kota

By wspomóc pracę wątroby i trzustki kota holistycznie, zmianę diety zwierzęcia warto wspomóc odpowiednią suplementacją. W regeneracji, ochronie oraz poprawie funkcji tych organów pomogą preparaty zawierające m.in. aminokwasy, ułatwiające usuwanie amoniaku z organizmu kota, tj. kwas L-asparaginowy, L-ornityna czy L-arginina. Jednym z najczęściej rekomendowanych suplementów na wsparcie wątroby kota są też preparaty z sylimaryną. To składnik aktywny wyciągu z ostropestu plamistego, który wykazuje właściwości ochronne oraz regenerujące wątrobę. Pomaga w detoksykacji oraz odbudowie komórek tego narządu. W trawieniu i absorpcji składników odżywczych zawartych w karmie typu Gastrointestinal albo Renal pomogą kotu medykamenty zawierające enzymy trzustkowe oraz probiotyki, a stany zapalne zniwelują suplementy z witaminą E i C, kurkuminą lub kwasami Omega-3 i Omega-6. Metabolizowanie tłuszczów oraz witamin A, E, D czy K z pożywienia ułatwi też tauryna. To aminokwas odpowiedzialny za regulowanie ciśnienia osmotycznego w komórkach o silnym działaniu antyoksydacyjnym.

Co na regenerację wątroby i trzustki? Fosfolipidy redukujące odkładanie tłuszczu

Ponad połowę składu hepatocytów, czyli komórek wątroby kota, stanowią fosfolipidy. To kolejny składnik, którego warto szukać w suplementach na wątrobę dla kota. Fosfolipidy zmniejszają odkładanie tłuszczu w wątrobie, hamują procesy włóknienia narządu, zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w ścianach tętnic oraz regulują syntezę i transport lipoprotein — cząsteczek odpowiedzialnych za transport lipidów (pochodnych glicerolu) w organizmie zwierzęcia.

Leki wspomagające wątrobę i trzustkę kota — tylko od lekarza!

Leczenie wątroby i trzustki u kota często wymaga zastosowania specjalistycznych leków, eliminujących lub/i łagodzących objawy choroby. W składzie preparatów stosowanych w terapii wspomagającej wątrobę kota zawarte są takie substancje czynne, jak S-adenozylometionina (pochodna metioniny i adenozyny, w skrócie SAMe), Kwas ursodeoksycholowy (UDCA), wspomniania Sylimaryna oraz leki przeciwzapalne i immunosupresyjne, stosowane podczas leczenia alergii czy chorób autoimmunologicznych u kota.

Pracę trzustki usprawnią z kolei witaminy i medykamenty na receptę, zawierające np. enzymy trawienne. Mowa tu o enzymach trzustki trawiących białka, tj. trypsyna, chymotrypsyna, elastazy czy karboksypeptydazy oraz o enzymach trawiących tłuszcze, tj. amylaza, lipaza trzustkowa, fosfolipaza czy esterazy. Przy schorzeniach trzustki stosowane są też środki przeciwbólowe, różnego rodzaju antybiotyki oraz leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe. Cały organizm, trzustka, wątroba czy serce — niezależnie od tego, na jaki organ działają lekarstwa dla kota, powinien je przypisać doświadczony lekarz weterynarii. To ważne! Nieodpowiednie dobranie leków dla kota grozi zatruciem, rozstrojem żołądka, a nawet śpiączką kliniczną i śmiercią zwierzęcia.

Najlepsze karmy i suplementy dla zdrowia układu trawiennego kota z oferty Zoo24

W trosce o zdrowie przewodu pokarmowego Twojego kota, w sklepie internetowym Zoo24 oferujemy bogatą ofertę specjalistycznych karm typu Gastro Intestinal czy Renal dla kotów. Polecane przez nas karmy poprawią funkcjonowanie wątroby, trzustki i żołądka Twojego mruczka. Zadbają też o zdrowie mikroflory jelitowej oraz o odpowiedni poziom enzymów trawiennych futrzaka. Oprócz tego, w zakładce Układ moczowy kota zachęcamy do zapoznania się z ofertą witamin i suplementów diety, działających zbawiennie na układ trawienny czworonogów. Ich składy opracowano z myślą o utrzymaniu optymalnej masy ciała kota, złagodzeniu dolegliwości bólowych, poprawieniu wydolności wątroby i trzustki oraz zmniejszeniu stanów zapalnych. Jeśli więc interesuje Cię dieta opracowana dla zdrowia wątroby i trzustki mruczków, nie zwlekaj: wybierz odpowiednią karmę dla swojego kota cierpiącego na choroby układu trawiennego!

Zobacz więcejZobacz mniej

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się