×

Szczotki dla gryzoni

Szczotki dla królików i gryzoni

Zastanawiasz się, jak sprawić, by futerko Twojego chomika, świnki morskiej, szynszyla lub królika prezentowało się zawsze pięknie i zdrowo? Zainwestuj w sprawdzone środki pielęgnacyjne, stworzone z myślą o potrzebach małych futrzaków. Sprawdź, jakie akcesoria do pielęgnacji włosia wybrać dla swojego gryzonia!

Szczotka dla gryzoni — must have pielęgnacji zwierząt futerkowych

Regularnego wyczesywania wymagają szczególnie króliki, których sierść jest
długa i/lub falująca. Zaliczamy do nich m.in. angory, czyli króliki angielskie, króliki francuskie, satynowe, niemieckie i olbrzymy. Zasada ta dotyczy też królików gładkowłosych, szczególnie w kwestii pielęgnacji sierści w okolicy karku. Dbałości o futerko wymagają również długowłose świnki morskie. Prostym i niezwykle długim włosem odznacza się chociażby nutria domowa rasy Sheltie (Silkie), Texel czy peruwiańska, o włosie prostym, dochodzącym do długości nawet 15 centymetrów. Czesania wymagają też chomiki: włosy tych malutkich zwierzątek mogą mieć długość do 10 centymetrów!

Dlaczego pielęgnacja futra jest tak ważna?

Sierść warto wyczesywać nie tylko po to, by była lśniąca i jedwabista w dotyku. Zabieg jest ważny również ze względów zdrowotnych. Regularne usuwanie martwej okrywy włosowej przyspiesza proces linienia, zmniejszając ilość martwego włosia unoszącego się wokół klatki gryzonia i w całym domu. Ułatwia usuwanie z sierści kurzu i brudu, a nawet pasożytów zewnętrznych, głównie pcheł oraz roztoczy. Ponadto zmniejsza ryzyko powstawania kołtunów i filcowania się sierści. Dzięki temu królik, chomik lub inny gryzoń nie połyka ich podczas codziennej higieny i nie zapycha nimi przewodu pokarmowego.

W wyniku czesania polepsza się krążenie krwi królika, szynszyli czy kawii domowej. To doskonale dotlenia skórę. W efekcie pupil jest chroniony przed chorobami oraz alergiami skórnymi. Wyczesywanie daje też ciekawy efekt stylizacyjny: umiejętne operowanie szczotką lub grzebieniem może dodać objętości długiemu futerku futrzaka. I wreszcie, last but not least, takie ,,głaskanie" przy pomocy zgrzebła lub rękawicy z wypustkami może sprawić mnóstwo przyjemności Twojemu ulubieńcowi!

Ile trwa linienie u królika?

Do darmowej sesji głaskania zachęcamy przede wszystkim właścicieli nutrii domowych (świnek morskich) oraz królików podczas linienia. Intensywne gubienie okrywy włosowej w przypadku królika ma miejsce 2-3 razy w roku. Niektóre króliki linieją jednak częściej, nawet cztery razy do roku.
Warto wiedzieć też, że co drugie linienie u tych gryzoni jest silniejsze. Trwa różnie: od tygodnia, w niektórych przypadkach do miesiąca. Wypadanie sierści może być również objawem choroby. Jego przebieg i długość jest wtedy kwestią indywidualną.

Na czym polega proces linienia u królika lub świnki morskiej?

Linienie, (zwane również linką) to proces okresowego zrzucania okrywy włosowej. W przypadku gryzoni możemy podzielić go na cztery etapy, zachodzące naprzemiennie przez całe życie futrzaków:

  1. Faza wzrostu: włosy wyrastają wtedy z mieszka włosowego

  2. Faza cofania: włos przestaje rosnąć i osiąga maksymalną długość

  3. Faza spoczynku: włos obumiera i znacznie się osłabia

  4. Faza linienia: włos wypada i jest zastępowany nowym

Po zimie futro chroniące królika czy gryzonia przed mrozem wypada. Zastępuje go lżejsza i bardziej przepuszczająca powietrze okrywa włosowa. Odwrotny proces ma miejsce jesienią. Świnki morskie, chomiki i króliki hodowane w warunkach domowych mogą mieć niestety zaburzony proces linienia, spowodowany stałymi czynnikami środowiskowymi, tj. światło i temperatura. Grozi to połykaniem włosia, którego królik nie potrafi wydalić samodzielnie. By nie doszło do zapchania przewodu pokarmowego, zwierzęciu warto podawać pożywienie, które zamiast dużych ilości białka, węglowodanów i tłuszczy zawiera sporo ziół, popiołu oraz błonnika. Pokarm to nie wszystko: by trawienie przebiegało sprawnie, do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych warto dodać wyczesywanie futerka ulubieńca.

Zobacz też:

Czym wyczesać futro królika?

Włos królika jest kilkakrotnie cieńszy od ludzkiego. Co za tym idzie, jest o wiele wrażliwszy i delikatniejszy. Czuła na dotyk jest również skóra zwierząt futerkowych. W trosce o komfort królików gładkowłosych, Belgijskich olbrzymów i innych kłapouchych, do pielęgnacji ich skóry i futerka używaj dedykowanych do tego akcesoriów, takich jak:

  • druciana szczotka dla królika — z zaokrąglonymi zębami, które zwierzęta odczuwają jako delikatne i przyjemne

  • szczotka lub grzebień dla gryzoni z naturalnego włosia — najlepiej, by miał miękkie i gęste włosie

  • szczotka silikonowa lub gumowa

  • miękka rękawica z wypustkami

  • Grzebień (zgrzebło) przeciwpchelne dla gryzoni — ma zęby dostosowane do wykrywania oraz wyczesywania pcheł i wszołów, najczęściej z plastikową rączką oraz antypoślizgową wkładką

  • furminator — idealny dla królików o gęstym podszerstku, czyli warstwie futra tuż przy skórze. Umożliwia usuwanie podszerstka, zanim ten zdąży wypaść.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szczotkę dla królika?

Najlepsze akcesoria do wyczesywania królików i gryzoni są zaprojektowane tak, by usuwały okrywę włosową przez ruch przypominający głaskanie. Dzięki temu nie szarpią i nie podrażniają skóry. Podszerstek oraz martwy włos wyczesują na całej powierzchni futerka, nie tylko w jednym miejscu. Można je stosować nawet u młodych gryzoni, z miękkim i delikatnym włosiem. Szczotki i grzebienie tego typu mogą mieć metalową lub drewnianą antypoślizgową rączkę, dopasowaną do kształtu ludzkiej dłoni. Modele w formie rękawicy mają najczęściej rzepy, ułatwiające dopasowanie szczotki do wielkości dłoni. Specjalne wypustki zbierają włosy, przez co nie wzbijają się one w powietrze i nie opadają na podłogę. Efekt: królik jest wyczesany efektywniej, a mieszkanie po domowym zabiegu sprzątnięte łatwiej i szybciej!

Jak czesać królika?

Króliki oraz małe gryzonie zazwyczaj nie przepadają za noszeniem. Do zabiegu wyczesywania wybierz więc miejsce w pobliżu klatki pupila. Przed wyczesywaniem futerka możesz go delikatnie pogłaskać w okolicach karku lub policzków. Podczas czesania szczotkę warto ustawiać w różnych kierunkach, ze zmiennym naciskiem. Dzięki temu szczotkowanie będzie efektywniejsze, a Ty zyskasz pewność, że nie pominiesz żadnego fragmentu ciałka kłapoucha lub gryzonia. Czynność tą należy robić jak najdokładniej — tak, by wyciągnąć wszystkie martwe włosy. Pielęgnacja pupila za pomocą sprawdzonego produktu do wyczesywania sierści powinna zająć mniej więcej kwadrans. W przypadku królików długowłosych w okresie intensywnego linienia czesanie można powtarzać nawet codziennie. Czesanie to świetny moment, by skontrolować również kondycję skóry królika albo gryzonia. Jeśli zauważysz na niej coś podejrzanego, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii wyspecjalizowanym w opiece nad gryzoniami domowymi.

Najlepsza szczotka dla królika i gryzoni w sklepie zoologicznym online Zoo24.pl

W sklepie zoologicznym Zoo24.pl wiemy, jak groźne dla zdrowia królika lub gryzonia jest skołtunione, intensywnie gubione futerko. Z tego względu miłośnikom kłapouchów, nutrii, szynszyli itp. oferujemy szczotki, które świetnie zbierają martwy włos, nie niszcząc zdrowej sierści. Delikatne szczotki idealnie wygładzają okrywę włosową i ułatwiają jej rozczesywanie. Są dostosowane do rozmiarów domowych pupili oraz bezpieczne dla ich zdrowia. Ergonomiczny kształt i wygodny, antypoślizgowy uchwyt czyni z nich produkty najlepsze w swej dziedzinie. Delikatna szczotka lub grzebień sprawdzi się zarówno u długowłosych, jak też u krótkowłosych podopiecznych. Nawet tych, które nie lubią czesania! Jeśli więc szukasz akcesoriów, które zadbają o kondycję i zdrowie futerka Twojego ulubieńca, postaw na rozwiązanie z oferty hurtowni online Zoo24.pl!

Sprawdź również:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 1

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się