×

Preparaty na pasożyty dla psa

Opieka zdrowotna psa obejmuje nie tylko regularne spacery, podstawową pielęgnację i odpowiednio zbilansowaną dietę, ale również kontrolę pasożytów bytujących w organizmie oraz kale zwierzęcia. Pasożyty takie jak pchły, kleszcze czy różnego rodzaju robaki mogą negatywnie wpływać na zdrowie czworonoga. Z psa mogą przenieść się także na człowieka, narażając na parazytozy Ciebie i Twoją rodzinę. W tym artykule omówimy skuteczne preparaty przeciwpasożytnicze, które pomogą zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu inwazji pasożytów.

Dlaczego stosowanie środków przeciw pasożytom dla psa jest konieczne?

Zaniedbanie profilaktyki odrobaczania psa może skutkować zainfekowaniem jego organizmu przez różne rodzaje pasożytów, wywołujących poważne schorzenia. 

Do chorób pasożytniczych czyli tzw. parazytoz zalicza się:

 • Glistnica (askarioza) - choroba inwazyjna wywołana przez nicienie Ascaris lumbricoides

 • tasiemczyca czyli inwazja tasiemca - może być wywołana przez różne rodzaje tasiemce: Taenia saginata, tasiemiec uzbrojony Taenia solium, tasiemiec karłowaty Hymenolepis nana, bruzdogłowiec szeroki Diphyllobothrium latum

 • Zarażenie tęgoryjcem - inwazja spowodowana przez tęgoryjce z gatunku Ancylostoma caninum. Ze względu na posiadane ząbki,  za pomocą których krwiopijny nicień przyczepia się do śluzówki jelita cienkiego psa tęgoryjce nazywane są też haczykowcami 

 • Giardioza (lamblioza) - to bardzo częsta choroba u psów, wywołana przez pasożyty o nazwie Giardia lamblia

 • Pchły - na skórze psa mogą bytować różne rodzaje pcheł, skutkujące przede wszystkim alergicznym pchim zapaleniem skóry (APZS) 

 • Kleszcze - kleszcze z gatunku Ehrlichia canis, Ixodes czy Rhipicephalus są groźne dla psów z racji przenoszenia chorób takich jak babeszjoza czy erlichioza monocytarna 

 • Włosogłówka - nicień o nazwie włosogłówka Trichuris vulpis wywołuje chorobę pasożytniczą psa zwaną włosogłówczycą 

Objawy zakażenia pasożytami 

Wymienione pasożyty wywołujące wskazane powyżej choroby narażają psa na poważne cierpienie. Zainfekowany nimi zwierzak może przejawiać problemy zdrowotne takie jak utrata masy ciała, problemy trawienne jak biegunka, wymioty, wzdęcia, zaparcia czy anemia, utrata masy ciała, niezdrowo wyglądająca, matowa lub łamliwa sierść. Niektóre psy pod wpływem pasożytów mogą wykazywać negatywne zmiany w zachowaniu takie jak drażliwość, agresywność, zmęczenie czy apatia. Ponadto, psiak zakażony przez pchły i/lub wszy może wykazywać wiele problemów skórnych, z łysieniem i świądem na czele.  

Warto zauważyć, że nie wszystkie zarobaczone psy wykazują widoczne objawy, szczególnie jeśli zakażenie jest łagodne. Dlatego regularne badania weterynaryjne i profilaktyczne polegające na odrobaczaniu psa są kluczowe dla utrzymania zdrowia zwierzęcia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultuj się z weterynarzem, który może zlecić odpowiednie badania i dostosować leczenie.

Kiedy i jak odrobaczać szczeniaka?

Regularne podawanie środków przeciwpasożytniczych takich jak preparaty przeciwko pchłom i kleszczom oraz rutynowe badania kału w celu wykrywania jaj pasożytów mogą pomóc w kontrolowaniu i zapobieganiu inwazjom pasożytów w organizmie psa. Odrobaczanie jest konieczne zarówno u psów dorosłych, jak i szczeniąt. 

Pierwsze odrobaczanie szczeniaka zazwyczaj wykonywane jest w 2-3 tygodniu życia zwierzęcia. Wiele szczeniąt rodzi się z pasożytami przekazywanymi od matki, dlatego ważne jest szybkie podjęcie działań.

Kolejne odrobaczenia powinny odbywać się zgodnie z kalendarzem szczepień, opracowanym przez lekarza weterynarii. Zazwyczaj są planowane co 2-4 tygodnie do momentu, gdy szczeniak osiągnie 3-4 miesiąc życia. Podczas okresu dorastania (do 6-12 miesięcy) szczenięta powinny być odrobaczane co 4-6 tygodni, zależnie od warunków środowiska i stylu życia.

Kiedy odrobaczać dorosłego psa?

Dorosłe psy powinny być odrobaczane regularnie, zazwyczaj co 4-6 miesięcy. Jednak częstotliwość może się różnić w zależności od trybu życia psa i ryzyka wystawienia go na pasożyty.

Psy spędzające dużo czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w obszarach o wysokim ryzyku zarażenia takich jak hodowle psów rasowych czy schroniska, mogą wymagać częstszych odrobaczeń. W celu oceny ryzyka inwazji pasożytów i dostosowania planu odrobaczania weterynarz może zlecać badanie kału takiego zwierzęcia nawet co miesiąc lub co kilka tygodni. Profilaktycznie lekarz weterynarii może nakazać również stosowanie środków przeciwpasożytniczych do użytku domowego.

Typy środków przeciwpasożytniczych do użytku domowego

W sklepie zoo24 oferujemy wiele sprawdzonych preparatów na pasożyty dla psa. To środki oparte na składnikach aktywnie czynnych takich jak fenbendazol (substancja skuteczna przeciwko m.in. glistom), praziquantel (na tasiemce), Pyrantel (środek zazwyczaj stosowany w leczeniu glist), Oksym milbemycyny i Lufenuron (w połączeniu ze sobą mogą być skuteczne przeciwko tasiemcom, glistom i pchłom), Ivermectyna (jest często stosowana przeciwko glistom, larwom i niektórym pasożytom zewnętrznym) czy Selamektyna (substancja stosowana w leczeniu glist, pcheł, kleszczy i innych pasożytów zewnętrznych).

Ze względu na formę podania preparaty przeciwpasożytnicze możemy podzielić na:  

 • Preparaty doustne - to tabletki, środki do żucia oraz pasty i syropy podawane psu doustnie. Zwykle zawierają substancje aktywne takie jak iwermektyna czy milbemycyna, które eliminują różne rodzaje robaków w tym glisty, tasiemce i larwy. Preparaty doustne oferują skuteczną ochronę, docierając do narządów wewnętrznych psa.

 • Roztwory do zakraplania - to preparaty odrobaczające dla psa w formie kropli, olejku lub sprayu. Po zastosowaniu chronią zwierzę przed pchłami i kleszczami oraz eliminują wszy. 

 • Preparaty przeciwbólowe - w przypadku ciężkich inwazji pasożytów zwierzęciu czasem trzeba podać preparaty przeciwbólowe, zawierające silne substancje przeciwpasożytnicze, które eliminują pasożyty z organizmu psa szybko i skutecznie. Ze względu na potencjalne skutki uboczne ich stosowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą weterynarza.

 • Obroże przeciwpasożytnicze - to praktyczne rozwiązania, zapewniające długotrwałą ochronę psa przed pasożytami. Obroże przeciwpasożytnicze mogą być wykonane ze skóry, nylonu, metalu, autorskich tworzyw lub materiałów mieszanych. Zawierają specjalne substancje takie jak deltametryna, flumetryna, permetryna, imidaklopryd czy fipronil. Substancje czynne są wbudowane w materiał obroży najczęściej w postaci tabletki czy mikrokapsułki. Obroża uwalnia te składniki stopniowo i równomiernie przez określony czas chroniąc psa przed pchłami, kleszczami, larwami komarów i innymi pasożytami. Obroże przeciw pchłom i kleszczom działają na zasadzie uwalniania substancji czynnej, która odstrasza lub zabija larwy albo dorosłe stadia pasożytów. Najlepsze obroże uwalniają substancje aktywne od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od marki i modelu.

Jak dobrać obrożę na kleszcze do wielkości i wagi psa?

Większość obroży przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych ma uniwersalne zastosowanie: jest odpowiednia zarówno dla dorosłych psów, jak też szczeniąt. W zależności od wielkości psa, obroże insektobójcze różnią się od siebie m.in. długością.

W związku z powyższym, by poprawnie dobrać obrożę przeciwpchelną lub przeciwkleszczową wykonaj następujące kroki:

 1. Zmierz obwód szyi psa. 

W tym celu najlepiej użyj centymetra krawieckiego. Uwzględnij miejsce pomiaru: pamiętaj, że tuż za uszami szyja psa jest najwęższa. Właściwie zlokalizowana obroża powinna znajdować się na dwóch kręgach szyjnych psa. Taka lokazliacja zminimalizuje ryzyko podduszenia zwierzęcia w przypadku gwałtownego pociągnięcia obroży. 

 1. Przeczytaj instrukcję producenta.

Każda obroża przeciwpchelna ma określone wytyczne dotyczące dopasowania do wielkości psa. Sprawdź te wytyczne w instrukcji użytkowania produktu. W ten sposób długość obroży będzie zgodna nie tylko ze sporządzonymi przez Ciebie wymiarami obwodu szyi pupila, ale też z ogólnymi zaleceniami producenta. 

 1. Określ wagę psa.

 1. Zapoznaj się z zaleceniami weterynarza.

Jeśli twój weterynarz zalecił konkretny rodzaj obroży lub ma uwagi dotyczące doboru obroży, postępuj zgodnie z jego wskazówkami.

 1. Uwzględnij indywidualne potrzeby swojego pupila.

Monitoruj zachowanie zwierzaka po założeniu obroży. Niektóre psy mogą być bowiem bardziej wrażliwe na niektóre substancje chemiczne używane w obrożach. Dlatego jeśli Twój pies np. ma skłonność do alergii, konieczne może być skonsultowanie się z weterynarzem przed zakupem konkretnego produktu.

Jaką obrożę przeciwpchelną wybrać dla swojego psa? 

Oprócz wspomnianych już obroży marki Sabunol, wśród asortymentu naszego sklepu ogromną popularnością cieszą się obroże insektobójcze dla psów i kotów marki Foresto. To rozwiązanie o bardzo szerokim spektrum działania: wodoodporna obroża niszczy larwy, nimfy i dorosłe osobniki kleszczy z gatunku Rhipicephalus sanguineus oraz Ixodes ricinus, a także pchły Ctenocephalides canis oraz Ctenocephalides felis.

Mój pies ma kleszcze - co robić?

Jeśli odkryłeś, że na ciele Twojego pupila bytują kleszcze, powinieneś je natychmiast usunąć! By zrobić to bezpiecznie, do zabiegu polecamy użyć specjalistycznych szczypiec do usuwania kleszczy. 

Ze względu na konstrukcję i sposób działania w naszych sklepie występują różne rodzaje zestawów do usuwania kleszczy:

 • Szczypce do usuwania kleszczy plastikowe

Zazwyczaj to proste narzędzia wielokrotnego użytku przypominające szczypce do paznokci z dwoma ostrzami, które umożliwiają chwytanie kleszcza blisko skóry psa, a następnie delikatnie usunięcie pasożyta.

 • Szczypce do usuwania kleszczy o metalowej konstrukcji 
 • Pętla przeciw kleszczom

To plastikowe urządzenie w kształcie długopisu umożliwiające założenie na kleszcza żyłki w kształcie pętli tuż przy skórze psa. 

Jak chronić psa przed zakażeniem pasożytami?

Przed zakażeniem pasożytami psa możesz chronić na różne sposoby. Oprócz regularnego  odrobaczania zadbaj o jego higienę oraz czystość otoczenia. W tym celu utrzymuj czystość w miejscach, gdzie przebywa Twój pies. Regularnie sprzątaj dom, legowiska oraz  psią strefę spożywania posiłków. Zważaj też na to, co Twój ulubieniec robi podczas spaceru. Jaja i larwy pasożytów często gromadzą się na sierści, skórze lub w kale innych psów. By zmniejszyć ryzyko zakażenia, ogranicz kontakt psiaka z nieznanymi psami. Pilnuj też, by pupil nie spożywał zanieczyszczonej wody,  niedogotowanego mięsa, nieumytych warzyw i owoców. Ponadto, niektórymi nicieniami pies może się zarazić nawet poprzez chodzenie po zanieczyszczonej trawie czy piasku. 

Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza

By mieć 100% pewności, że Twój pupil jest wolny od wszelkich pasożytów, nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza. W celu monitorowania stanu zdrowia psa pod kątem pasożytów lekarz może zlecić następujące badania diagnostyczne: 

 1. Badanie kału pod mikroskopem - to jedna z podstawowych metod diagnostyki pasożytów u psa. Na podstawie wyników badania weterynarz może ocenić czy kał zwierzęcia zawiera jaja, larwy, cysty lub inne formy pasożytów.

 2. Testy krwi - niektóre pasożyty, takie jak mikrofilarie (larwy nicieni sercowego), mogą być wykrywane poprzez badanie krwi. Testy krwi są pomocne również w diagnozowaniu innych infekcji pasożytniczych takich jak babeszjoza czy ehrlichioza.

 3. Testy na pchły i kleszcze - weterynarze mogą stosować różne testy, aby sprawdzić obecność pcheł i kleszczy w organizmie psa. W przypadku pcheł, weterynarz może użyć kamery fluorescencyjnej, która pozwoli na zobaczenie pasożytów ukrytych w sierści. Testy na kleszcze mogą obejmować zbieranie próbek sierści, badanie palpacyjne lub użycie innych specjalistycznych narzędzi.

 4. Badanie skóry - jeśli pies ma objawy infekcji skórnej przez roztocza czy świerzbowce, weterynarz może przeprowadzić badanie skóry, które obejmuje pobranie próbek do analizy pod mikroskopem.

 5. Obserwacja objawów klinicznych - weterynarz może także opierać diagnozę na obserwacji występujących u psa objawów klinicznych takich jak świąd, zaczerwienienie skóry, utrata sierści czy problemy trawienne, charakterystyczne dla zarobaczenia konkretnym rodzajem pasożytów.  

Odrobaczanie dostosowane do potrzeb psa

Weterynarz może także zalecić regularne badania przesiewowe, nawet jeśli pies nie wykazuje objawów zakażenia pasożytami, aby wykrywać ewentualne infekcje na wczesnym etapie. Po zdiagnozowaniu zakażenia, lekarz weterynarii powinien ułożyć specjalistyczny plan odrobaczania, dopasowany do indywidualnych potrzeb psa:  jego wieku, stylu życia oraz predyspozycji do kolejnych zarobaczeń wywołanych przez pasożyty różnych rodzajów i gatunków.

Zobacz również:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 50

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się