Parametry:
- Etap życia kota
- Dorosły
- Rodzaj karmy
- Mokra
- Waga produktu
- 85g
- Zwierzę
- Kot
Specjalistyczna karma może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i równowagi hormonalnej u kotki po sterylizacji oraz kocurka po kastracji. W niektórych przypadkach jest jednak niewskazana. Sprawdź, czy Twój podopieczny potrzebuje specjalnego żywienia i dobierz idealną karmę dla swojego kota po sterylizacji.
W wyniku kastracji kotce usuwa się jajniki i macicę, a samcom – jądra i najądrza. Mniej inwazyjnym zabiegiem jest sterylizacja, polegająca na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów lub nasieniowodów. Kastracja całkowicie eliminuje popęd płciowy kotów i związane z nim zachowanie takie jak znaczenie terenu czy tzw. marcowanie. Cechą sterylizacji kota jest z kolei fakt, że produkcja hormonów i popęd rozrodczy pozostają niezmienione.
Mimo tego, każdy z powyższych zabiegów powoduje znaczące zmiany w gospodarce hormonalnej zwierząt. Przede wszystkim, pozbawia koty możliwości rozmnażania się. W wyniku kastracji lub sterylizacji kot ma mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne przy zwiększonym apetycie. Zwiększa to ryzyko otyłości. Wykastrowane koty mogą być też bardziej podatne na problemy z układem moczowym.
W utrzymaniu kondycji i zdrowia zwierząt po kastracji lub sterylizacji pomoże odpowiednio zbilansowana karma typu „Sterile” czy "Sterylized" (Sterylised). Obniżona zawartość tłuszczu oraz dodatek L-karnityny uczestniczącej w rozkładzie tłuszczy sprawia, że kotka lub kocur po zabiegu nie będzie drastycznie przybierać na wadze. Odpowiednie proporcje białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów w karmie dla kota sterylizowanego gwarantują, że organizm pupila otrzyma odpowiednią ilość mikro- i makroskładników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto, karmy monobiałkowe (oparte na jednym źródle białka) i bezzbożowe minimalizują zagrożenie alergii lub nietolerancji pokarmowych u kotów po sterylizacji. Ryzyko uczulenia zmniejsza też brak sztucznych barwników, konserwantów, polepszaczy smaku, produktów GMO czy spulchniaczy.
Badania wskazują, że zapotrzebowanie energetyczne kotów wykastrowanych spada o około 30%. Teoretycznie oznacza to, że powinieneś dostarczać pupilowi o 1/3 mniej jedzenia. By kocurek nie musiał obchodzić się smakiem, producenci karm dla kotów typu Sterilised zmniejszają kaloryczność i zwiększają ich strawność. W efekcie karma tego typu ma obniżoną zawartość tłuszczu: nawet do 3-5% w przypadku suchej karmy! Pożywienie gwarantujące prawidłową wagę kotki czy kocura wysterylizowanego zawiera również łatwo strawne mięso (białko). Przemianę materii kotów sterylizowanych poprawia też duża ilość błonnika (warzyw i owoców) oraz obecność ziół, drożdży, prebiotyków MOS i FOS oraz wyciągów z roślin tj. Yucca Mojave czy suszony rokitnik.
Koty po sterylizacji piją niewiele. Mała ilość płynów może nadmiernie obciążać ich nerki. Te w konsekwencji produkują mniej moczu i zmieniają jego pH. Alkaliczny odczyn moczu często powoduje wytrącanie się kryształów fosforanu amonowo-magnezowego, potocznie znanego jako kamienie struwitowe (kryształy moczowe).
By do tego nie doszło, najlepsza karma dla kota po kastracji bądź sterylizacji powinna zawierać składniki takie jak żurawina, L-metionina, kwas hialurynowy czy glukozamina, które dbają o zdrowy układ moczowy i kondycję nerek kota. Zdrowe nerki wspiera również pożywienie dla kotów sterylizowanych o obniżonej proporcji wapnia do fosforu. Najlepiej, by stosunek ten wynosił około 1,5 wapnia do 1 jednostki fosforu.
Obie formy są odpowiednie dla kotów po sterylizacji. Liderem jest jednak mokry pokarm: nawet czterokrotnie mniej kaloryczny, niż suchy! Duże stężenie wilgotności w mokrej karmie dla kota sterylizowanego wpływa na większe uczucie sytości przy mniejszej liczbie kalorii. Oprócz tego, przez wspieranie nerek i dróg moczowych, mokre karmy polecane po zabiegu sterylizacji minimalizują ryzyko wytrącenia u kotów kamieni moczowych.
Kompletna, zbilansowana karma sucha dla kota sterylizowanego czy kastrowanego jest wydajna i długo zachowuje walory smakowe. To ekonomiczny wybór, polecany szczególnie np. właścicielem kilku kotów. Nie popsuje się nawet poza lodówką. Oprócz tego, przez jedzenie suchych granulek kot naturalnie czyści zęby z osadu i płytki bakteryjnej. Dzięki temu nie boryka się z problemem kamienia nazębnego.
Sucha karma jest też wygodna w podaniu — możesz zaserwować ją pupilowi nie tylko prosto w misce, ale też w zabawce typu kongo. Zainteresowany nim kociak nie będzie się nudził i nabierze mnóstwo ochoty do fizycznej aktywności. Skład suchej karmy dla kota po sterylizacji powinien obejmować około 10% tłuszczu, 30% białka i ponad 4% włókna.
Na wybór odpowiedniej karmy dla kota po kastracji wpływa wiele czynników, takich jak poziom aktywności fizycznej, wielkość i waga kota, dotychczasowe zapotrzebowanie kaloryczne czy częstotliwość karmienia pupila w ciągu doby. Poniżej przedstawiamy również inne zmienne, które warto uwzględnić, wybierając karmę dla kota po sterylizacji.
Kastrację lub sterylizację powinno przeprowadzać się krótko po osiągnięciu dojrzałości płciowej, np. około 6 – 8 miesiąca życia zwierzęcia. Kierując się tym kryterium, producenci oferują karmy dla młodych oraz dorosłych kotów po sterylizacji. Te pierwsze oznaczone są często jako "Kitten Sterilised". Są dedykowane kotkom i kotom w wieku od 6 do 12 miesięcy. By wspierać kocięta w fazie intensywnego rozwoju, mają wysoką zawartość łatwo strawnego białka - budulca mięśni. E tej kategorii najlepsze jest białko wyselekcjonowane, oznaczone skrótem *L.I.P.
By kociak nie przytył, karma sucha czy mokra tyo Kitten Sterylised powinna mieć obniżoną zawartość tłuszczu. Ponadto, w celu wspierania rozwoju mózgu i narządu wzroku młodego kota, karmy tego typu są często wzbogacone o oleje zawierające kwasy tłuszczowe. Zawarte w nich prebiotyki, witaminy i dodatki dbają o odporność pupila. Szczególnie istotne, by karma dla kota wykastrowanego typu Junior czy Kiity miała w składzie kwas tłuszczowy Omega-3 DHA. Wchodzi on bowiem w skład mleka karmiącej kotki i gwarantuje prawidłowy rozwój mózgu oraz - wraz z tauryną - układu wzrokowego.
W przypadku kotów dorosłych i starszych po sterylizacji sprawdzi się karma mokra lub sucha typu "Sterilised Adult", ze składnikami takimi jak L-karnityna, prebiotyki, polifenole, antyoksydanty, witaminy A, C, D3 czy E oraz kwasy tłuszczowe. Wymienione składniki ułatwiają utrzymanie starszych kotów w dobrej formie fizycznej. By u starszych kocurów lub kotek nie doszło do problemów z nerkami i układem moczowym, dodawane są do niej składniki obniżające pH moczu.
Sprawdź też:
Przy wyborze karmy warto również wziąć pod uwagę kondycję zdrowotną zwierzęcia. Twoje zwierzę cierpi na choroby nerek? Dla kastratów cierpiących np. na kamicę nerkową czy przewlekłą niewydolność nerek dedykowane są karmy typu Sterilized Urinary. To pożywienie z niską zawartością magnezu i L-metioniny, pomocne w utrzymaniu optymalnego pH moczu. Kastracja kota o wrażliwym układzie pokarmowym wymaga z kolei podawania pupilowi bezzbożowej, hipoalergicznej karmy typu Sterilized Sensitive, Sensible, Digest czy Gastro Intestinal.
Ze względu na specyficzny skład analityczny, sucha czy mokra karma typu "Sterylized" jest poloecana wyłącznie wykastrowanym i wysterylizowanym mruczkom. Nie powinny spożywać jej m.in. młode kociaki oraz kotki w ciąży i podczas laktacji. Dieta kociąt przed 6. miesiącem życia powinna opierać się wysokokalorycznych posiłkach o dużej podarzy eneretycznej. Kotki w ciąży i podczas laktacji należy z kolei karmić nie tylko bardziej kalorycznym, ale też lekko strawnym pożywieniem.
Karmę dla kota po kastracji najlepiej wybrać u sprawdzonego producenta lub dystrybutora specjalistycznego pożywienia dla kotów. Ogromne zaufanie właścicieli kocurów i kotek sterylizowanych lub kastrowanych zdobyły karmy m.in. marek Brit Care, Royal Canin, Dolina Noteci, Piper, Raw Paleo, Rifi czy Pet Republic. Duża część z nich to karmy typu premium, które wyróżnia lekkostrawna, bezzbożowa formuła. Wybór karmy to jednak nie wszystko - przed podaniem danego produktu pupilowi koniecznie omów jego skład i sposób karmienia z lekarzem weterynarii.
By nie doprowadzić do niestrawności czy niechęci kastratów do nowego pożywienia, ważne, by wybraną karmę do diety kota wprowadzać stopniowo. Łyżeczka nowego pokarmu, dodanego do starej karmy - tyle wystarczy na początek! Jeśli zwierzak nie przejawia objawów nietolerancji czy niestrawności, stopniowo zwiększaj ilość nowej karmy w misce. Pamiętaj też o odpowiedniej proporcji karmy suchej do mokrej: optymalny stosunek to 1:9.
Twój kot to niejadek? W trakcie zmiany diety na jakiś czas zrezygnuj z dokarmiania go smaczkami czy przekąskami treningowymi. Karmę suchą możesz dodatkowo zwilżyć letnią wodą - będzie wtedy łatwiej przyswajalna. Koniecznie upewnij się też, że przy swojej "stołówce" kot po kastracji czy sterylizacji ma wystarczającą ilość świeżej wody pitnej. Powodzenia!
Mamy świadomość, jakie zagrożenia czyhają na każdego kocurka lub kotki po zabiegu usunięcia lub podwiązania narządów rodnych. Z miłości do kotów, w zakładce "Sterylizacja i kastracja kota" oferujemy więc bogatą ofertę karm przygotowanych specjalnie dla nich! Znajdziesz tam mnóstwo specjalistycznych karm najlepszych producentów, opartych o wysokiej jakości białka. Nie musisz się martwić, jak zareaguje na nie Twój pupil - polecane przez nas karmy są smakowite, a przy tym mają niską zawartość tłuszczu i węglowodanów. Dzięki temu służą zdrowiu układu moczowego, nerek oraz całego organizmu zwierzęcia. Szukasz idealnej karmy suchej lub mokrej dla wykastrowanej lub wysterylizowanej kotki albo mruczka? Najlepsza bezzbożowa, lekkostrawna karma zmniejszająca ryzyko nadwagi czeka w sklepie Zoo24!
Zobacz też produkty:
Parametry:
Parametry:
Lista życzeń
WróćWróćMusisz się zalogować
Zaloguj się
Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.
Zaloguj sięJesteś pierwszy raz? Zarejestruj się i dołącz do programu lojalnościowego. Dowiedz się co zyskasz