×

Karma dla psa z nadwagą

Karmy dla psów z nadwagą 

Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem wśród psów, wynikający z różnych czynników takich jak nieprawidłowe żywienie, zaburzenia hormonalne, brak aktywności fizycznej, skutki sterylizacji lub kastracji. Niezdrowe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak cukrzyca, choroby serca i stawów. By ich uniknąć, podawaj psu karmę dietetyczną najwyższej jakości.

Czym jest nadwaga u psów?

Nadwaga u psów to stan, w którym zwierzę przekroczyło masę uznawaną dla swojej rasy i wieku za optymalną. Konkretnie za otyłe uznaje się psy, których masa ciała wynosi od 5 do 20 procent więcej niż waga prawidłowa. W efekcie brytan choruje na otyłość, gdy waży około 20 procent ponad normę. Twój pupil waży jeszcze więcej? To sygnał, że może cierpieć na otyłość. By potwierdzić diagnozę warto udać się z pupilem do gabinetu weterynaryjnego.

Jak rozpoznać otyłość u psa

 Istnieje prosty sposób, aby samodzielnie ocenić potencjalną otyłość u psa. Po czym poznać, że pies jest otyły? Służy do tego skala BSC (Body Condition Score). Aby ocenić kondycję ciała psa za pomocą systemu BCS, zwróć uwagę czy psiak ma wyczuwalne żebra oraz zarys talii i brzucha. Sprawdź też ilość tkanki tłuszczowej pod skórą oraz proporcje tłuszczu względem masy mięśniowej. Zdrowe psy mają dobrze wyczuwalne, ale nie widoczne żebra oraz wyraźnie zaznaczoną talię podczas patrzenia na pupila od góry i/lub z boku. Psa z nadwagą można rozpoznać też po szerokim i płaskim grzbiecie, bez wyczuwalnych kręgów.

Sterylizacja i kastracja psa a waga

Monika Baś i Anna Cywińska z Zakładu Patofizjologii Katedry Nauk Przedklinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Warszawie w artykule pt. Wczesna kastracja i sterylizacja psów i kotów wykazują, że do często wymienianych następstw zabiegów kastracji i sterylizacji należy otyłość. Autorki podkreślają, że wynika ona bezpośrednio nie z samego zabiegu, ale z błędów żywieniowych popełnianych przez właścicieli psów. Ekspertki podkreślają, że zarówno zwierzęta poddane kastracji pomiędzy 6. a 14. tygodniem życia, jak też suczki i brytany wysterylizowane w dorosłości mają tendencję do pobierania zwiększonej ilości pokarmu. W związku z tym to na właścicielu spoczywa obowiązek zaprzestania karmienia pupila ad libitum, czyli zgodnie z upodobaniem zwierzaka. W wyeliminowaniu ryzyka otyłości u psa wykastrowanego lub wysterylizowanego pomogą również zwiększona aktywność fizyczna oraz dieta o obniżonej kaloryczności.

Konsekwencje nadwagi i otyłości u psów

Nieleczona otyłość, podobnie jak u ludzi, może prowadzić do ogromnych problemów zdrowotnych u psa takich jak zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, chorób stawów. Ponadto psiak ważący powyżej normy  często ma trudności w oddychaniu i obniżoną wydolność fizyczną. Z trudem pokonuje większe odległości czy wspiana się po klatce schodowej. Ponadto, otyłość nie tylko znacznie pogarsza jakość, ale także długość życia pupila. Więcej na temat wpływu otyłości na zdrowie psa przeczytasz w odrębnym wpisie blogowym. 

Jaki powinien być skład karmy dla psów z nadwagą? 

Dobrej jakości karma dla psa z nadwagą to formuła o obniżonej zawartości tłuszczu oraz węglowodanów. Pożywienie tego typu ma natomiast proporcjonalnie więcej białka w składzie. Ważne, by było to wysokiej jakości mięso (białko) np. wołowe, jagnięce, drobiowe, ryby, baranina, dziczyzna czy podroby. Pełnoporcjowa, niskokaloryczna, optymalnie zbilansowana karma dla psa z nadwagą czy otyłością powinna być też bogata w błonnik czyli warzywa, owoce. By ułatwić utrzymanie zbilansowanej masy ciała, producenci często wzbogacają je o suplementy oraz zioła takie jak nasiona psyllium, beta-glukany i mannooligosacharydy, które regulują częstotliwość wypróżnień i zapobiegają niekontrolowanym napadom głodu. 

Ponadto dobrą karmę dietetyczną powinna cechować znikoma zawartość ciężko strawnych zbóż. Z tego względu najbezpieczniej wybierać karmy pozbawione kukurydzy, pszenicy, glutenu oraz sztucznych dodatków, wzmacniaczy smaku i konserwantów, oznaczone często symbolem „Grain-Free”.
W naszym sklepie znajdziesz je w kategorii Karma bezzbożowa dla psa.

Jak dobrać karmę light dla psa?

Dla ułatwienia wyboru, w hurtowniach i sklepach zoologicznych karmy dietetyczne dla psów często oznaczone są jako „Light”,  „Obesity” (z ang. Otyłość), „Low Calorie” czy „Light Weight”. Wśród nich możemy wybrać suchą lub mokrą karmę typu light o obniżonej zawartości węglowodanów i liczby kalorii. Dietetyczna karma sucha ma ponad 90% suchej masy i jedyne ok. 10 procent wody. Występuje w postaci granulek, dopasowanych wielkością do rozmiaru pyska psiaka. 

Idąc tym tropem, suche karmy light możemy podzielić na pożywienie:

  • Dla psów małych ras — ma odpowiednią ilość białka oraz błonnika. Ten szczególny skład pomaga utrzymać uczucie sytości nawet przy mniejszych porcjach spożywanej karmy. Dodatkowo, granulki są specjalnie dostosowane do małych pysków, co ułatwia ich żucie i spożycie.

  • Dla psów średnich ras — zawiera nieco mniej białka w porównaniu do karmy dla psów małych ras i ma granulki średniej wielkości.

  • Dla psów dużych ras — dostarcza umiarkowanej ilości białka, za to większą ilość włókna pokarmowego. Granulki są większe, co zachęca psa do satysfakcjonującego żucia i jedzenia, jednocześnie zapobiegając spożyciu zbyt dużych ilości jedzenia.

  • Dla psów ras olbrzymich — zawiera najmniejsze stężenie białka spośród wszystkich typów karmy suchej. Ma to na celu uniknięcie nadmiernego obciążenia nerek dużych psów. Jednocześnie karmy te zawierają duże ilości włókna pokarmowego, zapewniającego długie uczucie sytości. Granulki są większe, dzięki czemu pomagają kontrolować ilość spożywanego pokarmu i utrzymanie optymalnej wagi.

W asortymencie sklepu internetowego zoo24.pl nie brakuje również mokrych karm odchudzających. To karmy light zawierające nawet 75% wilgotności. Przez to karma mokra zapewnia zdecydowanie dłuższe uczucie sytości. Ma też większą objętość, przez co pupil odnosi wrażenie, że zjada więcej, niż w rzeczywistości. 

Żywienie psa z nadwagą — co jeszcze musisz wiedzieć

Żywienie psa z nadwagą wymaga specjalnej uwagi i samodyscypliny ze strony właściciela. W związku z tym, by efektywnie odchudzić psa, staraj się karmić go regularnie o stałych porach. Posiłki możesz serwować pupilowi częściej, ale w mniejszych porcjach. Unikaj też podawania psiakowi przysmaków i resztek spod stołu. Zamiast tego, niezdrowe ludzkie jedzenie zastąp zdrowymi przysmakami dedykowanymi dla psów. Zadbaj też o zwiększenie aktywności fizycznej pupila. Regularne spacery i zabawy pomagają spalać kalorie i osiągnąć wymarzoną wagę brytana. Na koniec monitoruj postępy w procesie odchudzania. W tym celu regularnie waż psa i obserwuj zmiany w jego wyglądzie fizycznym. Bądź przy tym cierpliwy i pamiętaj, że proces odchudzania psa wymaga czasu. Jesteś zdecydowany na podjęcie tego wyzwania? Zobacz, czym wyróżnia się dietetyczna karma odchudzająca dla psa z nadwagą z oferty Zoo24.pl  i wybierz najlepszą dla Twojego psa! 

Najlepsze karmy dla psów z nadwagą w sklepie zoologicznym online Zoo24.pl

W sklepie Zoo24 oferujemy mnóstwo suchych i mokrych karm typu light z mięsem wysokiej jakości. Jeśli Twój psiak poza skłonnością do nadwagi nie ma większych problemów zdrowotnych, możesz wybrać mu niemal dowolną karmę z tej kategorii. Sprawa komplikuje się, jeśli brytan cierpi np. na alergię pokarmową. Wtedy dobrym wyborem może okazać się hipoalergiczna karma dietetyczna, np. z białkiem z owadów. Z myślą o zwierzętach z przewlekłą chorobą nerek przygotowaliśmy z kolei karmy dietetyczne typu „Renal”, a dla otyłych psiaków z problemami żołądka — karmy typu „Gastrointestinal”.

Pożywienie tego typu znajdziesz w zakładce Karma dla psa z wrażliwym układem pokarmowym.

Nie zapomnieliśmy również o potrzebach otyłych suk i brytanów po sterylizacji lub kastracji oraz o psich seniorach.

Idealne dla nich są chociażby karmy z oznaczeniem „Senior”, które znajdziesz w naszym sklepie w sekcji Karma dla psa seniora. Optymalnie zbilansowane karmy dla seniorów z otyłością często wzbogacone są o kwasy Omega-3, które dbają o kondycję skóry, sierści, mózgów oraz stawów psiaka w podeszłym wieku.

Dowiedz się więcej o otyłości u psa na naszym blogu: Otyłość u psów a zdrowie.

Zobacz również:



Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 14

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się