×

Karma dla kota seniora

Jesteś opiekunem kota w wieku 7+, 8+ lub powyższej 10 lat? By dać mruczkowi szansę na długie i szczęśliwe życie, zadbaj o odpowiednio dobraną i zbilansowaną dietę. Dlaczego żywienie dopasowane do wieku kota jest tak istotne? Odpowiedź znajdziesz poniżej. W niniejszym artykule podpowiemy również, czym kierować się przy wyborze karmy dla kota seniora oraz jakie cechy powinna mieć najlepsza karma dla kota w starszym wieku. Przyjemnej lektury!

Karma dla kota seniora — dlaczego żywienie dostosowane do wieku kota jest ważne?

O senioralnym wieku kota mówi się zwykle, gdy zwierzę ukończy 10-12 lat. Proces starzenia jest jednak zindywidualizowany i może dotknąć kota nieco wcześniej lub później. Po czym poznasz, że Twój kot nie jest już w sile wieku? Symptomy starzenia widoczne są gołym okiem. Kot staje się mniej energiczny i znaczną część doby poświęca na sen. Osłabieniu ulega jego apetyt, a dotychczas zjadana porcja jedzenia w misce pozostaje niedokończona. Również aktywność poświęcona na zabiegi pielęgnacyjne ulega zmniejszeniu. Podsumowując: kot dużo śpi, mniej je i rzadziej się myje. 

U twojego kota w wieku 8-10 lat pojawić mogą się również schorzenia zdrowotnie sprzężone z wiekiem, np. niewydolność nerek, nadczynność tarczycy czy cukrzyca. Niektóre z nich mogą być skutkiem wykonanego zabiegu sterylizacji czy kastracji albo mieć podłoże genetyczne. Koci staruszek z racji na uwarunkowania genetyczne może zachorować np. na Wielotorbielowate Zwyrodnienie Nerek (PKD), Kardiomiopatię Przerostową (HCM) czy Postępujący Zanik Siatkówki (PRA) oraz Rdzeniowy Zanik Mięśni (SMA). U dorosłych kotów po 8. roku życia często występują też zapalenia dziąseł, nadczynność tarczycy czy przewlekła niewydolność nerek. Do tego dochodzą zmiany w wyglądzie, takie jak matowa sierść, wiotkość skóry czy chudnięcie. Powyższe objawy i choroby współtowarzyszące starszemu kotu osłabiają jego organizm i sprawiają, że mruczek wymaga indywidualnego podejścia do kwestii żywienia.

Sprawdź również:

Jak zmieniają się nawyki żywieniowe starszych kotów i kocich seniorów?

Starszy kot zmienia swoje nawyki żywieniowe z kilku kluczowych powodów:

  1. Zmniejszony metabolizm: W miarę starzenia się metabolizm kota zwalnia, co oznacza, że potrzebuje mniej kalorii, aby uniknąć przyrostu wagi.

  2. Zmiany w apetycie i smaku: Starzejące się koty często doświadczają spadku apetytu lub zmiany preferencji smakowych. Może to wynikać z ubytku zębów, problemów z dziąsłami czy z przytępionego węchu i smaku.

  3. Problemy zdrowotne: Starsze koty często borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby nerek, cukrzyca czy problemy z sercem, które mogą wymagać specjalnych diet.

  4. Utrata wagi i kondycji mięśniowej: W wieku senioralnym koty mogą tracić masę mięśniową, co dodatkowo osłabia ich kondycję fizyczną. Zapewnienie odpowiedniej ilości wysokostrawnego białka w diecie może pomóc w utrzymaniu optymalnego poziomu masy mięśniowej.

  5. Niedostateczne nawodnienie: Koty starsze są podatne na odwodnienie, co ma kluczowe znaczenie dla kondycji ich nerek i ogólnego stanu zdrowia mruczka.

Najlepsza karma dla kota seniora — czym kierować się przy jej wyborze?

Karmy suche i mokre dla starego kota przez producentów oznaczone są najczęściej symbolem „Senior”, „Mature”, „7+” czy „Age 10+”. Mają też skład różniący się od standardowych karm. Zapotrzebowanie na tłuszcz u dorosłych kotów po 10. roku życia spada średnio do 10-25%, w zależności od intensywności ich aktywności fizycznej. Z tego względu właściciel kota seniora powinien zadbać, by dieta mruczka była niskotłuszczowa. By nie doszło do zaniku masy mięśniowej, dla organizmu kota seniora kluczową rolę odgrywa wysokiej jakości białko, takie jak tauryna, metionina czy arginina, które jest łatwiejsze do strawienia i pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej. By kot mimo zaniku smaku i węchu pałaszował z miseczki wszystkie przysmaki, powinien otrzymywać indywidualnie dostosowane posiłki, atrakcyjne w smaku i łatwe do zjedzenia.

Specjalna karma dla starszego kota powinna być też dobrana pod kątem dolegliwości i chorób, z którymi boryka się koci emeryt. Przykładowo, koty z niewydolnością nerek mogą potrzebować diety z obniżoną zawartością białka i fosforu, podczas gdy koty z cukrzycą wymagają diety o zbilansowanej ilości węglowodanów. Starsze koty mogą mieć problemy z przyswajaniem składników odżywczych. Z tej racji często potrzebują pokarmów wzbogaconych o określone witaminy i minerały, np. kwasy tłuszczowe, witaminy A, D, E, K, kompleksy witamin C+E czy polifenole. Oprócz tego, by nie doszło do odwodnienia, swojego kota możesz karmić pożywieniem o dużym stopniu wilgotności. Konkretne typy karm, dostosowane do potrzeb żywieniowych starszych kotów, opisaliśmy w kolejnym akapicie.

Rodzaje karm dla kota seniora

Wiejmy już, że wybór odpowiedniej karmy dla kota seniora jest ważny z wielu powodów. Z uwagi na specyficzne wymagania i potrzeby kocich żołądków, specjalne karmy dla kotów możemy podzielić na kilka kategorii. Wśród nich godna polecenia jest:

  • Mokra karma dla kota seniora: jeśli zastanawiasz się, jakie pożywienie będzie właściwe dla kota w wieku 12 lat, odpowiedź jest jedna - to karma mokra, o wilgotności 80- 85% lub większej. Sprzedawana jest w puszkach, saszetkach, tackach z pasztecikami lub mięsnymi kawałkami w sosie czy w galaretce. To idealna karma dla kota seniora bez zębów: łatwiejsza do rozdrobnienia, przeżucia i strawienia. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia, co jest kluczowe u kotów cierpiących na choroby nerek. Często zawiera więcej białka i jest bardziej aromatyczna, niż standardowe karmy komercyjne.

  • Sucha karma dla kota seniora: wśród suchej karmy typu "Senior" szukaj pożywienia o wilgotności około 8-10%, w postaci chrupiących granulek. Groszki nie mogą być za duże, zbyt twarde ani zbyt kanciaste, by kot senior nie miał kłopotu z ich pogryzieniem i przełknięciem.

  • Karma specjalistyczna dla starego kota: to karma weterynaryjna dla kocurka z konkretnymi problemami zdrowotnymi. W tej kategorii wyróżniana jest m.in. karma dla kota z zaburzeniami trawienia typu Gastro Intestinal, karma odkłaczająca, weterynaryjna karma dla kota po sterylizacji typu Sterilised czy karma dla kotów z nadwagą i otyłością typu Weight Reduction, Ultra Light, Neutered satiety balance czy Weight Management.

  • Karma organiczna dla kotów (naturalna, BIO): to pożywienie skomponowane z surowców (roślin, mięsa, minerałów) pozyskanych w naturalny sposób, na drodze obróbki fizycznej tj. czyszczenie, rozdrabnianie czy hydroliza, bez wykorzystywania dodatkowych procesów chemicznych oraz konserwantów, barwników, polepszaczy smaku, spulchniaczy żywności. Jeszcze bardziej restrykcyjne normy spełnia karma organiczna dla kota seniora oraz karma BIO, podlegająca dodatkowej certyfikacji.

Najlepsza karma dla kota seniora w sklepie zoologicznym online Zoo24

Wiemy, jak ważna dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu kociego seniora jest odpowiednia dieta. Z miłości do mruczków w każdym wieku sklep zoologiczny online Zoo24 wyposażyliśmy w bogaty wybór karm suchych i mokrych, idealnych dla kotów w wieku 7+, 8+ czy 10 lat. Wśród nich na uwagę zasługuje np. karma sucha i mokra dla kota seniora marki Animonda z wołowiną, kaczką czy cielęciną. Jej skład skomponowano tak, by spełniała specjalistyczne potrzeby kotów diabetyków, z wrażliwym układem trawiennym, nadwagą albo ze schorzeniami dróg moczowych. W kategorii „Karma dla kota seniora” znajdziesz również najlepsze karmy mokre i suche marki Brit czy Royal Canin, w formie świeżych i soczystych kawałków mięsa albo przepysznej galaretki. Wśród nich dostępna jest najlepsza karma mokra i karma sucha dla kota seniora, pozbawiona sztucznych barwników, chemicznych konserwantów oraz niskiej jakości wypełniaczy. Zamiast nich nasze karmy są bogate w mięso (białko) najwyższej jakości, o wartości odżywczej i prozdrowotnej. Zawierają też mnóstwo witamin i minerałów, na czele z metioniną, argininą oraz tauryną, która wspiera serce, układ nerwowy, kondycję wzroku i układu trawiennego. To doskonała karma dla kota seniora bez zębów, łatwa do przeżucia, rozdrobienia, przełknięcia i strawienia.

Najlepsza sucha karma czy mokra karma dla kota seniora z naszej oferty wzbogacona jest również o kwasy tłuszczowe EPA i DHA, które chronią serce, nerki i mózg starszego mruczka. Minerały oraz witaminy A,D,E,K w karmach dla starszych kotów powyżej 7. roku życia dbają holistycznie o zdrowie całego organizmu kota seniora. Szeroki wybór smaków, takich jak Cielęcina, Dorsz, Drób, Indyk, Jagnięcina, Kaczka, Królik, Wołowina czy Łosoś ułatwi Ci zadbanie o urozmaiconą, zdrową dietę ukochanego mruczysława. Jeszcze się wahasz? Zamów przepyszne jedzenie dla kota seniora prosto do domu i przekonaj się, jak szybko najlepsza karma dla kota seniora podbije jego brzuszek i serce!

Sprawdź również produkty:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 42

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się