×
Wyszukiwanie w blogu
Home

Karzełek Teddy - poznaj jednego z najpiękniejszych królików domowych

Ciekawym gatunkiem jest królik Karzełek Teddy, o gęstej sierści i długiej, imponującej grzywie. Jak wygląda...
Czytaj teraz
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz

Shih Tzu

Shih Tzu

Jaki jest Shih Tzu?

Niewielkich rozmiarów, z długą grzywą, wesoły i energiczny piesek, który zyskał szerokie grono miłośników z uwagi na swoje podobne usposobienie i efektowną prezencję. Niewątpliwie swoim wyglądem przyciąga uwagę.

Uważa się, że psy rasy shih tzu przybyła do nas z Tybetu, gdzie jej przedstawiciele żyli w świątyniach razem z mnichami. To kochający, radosny i inteligentny pies. Lubi się uczyć, choć potrafi również być uparty. Czy Shih Tzu jest odpowiednim towarzyszem dla Ciebie? Poznaj bliżej tego wyjątkowego psa!

Podstawowe informacje

Pieski Shih Tzu osiągają niewielkie rozmiary. Dorosły osobnik może osiągnąć wagę od 4,5 do 9 kilogramów, a jego wielkość to 28 do 30 cm. W przypadku Shih Tzu dopuszczalne jest wszelakie umaszczenie. Średnia długość życia tego pieska to od 10 do 16 lat.

Shih Tzu - opis rasy i ich wygląd

Shih Tzu rasa

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim przepiękna szata Shih Tzu. Psy tej rasy cechuje długa ozdobna sierść oraz gruby podszerstek. Dzięki temu psy są bardziej odporne na niedogodne warunki atmosferyczne. Sierść tych psiaków charakteryzuje się niezwykłą miękkością oraz jedwabistością.

Umaszczenie rasy psów Shih Tzu może być dowolne, np. czarne, białe, łaciate, a nawet trzykolorowe. Sierść jest nie tylko długa i gęsta, ale też lekko falista, kręcona lub wyłącznie prosta. Te psy osiągają zwykle do 30 cm wzrostu oraz maksymalnie ważą do 9 kilogramów.

Shih Tzu mają bardzo zrównoważony temperament. Ich pogodne usposobienie powoduje, że każdy zakochuje się w nich od pierwszego wejrzenia. Psy tej rasy należą raczej do psów kanapowych, tj. słyną z tego, że uwielbiają spać. Jest to niewątpliwie ich atutem. Zostawiony sam w domu piesek uda się do swojego małego legowiska, zamiast nudzić się i niszczyć rzeczy wkoło.

Shih Tzu jest oddany i wierny, potrzebuje również bliskiego kontaktu z właścicielem. Piesek ten chętnie przesiaduje na kolanach swojego opiekuna, lecz to on decyduje, kiedy nadeszła pora na pieszczoty. Jak większość psów, Shih Tzu, jest też inteligentny i sprytny. Nie powinniśmy ulegać mu we wszystkim, gdyż to on może przejąć rolę dowódcy w domu.

Kilka słów o charakterze Shih Tzu

Szukasz łagodnego, a jednocześnie skorego do zabawy psa dla rodziny? Shih Tzu to trafiony wybór! Jest to pies łagodny, przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Należy raczej do psów o zrównoważonej i niekonfliktowej naturze. Rasa ta cechuje się wiernością i oddaniem. Pomimo, iż to one decydują, kiedy przychodzi czas na pieszczoty i zabawę, to bardzo przywiązują się do swojego opiekuna.

Shih Tzu nie stronią od zabaw i treningów. Wręcz przeciwnie, ich oddanie sprawia, że chętnie podejmują się wszelkiej aktywności ze swoim opiekunem. Te pieski zjednują sobie otoczenie swoim urokiem i przesympatycznym charakterem. Nie mają skłonności do ucieczek podczas spacerów, choć nie zawsze są posłuszne.

Shih Tzu są bardzo ufnymi psami, w związku z tym nie nadają się do stróżowania. Nie mają też instynktu łowieckiego. Chętnie uczestniczą w zabawach - to dla nich idealny sposób na rozładowanie nagromadzonej energii. Zabawki dla shih tzu są pomocne przy wyładowywaniu napięcia i urozmaicają wspólnie spędzane chwile. Są psami inteligentnymi, zatem szybko uczą się nowych komend. Niemniej jednak, psy tej rasy wymagają sporej dozy cierpliwości. Lubią swoją niezależność i nie zawsze chcą się podporządkować opiekunowi.

Shih Tzu to idealny pies dla rodzin ze starszymi dziećmi. W rodzinie z młodszymi również dobrze się sprawdzi, ale trzeba go chronić przed brakiem delikatności u maluchów. Pies tej rasy potrafi dostosować się do każdych warunków. Odnajdzie się zarówno w domu z ogródkiem, jak i w małym mieszkaniu.

Charakterystyka Shih Tzu

Pomimo swoich rozmiarów, Shih Tzu jest niebywale żwawy i temperamentny. Jest otwarty i przyjacielski wobec innych zwierząt i ludzi. Lubi być przekorny. Zamiłowanie do zabawy Shih Tzu przeważa nad innymi jego cechami. Jest psem bardzo radosnym.

Shih Tzu należą do niewielkich ras psów. Mają okrągłe głowy i szerokie szczęki, a ciemne, okrągłe oczka zauroczą każdego. Włos okrywowy jest długi i gęsty o różnej barwie umaszczenia: zaczynając od białej, poprzez czarną do łaciatych czy trójkolorowych. Uszy są zwisające i duże, ogon zwykle jest bardzo bogato owłosiony i osadzony wysoko. Dzięki zrównoważonemu temperamentowi i wyglądowi dość często są określane eleganckimi i dystyngowanymi psami.

Shih Tzu niewątpliwie potrzebują kontaktu z człowiekiem, są bardzo oddane i wierne. Gdy zostają same w domu, to nie psocą, a to dzięki zamiłowaniu do spania. Nie musisz się więc obawiać, że po powrocie z pracy zastaniesz w domu bałagan i dużo zniszczeń. Psy tej rasy słyną również ze swojej niezależności i uporu. To one decydują, kiedy chcą być przytulane i głaskane.

Ze względu na ich upór i niezależną naturę, szkolenie powinno zawierać wyłącznie pozytywne bodźce. Skarcony pies zdecydowanie odmówi dalszej nauki. Shih Tzu lubią towarzystwo ludzi, a przede wszystkim dzieci i wszelkie zabawy z nimi. Należy jednak pamiętać, żeby upewnić się, że mniejsze dziecko nieświadomie nie zrobi mu krzywdy.

Jakie choroby dotykają najczęściej Shih Tzu?

Z natury Shih Tzu należą do psów odpornych, więc nie są narażone na większość chorób. Do najczęściej występujących problemów zdrowotnych można zaliczyć problemy z oddychaniem i kłopoty dotyczące oczu.

Problemy z oddychaniem spowodowane są przez deformację czaszki, zwaną brachycefalią - jest ona zbyt krótka i za szeroka. To powoduje zwężenie górnych dróg oddechowych. W związku z powyższym, kanaliki łzowe mogą się zwężać, powodując dolegliwości oczu. Istotne jest częste kontrolowanie i przemywanie oczu. Niejednokrotnie opiekunowie robią charakterystyczny kucyk na czubku głowy Shih Tzu, aby tym samym chronić oczy psa od mechanicznych uszkodzeń.

Warto zwrócić szczególną uwagę na uzębienie psa. Shih Tzu ma szeroką szczękę i przez to u tej rasy często się występuje przodozgryz lub zgryz cęgowy. Trzeba dbać o regularne usuwanie kamienia, które zapobiega psuciu się i wypadaniu zębów. Ponadto, małe pieski, do około 6 - 7 miesiąca raczej nie powinny korzystać same ze schodów, ponieważ może to obciążać ich kręgosłup i prowadzić do zwyrodnienia stawów. Ze względu na swoją długą i gęstą sierść, Shih Tzu źle znoszą upały.

Pielęgnacja Shih Tzu

Shih Tzu wyróżnia się bardzo długą i gęstą sierścią z grubym podszerstkiem. Pielęgnacja takiego włosia może wymagać wiele pracy. Zdarza się, że właściciel, który nie myśli o uczestnictwie w wystawach, obcina sierść na krótko. Przycięta sierść zdecydowanie ułatwia Shih Tzu zabawę.

Jeśli jednak decydujemy się na pozostawienie długiego włosia, to trzeba je rozczesywać codziennie. W okresie linienia mogą pojawiać się kołtuny, najczęściej u szczeniaków około ósmego miesiąca, kiedy ich kosmetyków do tego przystosowanych.

Jednym z istotnych czynników pielęgnacji sierści shih tzu jest regulowanie jej długości. Zaleca się przycinanie w okolicy łap oraz pod ogonem. Można również regulować grzywkę nożyczkami do strzyżenia sierści, żeby opadające włosy nie drażniły oka.

Szczeniaki Shih Tzu i ich hodowla

Shih Tzu szczeniak

Psy rasy Shih Tzu należą do niezwykle popularnych w naszym kraju. Wiele hodowli oferuje śliczne szczeniaki, ale nie każda jest godna zaufania. Zanim zdecydujesz się na zakup tego ślicznego malucha, sprawdź czy hodowla, w której się znajduje na bieżąco wykonuje niezbędne badania, celem wykluczenia wad genetycznych u szczeniaków.

Może się zdarzyć, że hodowla oferuje miniaturki Shih Tzu. Warto pamiętać, że taka rasa nie istnieje. Każdy piesek, który waży poniżej 4 kilogramów jest odstępstwem od wzorca. Takie psy są narażone na wiele wad genetycznych i długość ich życia może być znacznie krótsza niż pozostałych przedstawicieli tej rasy.

Cena Shih Tzu

Każdy, kto zdecydował się na przygarnięcie psa rasy Shih Tzu musi liczyć się z wydatkiem rzędu 4500 do 6500 złotych. Ostateczna cena zależy od wielu czynników, takich jak: płeć, wiek oraz renoma hodowli.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Shih Tzu?

Pies rasy Shih Tzu kosztuje od 4500 do 6500 złotych. Uzależniona jest przede wszystkim od kilku czynników, takich jak: renoma hodowli, płeć czy wiek.

Jaka jest długość życia Shih Tzu?

Średnia długość życia psa rasy Shih Tzu to 10 do 16 lat.

Ile waży Shih Tzu?

Shih Tzu jest zaliczany do ras małych psów. Dorosły osobnik może osiągnąć wagę od 4,5 do 9 kilogramów.

Shih Tzu - do kiedy rośnie?

Pod względem rozwoju psychicznego Shih Tzu przestaje być szczeniakiem około pierwszych urodzin. Natomiast docelowy wzrost osiągają po około 6 miesiącach.

Jak wygląda piesek Shih Tzu?

Shih Tzu to małe psy. Ich głowy są okrągłe, a szczęki szerokie. Uszy są zwisające i duże, a ogon zwykle bogato owłosiony i osadzony dość wysoko. Włos okrywowy tych psów jest długi i gęsty. Może występować w różnej barwie umaszczenia: zaczynając od białej, poprzez czarną do łaciatych czy trójkolorowych.

Jak wychować Shih Tzu?

Te psy niewątpliwie potrzebują kontaktu z człowiekiem, są bardzo oddane i wierne. Gdy zostają same w domu, nie psocą, a to dzięki wielkiemu zamiłowaniu do spania. Charakter shih tzu mają dość umiarkowany, choć psy tej rasy słyną również ze swojej niezależności i uporu. To właśnie one decydują, kiedy chcą być przytulane i głaskane.

Ze względu na ich niezależną naturę, szkolenie powinno opierać się wyłącznie na pozytywnych bodźcach. Psy rasy Shih Tzu niewątpliwie lubią towarzystwo ludzi, akceptują dzieci i uwielbiają się z nimi bawić.

Jaka karma jest odpowiednia dla Shih Tzu?

Idealnie pożywienie dla psów rasy Shih Tzu powinno w swoim składzie zawierać przede wszystkim mięso. Optymalnie dobrana karma nie zawiera zbóż. Decydując się na karmienie wyłącznie karmą suchą, należy pamiętać o podawaniu pieskowi dużej ilości wody. Na rynku istnieje wiele karm dla małych ras typu Shih Tzu. Karmy te cechują się przede wszystkim specjalnie opracowanym kształtem chrupek.

Jaką karmę stosować dla szczeniaka Shih Tzu?

Młode pieski mogą mieć wrażliwe układy pokarmowe, które nie reagują jeszcze odpowiednio na nowe pokarmy. Żywienie shih tzu, zwłaszcza szczeniaków niewątpliwie wymaga precyzji, zatem najlepiej wybrać karmę dla Shih Tzu. Pokarm dla szczeniąt różni się składem od tego dla dorosłych psów, jako, że zawiera mniej tłuszczów i włókna surowego, ale więcej znajdziemy tam białka i kwasów tłuszczowych.

Ile powinien jeść dorosły piesek Shih Tzu?

Wielkość pojedynczej porcji podawanej Shih Tzu powinna być zgodna z instrukcją na opakowaniu. Po ukończeniu 10 miesięcy dorosłe shih tzu powinny zjadać trzy posiłki dziennie w równych odstępach czasu.

Ile powinien jeść szczeniak Shih Tzu?

Młody piesek powinien otrzymywać 4 porcje karmy dziennie. Można karmę zmoczyć lekko wodą, aby zmiękła, żeby piesek lepiej sobie radził z gryzieniem małych chrupek.

Jakie szelki będą odpowiednie dla Shih Tzu?

Idealnym rozwiązaniem dla piesków rasy Shih Tzu będą szelki typu Guard. Przepuszczające powietrze, wykonane z elastycznej siateczki lub innego materiału, które dodatkowo nie filcują sierści psiaka.

Shih Tzu - gdzie kupić szczeniaka tej rasy?

Decydując się na zakup tego ślicznego malucha, w pierwszej kolejności sprawdź, czy hodowla w której się znajduje na bieżąco wykonuje niezbędne badania. Niezwykle istotne jest wykluczenie wszelkich wad genetycznych już na wczesnym etapie rozwoju.

Hodowle oferujące miniaturki Shih Tzu omijaj szerokim łukiem, gdyż taka rasa po prostu nie istnieje. Każde odstępstwo od wzorca naraża pieski na wiele wad genetycznych, przez co długość ich życia może być znacznie krótsza niż pozostałych przedstawicieli tej rasy.

Jak opiekować się psem rasy Shih Tzu?

Jeśli planujesz zakup psa rasy Shih Tzu, musisz pamiętać o tym, że te małe czworonogi potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem. Należy podkreślić, że są też bardzo oddane i wierne. Shih Tzu na pewno nie należą do psów, które stronią od zabaw i treningów. Zwykle są niezależne i niezwykle uparte.

Shih Tzu lubią dzieci i chętnie się z nimi bawią. Psy tej rasy to bardzo towarzyskie i radosne, dzięki czemu niezwykle szybko się adaptują w nowym otoczeniu.

 

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się