×

Nożyczki do strzyżenia psów

Odkąd salony groomerskie dla psów w Polsce biją rekordy popularności, coraz mniej właścicieli psów decyduje się na samodzielne strzyżenie swoich podopiecznych. Niesłusznie! Do metamorfozy okrywy włosowej pupila często wystarczy odrobina umiejętności manualnych, uważność, czas i dobrej jakości nożyczki.

Dlaczego trzeba strzyc sierść psa?

Regulacja długości okrywy włosowej psiaka jest ważna z wielu powodów. Zapobieganie matowieniu i plątaniu się sierści, poprawa termoregulacji, pomoc w utrzymaniu higieny czy ograniczenie linienia to tylko niektóre z praktycznych zalet strzyżenia psów. Krótsza sierść ułatwia też wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych takich jak podrażnienia skóry, guzki, pasożyty czy skutki alergii, przez co przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia czworonoga.

Rasy psów wymagających regularnego strzyżenia

O regularnym strzyżeniu i trymowaniu, czyli usuwaniu martwej sierści powinien pamiętać z kolei właściciel pudla, sznaucera, bichon frise, shih tzu, maltańczyka, yorkshire terriera czy hawańczyka. Systematyczne trymowanie wzmocni okrywę włosową psa. W efekcie włos będzie grubszy, lśniący i co najważniejsze dla osób o pragmatycznych — mniej podatny na zabrudzenia i skołtunienie.

Bez nożyczek ani rusz!

Przed pierwszą sesją strzyżenia psa w domowych warunkach warto zaopatrzyć się w sprawdzone nożyczki i/lub maszynkę do strzyżenia psów. W salonach groomerskich oraz sklepach internetowych znajdziesz maszynki do strzyżenia psów przewodowe i bezprzewodowe, wyposażone w różnych rozmiarów ostrza i nasadki. Wśród akcesoriów tego typu najważniejsze są tzw. nasadki dystansowe w różnych długościach, zgodnie z nazwą służące do utworzenia dodatkowego dystansu między skórą czworonoga a ostrzem urządzenia. Maszynki dla psów najczęściej pracują bardzo cicho, oferują różne długości strzyżenia i posiadają wiele dodatków, np. ładowarkę, baterie, natłuszczający sierść olejek czy szczotkę do zgarniania obciętych włosków. W tym artykule skoncentrujemy się jednak przede wszystkim na opisaniu nożyczek służących do strzyżenia psów. 

Cechy dobrej jakości nożyczek do obcinania psa 

Manualne obcięcie psiaka umożliwią Ci nożyczki groomerskie. Sprzęt tego typu wykonany jest najczęściej z odpornej na rdzę stali szlachetnej. Bezpieczną pracę zagwarantują modele z antypoślizgowymi uszkami o zaokrąglonych ostrzach. Ponadto ważne, żeby wybrane przez Ciebie nożyczki były ergonomiczne, a więc doskonale leżały w dłoni. By nie przyciąć boleśnie skóry czworonoga, powinny mieć też ostre ramiona. Najlepsze modele mogą być dodatkowo wyposażone w śrubę do regulacji docisku czy wygodne etui do bezpiecznego przechowywania nożyczek.

Zasady strzyżenia psów za pomocą nożyczek groomerskich

Jak już wiemy, krótsza sierść zazwyczaj wymaga mniej szczotkowania i zabiegów pielęgnacyjnych. W niektórych przypadkach jest też wygodniejsza i zdrowsza dla psa. By nie uszkodzić bariery ochronnej zwierzęcia, przed samodzielnym strzyżeniem pupila polecamy jednak skontaktować się z psim groomerem lub innym specjalistą, który dokładnie obejrzy typ okrywy włosowej Twojego psiaka i udzieli profesjonalnych wskazówek dotyczących pielęgnacji jego szaty.
Zobacz również:

Zobacz więcejZobacz mniej

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się