×

Wyposażenie klatek dla gryzoni

Wyposażenie klatki królika lub gryzonia

Zastanawiasz się nad kupnem królika, chomika, myszkoskoczka lub szynszyla? By gryzoń poczuł się w Twoim domu jak u siebie, warto przygotować mu odpowiednią wyprawkę. Sprawdź, jaką klatkę, karmę, podłoże, miski, poidełka, zabawki i inne akcesoria nabyć dla nowego pupila. Przekonaj się też, co warto dodać do klatki posiadanego już gryzonia. Ten mały, pocieszny zwierzak nie potrzebuje wiele: podstawą jest klatka w odpowiednim rozmiarze, dobre podłoże, miseczka z poidełkiem, domek oraz ciekawe zabawki. W wyprawce dla chomika musi znaleźć się również karma, która zapewni mu pełnię zdrowia.

Jaka klatka sprawdzi się u gryzonii królika?

To zależy przede wszystkim od wielkości pupila. Dla małych gryzoni: chomików, szczurów i myszy domowych, wystarczy klatka o wymiarach około 80 cm wysokości x 50 cm głębokości x 80 cm szerokości. W terrarium tego typu mogą żyć swobodnie dwie myszki, szczury lub chomiki większych ras, np. syryjskie. Mniejsze wymiary, około 60x40 cm, może mieć klatka dla chomika karłowatego czy chińskiego. Pamiętaj jednak, że gryzoń powinien mieć w niej wystarczająco dużo miejsca do rozgrzebywania trocin, żerowania, skakania i innych aktywności. Królikowi warto sprawić większą klatkę, w rozmiarach minimum około 80x50 cm. Pamietaj, by klatka była odpowiednio duża dla konkretnego gatunku królika: belgijskiemu olbrzymowi czy baranowi francuskiemu polecamy nabyć klatkę o długości minimum 100 cm.

Najlepsza klatka dla szczura luyb myszkoskoczka

Skoczne gryzonie najbardziej lubią wysokie, wielopoziomowe klatki, np. 3- lub 4-piętrowe albo o regulowanej wysokości. Ważne jest też, aby klatka była na tyle wysoka, by skoczny gryzoń nie uciekł poza nią. Górę terarrium warto zabezpieczyć np. za pomocą specjalnej kratki. Model z ażurową górą zapewni pupilowi odpowiednią cyrkulację oraz stały dostęp do świeżego powietrza. By boks dla gryzonia był łatwy w czyszczeniu, powinien być wykonany z odpornego na zabrudzenia materiału, tj. galwanizowane żelazo lub inny metal.

Ile kosztuje klatka dla chomika czy myszy w sklepie zoologicznym?

Chromowana klatka o solidnej konstrukcji dla małych gryzoni kosztuje przeciętnie od około 150 zł wzwyż. Nieco droższe są klatki dla średnich gryzoni: szynszyli czy królików. Ich ceny zaczynają się od około 200, nawet do kilku tysięcy! Najwięcej kosztują rozbudowane klatki oraz wielopoziomowe wybiegi z wyposażeniem takim jak antypoślizgowe, drewniane drabinki, stojaki na siano czy wyjmowane tace na jedzenie. Różne rozmiary, kolory i linie stylistyczne sprawiają, że klatka dla Twojego ulubieńca może być nie tylko funkcjonalnym akcesoriumn, ale też efektowną ozdobą wnętrza.

Jaką kuwetę wybrać?

Wykastrowany królik, szynszyl czy chomik bez trudu powinien nauczyć się korzystania z kuwety. Do stworzenia strefy wc możesz posłużyć się plastikową kuwetą np. z polipropylenu lub innego tworzywa sztucznego dobrej jakości. W zależności od kształtu, w sklepach i hurtowniach zoologicznych dostępne są kuwety prostokątne, owalne lub trójkątne (narożne). Oprócz tego, kupić można kuwetę ze stojakiem na siano, przesiewową lub z pochyłością, która ułatwia wchodzenie do kącika toaletowego.

Kuwerta narożna - dla królika i nie tylko

Narożna kuweta dla królika to idealny wybór dla kłapouchów i gryzoni, które lubią załatwiać się w narożnikach. Rozwiązanie tego typu zajmuje niewiele miejsca w klatce. Ma jednak pewne minusy - jednym z nich jest fakt, że w kuwecie narożnej zwierzę zazwyczaj nie mieści się w całości. Poza tym na rynku dostępne są kuwety z wyjmowaną kratką. To element chroniący przed przekopywaniem żwirku i przenoszeniem zanieczyszczeń. Zapobiega też brudzeniu łapek królika i szybkiemu brudzeniu się ściółki. By wyczyścić kuwetę, wystarczy wysypać znajdujący się pod kratką żwirek. Modele tego typu są stabilne - często można je przymocować do prętów klatki. Ze względu na ryzyko wpadnięcia łapki między pręty nie poleca się ich jednak drobnym gryzoniom, takim jak mysz, chomik czy myszkoskoczek. W przypadku mniejszych zwierzątek zadbaj też, by kuweta nie była zbyt wysoka - pupil musi mieć do niej łatwy dostęp.

Podkład na spód klatki, uwielbiany przez króliki i inne gryzonie

By najbliższą przestrzeń gryzonia uczynić higieniczną oraz przyjazną dla zwierzęcia i domowników, zadbaj o wybór odpowiedniej podściółki na dno klatki. W zależności od materiału i właściwości wyróżniamy kilka rodzajów podkładu dla gryzoni:

  • Trociny – polecane jedynie mniejszym zwierzętom, np. dla chomika. Sianko tego typu gryzoń może przekopywać lub całkowicie się w nim ukryć. Najlepsze trociny pochodzą z drzew owocowych i mają miękką fakturę.

  • Pellet drewniany – dobrze chłonie i maskuje nieprzyjemne zapachy. Idealny dla szczurów, szynszyli, świnek morskich i królików. Przesiąknięty płynami fizjologicznymi pellet drewniany dość szybko traci jednak swoje właściwości.

  • Żwirek bentonitowy – dobrze wchłania wilgoć, lecz nie kamufluje przykrych zapachów.

  • Żwirek silikonowy – doskonale chłonie wilgoć, a przy tym pochłania nieprzyjemne wonie. Idealny jako podkład w klatce z rusztem.

  • Mata konopna – bardzo chłonna i efektywnie absorbująca nieprzyjemne zapachy. W 100% naturalna, ekologiczna, biodegradowalna. Nadaje się do jedzenia i kompostowania. Polecana wszystkim gryzonim, nawet królikom, szynszylom, chomikom czy szczurom ze skłonnością do alergii.

  • Mata kukurydziana – hipoalergiczny podkład biodegradowalny, nadający się na kompost. Powstaje z kruszonej i suszonej kolby kukurydzy. Dobrze wiąże zapachy i chłonie wilgoć.

  • Mata bawełniana – wyróżnia się doskonałymi właściwościami chłonnymi i zdolnością neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Jest całkowicie naturalna, bezpieczna i przyjazna dla zdrowia zwierzęcia.

Jaką grubość powinno mieć dno klatki?

Pamiętaj, by jako podściółki dla królika, szynszyla czy świnki morskiej nigdy nie używać żwirka lub granulowanej ściółki dla kotów. Podkład tego typu może zawierać substancje toksyczne dla organizmu gryzonia. Minimalna warstwa ściółki to około 10 cm. Niektórzy zalecają jednak znacznie grubszy podkład, nawet 20-centymetrowy. W podłożu tej grubości pupil będzie mógł się schować, żerować, wić gniazda i bawić się, ile dusza zapragnie!

Sprawdź też produkty:

Karmnik czyli paśnik dla gryzoni

Dzięki paśnikowi czyli podajnikowi siana Twój gryzoń zyska wydzielony i funkcjonalny kącik obiadowy. Główną funkcją paśnika jest ochrona pokarmu - traw, ziaren, kolb, kostek wapiennych oraz świeżych warzyw i owoców - przed bakteriami z odchodów czy moczu. Dzięki paśnikowi, rozrzucanie jedzenia po całej klatce jest ograniczone, przez co żywność się nie marnuje. Paśnik ogranicza też ryzyko infekcji wywołanych przez pasożytujące na żywności bakterie. Twój chomik, fretka lub królik to niejadek? Paśnik sprawi, że sianko, warzywa czy zboża będą się prezentować atrakcyjniej. Wiszący karmnik w kształcie kuli, gałązek brzozy, wierzby, jabłoni, gruszy czy lipy albo w formie pnia drewna może być też ciekawą ozdobą klatki Twojego ulubieńca. Paśniki z drewna, oprócz tego, pełnią rolę naturalnych gryzaków, chroniących gryzonie przed przerastaniem siekaczy i zębów trzonowych. Zamocowane w nietypowym miejscu, aktywizują świnki morskie (kawie), chomiki czy szynszyle do aktywności.

Miska z podajnikiem wody dla królików i gryzoni

O czym pamiętać przy kompletowaniu wyprawki dla gryzonia? Kolejny must have na liście to poidełko albo miseczka, zapewniająca pupilowi stały dostęp do wody pitnej. Miseczka z poidełkiem to najczęściej ceramiczne lub metalowe naczynie. Modele ceramiczne są cięższe, a przez to stabilniejsze. Poidełko może być wykonane ze szkła, metalu lub materiału suntetycznego. Dzięki haczykom mocującym można je łatwo i sprawnie przymocować do drucianej siatki w klatce. Pojemność akcesorium tego typu może wynosić np. 75 ml, 150 ml, 300 ml czy 600 ml. Dla większego zwierzaka: królika czy nutrii, polecamy wybrać miseczkę lub dozownik na wodę o większej pojemności.

Tunel, kula czy kołowrotek dla chomika i innych gryzoni

Gryzonie to aktywne zwierzęta, które każdego dnia potrzebują odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji umysłowej. Pomogą w tym odpowiednio dobrane zabawki. Najpopularniejsze z nich to kołowrotki czyli kółka do biegania, tunele, mostki, huśtawki, hantle, gniazdka, hamaki, piłki, zabawki interaktywne oraz różnego rodzaju domki. By utrzymać czystość futerka i pazurków, szczurkowi czy myszy możesz kupić także dedykowany basen do kąpieli. Wsyp do niego specjalistyczny piasek, by Twój pupil beztrosko zanurzał się, przekopywał i buszował po wnętrzu zabawki! Dodatkowo, akcesoria wykonane np. z trawy lub drewna pokrytego korą służą do podgryzania oraz mechanicznego czyszczenia uzębienia gryzonia.

Czym kierować się przy wyborze zabawki dla gryzoni?

Główną rolą zabawek dla gryzoni jest pobudzanie ich naturalnych instynktów oraz umożliwienie zaspokojenia atawistycznych, typowych dla danego gatunku potrzeb. By jego przestrzeń była jak najbardziej zbliżona do naturalnej, wybierz gryzoniowi akcesoria, które zachęcą go do żerowania, żucia i rozdrabniania. Takie, które mają ciekawą formę oraz funkcjonalności, które zmobilizują zwierzątko do aktywności fizycznej i błogiego wypoczynku.

Akcesoria dp zabawy dla myszy, szczurów i królików

Wybierając gadżety do klatki, warto też zwrócić uwagę na specyficzne upodobania poszczególnych gatunków gryzoni. Dla drobnych myszy, szczurów i chomików przyda się z pewnością kołowrotek. To mini bieżnia, która pozwoli zwierzętom rozładować nadmiar energii i uniknąć gwałtownego przybierania na wadze. W przypadku chomika czy myszoskoczka z pewnością sprawdzi się też ścianka wspinaczkowa, różnego rodzaju podesty, drabinki, gałązki i linki do wspinaczki. Podobne akcesoria, ale w większym rozmiarze, można nabyć dla szynszyli. Z myślą o ich aksamitnej i delikatnej sierści do klatki warto zamontować też basen/wannę do kąpieli piaskowej. Możesz do niej wsypać specjalny piasek lub wulkaniczny pył kąpielowy, który usuwa brud i wilgoć z futerka, a przy tym pielęgnuje sierść, nadając jej niezwykłą puszystość.

Najlepsze wyposażenie klatek dla gryzoni z oferty Zoo24.pl

By ukochanemu gryzoniowi żyło się pod Twoim dachem jak najlepiej, w sklepie zoologicznym Zoo24 przygotowaliśmy komplementaną ofertę akcesoriów do wyposażenia klatek dla gryzoni. W trosce o dobre samopoczucie i kondycję fizyczną zwierząt w naszym sklepie oferujemy zarówno gadżety służące rozrywce, jak też rozwojowi fizycznemu i intelektualnemu królika, szynszyli, myszoskoczka, szczura, myszy czy chomika. Wśród nich znajdziesz domek, do którego królik czy szynszyl będzie miał łatwy dostęp. Oprócz tego, w ofercie naszej hurtowni dostępne są kuwety, do których gryzoń będzie miał łatwy dostęp zarówno od góry, jak też od boku. W naszym sklepie nie zabrakło również łatwych w utrzymaniu w czystości akcesoriów do dozowania pokarmu. Martwisz się, że Twój pupil to niejadek? Dzięki funkcjonalnym miskom i poidełkom jego dieta może być bardziej urozmaicona, co zachęci zwierzę do gryzienia, przeżuwania czy magazynowania jedzenia. Szukasz solidnych i pomysłowych akcesoriów do klatki swojego gryzonia? Nie czekaj - sprawdź już dziś propozycje z oferty sklepu online Zoo24!

Zobacz też:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 8

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się