Parametry:
- Etap życia kota
- Dorosły
- Rodzaj karmy
- Mokra
- Smak wiodący
- Królik
- Specjalne wymagania
- Bez glutenu
Bez zbóż
Cukrzyca
- Waga produktu
- 100g
- Zwierzę
- Kot
Cukrzyca u kota to choroba metaboliczna, wywołana przez hiperglikemię, czyli przewlekle podniesiony poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca wywołuje m.in. stłuszczenia wątroby i serca, uszkodzenia siatkówki oka, infekcje pęcherza moczowego czy choroby skóry. Może prowadzić też do rozwoju neuropatii cukrzycowej i bardzo groźnej dla zdrowia mruczka kwasicy ketonowej. Sprawdź, jaką karmę wprowadzić do menu kota, by ochronić swojego pupila przed rozwojem cukrzycy!
Mechanizm rozwijania się cukrzycy u kota jest podobny jak ten dotykający diabetyków. Występuje, gdy trzustka produkuje niedostateczną ilość insuliny. U kocich cukrzyków dochodzi również do nadprodukcji amylazy - enzymu trzustkowego, który występuje w tzw. soku jelitowym i uczestniczy w trawieniu węglowodanów w organizmie. W skutek pierwotnego niedoboru insuliny i nadprodukcję amylazy dochodzi do niekontrolowanego, chronicznego wzrostu stężenia glukozy we krwi kota. W efekcie u zwierzaka może wystąpić cukrzyca. W praktyce więc cukrzyca to niedobór insuliny. Zbyt niskie stężenie tego anabolicznego hormonu w organizmie kota powoduje niekontrolowany wzrost poziomu glukozy i w efekcie - jednostkę chorobową znaną jako cukrzyca.
Występowanie cukrzycy u kotów zwiększa m.in. otyłość i nadwaga. Zaburzenia produkcji insuliny mogą być związane również z nadczynnością tarczycy czy niewydolnością nerek. Cukrzycę u kota mogą wywołać też przyjmowane długo leki sterydowe, które upośledzają wnikanie glukozy oraz nowotwór (rak) lub zapalenie trzustki. Oprócz tego na cukrzycę podatny jest bardziej organizm kota w podeszłym wieku oraz kota dorosłego na diecie wysokowęglowodanowej, który nie ma zapewnionej odpowiedniej porcji ruchu. Istotne są również uwarunkowania genetyczne - przykładowo, na cukrzycę narażone są szczególnie koty ras Birmańczyk, Maine Coon, Perski i Rosyjski Niebieski. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o predyspozycjach genetycznych różnych mruczków, zachęcamy do lektury artykułów na naszym blogu w zakładce "Rasy kotów".
W zależności od przyczyny, u kota wyróżniamy różne typy cukrzycy, takie jak:
Cukrzyca pierwotna:
Typu 1 - wywołana przez własne komórki układu obronnego
Typu 2 - amyloidoza trzustki, związana z podeszłym wiekiem
Cukrzyca wtórna:
Typu 3 - wywołana przez zaburzenia hormonalne
W skrajnych przypadkach hiperglikemia może doprowadzić do wystąpienia u kota śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci zwierzęcia. Warto więc dowiedzieć się, jak zachowuje się pupil z cukrzycą i reagować sprawnie już na pierwsze symptomy choroby.
Częste objawy cukrzycy u kota to:
tzw. wilczy głód
wzmożone pragnienie
zwiększona częstość oddawania moczu
utrata masy ciała
apatia (osłabienie odruchów tj. zachęta do zabawy)
zaparcia i odwodnienie
cukier w moczu
Zauważyłeś u kota objawy cukrzycy? Możliwe więc, że z jakiegoś powodu trzustka kota nie funkcjonuje prawidłowo. Przed wyrównaniem nadwyżki cukrów warto zyskać pewność, czy u zwierzęcia faktycznie doszło do rozwoju cukrzycy. W tym celu należy przeprowadzić odpowiednie badania laboratoryjne. Ich celem jest ustalenie poziomu glukozy w wątrobie zwierzęcia.
Jeśli u Twojego pupila zdiagnozowano stale podwyższony poziom glukozy, konieczne podejmij działania przeciw rozwojowi choroby! Czy cukrzycę u kota można wyleczyć? Niestety, w 100% to niemożliwe. Da się jednak ograniczyć występowanie hiper- i hipoglikemii. W większości przypadków zaleca się podejście wielokierunkowe. Pierwszym krokiem jest stabilizacja ogólnego stanu zdrowia oraz równowagi hormonalnej mruczka. W tym celu lekarz weterynarii może zlecić np. wykonywanie zastrzyków z insuliną. Równie ważna jest zmiana nawyków żywieniowych kota cukrzyka, regularna aktywność fizyczna oraz kontrola masy ciała pupila.
W leczeniu cukrzycy ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju karmy oraz dostosowanie wielkości porcji do zdolności trawienia kota cukrzyka. Dlatego do diety kociego diabetyka polecamy wdrożyć karmę ze składnikami o niskim indeksie glikemicznym (tzw. low IG). To produkty z IG poniżej 55 (w skali od 0 do 100). Po ich spożyciu poziom cukru we krwi kota nie wzrośnie gwałtownie. Stłuszczenie wątroby, niedokrwienie nerwów, niewydolność nerek i inne objawy powodowane przez występowanie cukrzycy w zaawansowanych stadiach choroby zmniejszy pożywienie dla kota bogate w białko z mięsa i podrobów. Mięso pełni kluczową rolę w organizmie kota - zwierzę ma bowiem zwiększone zapotrzebowanie na aminokwasy egzo- i endogenne.
Do produkcji energii organizm kota wykorzystuje białka i tłuszcze. Nie ma więc żadnego zapotrzebowania na węglowodany. Co więcej, receptory na języku kota nie wyczuwają słodkiego smaku! W efekcie spożywanie cukrów nie ma u nich żadnego uzasadnienia. Zwierzę potrzebuje natomiast sporej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin, szczególnie B, A, D, E, C oraz K.
Produkcję insuliny ustabilizujesz, karmiąc kota małymi porcjami kilka razy dziennie. Jeden duży posiłek może spowodować wyrzut ogromnej ilości insuliny do organizmu pupila. Kota, który otrzymuje zastrzyki insulinowe, karm najlepiej chwilę przed wykonaniem iniekcji. Przy tym skrupulatnie notuj, ile karmy podałeś ulubieńcowi. By usprawnić strawienie pokarmu, wraz z weterynaryjną karmą typu Diabetic staraj się zawsze zapewniać pupilowi dostęp do świeżej wody pitnej.
Mając świadomość powyższych tendencji, dla kocich cukrzyków dietetycy polecają podawać specjalistyczną karmę dla diabetyka, oznaczoną jako Diabetic, Weight Control albo Indoor (dla kotów niewychodzących). Pożywienie tego typu ma niski indeks glikemiczny, ponieważ zawiera mniejszą ilość białka i tłuszczów. Jest bogate w mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego najwyższej jakości. Nagłym skokom poziomu glukozy sprzyja brak lub znikoma ilość węglowodanów. Szczególnie mowa tutaj o ciężko strawnych cukrach prostych. Ponadto, specjalistyczna karma dla kota z cukrzycą nie może zawierać zbóż, tj. pszenica czy soja. Najczęściej to formuła bezzbożowa, uzupełniona o duże ilości włókna pokarmowego (błonnika). Dzięki błonnikowi posiłek jest niskoenergetyczny, a jednocześnie daje kotu długotrwałe poczucie sytości. Dodatkowo, karma dla kota cukrzyka może zawierać specjalne składniki, niwelujące skutki wtórnego niedoboru insuliny.
Sprawdź też produkty:
Wybierając karmę dla psów z cukrzycą, zwróć uwagę, czy zawiera L-karnitynę, odpowiedzialną za transport kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 do mitochondriów komórkowych. L-karnityna zapewnia też optymalne spalanie tłuszczu przy odpowiednim poziomie tkanki mięśniowej. Przy cukrzycy u kota sprawdzi się też karma z dużą ilością błonnika, małą ilością węglowodanów i zwiększonym stężeniem białka. Pożądany jest też dodatek argininy i chromu. Koty cukrzycowe często cierpią na nadczynność tarczycy (hipertyreozę). To dysfunkcja polegająca na nadmiernej produkcji hormonów tarczycowych. By zniwelować problemy z tarczycą, podczas zaleczania cukrzycy u kota podawaj karmę z jodem - niezbędnym do syntezy hormonów tarczycy.
By polepszyć komfort życia kota cukrzyka, w sklepie internetowym Zoo24 przygotowaliśmy specjalną ofertę karm diabetyczych, które pomagają regulować poziom cukru we krwi zwierzęcia. To pożywienie o niskim indeksie glikemicznym - podając je kotu, zyskujesz pewność, że nie będzie miał objawów tzw. glikemii poposiłkowej. Zgodnie z wymogami pożywienia dla kocich diabetyków, nasze karmy zawierają mnóstwo lekko strawnego białka i włókna (błonnika), a także dodatek L-karnityny i probiotyków. Nie znajdziesz w nich natomiast zbędnych zbóż i cukrów prostych. Co robić, gdy kot cukrzyk nie chce nic jeść? Karmę podaj mu w nowoczesnym kongo, zabawce interaktywnej czy macie węchowej z hurtowni internetowej Zoo24. Zabawka zachęci koty cukrzycowe do aktywności i odkrywania nowych doznań smakowych!
Specjalistyczne karmy typu Diabetic z naszej oferty służą zdrowiu i kondycji zarówno kotów otyłych i niewychodzących, jak też kocich seniorów. To pożywienie najwyższej jakości o niskim indeksie glikemicznym, z niskim ładunkiem glikemicznym. Jeśli więc szukasz najlepszej diety dla kota cukrzyka, nie ma wątpliwości - karma z oferty Zoo24 jest doskonałym wyborem!
Zobacz też:
Parametry:
Lista życzeń
WróćWróćMusisz się zalogować
Zaloguj się
Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.
Zaloguj sięJesteś pierwszy raz? Zarejestruj się i dołącz do programu lojalnościowego. Dowiedz się co zyskasz