×

Higiena i pielęgnacja gryzoni

Higiena i pielęgnacja królików oraz gryzoni

Ostre pazurki, zdrowe zęby i błyszcząca sierść to naoczne znaki, że Twój podopieczny jest w wyśmienitej formie! By faktycznie tak było, z myślą o zdrowiu ukochanego królika, nutrii, szczura czy chomika warto zaopatrzyć się w akcesoria do pielęgnacji i higieny gryzoni. Produkty wysokiej klasy sprawią, że codzienna rutyna pielęgnacyjna stanie się szybsza, efektywniejsza i przyjemniejsza dla zwierzaka. Sprawdź, które z nich zadbają najlepiej o kondycję skóry oraz sierści Twojego pupila!

Mycie królika, chomika czy szynszyli — to konieczne?

Pielęgnacja szczura domowego albo królika nie jest wymagającą czynnością. Wymienione zwierzęta to czyściochy, które samodzielnie dbają o futerko, dlatego bardzo rzadko wymagają specjalnych kąpieli. Mycie królika zaleca się wykonywać wyłącznie z polecenia lekarza weterynarii, gdy wymaga tego stan jego zdrowia. By oczyścić futerko zwierzątka, wystarczy delikatnie wyczesać je przy pomocy lnianej chusteczki zwilżonej wodą. W razie większych zabrudzeń, jeśli zalecił tak weterynarz, podczas mycia możesz sięgnąć po delikatny szampon lub odżywkę dla małych zwierząt, która zawiera łagodne środki myjące i chroni wrażliwą skórę pupili.

Czy królika lub gryzonia można kąpać pod bieżącą wodą?

Szczury, chomiki czy króliki myją się nawet kilka razy dziennie! Podczas tego rytuału potrafią centymetr po centymetrze oczyścić swoje ciało i futerko z kurzu, roztoczy czy nieczystości. Ogromna samodzielność sprawia, że gryzoni i królików nie powinno się kąpać pod bieżącą wodą. Ich futerko mocno nasiąka wilgocią i bardzo długo schnie, narażając zwierzę na przeziębienia oraz infekcje wirusowe czy bakteryjne. Zdecydowanie odradzamy więc kąpiel królika czy chomika pod dużym, bieżącym strumieniem wody.

Akcesoria do pielęgnacji gryzoni — piasek kąpielowy

Twój gryzoń potrzebuje odświeżenia? Pozwól mu na kąpiel w piasku! To naturalna forma pielęgnacji chomików i małych gryzoni żyjących na wolności, na terenach pustynnych lub piaszczystych. Dzięki niej zwierzęta pozbywają się z sierści nadmiaru wytwarzanych olejów, a także drobin brudu i kurzu. Do kąpieli piaskowej w warunkach domowych najlepiej nadaje się tzw. piasek szynszylowy. W przypadku większych gryzoni - królików, świnek morskich czy właśnie szynszyli - doskonały może okazać się również piasek kwarcowy lub wulkaniczny. Typ wulkaniczny jest miękki i pozbawiony ostrych krawędzi, a przez to delikatny dla skóry małych zwierzątek. Podczas wyboru piasku kąpielowego dla gryzoni zwróć też uwagę, czy wybrany produkt jest bezpyłowy. Zyskasz wtedy gwarancję, że nie uszkodzi dróg oddechowych zwierząt futerkowych.

Jak używać piasku kąpielowego dla szynszyli i innych gryzoni?

By umożliwić królikowi, nutrii, szynszyli, chomikowi czy szczurkowi kąpiel piaskową, piasek wulkaniczny lub szynszylowy przesyp do specjalnej misy lub pojemnika. Stworzysz w ten sposób rodzaj wanny czy basenika, w którym pupil będzie mógł swobodnie nurkować i czerpać z kąpieli mnóstwo frajdy! Zadbaj przy tym, by naczynie było na tyle duże, aby szczur czy szynszyl mógł się w nim bez trudu obracać. Naczynie z piaskiem ustaw w takim miejscu, by gryzoń miał do niego łatwy dostęp.

Akcesoria do pielęgnacji gryzoni i królików

Kąpiel wodna to tylko jeden aspekt pielęgnacji ukochanego gryzonia. By zadbać o okrywę włosową oraz chronić oczy, zęby i pazurki ulubieńca, w jego wyprawce powinna się znaleźć:

 • Szczotka, grzebień lub rękawica do pielęgnacji sierści gryzonia: na rynku znajdziesz modele zarówno do pielęgnacji sierści krótkiej, jak i długiej chomika, królika czy świnki morskiej. Dzięki licznym wypustkom do masowania oraz zbierania sierści szczotki tego rodzaju szybko i skutecznie usuwają martwe włosy, odżywiają skórę, pielęgnują sierść oraz zapobiegają jej elektryzowaniu, a oprócz tego pobudzają krążenie krwi.

 • Nożyczki lub cążki do przycinania pazurów: przeznaczone do samodzielnego skracania pazurków gryzoni i królików. Najlepsze z nich mają zaokrąglone końcówki i antypoślizgowe rączki, zmniejszające ryzyko urazu podczas pielęgnacji gryzonia.

 • Łopatka do sprzątania: najczęściej ma kratkę, ułatwiającą usuwanie zabrudzeń z klatki gryzonia bez niepotrzebnego pozbywania się trocin lub innej ściółki.

Preparaty do pielęgnacji gryzoni i królików

Każdemu miłośnikowi gryzoni przydadzą się sprawdzone i bezpieczne dla zdrowia zwierząt kosmetyki do pielęgnacji futerka, oczu, uszu czy pyska gryzoni oraz królików. Zaliczamy do nich:

 • Szampony i odżywki dla gryzoni: to dermokosmetyki weterynaryjne, które regulują poziom mikroflory skóry, stabilizują jej odczyn pH oraz chronią przed przesuszeniem dzięki cienkiej warstwie tłuszczowo-białkowej. Zarówno szampon dla królika, jak też szampon dla chomika może być suchy. Preparat tego typu nie wymaga spłukiwania. Powinien zawierać wyłącznie naturalne składniki. Unikaj w nim barwników i konserwantów takich jak Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES) czy Sodium Benzoate (Benzoesan sodu), szczególnie niebezpieczny dla gryzoni ze skłonnościami do alergii. Najlepszy suchy szampon dla gryzoni to produkt pielęgnacyjny i myjący jednocześnie. Zawarte w produkcie proteiny wełny kaszmirskiej czy zbóż odżywią sierść oraz zapobiegną jej elektryzowaniu.

 • Preparaty do czyszczenia uszu królika czy gryzonia: mogą mieć postać np. chusteczek lub płynu ze specjalnym zakraplaczem. Dbają o higienę uszu bez podrażniania małżowin oraz części wewnętrznych ucha.

 • Kosmetyki do higieny pyska i oczu gryzonia: służą do usuwania m.in. śladów po łzawieniu, nieczystości wokół pyska, spojówek i powiek zwierzęcia. Najlepsze z nich mają pH identyczne z pH łez (około -7,4). Dzięki temu usuwają brud, kurz i bakterie bez podrażnień.

 • Środek dezynfekujący do czyszczenia klatki i akcesoriów dla gryzoni: to gotowe środki odświeżające, neutralizatory zapachu oraz preparaty do dezynfekcji kuwet, które zwalczają bakterie, ślady moczu czy kału oraz przykre zapachy.

Zobacz również:

Jak dbać o higienę uszu, oczu, futerka oraz klatki chomika?

Dbanie o higienę gryzoni jest nieodzownym elementem ich codziennej opieki. By utrzymać czystość i zdrowie chomika na najwyższym poziomie postaraj się:

 • Regularnie czyścić klatkę: Codzienne usuwanie nieczystości oraz cotygodniowe kompleksowe sprzątanie klatki i akcesoriów to podstawa. Po wybraniu nieczystości nie zapomnij o dokładnym myciu i dezynfekcji otoczenia, w którym żyje Twój pupil.

 • Wymieniać ściółkę: Przynajmniej raz na tydzień wymieniaj trociny, matę lub inny podkład, pełniący rolę podłoża w klatce gryzonia.

 • Myć miski: Codzienne mycie misek na jedzenie i wodę oraz zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody i karmy to podstawa właściwej opieki nad zwierzęciem.

 • Pielęgnować sierść: W przypadku chomików krótkowłosych zadbaj o regularne szczotkowanie. Rasy długowłose mogą wymagać też wyczesywania i przycinania dłuższych włosów.

 • Ścinać pazury: Przycinanie pazurów co 3-4 tygodnie pomoże chomikowi uniknąć problemów z chodzeniem. Zabezpieczy też opiekuna zwierzęcia przed bolesnymi zadrapaniami.

Pielęgnacja królika domowego za pomocą akcesoriów i szamponu, który chroni wrażliwą skórę zwierząt

Opieka nad królikami różni się nieco od standardowych zabiegów pielęgnacyjnych służących zdrowiu i dobremu samopoczuciu chomików czy innych mniejszych gryzoni. Jeśli hodujesz królika, zadbaj o:

 • Stałą temperaturę w bezpośrednim sąsiedztwie klatki: Optymalna temperatura dla samic z młodymi to 18-20°C, a dla zdrowych osobników dorosłych nieco niższa. Przetrzymywanie królików w wyższej temperaturze może prowadzić do wystąpienia udaru cieplnego.

 • Przestronną klatkę lub wybieg: pielęgnacja królika domowego wymaga dostarczenia mu sporej przestrzeni do życia. Z tego względu klatka dla królika miniaturki powinna mieć wymiary około 80x40 cm, a dla królika typu Belgijski Olbrzym Szary, Francuski Baran, Olbrzym Srokacz czy Morawski Olbrzym, nawet 120x60 cm.

 • Regularne odrobaczanie oraz szczepienia: szczególnie przeciwko chorobom tj. myksomatoza, pomór króliczy typu I czy królicza choroba wirusowa (RHD).

Czysty gryzoń z preparatami i akcesoriami do pielęgnacji w sklepie zoologicznym Zoo24.pl

Codzienne życie w przyjaźni z królikami i domowymi gryzoniami nauczyło nas, jak ważne dla komfortu ich funkcjonowania jest prawidłowa pielęgnacja i higiena. Dlatego w sklepie online Zoo24.pl przygotowaliśmy bogatą ofertę akcesoriów oraz preparatów do pielęgnacji królika domowego, chomika, tchórzofretki, myszostkoczka, burunduka czy szczura. Wśród nich znajdziesz szampony na bazie naturalnych składników, idealne dla delikatnej skóry gryzoni. Dzięki pozostawianiu cienkiej warstwy tłuszczowo-białkowej, dermokosmetyki z tej kategorii nie wysuszają skóry nawet przez częste stosowanie. W trosce o zdrowie gryzoni nie znajdziesz w nich konserwantów, tj. parabeny czy laureth sulfate. W kategorii ,,Higiena i pielęgnacja gryzoni" w naszej hurtowni dostępne są również m.in. nożyczki do pazurków oraz szczotki, dzięki którym futerko Twojego gryzonia będzie piękne, gładkie i lśniące. Jeśli więc szukasz akcesoriów wspierających zdrowie małych zwierząt np. królików czy chomika, nie zwlekaj: wybierz kosmetyki i preparaty pielęgnacyjne dla gryzoni ze sklepu Zoo24.pl!

Zobacz też:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 7

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się