×

Higiena oczu i uszu psa

Reakcje alergiczne, świąd, ropne wycieki z kanału słuchowego, łzawienie czy podrażnienie spojówek to tylko nieliczne dolegliwości, na które jest narażony zaniedbany pies. By uchronić czworonoga przed tymi dolegliwościami, zadbaj o właściwą pielęgnację oczu i uszu swojego futrzanego przyjaciela. Pamiętaj też o regularnych kontrolach przewodu słuchowego i wzrokowego podczas wizyt weterynaryjnych.

Co w trawie piszczy — rola słuchu w życiu psiaka

Obok węchu i wzroku, słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów psa. Dobry słuch umożliwia zwierzęciu odbieranie dźwięków z otoczenia, komunikowanie swoich potrzeb, wyrażanie emocji oraz interakcje z innymi przedstawicielami własnego gatunku. Co ciekawe, ruchy psich uszu kontrolowane są przez 18 mięśni. Dzięki temu mogą podnosić się, opadać i obracać w różne strony!

Eksperckim okiem — jak dbać o uszy psa? 

Czyszczenie uszu psa pozwala usunąć zalegający w ich wnętrzu kurz i zanieczyszczenia. Pomaga też pozbyć się nadmiaru woskowiny oraz ewentualnego nieprzyjemnego zapachu, a ponadto zmniejsza ryzyko infekcji.

Jak wyczyścić psu uszy? To proste! Wystarczy wykonać poniższe kroki: 

  1. Delikatnie wywiń ucho psa na zewnątrz.

  2. Zaaaplikuj do ucha kilka kropel płynu czyszczącego, a następnie delikatnie wmasuj je w małżowinę uszną.

  3. Pozwól psu na automatyczny odruch strzepnięcia uszu.

  4. Przy pomocy  jałowego gazika i patyczka oczyść zewnętrzną część ucha. 

  5. Czystą powierzchnię wytrzyj do sucha chusteczką higieniczną.

Polecane preparaty do czyszczenia uszu u psa 

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czym czyścić uszy psa. Podczas czyszczenia zewnętrznych części przewodu słuchowego niezawodna jest sól fizjologiczna lub zwykła, przegotowana woda. Wnętrze uszu, narażone na różnego rodzaju infekcje i choroby, najlepiej wyczyścić specjalistycznym płynem weterynaryjnym: hipoalergicznym, bezzapachowym, niezawierającym alkoholu. Najlepsze roztwory do czyszczenia uszu nie tylko usuwają nadmiar woskowiny, ale też łagodzą stany zapalne i pielęgnują wrażliwą skórę przewodu słuchowego. Niektóre z nich mogą neutralizować pH skóry psa, ograniczając przez to rozwój bakterii i drożdżaków bytujących w układzie słuchowym.

Wśród płynów do czyszczenia uszu psa godny polecenia jest płyn marki Dr Lucy. Zawarta w preparacie alantoina łagodzi podrażnienia, lecytyna nawilża naskórek, a olejek miętowy likwiduje nieprzyjemny zapach z małżowiny usznej. 

Świetny preparat do przemywania uszu oferuje również marka Dr Seidel — DR SEIDEL płyn Do przemywania uszu Zawierający kwas mlekowy i salicylowy, mocznik, alantoinę i mentol preparat zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych dla psa zapaleń uszu.

Z psiej perspektywy — specyfika i wartość zmysłu wzroku psa

Psy słyną ze znakomitego widzenia peryferyjnego umożliwiającego dostrzeganie obiektów. które znajdują się bezpośrednio przed nimi. Zalety funkcjonalności psiego wzroku potwierdzają konkretne dane. Zgodnie z nimi, pole widzenia psa wynosi aż 250 stopni!  Dla porównania, człowiek jest w stanie dojrzeć obraz tylko w obrębie 190 stopni. Widzenie peryferyjne ułatwia psu orientację w terenie i sprawia, że reaguje błyskawicznie na osoby czy obiekty zlokalizowane bezpośrednio przed nim. Dzięki temu psy są świetnymi przewodnikami osób niewidomych czy niepełnosprawnych.

Jak dbać o oczy psa?

Pod wpływem czasu w kącikach psich oczu mogą gromadzić się wydzieliny. Na gałce ocznej osadzają się też często zabrudzenia, kurz czy pyłki. By zapewnić zwierzęciu odpowiednią higienę, wymienione zanieczyszczenia należy usunąć, np. przy mocy gazy nasączonej solą fizjologiczną, przegotowaną wodą, naparem z rumianku czy zielonej herbaty.  

Najlepsze preparaty do pielęgnacji oczu psa

Świetnym środkiem do przemywania oczu czworonożnemu pupilowi jest preparat marki Dermapharm płyn do przemywania okolic oczu z alantoiną oraz naparami ze świetlika i zielonej herbaty. Sprawdzony płyn łagodzi podrażnienia spowodowane przez wypływającą z oka wydzielinę. 

Twojemu psiakowi często łzawią oczy? Jego wzrok ukoi specjalistyczny tonik marki VETEXPERT Eye Cleanser Tonik do oczu dla psów i kotów przeznaczony do pielęgnacji okolic oczu psów i kotów z problemem nadmiernego łzawienia. Polecany preparat zawiera m.in. kwas hialuronowy i kwas mlekowy o działaniu nawilżającym. Tonikiem możesz przemyć oczy każdego psa, nawet tego o białej lub jasnej okrywie włosowej.

Profilaktyczna pielęgnacja oczu nie przyniosła efektów? Udaj się do weterynarza!

Jeśli mimo stosowania powyższych preparatów zauważysz u psa oznaki infekcji, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, wydzielina czy zmętnienie soczewki, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Być może Twój pupil cierpi na zapalenie spojówek lub inną infekcję bakteryjną lub wirusową. W takim wypadku niezbędna może się okazać antybiotykoterapia. Warto mieć też świadomość, że choroby oczu u psa mogą być skutkiem uszkodzeń mechanicznych, przebytych chorób, wrodzonych wad lub starzenia się organizmu. U psich alergików łzawienie lub zaczerwienienie oczu może być również jednym z objawów alergii.

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 12

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się