×

Zdrowie psa

W zdrowym ciele zdrowy psiak, czyli jak dbać o zdrowie swojego pupila

Posiadanie psa to nie tylko radość towarzysząca w codziennym życiu, ale także odpowiedzialność za jego zdrowie i dobre samopoczucie. W tym artykule przyjrzymy się środkom medycznym oraz suplementom, które odgrywają istotną rolę w opiece nad psem. Pod lupę weźmiemy m.in. obroże przeciwpchelne, medykamenty przeciwko pasożytom, oraz oleje i suplementy diety wspomagające kondycję sierści, stawów i całego organizmu czworonoga.

Lepiej zapobiegać niż leczyć - kilka słów o profilaktyce psich schorzeń

Już od pierwszych miesięcy życia warto zadbać o najwyższą jakość diety, warunków bytowych, spacerów i treningu intelektualnego szczeniaka. W trosce o jego zdrowie należy też skrupulatnie pilnować terminów szczepień i kontrolnych wizyt weterynaryjnych. Kondycję szczeniaka oraz dorosłego psa warto też wspierać „od środka” - podając zwierzakowi dobrane do jego wieku, wagi i indywidualnych potrzeb suplementy czy preparaty oraz wykonując testy diagnostyczne, np. na obecność pasożytów w jego organizmie. Właściwa profilaktyka może uchronić psa przed wieloma poważnymi schorzeniami i trudnymi do wyeliminowania, kosztownymi w leczeniu dolegliwościami. Sprawdź, na czym polega profilaktyka zdrowia psa i jakie preparaty pomogą w utrzymaniu jego zdrowia na najwyższym poziomie.

Preparaty odrobaczające - rodzaje i sposób działania

Tasiemiec psi, bąblowiec, włosogłówka, tęgoryjce czy psia glista to tylko niektóre pasożytnicze choroby zagrażające Twojemu pupilowi. Odrobaczanie jest więc kluczowym elementem praktykowanej względem niego opieki zdrowotnej. Wybierając preparat na odrobaczenie psa dostosuj go do konkretnych potrzeb i rodzaju pasożytów, które mają być zwalczone. 

Poniżej przedstawiamy kilka popularnych rodzajów preparatów na odrobaczanie dla psów:

 • Tabletki na odrobaczanie

 • To medykamenty przyjmowane doustnie, skuteczne przeciwko różnym gatunkom pasożytów. Do ich eliminacji wystarczy często jedna pastylka, np. dostępna w sklepie zoo24.pl tabletka odrobaczająca marki Cestal Plus usuwająca tasiemce, glisty, tęgoryjce i włosogłówki. Małym psiakom o wadze 2-5 kg wystarczy podać połowę pastyki, a większym psom o wadze 5-10 kg, całą tabletkę. 

 • Pasty na odrobaczanie - to łatwe do podawania preparaty, często dostępne w uwielbianych przez psiaki smakach.

 • Krople na odrobaczanie - są skuteczne w zwalczaniu różnych rodzajów pasożytów wewnętrznych. Krople odrobaczające sprzedawane są najczęściej w zestawie z pipetą.

 • Karmy ze składnikami o właściwościach odrobaczających.

 • Iniekcyjne preparaty odrobaczające - podawane przez weterynarza w formie zastrzyku.

 • Naturalne środki odrobaczające - alternatywą dla chemicznych środków odrobaczających mogą być zioła lub olejki zwalczające pasożyty takie jak olejek geraniowy, CBD, lawendowy, neem czy z pestek winogron. 

Podejrzewam, że pies ma pasożyty - co zrobić, by to potwierdzić?

Jeśli podejrzewasz, że w organizmie Twojego pupila bytują glisty, tasiemce lub inni niepożądani lokatorzy możesz zgłosić się do weterynarza, który wykona makroskopowe badanie kału zwierzęcia. Inna opcja to zdiagnozowanie psa w domowych warunkach, np. wykorzystując testy na pasożyty takie jak test na pasożyta jelitowo-biegunkowego marki SIGMED SIGMED Test na pasożyta jelitowo-biegunkowego PIES | zoo24.pl. Pozwala on wykryć pasożyty powodujące giardiozę (lamblioza), wywołaną przez pierwotniaka Giardia duodenalis. To najczęstsze zarażenie pierwotniakowe, występujące nagminnie w skupiskach zwierząt takich jak hodowle psów rasowych, fundacje czy schroniska.

Preparaty na pchły i kleszcze

Zadaniem preparatów na pchły i kleszcze dla psa jest ochrona czworonoga przed pasożytami zewnętrznymi. Należą do nich kleszcze, pchły, wszy czy wszoły wywołujące boreliozę, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych oraz szczególnie groźną dla psów babeszjozę. Co równie ważne, środki przeciwko kleszczom dla psa chronią także Ciebie oraz Twoich najbliższych. Niektóre z nich odstraszają też owady: komary, meszki, muchy.

W sklepie zoo24.pl znajdziesz mnóstwo preparatów przeciwko pchłom i kleszczom. Wśród nich na uwagę zasługują:

 • Krople przeciwko pchłom i kleszczom

To preparaty aplikowane bezpośrednio na skórę psa, zazwyczaj na karku. Zawierają substancje czynne takie jak fipronil, permetryna czy selamektyna, o działaniu eliminującym i zapobiegającym infekcjom wywołanym przez pchły, kleszcze oraz inne pasożyty. 

 • Tabletki przeciw pchłom i kleszczom 

To medykamenty podawane doustnie, na bazie substancji czynnych takich jak afoxolaner, fluralaner czy lotilaner.

 • Obroże przeciwpchelne

To zakładane na szyję psa obręcze zawierające substancje czynne odstraszające i zabijające pasożyty takie jak deltametryna czy flumetryna, w ilości adekwatnej do rozmiarów zwierzęcia. Najlepsze z nich nie tylko chronią przed pchłami i kleszczami, ale też zabijają larwy pcheł. 

 • Szampony i odżywki przeciw pchłom i kleszczom dla psa

To preparaty stosowane podczas kąpieli czworonoga. Zawierają substancje czynne, takie jak permetryna czy olejki eteryczne, które pomagają eliminować i odstraszać pchły i kleszcze przez krótki czas po kąpieli. 

 • Naturalne środki odstraszające pchły i kleszcze u psów

Zawierają najczęściej olejki eteryczne, takie jak olej z drzewa herbacianego czy lawendowy o działaniu odstraszającym pchły i kleszcze oraz często owady ćmiankowate, bąkowate czy komary. Ich receptury są bezpieczne dla zdrowia czworonogów.

Co zrobić, jeśli wykryję u swojego psa kleszcza?

Spacer wśród wysokiej trawy, kontakt z innymi psami albo wizyta w psim hotelu… Twój pupil każdego dnia może być narażony na bliski kontakt z pasożytami. Kleszcze na ciele psa bytują najczęściej w ciasnych i wilgotnych zakamarkach: w uszach, pod obrożą, pod ogonem, pomiędzy palcami, na łokciach, pod powiekami czy pachwinami. 

Wykryłeś kleszcza u swojego sierściucha? By nie narażać pupila na zakażenie boreliozą czy babeszjozą jak najszybciej usuń pasożyta. W tym celu skorzystaj np. ze szczypiec do usuwania kleszczy. Urządzenie z wygodnym uchwytem usuwa kleszcze w całości - dzięki temu nie musisz się martwić, że fragment pasożyta pozostanie w ciele pupila. 

Jak usunąć kleszcza? Krótki instruktaż.

Proces skutecznego usuwania kleszczy z ciała psa dla ułatwienia podziel na kilka etapów:

Krok 1: Przygotowanie do zabiegu usunięcia kleszcza w domowych warunkach.W tym celu przygotuj potrzebne narzędzia: kleszcze lub specjalistyczny zestaw do usuwania kleszczy. Następnie załóż jednorazowe rękawiczki ochronne i zadbaj o dokładne oświetlenie domowego „pola zabiegowego”.

Krok 2: Ostrożnie usuń kleszcza. Przy pomocy pęsety kleszczowej chwyć kleszcza jak najbliżej skóry psa, starając się złapać pasożyta jak najbliżej głowy. Delikatnie podnieś kleszcza, nie ściskając go. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko przenoszenia bakterii z pasożyta do organizmu psa.

Krok 3: Sprawdź czy cały kleszcz został usunięty.

Krok 4: Zdezynfekuj miejsce ukąszenia za pomocą preparatu antyseptycznego do oczyszczenia skóry i ran. 

Krok 5: Włóż kleszcza do szczelnego pojemnika. Następnie zanieś kleszcza do weterynarza w celu przebadania go w laboratorium weterynaryjnym. Badanie tego typu jest konieczne, by określić ryzyko transmisji groźnych chorób po ukąszeniu pasożyta.

Krok 6: Monitoruj zachowanie psa. Obserwuj zachowanie pupila przez kilka tygodni, a jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy infekcji (np. zaczerwienienie, obrzęk), skonsultuj się z weterynarzem.

Suplementy wspierające zdrowie psa 

W sklepie zoo24.pl znajdziesz przetestowane przez psy różnych ras suplementy diety, olejki oraz preparaty wzmacniające kondycję okrywy włosowej, skóry, kości, stawów, pazurów oraz układu trawiennego Twojego pupila. Za najlepsze uznaje się preparaty bogate w  kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, biotynę oraz witaminy A, D, C, E i K. Wymienione składniki wspomagają wzrost sierści i zapobiegają jej wypadaniu. Chronią też skórę psa przed infekcjami i podrażnieniami oraz pełnią wiele innych prozdrowotnych funkcji. Kluczową rolę w utrzymaniu pięknej sierści psa odgrywa również karma bogata w wymienione składniki odżywcze.

Preparaty wspierające zdrowie sierści i skóry psa

Suplementy na kości i stawy dla psa

Olej z łososia dla psa - dlaczego jest tak ważny?

Oleje wspierają układ immunologiczny, funkcjonowanie serca i układu krwionośnego oraz możliwości intelektualne zwierzęcia. W menu psa szczególnie cenny jest olej z łososia. Z tego względu, troszcząc się o zdrowie psiaków w sklepie zoo24.pl oferujemy olej dla psa PetStory Olej z łososia dla zwierząt Petstory , który zawiera mnóstwo łatwo przyswajalnych kwasów tłuszczowych. Wśród nich na uwagę zasługuje przede wszystkim EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy). Olej z łososia PetStory odznacza się też wysoką zawartością witaminy D. Perfekcyjnie skomponowany suplement wspiera układ sercowo-naczyniowy psa, poprawia kondycję jego skóry i sierści, a także wspomaga pracę układu odpornościowego. To nie wszystko! Olej z łososia dla zwierząt Petstory zapobiega stanom zapalnym oraz wspiera rozwój i funkcjonowanie mózgu zwierzęcia. Nie powinno go zabraknąć w menu żadnego psiaka!

Obroże z feromonami o działaniu uspokajającym 

Zdrowy pies to nie tylko pies sprawny fizycznie, ale też mentalnie. O spokój czworonoga w stresujących sytuacjach - podczas wizyty u weterynarza, przeprowadzki, Sylwestra czy wizyty dalszych znajomych - mogą zadbać specjalistyczne obroże nasączone feromonami o działaniu kojącym nerwy pupila. Z obroży tego typu słynie m.in. firma Adaptil. W sklepie zoo24.pl znajdziesz obroże niwelujące skutki stresu u psów różnej wielkości. Modele  w rozmiarze S dedykowane są mniejszym psiakom, a te w rozmiarze M/L - dla średnich i dużych psów nieprzekraczających 50 kilogramów wagi. Sekret działania polecanych obroży polega na uwalnianiu syntetycznych analogów psich feromonów uspokajających (w skrócie D.A.P.), które odstresowują zarówno szczeniaki, jak też dorosłe psy: lękowe lub przejawiające problemy behawioralne. By obroża Adaptil działała prawidłowo przypilnuj, by pies nosił ją non stop, wyłączając jedynie czas kąpieli. 

Zdrowie psa - podsumowanie 

Z uwagi na predyspozycje psów do konkretnych schorzeń oraz inwazji pasożytów takich jak kleszcze, pchły czy tasiemce, do pielęgnacji i diety pupila warto wprowadzić akcesoria, preparaty oraz suplementy jak najlepszej jakości. Wybierając je zyskasz pewność, że dbasz o zdrowie i kondycję swojego ulubieńca najlepiej jak potrafisz. Odpowiednio dobrane działania profilaktyczne i pielęgnacyjne to klucz do długiego i zdrowego życia Twojego futrzastego towarzysza. A jak powszechnie wiadomo, zdrowie i szczęście bliskich - w tym również czworonożnych członków naszych rodzin - to wartość bezcenna. 

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 105

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się