×

Pielęgnacja szczeniąt

Przycinanie pazurów, mycie zębów, czyszczenie oczu i uszu, kąpiel czy czesanie to zabiegi pielęgnacyjne pozwalające utrzymać okrywę włosową, pazurki i uzębienie szczeniaka w doskonałym stanie przez długie lata. Ponadto, towarzyszące pielęgnacji pieszczoty i głaskanie to sposób na zbudowanie ze szczenięciem silnej, zdrowej relacji. Sprawdź, jakich akcesoriów nie może zabraknąć w Twoim psim SPA! 

Pierwsza kąpiel szczeniaka — kiedy?

Wielu właścicieli szczeniąt staje przed problemem, czy można kąpać 3. miesięcznego szczeniaka. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wykąpać możemy z pewnością psiaka, który został poddany wszystkim podstawowym szczepieniom. To oznacza, że kąpiel pod bieżącą wodą możemy przygotować już 12-15 tygodniowemu szczenięciu. Wielu ekspertów z różnych względów odradza jednak kąpiel szczeniaka poniżej 6. miesiąca życia. Ze względów bezpieczeństwa najmłodsze szczenięta, w razie potrzeb radzimy więc czyścić mniej inwazyjnie, np. przy pomocy zwilżonej wodą, miękkiej ściereczki.

Kąpielowy niezbędnik — akcesoria stojące na straży czystości szczenięcia

Łapczywe jedzenie, żywiołowe zabawy czy beztroskie spacery mogą sprawić, że Twój pupil z puszystej, białej kuleczki zamieni się w kulę błota, wymagającą natychmiastowej interwencji. Kąpiel czy prysznic oczyści szczenię z brudu i nieprzyjemnych zapachów, ograniczy też rozwój ewentualnych alergii oraz namnażanie się groźnych dla jego zdrowia pasożytów.

Podczas pierwszej kąpieli szczeniaka przyda Ci się:

  • Łagodny, hipoalergiczny szampon dla szczeniąt

Naturalnej bariery hydrolipidowej szczeniaka nie naruszy szampon o neutralnym pH Over Zoo szampon dla szczeniąt. Przystosowany do wrażliwej skóry młodych psiaków preparat bez barwników i soli starannie myje i nawilża sierść szczenięcia. 

Dokładnie, ale nieinwazyjnie skórę i okrywę włosową półrocznego szczeniaka oczyści również szampon dla szczeniąt z alantoiną, olejem rycynowym i hydrolizatami proteinowymi Dr Seidel szampon dla szczeniąt. Przy okazji, polecany środek  łagodzi podrażnienia, działa kojąco i przeciwzapalnie oraz przywraca włosom szczeniaka naturalną miękkość i połysk. 

Zwolennikom rozwiązań eko polecamy również dostępny w naszym sklepie szampon z ekologicznym olejkiem ze słodkich migdałów FRANCODEX Biodene Szampon dla szczeniąt, z proteinami, solami mineralnymi oraz witaminami A, D, E i B, chroniącymi delikatną sierść szczenięcia przed promieniowaniem UV. BIO szampon nawilża skórę i sierść, a dzięki betainie wzmacnia wrażliwą skórę szczeniąt.

Pierwszym szamponem dla młodych psów może być również preparat z proteinami jedwabiu, olejem jojoba i witaminą B5 DR LUCY Delikatny Szampon dla Szczeniąt 250ml , który stymuluje wzrost sierści szczenięcia. Efekt: nawilżony, mocny i błyszczący włos, łatwy do rozczesania po kąpieli!

  • - Mata antypoślizgowa dla psa

By zapewnić szczeniakowi poczucie bezpieczeństwa w trakcie kąpieli, matę antypoślizgową warto za pomocą przyssawek przymocować do rantu wanny lub ścianki kabiny prysznicowej. Wypustki w strukturze maty możesz posmarować masłem orzechowym, jogurtem, musem owocowym czy pastą mięsną dla psów. Dzięki niej szczeniak podczas kąpieli czy podczas obcinania pazurków będzie odprężony i zrelaksowany.

  • - Szczotka lub grzebień

Aby zapobiec plątaniu się sierści i powstawaniu kołtunów, po wykąpaniu i osuszeniu szczeniaka jego sierść rozczesz przy pomocy szczotki lub grzebienia dopasowanego do rodzaju posiadanej przez niego okrywy włosowej. 

W zależności od materiału oraz sposobu działania wyróżniamy różne rodzaje szczotek dla szczeniąt:

Pudlówka

Czyli osadzona na miękkiej podstawie szczotka z cienkimi, metalowymi  końcami ustawionymi gęsto pod kątem około 30 stopni. Szczotka tego typu nie podrażnia skóry. Jej nazwa pochodzi od pielęgnacji włosa pudli. Slicker Brush to szczotka idealna do wyczesywania podszerstka, suszenia oraz napuszania włosa  dla szczeniąt o średniej i długiej sierści ras King Charles Spaniel, Shih Tzu, Pudel, Maltańczyk, Bichon Frise czy Szpic. 

Szczotka druciana (szpilkowa)

Dedykowana do pielęgnacji sierści średniej i długiej psów z podszerstkiem lub bez niego.  Ma szpilki osadzone na delikatnie wygiętej poduszce, która dopasowuje się do kształtu ciała psa podczas czesania. Przez to ergonomiczna szczotka druciana dosięga nawet do najbardziej wewnętrznych włosów. 

Szczotka gumowa 

Najczęściej wykonana z silikonu medycznego, często przyjmuje formę wygodnej w użytku, dopasowującej się do kształtu dłoni rękawicy. Szczotka gumowa przeznaczona jest dla psów ras krótkowłosych i szorstkowłosych oraz sierściuchów z długim, jedwabistym włosem i mięciutkim podszerstkiem. Służy do usuwania luźnych, martwych włosów. Podczas kąpieli pozwala dobrze namydlić i rozmasować skórę szczeniaka. 

Szczotka z naturalnego włosia 

Zgodnie z nazwą, to modele wykonane z naturalnego włosia, delikatne a przez to idealne, by przyzwyczaić szczeniaka do regularnej pielęgnacji okrywy włosowej. Polecane do rozczesywania zarówno krótkiej, jak też dłuższej, jedwabistej sierści. Dzięki nim włos jest oczyszczony z kurzu, nabłyszczony, wygładzony, nie elektryzuje się i efektownie się układa. 

Grzebień

Tradycyjny lub z obrotowymi ząbkami. Grzebień docenią właściciele szczeniąt długowłosych, narażonych na powstawanie kołdunów i splątań. Małe grzebienie ułatwiają kontrolę podczas rozczesywania szczeniaka w delikatnych miejscach: okolicach pyska, oczu czy uszu.

  • Ręczniki lub suszarka

Miękkie, chłonne ręczniki są niezbędne do osuszenia szczeniaka po kąpieli. Osuszony przy pomocy ręcznika włos należy rozczesać, a następnie wysuszyć suszarką, układając sierść w kierunku jej naturalnego wzrostu. 

Uwaga! Po kąpieli szczeniaka nie ustawiaj suszarki na zbyt wysoką temperaturę. Gorące powietrze może znacznie wysuszyć i zniszczyć włos szczenięcia. Suszarkę trzymaj w odpowiedniej odległości, najlepiej 25-30 cm od sierści psiaka.

  • Preparaty ochronne przeciw pasożytom

Po kąpieli i wysuszeniu szczeniaka warto profilaktycznie zabezpieczyć go przed owadami i pasożytami. Przed pasożytami szczenię uchronią podawane doustnie tabletki. Szczeniakom o wadze 2,5-5 kilograma wzwyż możesz podać np. tabletki AdTab™ zapewniające miesięczną ochronę przeciw pchłom i kleszczom. Opisywane tabletki mają atrakcyjny smak — szczeniak przyjmie je z chęcią jako smaczny dodatek podczas jedzenia lub bezpośrednio po karmieniu. Poza tabletką szczeniakowi warto podać pastę odrobaczającą, dla ułatwienia dozowania sprzedawaną często z plastikowymi strzykawkami z podziałką. 

  • Preparaty ochronne przeciw pasożytom

Twój mały przyjaciel zasługuje na najlepszą ochronę przed pasożytami, dlatego prezentujemy naszą starannie dobraną ofertę preparatów ochronnych dla szczeniąt. Bezpieczeństwo i zdrowie Twojego pupila są dla nas priorytetem, dlatego oferujemy produkty od renomowanych producentów, które skutecznie zwalczają pchły, kleszcze i inne uciążliwe pasożyty.

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 5

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się