Szampony dla gryzoni
Szampon dla gryzoni i królików
Choć gryzonie i króliki na co dzień świetnie radzą sobie z pielęgnacją futerka, są sytuacje, w których niezbędne może okazać się umycie zwierzęcia za pomocą specjalnego piasku lub suchego szamponu. Jak poprawnie wykonać ten zabieg i czym kierować się przy wyborze kosmetyku do kąpieli zwierzęcia? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Szampon dla gryzonia — kiedy jest potrzebny?
Specjalnego mycia wymagają przede wszystkim króliki długowłose: angory, francuskie, satynowe, niemieckie czy olbrzymy. Dodatkowej pielęgnacji mogą potrzebować również świnki morskie długowłose, tj. Sheltie, Peruwianka albo Texel. Wrażliwą skórę zwierząt za pomocą szamponu warto oczyścić również w sytuacji, gdy pupil zachorował, mocno przybrał na wadze, cierpi na problemy z uzębieniem lub artretyzm. Kąpiel przyda się też, gdy na futerku gryzonia zaschło błoto lub inne trudne do odmycia nieczystości. Z ogromną uwagą należy podejść również do pielęgnacji okrywy włosowej świnek morskich, chomików, królików lub gryzoni, które dotknęła inwazja pcheł lub innego rodzaju pasożytów.
Delikatny szampon, który chroni wrażliwą skórę zwierząt
By środek myjący dla gryzoni i zwierząt futerkowych nie powodował podrażnień, w hurtowniach i sklepach zoologicznych szukaj łagodnego szamponu, który nie zawiera soli, barwników oraz konserwantów typu Sodium Laureth Sulfate (w skrócie SLS) czy Sodium Laureth Sulfate (SLES).
Co jeszcze wyróżnia dobry szampon dla gryzoni?
-
oczyszcza okrywę włosową z zanieczyszczeń i toksyn
-
ma właściwości pielęgnujące i działa odświeżająco na futerko gryzoni
-
zapobiega stroszeniu sierści i jej elektryzowaniu (np. dzięki zawartości proteiny wełny kaszmirskiej lub protein z ziaren zbóż)
-
łagodzi podrażnienia i stany zapalne na tle grzybiczym lub bakteryjnym (tak działa m.in. alantoina, tlenek cynku, kwas borowy, chlorheksydyna)
-
stabilizuje pH skóry (dzięki substancjom nawilżającym tj. PEG-4, PEG-7, czyli Glyceryl Cocoate albo PEG-8, czyli Glikol polietylenowy)
-
uelastycznia strukturę sierści, nadając jej miękkość i blask (tak działa m.in. zawarty w szamponie ekstrakt ze skrzypu polnego albo drobny puder pochodzenia naturalnego)
-
neutralizuje nieprzyjemne wonie i pozostawia przyjemny zapach
-
jest neutralny dla zwierząt i ludzi
Jak myć królika na sucho?
Przez mokrą sierść królik może zachorować na katar czy przeziębienie albo zarazić się bakterią np. Pasteurellą. W związku z tym podczas kąpieli gryzonia lepiej sprawdzi się delikatny szampon w formie suchego pudru lub proszku, który nie wymaga spłukiwania.
Suchy szampon pielęgnacyjny stosuj, zachowując poniższe wskazówki:
-
Dno wanny lub umywalki wyłóż miękkim ręcznikiem, zwilżonym ciepłą wodą. Delikatne tekstylium sprawi, że zwierzę poczuje się bezpieczniej i stabilniej.
-
Wstrząśnij suchym szamponem przed użyciem.
-
Rozpyl suchy szampon dwa lub trzy razy około 15 centymetrów od świnki morskiej, chomika, królika czy szynszyla. Pamiętaj przy tym, by omijać okolice oczu, uszu i pyska pupila.
-
Postaraj się delikatnie, ale dokładnie wetrzeć puder lub szampon dla gryzoni, zgodnie z kierunkiem wzrostu okrywy włosowej pupila.
-
Osusz łapki, tułów i pysk zwierzęcia, np. miękkim ręcznikiem z mikrofibry lub suszarką nastawioną na minimalny tryb oraz zimny nadmuch.
-
Wyszczotkuj futerko gryzonia przy pomocy grzebienia lub szczotki. Jeśli zwierzę posiada trudne do usunięcia kołtuny albo wkręcone w sierść siano czy słomę nie do wyczesania, delikatnie obetnij takie pasmo. Do tego zabiegu szczególnie polecamy nożyczki do sierści z zaokrąglonymi ostrzami.
Jak kąpać chomika?
Większość gryzoni nie przepada za wodą. Czy chomiki warto więc kąpać w tradycyjnym znaczeniu tego słowa? Odpowiedź na to pytanie brzmi przecząco z kilku powodów. Po pierwsze, kąpiele wodne nie leżą i nigdy nie leżały w naturze chomika - zwierzęcia pustynnego lub półpustynnego. Po drugie, kąpiąc gryzonia, narażasz go na niepotrzebny stres. Grozi to utratą zaufania zwierzęcia do opiekuna. Oprócz tego, woda mogłaby zmyć z sierści gryzoni cenne olejki. W efekcie pupil będzie bardziej narażony na choroby skórne, z grzybicą na czele. Z powyższych względów w przypadku małych zwierząt np chomika syryjskiego, dżungalskiego, Roborovskiego czy karłowatego, lepiej sprawdzi się kąpiel na sucho, najlepiej w dedykowanym piasku.
Jaki piasek wybrać do suchej kąpieli dla chomika?
Do kąpieli chomików wykorzystywany jest miękki, drobno zmielony piasek kwarcowy (znany też jako piasek szynszylowy czy piasek wulkaniczny). Produkt ten swoją strukturą i właściwościami w dużej mierze przypomina popiół wulkaniczny. Kategorycznie odradzamy stosowania w tym celu piasku muszlowego. Jego ostre ziarenka mogą łatwo uszkodzić skórę i skaleczyć gryzonia. Piasek dla chomików zawiera często dodatek sepiolitu. Dzięki temu ma właściwości odtłuszczające i ścierne. Pomaga na swędzenie, a jego działanie można porównać do efektu peelingu. Działa wysuszająco, dzięki czemu w naturalny sposób reguluje wydzielanie okrywy tłuszczowej chomików, a co za tym idzie - zapewnia odpowiednią wentylację i wilgoć pomiędzy warstwami. Ponadto, piasek szynszylowy neutralizuje nieprzyjemne zapachy i pozwala pozbyć się pasożytów tj. owsiki (z łac. Syphacia spp.) czy roztocza.
Zobacz również:
Jak kąpać chomika przy użyciu piasku szynszylowego?
By chomik dżungarski, bengalski, chiński czy syryjski mógł cieszyć się zdrowym, lśniącym i gładkim futerkiem, wybrany piasek kwarcowy przesyp do basenika kąpielowego lub wanny dla chomika, np. o wymiarach około 20x 12 x 12cm. To ważne - czyściochy lubią kąpać się w specjalnie wyznaczonych miejscach! Obserwuj uważnie czynności higieniczne zwierzęcia. Pupil samodzielnie umył całe futerko? Znakomicie! Jeśli jednak gryzoń z jakiegoś powodu nie jest w stanie wykonać pielęgnacji sam, pomóż mu w tym. W tym celu możesz nastroszyć sierść zwierzęcia, a następnie rozmasować piasek na jego sierści np. przy pomocy szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Staraj się ochronić wtedy od pyłu i cząsteczek piasku oczy, uszy oraz nozdrza zwierzęcia. W razie potrzeby czynność powtórzyć należy, np. po tygodniu.
Szampon dla gryzonia w sklepie zoologicznym online Zoo24.pl
Jako zespół sklepu internetowego Zoo24.pl mamy świadomość, jaką rangę w codziennym funkcjonowaniu małych zwierząt odgrywają kąpiele. Z tego względu w naszej hurtowni online proponujemy różne rozwiązania służące do pielęgnacji futerka królika, chomika, nutrii, szynszyli i innych domowych gryzoni. Z miłości do nich dbamy, by oferowane przez nas szampony miały jak najlepsze składy, które pozwalają pielęgnować ich okrywę włosową i jednocześnie chronić oczy, uszy oraz pysk pupila. Dla małych zwierząt np chomików szczególnie polecamy szampony bez spłukiwania, dedykowane do tzw. kąpieli na sucho. Zawarte w produkcie proteiny wełny kaszmirskiej czy substancje powierzchniowo czynne, polecane preparaty wykazują działanie regulujące pH, oczyszczające, złuszczające, bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne. Zapobiegają przesuszaniu i przetłuszczaniu sierści oraz jej elektryzowaniu. Jeśli chcesz zadbać o kondycję futerka swojego ulubieńca, nie zwlekaj - sięgnij po suchy szampon dla gryzoni z oferty Zoo24.pl!