×

Czyszczenie zębów psa

Psi uśmiech na siódemkę!

Regularne czyszczenie zębów zapobiega powszechnym problemom stomatologicznym u psów takim jak nieprzyjemny oddech, choroby przyzębia, zapalenie dziąseł czy próchnica. Wymienione schorzenia mogą prowadzić do bolesnego dyskomfortu w okolicach jamy ustnej  oraz wielu poważniejszych problemów. By Twój pupil cieszył się higienicznym, zdrowym i estetycznym uzębieniem, warto regularnie czyścić jego zęby i dziąsła. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak robić to efektywnie i sprawnie, w sposób bezstresowy dla psiaka.  

Etap 1: Wypracuj zdrową rutynę czyszczenia zębów u psa 

Jeśli Twój pies nie jest przyzwyczajony do czyszczenia zębów, przygotuj go do tego procesu stopniowo. Pierwszą próbę czyszczenia zębów można przeprowadzić już u miesięcznego szczenięcia. By nie narażać szczeniaka na ogromny stres naukę higieny zębów zacznij od otwierania pyszczka i dotykania jego ząbków. Powyższą czynność powtarzaj przez około tydzień, po każdej udanej próbie chwaląc psa przyjaznym tonem głosu i nagradzając pupila smakołykiem. 

Etap 2: Wybierz pastę

Podczas prób włożenia palca do pyszczka psiak trzyma szczękę luźno i zachowuje spokój? 

w takim razie czas na próbne mycie zębów psa z użyciem dedykowanej pasty. Jaka pasta do zębów dla psa będzie najlepsza? Przede wszystkim polecamy preparaty enzymatyczne. Zawarte w nich biokatalizatory (enzymy) rozkładają substancje organiczne tworzące osad, potocznie zwany płytką nazębną. Utrzymujący się przez dłuższy czas osad nazębny prowadzi do powstania kamienia nazębnego. Enzymatyczna pasta do zębów dla psa jest wygodna w aplikacji i nie wymaga spłukiwania. Jest też bezpieczna dla zdrowia zwierzęcia — psiak może ją połknąć bez ryzyka zatrucia.

Jaką pastę do zębów dla psa wybrać?

To zależy w dużej mierze m.in. od indywidualnych preferencji Twojego pupila. Preparaty dedykowane psom dostępne na rynku występują bowiem w różnorodnych wersjach smakach: ziołowych, owocowych czy mięsnych. Z czystym sumieniem psu możesz zaaplikować chociażby pastę do zębów z hamującą rozwój bakterii stewią, krzemionką i wyciągiem z mięty pieprzowej. Dodatki smakowe sprawiają, że pasta jest chętnie przyjmowana przez zwierzęta, a ponadto nie trzeba jej spłukiwać.

Etap 3: Przetestuj różne szczoteczki

Na tym etapie przede wszystkim zadbaj o to, by na widok swojej szczoteczki do zębów pies nie wybiegał z łazienki z podkulonym ogonem. Żaden psiak nie polubi szczotki, która powoduje u niego odruch wymiotny albo zrani jego jamę ustną. W związku z tym kluczowe jest dobranie rozmiaru szczoteczki do wielkości psiaka.  

Podstawowe rozmiary szczotek do zębów dla psów:

  • XS - dla psów ras miniaturowych, do 3-4 kg

  • S - dla psów ras małych od 4 do 6 kg

  • M - dla psów ras średnich od 7 do 15 kg

  • L - dla psów ras dużych powyżej 16 kg

By zadbać o komfort psa podczas szczotkowania jego dziąseł i uzębienia, warto wypróbować różne rodzaje szczotek do zębów. Wśród nich najpopularniejsze są:

  • szczoteczki z miękkim włosiem

  • szczoteczki o wyprofilowanym kształcie

  • szczoteczki zakładane na palec

Etap 4: Zainwestuj w płyn do higieny jamy ustnej psa

Kamień nazębny u psiaka skutecznie zmniejszy również płyn do przemywania rowków i kieszonek dziąsłowych. By zapobiec nieświeżemu oddechowi czy kamieniu nazębnemu, płyn tego typu wystarczy rozcieńczyć w odpowiedniej proporcji z wodą i przelać do miski psiaka. W naszym asortymencie znajdziesz np. płyn do higieny jamy ustnej u psa i kota z chlorheksydyną Dr Seidel Deo-Spray do jamy ustnej dla psa. Preparat z wyciągiem z szałwii i glukonianem chlorheksydyny odświeża oddech, pielęgnuje zęby i dziąsła, zapobiega kamieniowi nazębnemu, ogranicza rozwój bakterii, a ponadto łagodzi powstające w jamie ustnej psiaka stany zapalne. 

Etap 5: Serwuj psu gryzaki i zabawki dentystyczne

Kosmetyki do higieny jamy ustnej psa to nie wszystko! Oprócz nich, o stan uzębienia Twojego pupila mogą zadbać gryzaki i zabawki dentystyczne. Wśród nich wyróżniamy jadalne przysmaki dentystyczne np. ze skóry wołowej, bydlęcej czy wieprzowej. W roli gryzaków dentystycznych świetnie sprawdzą się też uszy, żwacze, przełyk, ścięgna oraz suszone ryby. Naturalne przysmaki pomogą zaspokoić naturalne potrzeby psa takie jak żucie czy gryzienie. Konsumując je, psiak w mechaniczny sposób ściera kamień nazębny, oczyszcza dziąsła i zapewnia sobie prawidłowy rozwój mięśni żuchwy. Gryzaki dentystyczne czy dental sticksy mogą być też wykonane z nietoksycznej gumy tak jak duży, wytrzymały, gumowy gryzak gryzak dentystyczny dla psa PetStory. Dzięki licznym wypustkom zabawka masuje dziąsła psa, ograniczając ilość gromadzącego się w jego pysku kamienia oraz płytki nazębnej.

Czyszczenie zębów psa — co jeszcze warto wiedzieć?

Dbanie o uzębienie pupila to ogromna odpowiedzialność, spoczywająca przede wszystkim  na barkach właściciela. Wypracowanie zdrowej rutyny czyszczenia zębów ma kolosalne znaczenie dla zdrowia psiaka. Dzięki niej Twój pupil może uniknąć wykonywanych pod narkozą, nieprzyjemnych i skomplikowanych zabiegów stomatologicznych takich jak ekstrakcja zębów, resorpcja korzeni czy ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego. Jak widać, codzienna higiena jamy ustnej psa popłaca!

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 5

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się