×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Dog Niemiecki

Jaki jest Dog Niemiecki?

Wielki, dostojny, dobrze umięśniony, na pierwszy rzut oka budzący respekt… Niewątpliwie swoim wyglądem przyciąga wzrok każdego. Jednak wystarczy przyjrzeć się mu przez chwilę, aby przekonać się, że jest to niezwykle delikatny, przyjacielski i spokojny pies. Dowiedz się więcej o tej wspaniałej rasie i sprawdź, czy to czworonóg dla Ciebie.

Podstawowe informacje

Dog Niemiecki to duża rasa psa domowego słynącą z ogromnego, masywnego ciała. Dorosły samiec osiąga wzrost 80–90 cm w kłębie. Jaką masę ciała może mieć dog niemiecki? Waga osobników płci męskiej jest niezwykle imponująca i może osiągać nawet 90 kg. Suki są nieco mniejsze. Mierzą zazwyczaj 72–84 cm i ważą 46–78 kg. Przedstawiciele tej rasy żyją od 8 do 10 lat.

Dog Niemiecki – opis rasy i wygląd

Dog niemiecki to pies, który prezentuje się wyjątkowo elegancko. A wszystko przez jego muskularną sylwetkę oraz silne kończyny, dzięki którym porusza się lekko i harmonijnie. Ma dużą głowę, średniej wielkości ciemne oczy o migdałowym kształcie, choć te mogą mieć nieco jaśniejszą barwę w zależności od umaszczenia. Przykładowo Dog Niemiecki arlekin ma oczy jasne lub różnokolorowe. Uroku zwierzęciu dodaje niewinny wyraz pyska i zwisające uszy. Dog Niemiecki ma opadające wargi, przez które obficie się ślini. Ogon znajduje się wysoko, jest gruby u nasady i sięga do stawu skokowego. Jeśli chodzi o nos, jest on dość szeroki, najczęściej w kolorze czarnym, cielistym, plamistym i antracytowym.

Ciało doga niemieckiego pokrywa krótka, połyskująca i gęsta sierść. Spotyka się kilka rodzajów umaszczenia czworonogów tej rasy. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Dog Niemiecki czarny – ma intensywnie czarną i błyszczącą sierść;
  • Dog Niemiecki niebieski – często określany jako Dog Niemiecki błękitny. Posiada jednolitą maść, mocno połyskującą. Czasem może być pokryta białymi akcentami.
  • Dog Niemiecki arlekin – ta odmiana charakteryzuje się biało-czarną sierścią. Barwy występują w formie poszarpanych plam, które rozłożone są na całym ciele.
  • Dog Niemiecki merle ( marmurkowy ) - posiadają plamki w różnych odcieniach i barwach.

Dog Niemiecki – charakter

Dog Niemiecki charakter ma bardzo przyjacielski, który wyróżnia się wieloma wspaniałymi cechami. To osobnik niezwykle dumny, opanowany, skłonny do zabaw i pieszczot. Bezgranicznie przywiązuje się do swoich właścicieli, którym okazuje wielką miłość, nie odstępuje na krok i oddałby życie w ich obronie. Ten dostojny pies źle jednak znosi samotność, dlatego nie należy zostawiać go na długo samemu. Kiedy zostaje pozbawiony towarzystwa bliskich, popada w depresję i smutek, co może skończyć się zniszczeniem rzeczy znajdujących się w otoczeniu.

Dog Niemiecki świetnie nadaje się do domu z dziećmi. Jest wobec nich niesamowicie cierpliwy i delikatny. Warto jednak pamiętać, że jest to ogromny pies, dlatego wymaga się pewnej kontroli ze strony dorosłego opiekuna, aby przypadkowo nie wyrządził pociechom krzywdy. Dog Niemiecki jest towarzyski w stosunku do innych zwierząt, zwłaszcza jeśli był do nich przyzwyczajony od szczeniaka.

Dog Niemiecki – charakterystyka rasy

Dogi Niemieckie zachowują się spokojnie i preferują wylegiwanie się na miękkiej kanapie wraz z opiekunami. Potrzebują dużo spacerów, choć nie jest to rasa, której zaleca się nadmierną aktywność fizyczną, zwłaszcza w okresie wzrostu. Dlatego nie sprawdzą się w roli towarzysza rowerowej wycieczki. Przedstawiciele tej rasy cenią sobie stały schemat dnia i nie przepadają za zbyt dużymi zmianami w otoczeniu. Bardzo późno dorastają pod względem emocjonalnym. Niektóre zachowują się jak szczeniaki nawet po osiągnięciu ostatecznych rozmiarów, nawet do drugiego, trzeciego roku życia. Przedstawiciele tej rasy wobec obcych bywają nieufni, podejrzliwi, wycofują się i analizują zagrożenie. Doskonale sprawdzą się więc w roli obrońcy i stróża. Szybko uczą się nowych komend i sztuczek.

Dog Niemiecki – choroby

Dogi Niemieckie często dotykają różnorodne schorzenia. Do najczęstszych problemów, z którymi borykają się przedstawiciele tej rasy należy zespół skręcenia i rozszerzenia żołądka. Dogi Niemieckie dość często zmagają się także z chorobami stawów i więzadeł, dysplazją stawu biodrowego i łokciowego, zwyrodnieniem stawów oraz osteochondrozą. Na jakie schorzenia jeszcze narażony jest Dog Niemiecki? Choroby, które dotykają te psy, to zgrubienie i pękanie chrząstki, deformacja kręgów szyjnych, nowotwory kości i kardiomiopatia.

Dog Niemiecki – pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja psa rasy Dog Niemiecki jest ważnym elementem opieki nad czworonogiem. Przedstawiciela tej rasy należy regularnie szczotkować - co najmniej raz w tygodniu przy użyciu rękawicy do czesania lub sztywnej, włosianej szczotki. Oprócz szczotkowania konieczne jest przycinanie paznokci, sprawdzanie uszów pod kątem infekcji i utrzymywanie zębów w czystości. Psów nie trzeba zbyt często kąpać. Jeśli jednak zaistnieje taka konieczność, czworonoga należy myć wyłącznie w łagodnych, hipoalergicznych szamponach dedykowanych rasom krótkowłosym. Dogi Niemieckie bardzo dużo się ślinią. Dlatego częste wycieranie pyska to ważny, codzienny obowiązek opiekuna.

Dog Niemiecki – szczeniaki i hodowla

Dog Niemiecki szczeniaki to wspaniała rasa, ale hodowla przedstawicieli tej rasy to niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie. Jako przyszły opiekun szczenięcia nie powinieneś stawiać na przypadkowy wybór miejsca. Zanim zdecydujesz się na zakup psa, dokładnie przyjrzyj się hodowli. Upewnij się, że hodowca wykonuje wszystkie niezbędne badania. Podejrzanie niska cena za pieska powinna być powodem do Twojej wzmożonej czujności.

Jaka jest cena Doga Niemieckiego?

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za przedstawiciela rasy Dog Niemiecki? Cena psów tej rasy to wydatek rzędu od 6000 zł do nawet 13000 zł. Kwota jest uwarunkowana przede wszystkim zdrowiem psa, płcią, wiekiem i renomą danej hodowli. Wyższe ceny osiągają przedstawiciele rasy Dog Niemiecki błękitny oraz Dog Niemiecki arlekin.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Dog Niemiecki?

Szczeniak Doga Niemieckiego kosztuje od 6000 zł do nawet 13000 zł. Kwota ta zależna jest od umaszczenia, wieku, płci i renomy hodowli, z której pochodzi.

Jak długo żyje Dog Niemiecki?

Dog Niemiecki żyje około 8-10 lat.

Ile waży Dog Niemiecki?

Waga dorosłego przedstawiciela tej rasy może osiągać nawet powyżej 90 kg.

Dog Niemiecki – do kiedy rośnie?

Dogi Niemieckie rosną do 18 miesiąca życia. Dojrzałość psychiczną osiągają po 2 latach.

Jak wygląda Dog Niemiecki?

Dog Niemiecki to pies olbrzymiej rasy osiągający do 90 kg wagi. Ile mierzy Dog Niemiecki? Wzrost może wynosić do 90 cm. Dorosłe osobniki charakteryzują się silną budową ciała, dużą głową oraz długimi łapami. Występują w takich umaszczeniach jak Dog Niemiecki czarny, Dog Niemiecki merle, Dog Niemiecki arlekin i Dog Niemiecki niebieski.

Jak wychować Doga Niemieckiego?

Wychowanie Doga Niemieckiego należy rozpocząć od szczenięcia. Przede wszystkim do zadań opiekuna należy zapewnienie ze swojej strony dużo uwagi i troski. Pogłębianie dobrych relacji wpłynie bowiem na efekty szkolenia. Nie należy zapominać, że zwierzęta te potrzebują wiele bodźców, dzięki którym będą mogły rozwijać swoje zdolności fizyczne i intelektualne. Co ważne, Dog Niemiecki charakter ma taki, że nie można go do niczego zmusić, bo źle reaguje na przymus. Jak zatem zachęcić swojego pupila do nauki? Warto mieć przy sobie ulubiony jego przysmak, dla którego z pewnością wykona polecenie. Podczas szkolenia warto okazać pupilowi mnóstwo cierpliwości. Co więcej, w proces wychowania szczeniaka warto włączyć również dziecko. Dzięki temu maluch nauczy się nie tylko odpowiedzialności, ale także okazywać zwierzęciu szacunek i uczucia.

Jaka karma jest odpowiednia dla Doga Niemieckiego?

Dog Niemiecki to rasa olbrzymia, dlatego należy zadbać o zapewnienie psu odpowiedniej ilości pożywienia. Dieta psa powinna być zbilansowana, bogata w mięso. Nie należy jednak zapominać, że wpływ na jadłospis ma wiek i waga psa, aktywność fizyczna w ciągu dnia, bądź ewentualne problemy zdrowotne. Duża masa ciała przedstawicieli tej rasy oznacza również powolny metabolizm, który należy wziąć pod uwagę przy doborze kaloryczności posiłków. Przede wszystkim warto stawiać na karmę wysokiej jakości dopasowaną do potrzeb psów ras dużych i olbrzymich, która nie posiada zbóż w swoim składzie ani innych potencjalnych alergenów, takich jak sztuczne barwniki czy konserwanty. Takie pożywienie z pewnością dostarczy czworonogowi odpowiedni poziom energii oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka Doga Niemieckiego?

Szczeniak tej rasy potrzebuje odpowiednio przygotowanej diety, która zawiera dużo białka oraz niezbędnych witamin i składników mineralnych wspierających jego prawidłowy rozwój. Warto więc sięgać po karmę przeznaczoną dla maluchów ras dużych. Niedobory lub zaniedbania na tym etapie życia, mogą mieć wpływ na stan zdrowia czworonoga w przyszłości.

Ile powinien jeść dorosły osobnik Doga Niemieckiego?

To, ile powinien jeść dorosły przedstawiciel rasy, jest uzależnione od wagi psa oraz podawanej karmy i jego stanu zdrowia. Czworonóg o wadze około 90 kg może potrzebować nawet do 640 g pożywienia dziennie. Doga Niemieckiego należy karmić dwa razy na dobę, z tym, że większy posiłek zaleca się podawać wieczorem. Miska z jedzeniem powinna być ustawiona na wysokości pyska psa. Nie należy zapominać, że czworonóg zawsze powinien mieć dostęp do świeżej wody. Co ważne, przez około 30 minut po każdym posiłku zwierzę nie powinno biegać ani skakać.

Ile powinien jeść szczeniak Doga Niemieckiego?

Szczenięta należy karmić trzy, cztery razy dziennie do 6 miesiąca życia. Następnie częstotliwość spożywania posiłków należy ograniczyć do dwóch. Szczegółowa ilość jednej porcji dla szczeniaka jest podawana w opisie każdej karmy.

Jakie szelki będą odpowiednie dla Doga Niemieckiego?

Dog Niemiecki powinien wychodzić na spacery w dobrze dobranych szelkach typu Guard. Akcesorium składa się z dwóch pasków - jednego na brzuchu i drugiego na plecach, które są połączone za pomocą pasów poprzecznych. Decydując się na takie rozwiązanie opiekun może bezpiecznie korzystać z uroków spacerów i zabaw ze swoim czworonogiem na świeżym powietrzu.

Dog Niemiecki – gdzie kupić?

Decydując się na zakup Doga Niemieckiego, szukaj hodowli, które cieszą się dobrą opinią. Cena, jaką zapłacisz za szczeniaka co prawda będzie wyższa, ale będziesz mieć pewność, że hodowca wykonuje niezbędne badania celem wykluczenia dysplazji i wad wrodzonych u szczeniaków. Ponadto właściciel profesjonalnej hodowli jest w stanie udzielić fachowej informacji na temat żywienia czy pielęgnacji rasy Dog Niemiecki. Jakie miejsca są godne polecenia do kupna psa rasy dog niemiecki? Hodowla, która przynależy do ZKwP to z pewnością najlepszy wybór.

Jak opiekować się Dogiem Niemieckim?

Jeśli planujesz zakup Doga Niemieckiego, musisz pamiętać, że przedstawiciel tej rasy potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Te czworonogi chętnie spędzają czas z dziećmi na pieszczotach i zabawach. Są towarzyskie i spokojne. Najlepiej czują się w domu jednorodzinnym z ogrodem.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się