×

Akcesoria do usuwania kleszczy u psa

Usuwanie kleszcza u psa

Światowa fauna liczy około 900 gatunków kleszczy! W okresie wiosenno-letnim każdy psiak i jego właściciel jest narażony na ugryzienie przez kleszcza: na spacerze wokół domu, w parku, w lesie czy innym otwartym terenie. Przekonaj się, jak usunąć kleszcza u psa domowym sposobem i jakie akcesoria są przydatne podczas wykonywania tego zabiegu w domowym zaciszu.

Czym grozi ukąszenie przez kleszcza?

Kleszcz łąkowy, jeżowy czy psi posiada wysoko rozwinięte odnóża gębowe. Aparat gębowy kleszcza przypomina ostro zakończone nożyce. Przy jego pomocy pajęczak wbija się w skórę psiaka. Następnie za pomocą ryjka o łacińskiej nazwie hypostome tworzy otwór w ukrwionej tkance organizmu zwierzęcia i zasysa wypływającą z niej krew. Ugryzienia kleszcza u psa prowadzą do wielu groźnych chorób, takich jak babeszjoza (najgroźniejsza, wywoływana przez pierwotniaki z gatunku Babesia canis), borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, erlichioza czy anaplazmoza. Na niektóre z tych schorzeń nie ma skutecznych szczepień!

Czy kleszcz zabija psa? Konsekwencją jego działania mogą być choroby odkleszczowe oraz uszkodzenie nerek, prowadzące do zatrzymania wytwarzania moczu. Niestety, w ostatecznym rozrachunku najczęściej prowadzi to do śmierci zwierzęcia. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć" polecamy więc profilaktycznie chronić psy przed kleszczami, np. przy pomocy obroży przeciw pchłom i kleszczom marki Foresto. Gdy mimo wszystko kleszcz zdoła ukąsić psa, warto wiedzieć, jak go skutecznie usunąć.

Czym wyciągnąć psu kleszcza?

W sklepach i hurtowniach zoologicznych istnieje mnóstwo zestawów do usuwania kleszczy u czworonogów. Najczęściej zestaw tego typu zawiera jedno z poniższych rozwiązań:

  • Szczypce (pęsetę) lub hak do usuwania kleszczy - narzędzie tego typu może przyjąć formę tradycyjnych szczypiec lub np. kształt długopisu. Wyposażone jest w specjalne szczęki chwytne. Dzięki temu przy usunięciu kleszcza nie miażdży insekta, minimalizując ryzyko zakażenia chorobą wywoływaną np. przez obecne w ślinie pajęczaka krętki z rodzaju Borrelia czy inne bakterie. Hak do usuwania kleszczy umożliwia wyciąganie kleszcza żerującego na skórze psa poprzez ruch obrotowy.

  • Pętlę przeciw kleszczom z uchwytem - poprzez zaciśnięcie pętli na ciele kleszcza, narzędzie zmniejsza ryzyko zakażenia pupila lub przedostania się bakterii chorobotwórczych do jego organizmu.

  • Karta z nacięciem do usuwania kleszczy - to akcesorium o wielkości karty kredytowej z nacięciami: większym, pozwalającym wyciągnąć psu kleszcza i mniejszym, do usuwania drzazg czy kolców.

  • Preparat medyczny zamrażający kleszcza - poprzez zamrożenie pasożyta hamuje wydzielanie niebezpiecznej dla zdrowia psa, zakażonej śliny.

  • Kleszczołapkęoryginalne kleszczołapki produkowane są przez markę TICK TWISTER. Zbudowane są z uchwytu i ząbków, które należy wsunąć między skórę a kleszcza. Umożliwia wykręcenie kleszczy różnych rozmiarów za pomocą kilku prostych ruchów.  

  • Lasso na kleszcze – pozwala precyzyjnie uchwycić pajęczaka i wyjąć go jednym, sprawnym ruchem. Konstrukcja lassa pozwala wyjąć kleszcza psu z uszu, grubej sierści, pachwin i innych trudno dostępnych miejsc. Głowa pasożyta znajduje się zawsze na końcu lassa, dzięki czemu można się go pozbyć w prosty sposób.

Jak wyjąć psu kleszcza?

By wyciągnąć kleszcza psu bez narażania się na kontakt z przenoszącym choroby pasożytem, poza wymienionymi narzędziami przygotuj sobie więc komplet jednorazowych rękawiczek. Kup też szczelny pojemnik, w którym zamkniesz usuniętego kleszcza. Więcej na temat zapobiegania, rozpoznawania i usuwania kleszczy u psa przeczytasz na naszym blogu poradnikowym.

Sprawdzanie, czy psiak nie złapał kleszcza to niezwykle ważna czynność. Warto praktykować ją po każdym spacerze — nawet tym trwającym zaledwie kilka czy kilkanaście minut. Zauważyłeś kleszcza u psa? Staraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

Krok 1: Uspokój psa. Jeśli spróbujesz działać zbyt szybko lub nerwowo istnieje ryzyko, że żywiołowy i duży psiak taki jak Owczarek niemiecki, Doberman czy Husky wyrwie Ci się i uniemożliwi wyciągnięcie kleszcza. Pogłaszcz go delikatnie, pobaw się chwilę ulubioną zabawką i mów do pupila łagodnym tonem głosu.

Krok 2: Rozchyl sierść, by dokładnie widzieć kleszcza. Kiedy już zlokalizujesz kleszcza na ciele psa, rozchyl jedną ręką sierść wokół ukąszenia. Zyskasz w ten sposób swobodny dostęp do skóry zwierzęcia. To ważne, ponieważ kleszcz wbity w skórę po odsłonięciu się nie rusza — łatwiej go dzięki temu chwycić. Jeśli nie jesteś w stanie rozchylić sierści psa sam, poproś o pomoc drugą osobę.

Krok 3: Przygotuj pęsetę, hak do usuwania kleszczy lub inne specjalistyczne narzędzie. Dobierz go do wielkości kleszcza i wsuń od boku. Umieść haczyk na skórze zwierzaka tuż przy kleszczu. Następnie ostrożnie wsuń hak pod kleszcza i złap pasożyta. Następnie lekko odciągnij narzędzie od skóry i wykonując od 1 do 3 obrotów, przekręć haczyk, aż kleszcz się wysunie.

Krok 4: Po wyjęciu kleszcza użyj środka dezynfekującego w miejscu ukąszenia.

Krok 5: Umieść kleszcza w zamkniętym pojemniku np. przy pomocy pęsety lub narzędzia do usuwania kleszczy. Trzymaj pajęczaka, by przekazać go weterynarzowi, gdyby Twój pupil zachorował.

Krok 6: Wyczyść narzędzie do usuwania kleszczy przy pomocy preparatu dezynfekującego. Wyrzuć rękawiczki do kosza i dokładnie umyj ręce. Na koniec nagrodź pupila zdrowym, naturalnym smaczkiem za wzorowe zachowanie.

Jak wyciągnąć kleszcza psu w bezpieczny sposób?

By chronić pupila i nie doprowadzić do przedostania się kleszcza do krwioobiegu psa, nie powinieneś wyrywać i ciągnąć pasożyta na siłę. Urwany kleszcz, którego fragmenty pozostaną na skórze czworonoga, może powodować bóle, stany zapalne, a nawet infekcje ogólnoustrojowe w organizmie pupila. Kleszcze u psa podczas wyciągania nie mogą być też ściskane. Zwiększa to ryzyko wprowadzenia śliny pajęczaka lub wstrzyknięcia treści jelitowej wraz z patogenami do organizmu psiaka.

Czy akcesoria do usuwania kleszczy u psów są potrzebne?

Teoretycznie kleszcz u psa może zostać wyciągnięty nawet zwykłą, zdezynfekowaną pęsetą. Wybierając jednak specjalistyczny zestaw do usuwania kleszczy dla psa, zyskujesz pewność, że nie zmiażdżysz pajęczaka przypadkowo podczas wyciągania. Zwiększasz też szansę na wyciągnięcie pasożyta w całości. W efekcie zyskujesz gwarancję zdrowia swojego pupila.

Zestawy do usuwania kleszczy mają jeszcze kilka zalet. Pozwalają dobierać narzędzie do wielkości wbitego pajęczaka. Są łatwe w obsłudze i niewielkie, a przez to bezproblemowe w przechowywaniu. Dzięki specjalnemu zamknięciu z karabińczykiem zestaw kleszczołapek czy szczypce do usuwania kleszczy różnej wielkości możesz przypiąć do breloczka od kluczy, plecaka, paska od spodni albo miski turystycznej dla psa i użyć, gdy tylko zauważysz kleszcza na skórze pupila. Narzędzia tego typu dostępne są niemal w każdej przychodni weterynaryjnej czy sklepie zoologicznym, za niewielkie pieniądze. To niezbędne akcesoria w domu każdego psiarza!

Skuteczne przyrządy do usuwania kleszczy u psa w sklepie zoologicznym online Zoo24

W Zoo24 troszczymy się o zdrowie Waszych pupili i najbliższych. Z miłości do zwierząt proponujemy najskuteczniejsze akcesoria do usuwania kleszczy. Szczypce, pętla czy haczyki do wyciągania kleszczy to sprawdzone produkty, przetestowane przez setki właścicieli czworonogów. Pozwalają chronić psa przed kleszczami łąkowymi, pastwiskowymi, jeżowymi czy psimi. Ich przemyślana konstrukcja i sposób działania umożliwia zabieg, podczas którego wyciągana jest cała głowa pasożyta i jego odwłok, łącznie z drobnymi końcówkami. Zapobiegają też zmiażdżeniu groźnego pajęczaka. Skuteczne przyrządy do usuwania kleszczy u psa z naszego sklepu są lekkie, poręczne i łatwe w obsłudze. To akcesoria wielokrotnego użytku — mogą służyć z powodzeniem przez wiele sezonów. Stosując je, zwróć uwagę, jak łatwo wyciągają kleszcze z trudno dostępnych miejsc, takich jak pachwiny, pachy czy okolice uszu psa. Dzięki nim pasożyty usuniesz kilkoma zdecydowanymi, delikatnymi ruchami. Kleszcze atakują szczególnie wiosną i latem, więc nie zwlekaj — wybierz skuteczny zestaw do usuwania kleszczy z oferty Zoo24!

Zobacz więcejZobacz mniej

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się