×

Pielęgnacja łap i pazurów psa

Psie łapki i pazurki to części ciała szczególnie narażone na podrażnienie, przesuszenie, bolesne otarcia czy zranienia. Każdy opiekun psa twardo stąpający po ziemi powinien więc zatroszczyć się o właściwą pielęgnację opuszków łap i pazurów swojego pupila. Sprawdź, w jaki sposób o nie dbać. Przekonaj się też, którym preparatom oraz akcesoriom do pielęgnacji psich łap i pazurów warto zaufać.

Jak dbać o łapy psa? Szybki instruktaż 

Poduszki psich łapek latem narażone są na oparzenia, a zimą — na kontakt ze śniegiem, lodem, solą oraz innymi chemikaliami, którymi posypywane są wtedy ulice i chodniki. Sól drogowa w połączeniu z ostrymi cząsteczkami lodu może ranić stopy psa oraz powodować wysuszanie i pękanie skóry na opuszkach psich łapek. 

By zapobiec cierpieniom czworonoga, dbaj o jego łapy w następujący sposób:

  1. Regularnie sprawdzaj, czy na kończynach psa nie ma widocznych oznak urazów, obrzęków, skaleczeń lub żadnych ciał obcych.

  1. Utrzymuj łapy psa w czystości, zwłaszcza po spacerach. W tym celu przetrzyj je wilgotną szmatką lub specjalistycznymi chusteczkami czyszczącymi. Podczas wycierania psich łap pamiętaj, by nie używać dwukrotnie tej samej chusteczki — to niezgodne z zasadami higieny. 

  1. Regularnie przycinaj psu sierść między łapkami, najlepiej przy użyciu nożyczek groomerskich: prostych, zakrzywionych lub z degażówką. Długie włosy między opuszkami psich łap zwiększają ryzyko wystąpienia groźnych dla jego zdrowia infekcji i podrażnień. Utrudniają też oczyszczanie psich łapek.  

  1. Przerośnięte pazury mogą utrudniać psu swobodne poruszanie się, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do nadmiernego obciążenia jego mięśni i stawów. By do tego nie dopuścić, regularnie przycinaj pazury psa przy pomocy cążków, gilotyny lub nożyczek. Większe nożyczki do obcinania pazurów psa polecane są do skracania pazurków psom małych ras. Większe nożyce zapewnią bezpieczną, łatwą i precyzyjną pielęgnację pazurków psów pokaźniejszych rozmiarów. W trosce o bezpieczeństwo psiaka wybieraj nożyczki lub cążki z mechanizmami zabezpieczającymi przed przypadkowym skaleczeniem pupila.

  1. By odżywić i zregenerować opuszki psich łap balsamuj je lub kremuj, stosując specjalistyczne preparaty ochronne. 

Preparaty ochronne do łap dla psa

Na psie łapki możesz nanieść maść, krem, balsam lub masełko ochronne. To preparaty o działaniu nawilżającym i/lub natłuszczającym, odżywczym oraz ochronnym. Formuły najlepszych kosmetyków do pielęgnacji psich łap i pazurów oparte są na naturalnych składnikach takich jak wosk pszczeli czy sojowy, masło shea, olej kokosowy, olej z wiesiołka czy olej z pestek winogron, a także witaminy A, C, E czy K. Często posiadają też działający łagodząco na skórę panthenol, lanolinę czy pochodną mocznika - alantoinę. Ponadto, kosmetyki dla psów z cynkiem tworzą na powierzchni uszkodzonej skóry dodatkowy film ochronny. Jakie produkty pielęgnacyjne do łap wybrać dla swojego ulubieńca?

Ochronna maść — niezastąpioną zimą i latem!

Do ochrony łap psa przed odmrożeniami oraz podrażnieniami wywołanymi przez rozsypywaną na drogach sól możesz stosować maść o działaniu ochronnym, oraz antyseptycznym i antybakteryjnym. Bazą maści ochronnych dla psa są składniki tłuszczowe. 

Pielęgnacyjny krem do łap dla psa

Odnowę uszkodzonego naskórka oraz poduszek na psich łapkach przyspieszy również dobrej jakości krem ochronny. W odróżnieniu od maści, to kosmetyk na bazie wody połączonej z tłuszczami. Kosmetyk odżywia i nawilża suche partie skóry psa takie jak opuszki łap, łokcie, nos i inne suche miejsca wymagające intensywnej regeneracji podczas mroźnej zimy czy upalnego lata.

Odżywcze masełko lub balsam do psich łap

Po preparatów chroniących skórę, sierść, poduszki i łapy psa zaliczane są również dedykowane dla zwierząt balsamy oraz masełka. Ich działanie polega na zatrzymywaniu wilgoci wewnątrz łap. Zabezpiecza też przed przedostawaniem się do wnętrza skóry toksyn groźnych dla zdrowia psiaka. W zależności od potrzeb, możesz pokryć nim opuszki łap, łokcie lub inne części ciała psa, które wymagającą natychmiastowej regeneracji. Preparat na bazie oleju roślinnego i oleju kokosowego powleka naskórek warstwą chroniącą przed wysuszeniem i otarciami oraz tworzy barierę dla bakterii i środków chemicznych, takich jak sól drogowa. Z takim wsparciem psu niestraszne będą najcięższe śniegi, burze i upały!

Zobacz także:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 6

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się