×

Smycz treningowa dla psa

Smycze treningowe są wykorzystywane do szkolenia psów. To stworzone z myślą o treningu na odległość linki bez klasycznej rączki o ponadprzeciętnej długości, wynoszącej 5, 10, a nawet imponujące 20 metrów! Dzięki takiemu rozwiązaniu Twój pies zyska swobodę ruchów podczas treningu, a Ty - kontrolę nad swoim brytanem. Sprawdź, które rodzaje linek treningowych cieszą się największą popularnością i wybierz opcję najlepszą dla swojego psa.

Smycz treningowa dla psa  —  must have podczas szkolenia psa

Skoro za długa smycz jest niefunkcjonalna — plącze się i zaczepia, dlaczego linka treningowa z zamierzenia jest tak bardzo długa? Producenci mają na to proste wytłumaczenie: tylko kilkumetrowa smycz treningowa umożliwia psu ćwiczenia np. przywoływania, komendy „do nogi", aportowania czy tropienia zapachów, czyli coraz popularniejszego noseworkingu. Zdolności szkoleniowe linek czy smyczy tego typu wzrosną, jeśli psiaka aktywujesz dodatkowo przy pomocy smaczka treningowego.

Smycze treningowe stanowią niezastąpione narzędzie nie tylko w szkoleniu psów, ale także w treningach tropienia, do którego idealnie nadaje się m.in. Owczarek Niemiecki, Foxhound, Beagle, Basset, Posokowiec, Dalmatyńczyk, Ogar Polski czy Jack Russel Terrier. Smycz treningowa to również niezbędne akcesorium podczas szkolenia psów obronnych, w tym psów stróżujących, ratowniczych, policyjnych, asystujących osobom z niepełnosprawnościami, pasterskich czy brytanów wykorzystywanych w dogoterapii.

Jaka powinna być dobra smycz treningowa dla psa?

Poza nadprzeciętną długością ułatwiającą brytanowi swobodne eksplorowanie terenu, kluczowym aspektem podczas wyboru smyczy treningowej jest materiał, z jakiego wykonano jej taśmę. Powinien być łatwy w utrzymaniu w czystości, wodoodporny, niepochłaniający przykrych zapachów, niepodatny na działanie grzybów oraz blaknięcie pod wpływem intensywnego słońca.  Ponadto materiał linki treningowej dla psa powinien być z jednej strony mocny, z drugiej — na tyle miękki i lekki, by jej użytkowanie nie skutkowało bolesnymi otarciami Twoich dłoni i skóry pupila. W efekcie najlepsze smycze treningowe dla psa wykonane są z taśmy polipropylenowej lub bawełnianej, a te najmocniejsze — z lin do wspinaczki górskiej. Do produktów dla zwierząt takich jak linki treningowe dla psów idealnie nadaje się również BioThane® - powlekana tkanina wytwarzane przez amerykańskie przedsiębiorstwo BioThane Coated Webbing Corp, powszechnie wykorzystywane m.in. w produkcji artykułów dla koni oraz w przemyśle wojskowym.

Jak dobrać długość smyczy treningowej dla psa?

W przypadku miniaturowych, średnich oraz małych psów takich jak Polski Owczarek Nizinny, Bulterier czy Bichon frise na początek możesz sięgnąć po linki treningowe o długości około 3 m. Dzięki temu szybciej przyzwyczaisz się do długiej taśmy, szczególnie, jeśli dotychczas używałeś jedynie tradycyjnej, spacerowej smyczy miejskiej. Podobną długość powinna mieć smycz treningowa dla szczeniaka. By nie raniła i nie ocierała pupila boleśnie, linka dla młodego lub małego psa powinna być wykonana z bezpiecznego i przyjemnego w dotyku tworzywa.

Smycz treningowa dla dużego psa może być nieco twardsza i grubsza. Szkolenie takie brytana możesz przeprowadzić np. przy użyciu 10-metrowej linki. To długość odpowiednia dla brytanów o wadze około 50 kg i więcej. Cenisz niezależność swojego pupila i masz już doświadczenie z linkami treningowymi? W Twoim wypadku może sprawdzić się smycz treningowa dla psa 20 m. Tak długa linka będzie doskonałym towarzyszem podczas spacerów na otwartych przestrzeniach takich jak parki, lasy, opuszczone plaże czy pola.

Behawioralna smycz treningowa — co to takiego?

Smycz behawioralna, nazywana również dławikiem lub ringówką, stanowi doskonałe narzędzie do treningu psa oraz korekty niepożądanych zachowań. Składa się z obroży półzaciskowej wyposażonej w ograniczniki (stopery) oraz z fragmentu taśmy (smyczy). Kontrola psa za pomocą smyczy z obrożą półzaciskową polega na delikatnym zaciskaniu obręczy poprzez odpowiedni, subtelny ruch nadgarstka właściciela. Smycz behawioralna to sposób na uniknięcie konfliktów w parku między psami, szczególnie agresywnymi lub lękowymi. Jej konstrukcja zapobiega ciągnięciu przez brytana. Funkcja dławika ograniczonego stoperem zapobiega zbyt mocnemu zaciśnięciu się obroży na szyi pupila. Dla bezpieczeństwa przed zastosowaniem behawioralnej smyczy treningowej polecamy jednak skonsultować się z psim trenerem lub behawiorystą. Specjalista z chęcią zademonstruje, jak prawidłowo używać linki treningowej tego typu.

Czy smycz treningowa nadaje się do biegania z psem?

Zwarta lina nie sprawdzi się najlepiej podczas biegania czy joggingu z czworonogiem. Ekspertką w tej dziedzinie jest natomiast amortyzator. Akcesorium tego typu możesz kupić oddzielnie lub zintegrowane ze smyczą. Poprzez rozciąganie się w odpowiednich miejscach, smycze amortyzowane redukują moc szarpnięć, zwiększając bezpieczeństwo szczególnie zrywnych i silnych brytanów. Chronią kręgosłup psa przed urazami. Dbają też, by nie doszło do przeciążeń czy nadwyrężenia Twoich mięśni i stawów. W zależności od wagi i wielkości psa, na rynku masz wybór amortyzatorów słabych, średnich i mocnych. Te ostatnie rozciągają się nawet o 60, 70 czy 80 cm i wytrzymują opór sięgający ponad 100 kg.

Jak używać smyczy treningowej?

Sposób obsługi linki treningowej dla psa zależy od tego, jakie cele chcemy osiągnąć za jej pomocą. Smycz dla psa treningowa lub behawioralna stanowi skuteczne narzędzie w procesie szkolenia szczeniaka w celu chodzenia na luźnej smyczy. Sprawdzi się też u psa adoptowanego ze schroniska lub znalezionego np. w lesie czy na ulicy, który może odczuwać frustrację z powodu ograniczenia ruchu i przestrzeni. Kluczowym aspektem w takim treningu jest właściwe prowadzenie psa na smyczy. Ważne jest, aby linka nie szurała po ziemi i nie przeszkadzała psu, zwłaszcza podczas kontaktu z innymi czworonogami. W tym przypadku opiekun odgrywa istotną rolę poprzez technikę znaną jako „przeczesywanie linki". Proces ten obejmuje używanie obu rąk, gdzie jedna ręka pełni rolę podparcia dla opierającej się linii, podczas gdy druga ręka napina linkę, kiedy ta dotyka ziemi. To umożliwia utrzymanie liny w odpowiedniej pozycji i zapewnia wygodę zarówno psu, jak również jego opiekunowi.

Smycze treningowe dla psa sklepie zoologicznym online Zoo24

Szukasz wymarzonej linki do treningu przywołania, noseworkingu, tropienia albo aportowania dla swojego psiaka? Znajdziecie ją w sklepie Zoo24! Nasze linki są idealne dla każdego psa. Smycze treningowe wykonane z mocnych materiałów, odpornych na plamy, wodę i utratę koloru są wygodne w użyciu dla psów i ich właścicieli. Bez trudu wyczyścisz je np. ciepłą wodą z łagodnym detergentem. Oprócz tradycyjnych smyczy treningowych, nasza oferta obejmuje również behawioralne smycze półzaciskowe z obrożą. To pomoc dla każdego właściciela nieposłusznego, agresywnego lub szczególnie lękowego pupila. Dzięki przemyślanej konstrukcji masz pewność, że obroża półzaciskowa nie uciśnie zbyt mocno szyi psiaka. To praktyczne, ciekawe i całkowicie bezpieczne akcesorium spacerowe. Jeśli marzysz, by spacery z niesfornym szczeniakiem lub nieułożonym brytanem przebiegały w przyjacielskiej atmosferze, nie zwlekaj — wybierz tradycyjną lub behawioralną smycz treningową ze sklepu Zoo24!

Zobacz również:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 5

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się