×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jaki preparat na kleszcze dla psa wybrać? Przegląd skutecznych środków

Spis treści:

Kleszcze są pasożytami powszechnie występującymi w Polsce, niewątpliwie niebezpiecznymi dla ludzi i zwierząt. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza kiedy regularnie wyprowadzamy nasze psiaki na spacery po łąkach i lasach. Zresztą, kleszcze mogą czaić się nawet na trawniku pod blokiem czy w przydomowym ogródku. Psy, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, powinny być zabezpieczone odpowiednimi środkami odstraszającymi kleszcze i regularnie sprawdzane pod kątem obecności na skórze tych podstępnych pasożytów. 

Jaki preparat na kleszcze wybrać?

Kleszcze są nosicielami wielu chorób, między innymi boreliozy, odkleszczowego zapalenia mózgu oraz babeszjozy, która jest dla psów szczególnie niebezpieczna. Babeszjoza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może powodować poważne problemy zdrowotne u psa, w tym uszkodzenie wątroby, nerek i układu odpornościowego. Może także wywołać gorączkę, utratę apetytu, osłabienie i anemię. W niektórych przypadkach babeszjoza może być śmiertelna, zwłaszcza jeśli zostanie zdiagnozowana i leczona późno lub nieodpowiednio. 

Przeczytaj więcej: Babeszjoza u psa. Objawy, leczenie, zapobieganie.

W przypadku znalezienia kleszcza u psa należy go jak najszybciej usunąć, aby zminimalizować ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pasożyty. Jak usunąć kleszcza z psa? Można to zrobić za pomocą pęsety lub szczypcami do wyciągania kleszczy. Warto również skonsultować się z weterynarzem, aby uzyskać informacje na temat szczepień przeciwko chorobom przenoszonym przez te pasożyty oraz o innych środkach stosowanych w celu zapobiegania kontaktom z kleszczami. Dzięki odpowiedniej profilaktyce i szybkiej reakcji po znalezieniu kleszcza można zminimalizować ryzyko zakażenia i chronić swojego psa przed niebezpieczeństwami związanymi z obecnością tych pasożytów. 

W celu uchronienia psiaka przed kleszczami, przede wszystkim należy użyć specjalnych preparatów antykleszczowych, dostosowując dawkę do wagi zwierzęcia. 

Przeczytaj więcej o ochronie psa przed kleszczami: Jak chronić psa przed kleszczami?

Na co zwrócić uwagę, wybierając środek na kleszcze dla psa?

Podczas wybierania preparatu na kleszcze dla psa należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Oto najważniejsze wskazówki:

  • Przed zakupem środka na kleszcze dla psa warto skonsultować się z weterynarzem, który może pomóc w wyborze najlepszego preparatu

  • Dobrze jest wybrać środek, który zawiera składniki aktywne, skuteczne w zwalczaniu kleszczy takie jak fipronil, permetryna czy fluralaner

  • Produkt powinien być dopasowany do wagi psa. Nie należy stosować specyfików dla psów mniejszych lub większych niż nasz pupil. W przeciwnym razie substancje czynne mogą nie zadziałać prawidłowo

  • Preparaty przeciw kleszczom dla psów występują w różnych postaciach takich jak spray, szampon lub krople czy obroże. Wybierz formę która jest najwygodniejsza w użyciu

  • Uwzględnij historię chorób — jeśli Twój pies ma historię reakcji alergicznych lub chorób skóry, warto wybrać środek na kleszcze dla psa, który nie zawiera alergennego składnika.

Jaki środek na kleszcze dla psa wybrać? 

Wybór najlepszego środka na kleszcze dla psa zależy od wielu czynników, w tym od preferencji właściciela, stylu życia psiaka, jego wieku i stanu zdrowia. Istnieje wiele opcji ochrony czworonożnego przyjaciela przed pasożytami, które warto rozważyć. Na rynku są dostępne preparaty o naturalnych składnikach (z olejkami eterycznymi), jak i o mocniejszych właściwościach.

Jakie są rodzaje preparatów na kleszcze? 

Skuteczne preparaty na kleszcze to podstawa bezpieczeństwa Twojego psiaka. Pamiętajmy jednak, że żaden preparat nie uchroni przyjaciela, jeśli jest stosowany w sposób niezgodny z zaleceniami. Nie należy też łączyć prepatatów na własną rękę. W przypadku braku skuteczności wybranego preparatu, należy niezwłocznie skosnultować się z weterynarzem i włączyć profilaktykę zalecaną przez tego specjalistę.

Należy również regularnie sprawdzać psa pod kątem obecności kleszczy po każdym spacerze. Zanim zdecydujesz się wyjąć znalezionego pasożyta na skórze swojego pupila, sprawdź jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa.

Zobacz też: akcesoria do usuwania kleszczy.

Obroże na pchły i kleszcze 

Obroże przeciw kleszczom dla psów to jedna z najpowszechniejszych form ochrony przed tymi pasożytami. Działają na zasadzie uwalniania substancji odstraszających kleszcze, głównie takich jak permetryna, cypermetryna czy deltametryna, które prowadzą do paraliżu układu nerwowego pajęczaków. W konsekwencji kleszcze przestają żyć i mogą zostać łatwiej usunięte z ciała psa.

Obroże przeciwkleszczowe mogą działać przez kilka miesięcy, zapewniając długotrwałą ochronę przed pasożytami. Większość z nich to obroże wodoodporne, dzięki czemu psa można spokojnie myć, nie martwiąc się o utratę ich skuteczności. Niektóre psy mogą być wrażliwe na substancje chemiczne zawarte w obrożach, dlatego ich zakup warto skonsultować z weterynarzem.

Lekarz weterynarii może również pomóc w wyborze najlepszej obroży na kleszcze dla konkretnego psa, biorąc pod uwagę jego indywidualne potrzeby. 

Obroże na kleszcze dla psa Foresto

Wodoodporna obroża Foresto to ekonomiczny wybór — skutecznie chroni psa przez cały sezon, działając nawet przez 8 miesięcy. Obroże na kleszcze Foresto to preparaty weterynaryjne przeznaczone do stosowania u psów i kotów. Zawierają dwa składniki aktywne: flumetrynę i imidakloprid, które działają synergistycznie, zapewniając ochronę przed kleszczami i pchłami. Obroże można stosować u szczeniąt powyżej 7. tygodnia. Ich aplikacja nie wymaga zachodu - wystarczy nałożyć obrożę na szyję psiaka.

Przeczytaj nasz artykuł o obrożach Foresto i dowiedz się więcej:  Jak działa obroża Foresto u psów i kotów?

OBROŻA FORESTO DLA MAŁEGO PSA

OBROŻA FORESTO DLA DUŻEGO PSA

Obroże przeciw pchłom i kleszczom Kiltix

Obroże marki Kiltix zapewniają długotrwałą ochronę przed kleszczami, pchłami i innymi insektami dzięki zawartości dwóch substancji czynnych — flumetryny i deltametryny. Wymienione substancje skutecznie odstraszają i zabijają pasożyty takie jak kleszcze czy pchły, a także chronią psa przed ich ukąszeniami.

Kiltix to obroża, która działa przez okres sześciu miesięcy. Jest łatwa w użyciu i dostępna w różnych rozmiarach, dzięki czemu dopasujesz ją bez problemu do psa każdej rasy.

KILTIX OBROŻA DLA MAŁYCH PSÓW

Kiltix obroża dla dużych psów

Obroże na kleszcze Over Zoo Bio Protecto 

Obroże na kleszcze Over Zoo Bio Protecto to ochrona przeciwkleszczowa na bazie olejków eterycznych - cedrowy, eukaliptusowy, miętowy - przeznaczone do stosowania u psów, zapewniające wsparcie  ochrony przed kleszczami i pchłami. Wyprodukowane z dbałością o zdrowie i komfort czworonoga, obroże Bio Protecto jest bezpieczna dla skóry i sierści psiaka. 

obroża over zoo 35 cm over zoo obroża 75 cm

Over Zoo obroża Bio Protecto Plus 35 cm

OVER ZOO OBROŻA BIO PROTECTO PLUS 75 CM

>> Zobacz wszystkie obroże Over Zoo Bio Protecto, w tym dla średnich psów i szczeniąt. <<

Obroże przeciw kleszczom Super Beno

Obroże przeciwkleszczowe dla psów Super Beno wykonane z tworzywa sztucznego nasączone są substancjami aktywnymi: pyretryną (wyciąg z dojrzałych kwiatów wrotyczu dalmatyńskiego) i permetryną. Obroża działa biobójczo na obecne już pasożyty i chroni przed kolejnym natarciem pcheł i kleszczy. Jej zastosowanie zapewnia ochronę do 6 miesięcy nie zakłucając zmysłu powonienia u psa. Jest odporna na wodę i wilgoć w otoczeniu psa.

obroża Supe Beno 35 cm
Super beno obroża 60 cm
 
 

Obroże na kleszcze Sabunol — zapewniają ochronę przez 3 miesiące

Ta nowoczesna obroża przeciw kleszczom i pchłom dla psów jest nie tylko skuteczna, ale także wygodna w użyciu. Dzięki unikalnemu połączeniu trzech składników — permetryny, imidachloprydu i geraniolu, zapewnia długotrwałą ochronę przez okres 3 miesięcy. Przeprowadzone badania potwierdzają jej wysoką tolerancję miejscową i ogólną, co sprawia, że stosowanie obroży Sabunol jest bezpieczne dla psa. 

Sabunol obroża 50 cm
Sabunol obrożA dla yorka SABUNOL OBROŻA 50 CM

SABUNOL OBROŻA 75 CM

Obroże na kleszcze Sabunol PLUS — zapewniają ochronę przez 5 miesięcy

Innowacyjna technologia produkcji oraz nowy rodzaj paska obroży zapewnia równomierne, długotrwałe uwalnianie trzech składników aktywnych - permetryny, imidachloprydu i geraniolu, które razem skutecznie chronią psa przez 5 miesięcy. Badania potwierdzają również, że obroża jest bezpieczna w użyciu dzięki wysokiej tolerancji miejscowej i ogólnej. Co więcej, efekty działania obroży są widoczne po zaledwie 5 godzinach od jej założenia. Badania wykazują, że obroża skutecznie eliminuje kleszcze i pchły przez pełne 5 miesięcy stosowania.

OBROŻA SABUNOL PLUS 35 CM

>> Zobacz wszystkie preparaty na kleszcze dla psów i kotów Sabunol. <<

Krople dla psa na kleszcze

Krople przeciwkleszczowe dla psów to inna popularna opcja w walce przeciwko atakom kleszczy. Stosowane są poprzez naniesienie na skórę psa, zwykle na kark lub grzbiet. Składniki aktywne w kroplach przeciwkleszczowych działają w oparciu o kontakt z kleszczem, a nie odstraszająco, jak w przypadku obroży. Krople przeciwkleszczowe zapewniają skuteczną ochronę przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, w zależności od marki i składu. Większość preparatów jest skuteczna nie tylko przeciwko kleszczom, ale także przeciw pchłom i innym insektom. Jednak przed użyciem należy zawsze dokładnie przeczytać etykietę i zastosować krople zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem. Skuteczny preparat na kleszcze taki jak krople przeciw pchłom i kleszczom dla psów należy nanieść na kark brytana.

Preparat typu spot-on Advantix

Advantix Spot-On to krople przeciw pchłom i kleszczom dla psów, które są łatwe w użyciu i bardzo skuteczne. Ich działanie opiera się na połączeniu dwóch aktywnych składników: permetryny i imidakloprydu. Są dostępne w różnych wariantach dla psów o różnej wadze, co umożliwia właścicielom dostosowanie dawki do indywidualnych potrzeb swojego pupila. Krople są łatwe w użyciu, wystarczy zaaplikować je na skórę psa, zwykle na karku. Następnie aktywne składniki stopniowo uwalniają się przez kilka tygodni, zapewniając ochronę przed pchłami i kleszczami. 

krople advantix do 4 kg advantix krople 25-40kg

Krople Advantix do 4 kg

>> Zobacz wszystkie krople na kleszcze i pchły Advantix. <<

Krople na pchły i kleszcze FIPREX

Preparat Fiprex to krople na pchły i kleszcze przeznaczone dla małych i dużych psów. Jego składnik aktywny — fipronil, zapewnia skuteczną ochronę przed insektami i pasożytami.

Krople Fiprex do 10 kg
KROPLE FIPREX 10-20 KG


KROPLE FIPREX 20-40 KG

KROPLE FIPREX 40-55 KG

Elanco tabletki na kleszcze dla psa

Dzięki niewielkim rozmiarom i atrakcyjnemu smakowi, tabletki AdTab™ są łatwe do podania, a ich postać do rozgryzania i żucia sprawia, że psy chętnie je akceptują. Produkt został poddany rygorystycznym testom, zapewniając spokój i bezpieczeństwo Twojego pupila. Dostępne są w różnych dawkach, aby dopasować się do wagi Twojego psa. Tabletki AdTab™ zapewniają szybkie działanie, osiągając maksymalne stężenie we krwi już po 2 godzinach, co oznacza niemal natychmiastową ochronę. Dodatkowo, lotilaner - substancja czynna zawarta w tabletkach AdTab™ - został przetestowany z ponad 100 różnymi lekami i szczepionkami, zapewniając kompatybilność z innymi preparatami.

tabletki na kleszcze Adtab Elanco
AdTab Tabletka na pchły i kleszcze

Spray na kleszcze dla psa

Spraye przeciw kleszczom dla psów to skuteczne i popularne rozwiązanie, które pomaga chronić czworonoga przed chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Zawierają zwykle składniki aktywne takie jak permetryna lub cypermetryna, które odstraszają kleszcze i zapobiegają przyczepieniu się pasożytów do skóry psa. Dodatkowo, niektóre spraye mogą również działać jako repelenty dla innych insektów, takich jak komary czy muchy. Przestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania sprayu oraz regularne badania u weterynarza pomogą zapewnić psu zdrowie i bezpieczeństwo od chorób odkleszczowych.

Spray na komary i kleszcze Dr Lucy

Spray na komary i kleszcze dla psa to preparat przeznaczony do stosowania zewnętrznego, który ma za zadanie odstraszać kleszcze i komary od naszego futrzastego przyjaciela. Produkt zawiera naturalne składniki takie jak ekstrakt z papryki, wyciąg z wrotyczu, ekstrakt z goździka, ekstrakt z nasion miodli indyjskiej, które działają odstraszająco na insekty, nie powodując przy tym szkody dla zdrowia psa. Preparat jest łatwy w aplikacji dzięki spryskiwaczowi, który umożliwia równomierne rozprowadzenie produktu na sierści zwierzęcia.

spray na kleszcze dla psa dr lucy

Spray przeciw pchłom i kleszczom Sabunol

Spray dla psa Sabunol przeciw pchłom i kleszczom to preparat przeznaczony do stosowania zewnętrznego. Środek zawiera składniki aktywne takie jak permetryna i piperonyl butoksyd, które niszczą pasożyty i zapobiegają powrotowi ich inwazji.

Spray Sabunol jest łatwy w użyciu i działa szybko, co pozwala na skuteczne usunięcie pcheł i kleszczy z sierści psa.

spray na pchy i kleszcze sabunol

SABUNOL Spray Przeciw Pchłom i Kleszczom dla Psa

>> Zobacz wszystkie spraye na kleszcze dla psa. <<

Jedno jest pewne - nieproszonego gościa trzeba niezwłocznie usunąć z ciała czworonożnego przyjaciela, żeby ograniczyć możliwość zakażenia m.in. babejszozą czy mniej popularną wśród psów, choć nadal groźną boreliozą. Szczęśliwie obecnie mamy do wyboru wiele preparatów dla psów do odstraszania kleszczy, w różnych formach. Dobry środek przeciwko kleszczom skutecznie poradzi sobie z czyhającym w krzakach zagrożeniem. Wybór konkretnego preparatu zależy od Ciebie. Nie zapomnij o konsultacji z lekarzem weterynarii.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się