×

Smycz dla szczeniaka

Obroże, szelki i smycze dla szczeniaka — komplet akcesoriów spacerowych dla szczeniaka

Szelki guard, walk-in czy norweskie? A może obroża? Smycz cienka czy grubsza, z mechanizmem regulacji czy bez niego? Dylematów podczas wybierania akcesoriów spacerowych dla szczeniaka jest naprawdę wiele. Spróbujemy je rozwiać! Podpowiemy też jakie rodzaje szelek, obroży i smyczy możesz spotkać na rynku i które z nich najlepiej sprawdzą się w przypadku Twojego pupila.    

Smycz dla szczeniaka 

To absolutny must have każdego psiarza! Podstawową funkcją smyczy jest zapewnienie pupilowi bezpieczeństwa podczas spacerów. Opiekunowi psiaka smycz daje możliwość wyznaczania i kontrolowania kierunku spaceru oraz utrzymywania kontroli nad zachowaniem szczeniaka. Wybrane modele smyczy są przydatne również podczas treningu podstawowych komend oraz nauki chodzenia przy nodze. Odpowiednio dobrana smycz dla szczeniaka daje psu szansę na odkrywanie nowych bodźców, zaspokajanie potrzeb socjalnych oraz zbudowanie zdrowej relacji z opiekunem.

Obroża czy szelki dla szczeniaka?

Sama smycz jednak nie wystarczy. By spełniała swoją funkcję, musi być przypięta do obroży lub szelek. Obroża to rodzaj obręczy zakładanej na szyję psa. Z kolei szelki — w zależności od konstrukcji — mogą obejmować szyję oraz różne części korpusu szczenięcia. Oprócz zaczepiania smyczy, obroża u szczeniaka pełni kilka innych ważnych funkcji. Po pierwsze, może służyć do identyfikacji zwierzęcia. W tym celu do obroży wystarczy doczepić identyfikator z adresówką dla psa (adresatką) zawierającą dane kontaktowe właściciela. To gadżet zbawienny w przypadku zgubienia się zwierzaka. Dodatkowo, na obroży często umieszcza się także informacje medyczne, istotne w wielu nagłych sytuacjach.

Pierwsza smycz dla szczeniaka   

Wybór pierwszej smyczy dla szczeniaka wymaga uwzględnienia kilku czynników. Przede wszystkim zaleca się, by taśma była lekka, a co za tym idzie — ułatwiająca szczenięciu swobodne poruszanie się i eksplorację otoczenia. Z tego samego względu za optymalną długość przyjmuje się 2,5 - 3 metry. Istotny jest również materiał taśmy. Dla dużych szczeniąt polecane są często smycze skórzane, a dla szczeniąt małych ras — smycze z nylonu czy z bawełny. Kolejny aspekt to szerokość taśmy. Szczeniakowi, który nie potrafi jeszcze chodzić przy nodze polecane, są nieco szersze smycze, o większej wytrzymałości. Z drugiej strony, smycz nie powinna być zbyt masywna i ciężka — szczeniak, który nie osiągnął jeszcze pełni sił witalnych może się szybko do niej zrazić. Wybierając smycz dla szczeniaka, zwróć też uwagę na karabińczyk, szwy oraz inne elementy wykończeniowe. Powinny być trwałe, ale jednocześnie na tyle miękkie i bezpieczne, by nie zranić delikatnej skóry szczeniaka. Upewnij się też, że smycz posiada wygodną rączkę z antypoślizgowego materiału oraz antyrefleksyjne elementy, zwiększające bezpieczeństwo podczas spacerów po zmroku.

Jaką smycz dla szczeniaka wybrać? 

Smycze dla szczeniąt dostępne są w kilku wariantach, różniących się między sobą sposobem konstrukcji oraz zastosowaniem. Oto kilka popularnych rodzajów smyczy bezpiecznych dla szczeniąt to:

  • Klasyczna smycz miejska: prosta taśma składająca się z karabińczyka i wygodnej rączki. Idealne rozwiązanie do kontrolowania zwierzaka podczas codziennych spacerów po osiedlu czy podczas podróży.

  • Smycz przepinana: w odróżnieniu od klasycznej smyczy miejskiej nie posiada rączki. Zamiast tego, na obu końcach smyczy przypinanej umieszcza się karabińczyki. Taka budowa umożliwia regulację długości taśmy, w zależności od potrzeb. Smycz przepinana jest zazwyczaj dłuższa niż modele miejskie. Można ją przypiąć do smyczy innego psiaka albo np. do transportera dla szczeniąt.

  • Smycz z amortyzatorem: dedykowane głównie właścicielom psów, którzy przyszłość swoich podopiecznych wiążą ze sportem lub intensywnymi aktywnościami. Smycze z amortyzatorem dla szczeniąt są najczęściej dłuższe od przepinanych. Mogą mieć nawet 5 metrów! Mimo tej długości, amortyzator minimalizuje siłę szarpnięć, chroniąc stawy psa przed przeciążeniem. Ten typ smyczy doskonale sprawdza się podczas dogtrekkingu, joggingu czy dłuższych wędrówek na łonie natury.

  • Smycz treningowa: to długa (od 5 do nawet 15 metrów), cienka linka, umożliwiająca szczeniakowi swobodny ruch podczas pierwszych szkoleń. Służy m.in. do ćwiczenia komendy przywołania, aportowania czy zapewnienia psu więcej przestrzeni w sytuacji, gdy nie może być spuszczony ze smyczy.

Obroża i smycz dla szczeniaka 

Obroża i smycz mogą tworzyć zgrany duet spacerowy pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dostosowane do wagi i gabarytów szczeniaka. Kompletujesz wyprawkę dla nowego pupila? By ułatwić zakup akcesoriów spacerowych, do check listy rzeczy potrzebnych dla nowego podopiecznego możesz dopisać zestaw smycz plus obroża. 

Dobra obroża powinna być adekwatna do rozmiaru, budowy ciała, temperamentu oraz intensywności aktywności fizycznej szczeniaka. By dobrać jej szerokość, warto zmierzyć obwód szyi psiaka. Do wyniku należy dodać kilkanaście milimetrów — tak, by po zapięciu obroży między szyję szczenięcia móc swobodnie włożyć palec. Taka szerokość spowoduje, że obroża nie będzie wżynać się boleśnie w skórę pupila. Ten rozmiar obroży nie grozi też przypadkowym podduszeniem szczeniaka np. podczas snu czy szczególnie gwałtownego szarpnięcia smyczy. Kolejny aspekt to szerokość taśmy obroży dla szczeniaka, równa najlepiej w przybliżeniu dwóm kręgom szyjnym psiaka. Dlaczego warto zdecydować się na obrożę? To rozwiązanie ułatwiające zapanowanie nad zachowaniem silnych, dużych i zrywnych szczeniąt. Zazwyczaj obroże są również tańsze od szelek. Ponieważ szczeniaki szybko rosną, prawdopodobnie będziesz musiał/-ła wymieniać obrożę na większą w miarę dorastania pupila. By uniknąć częstego wymieniania obroży, możesz zdecydować się na model o regulowanej długości. 

Szelki i smycz dla szczeniaka

Smycz można także przypiąć do dedykowanych dla szczeniąt szelek. To opcja bezpieczna dla psiaków wszystkich ras. Szczeniaki ras mniejszych mogą je nosić już od około 6-8 miesiąca, a dużych i olbrzymich — od około 10-12 miesiąca życia. To rozwiązanie ma mnóstwo zalet! Przede wszystkim budowa szelek zapewnia solidne podparcie dla całej klatki piersiowej i kręgosłupa psiaka, minimalizując ryzyko bolesnych urazów stawów czy pleców. Szelki dla szczeniąt zapewniają też lepszą kontrolę kierunku, w którym porusza się zwierzę i ograniczają do minimum opcję przypadkowego uwolnienia się psa. W połączeniu ze smyczą mniej plączą się między łapkami nieprzyzwyczajonego do spacerów na uwięzi zwierzaka. 

Mimo tego nieprawidłowo dobrane szelki mogą zdeformować łopatki psa oraz ograniczać ruchomość obręczy barkowej. Ponadto trudniej dopasować je do wymiarów szczeniaka. Kłopot może też sprawiać założenie ich i zdjęcie po spacerze, zwłaszcza gdy masz do czynienia ze szczególnie ruchliwym przedstawicielem psiego gatunku.

Jakie szelki wybrać dla szczeniaka?

Za bezpieczne dla szczeniąt uznaje się szelki typu guard. To model wyróżniający się innowacyjną konstrukcją, z dwiema obręczami: przednia i tylną, połączonych ze sobą paskiem mostkowym oraz paskiem na grzbiecie. Dzięki temu popularne guardy równomiernie rozkładają ciężar, nie ograniczając przy tym ruchomości w obrębie obręczy barkowej i łopatek czworonoga. Dzięki bezpiecznej konstrukcji szelki typu guard pasują idealnie na różne psiaki, niezależnie od ich wielkości czy charakteru. W wersji bezuciskowej szelki guard są popularnym wyborem dla szczeniaków ras małych i miniaturowych. U  szczeniąt silnie ciągnących za smycz mogą sprawdzić się również szelki typu easy -walk, z zapięciem z przodu klatki piersiowej. To budowa, która u wyrywającego się psa wymusza odwrócenie ciała w stronę właściciela. Ponadto, do dość chętnie wybieranych modeli dla szczeniąt należą szelki typu step in — lekkie, łatwe do założenia, o prostej konstrukcji opartej m.in. na taśmie zapinanej na grzbiecie. Ranking szelek dla szczeniąt zamykają szelki norweskie, dedykowane przede wszystkim dla szczeniąt odbywających szkolenie na psy pracujące.

Najlepsze smycze, obroże i szelki dla szczeniąt w sklepie online Zoo24

Szelki czy obroża dla szczeniaka? Ostateczny wybór zależy od Ciebie! W trosce o komfort codziennych spacerów i pierwszych szkoleń pupila, zespół Zoo24 przygotował wyjątkową ofertę akcesoriów spacerowych dla szczeniąt. W naszej hurtowni internetowej znajdziesz lekkie i wygodne smycze, obroże czy szelki o ergonomicznej i bezpiecznej dla szczeniąt konstrukcji. W trosce o Twoje finanse przygotowaliśmy też sporo zestawów smyczy z obrożą w korzystnych cenach. Wśród nich są  sety złożone m.in. z obroży z regulowanym obwodem oraz prostej smyczy, dopasowanej do niej stylem i kolorem. Dla ułatwienia wyboru akcesoriów spacerowych do wielkości Twojego szczeniaka nasze smycze, szelki i obroże oznaczyliśmy rozmiarami: od XS, aż po XL! Największe ułatwią Ci ujarzmienie nawet najbardziej wyrywnego czy płochliwego psiaka rasy dużej lub olbrzymiej. Wygodne zapięcia i klamry usprawnią przełożenie obroży lub smyczy przez szyję pupila oraz ich szybkie podpięcie do smyczy. W trosce o bezpieczeństwo spacerów w godzinach popołudniowych i wieczornych, w naszym asortymencie znajdziesz też świecące obroże LED, które możesz przewiesić przez szyję szczeniaka obok podstawowej smyczy pupila. Dostępne w różnych kolorach i fasonach akcesoria spacerowe podkreślą Twój codzienny outfit i sprawią, że pierwsze spacery z nowym psiakiem będą mniej stresujące. Nie czekaj — wybierz piękny i praktyczny komplet akcesoriów spacerowych od Zoo24 dla swojego szczeniaka!

Zobacz również:

Zobacz więcejZobacz mniej
Ilość produktów: 32

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się