×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Babeszjoza u psa — objawy, leczenie, zapobieganie

Babeszjoza, inaczej piroplazmoza, to groźna choroba wywoływana pierwotniakami, których nosicielami są kleszcze. Jak ochronić psa przed przykrymi konsekwencjami babeszjozy u psów? Istnieje kilka skutecznych środków zapobiegawczych. Przede wszystkim warto stosować regularne preparaty przeciwko kleszczom, które odstraszają te pasożyty i zapobiegają im przyklejaniu się do skóry psa. Ważne jest również unikanie obszarów, gdzie kleszcze są szczególnie liczne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy są one najbardziej aktywne. Dodatkowo regularne sprawdzanie skóry psa pod kątem obecności kleszczy oraz szybkie usuwanie ich w razie potrzeby może również pomóc w zapobieganiu babeszjozie. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak chronić psa przed kleszczami i ich konsekwencjami.

Spis treści:


objawy babeszjozy u psów

Co to jest babeszjoza?

Babeszjoza (piroplazmoza) to choroba zakaźna wywołana przez chorobotwórcze pierwotniaki z gatunku Babesia. Występuje u różnych gatunków zwierząt, w tym u psów i kotów. Choroba jest przekazywana przez kleszcze, które są nosicielami patogenu. Po ugryzieniu kleszcz przekazuje pierwotniaki do organizmu żywiciela, gdzie szybko namnażają się i infekują czerwone krwinki. To prowadzi do ich zniszczenia i spadku liczby erytrocytów we krwi, powodując anemię.

Gdzie występuje babeszjoza?

Babeszjoza to choroba zakaźna, która występuje na całym świecie, ale najczęściej diagnozuje się ją w regionach, gdzie kleszcze są powszechne. Najwięcej przypadków tej choroby stwierdza się w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W sumie babeszjoza jest chorobą o globalnym zasięgu, która może występować w każdym miejscu na świecie, gdzie żyją kleszcze zarażone pierwotniakiem Babesia.

Babeszjoza — objawy u psa

Przebieg babeszjozy u psa zależy od wielu czynników, w tym od stopnia zakażenia, odporności organizmu zwierzęcia, wieku, stanu zdrowia i innych chorób towarzyszących.

U niektórych psów, choroba może przebiegać bezobjawowo lub z łagodnymi objawami, podczas gdy u innych może być bardzo ciężka i stanowić zagrożenie dla życia.

Objawy babeszjozy niepowikłanej to m.in. gorączka, anemia na skutek niedokrwistości, brak apetytu, ogólne osłabienie. Natomiast gdy pojawia się reakcja zapalna organizmu, mamy bez wątpienia do czynienia z powikłaniami na skutek piroplazmozy. Najczęściej występujące objawy w miarę postępu choroby to: niewydolność nerek, charakteryzująca się ciemno zabarwionym moczem na skutek obecności hemoglobiny. Może też dojść do zaburzeń oddawania moczu, a w najgorszym przypadku do całkowitego zatrzymania oddawania moczu. Niewydolność wątroby objawia się żółtaczką i może prowadzić do zaburzeń kardiologicznych.

Istotny wpływ na przebieg choroby mają również czynniki zewnętrzne, takie jak stosowanie odpowiedniego leczenia, odpowiednia dieta i opieka, a także środowisko, w którym żyje pies. Ważne jest, by chorobę zdiagnozować jak najszybciej i podjąć odpowiednią kurację farmakologiczną, która zwiększy szanse na pełne wyleczenie lub znaczącą poprawę stanu zdrowia psa.

Dlatego też, aby minimalizować ryzyko zakażenia babeszjozą, ważne jest stosowanie środków ochrony przed kleszczami u psów, takich jak preparaty odstraszające kleszcze, regularne badania kontrolne w kierunku chorób zakaźnych przenoszonych przez kleszcze oraz systematyczne przeglądy skóry i sierści psa w poszukiwaniu niechcianych pasożytów.

Babeszjoza u psa — rozpoznanie

Rozpoznanie babeszjozy u psa obejmuje wiele różnych metod i testów. Przede wszystkim należy zacząć od dostrzeżenia objawów, które następnie trzeba potwierdzić badaniami laboratoryjnymi.

Diagnostyka babeszjozy u psa zwykle zaczyna się od badania krwi. Zazwyczaj badania polegają na potwierdzeniu obecności pierwotniaka we krwi za pomocą rozmazu krwi. Wykonuje się też testy PCR, które umożliwiają bezpośrednie wykrycie DNA Babesia canis w próbkach krwi. Badanie moczu psa może pomóc w diagnozie zaburzeń nerkowych, które często występują u psów z zaawansowaną babeszjozą.

Ważne jest, aby szybko zdiagnozować babeszjozę u psa i rozpocząć odpowiednie leczenie. Im szybciej rozpoznamy chorobę, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie lub poprawę stanu zdrowia zwierzęcia.

Babeszjoza u psa — leczenie

Leczenie babeszjozy u psa zależy od stadium choroby oraz od ogólnego stanu zdrowia psa. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który przepisze odpowiednie leki.

Najczęściej stosowanym lekiem w leczeniu piroplazmozy jest Imizol. W cięższych przypadkach może być konieczne hospitalizowanie psa, aby zapewnić mu intensywną opiekę, a także przepisywanie kroplówek dożylnych, aby wyrównać poziom płynów i elektrolitów w organizmie. Babeszjoza często prowadzi do anemii, którą w ciężkich przypadkach leczy się poprzez transfuzję krwi. 

Leczenie babeszjozy trwa około dwóch dni od podania dawki leku zwalczającego pierwotniaki w krwi psa. Natomiast bardziej czasochłonne może być leczenie powikłań po babeszjozie. Psy z uszkodzonymi narządami na skutek choroby zwykle wymagają długotrwałej rekonwalescencji.

Ważne jest również, aby zapobiegać chorobie przez stosowanie skutecznych środków odstraszających kleszcze i regularne badanie psa pod kątem chorób przenoszonych przez te pasożyty. 

Jak chronić psa przed kleszczami?

Profilaktyka przeciwko kleszczom jest nieodzowna w przypadku naszych futrzastych pupili. Babeszjoza jest bardzo groźną chorobą, oprócz niej zagrożenie dla psów niesie też m.in. borelioza.

Zobacz też: Borelioza u psów. Przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Choroby odkleszczowe są powszechne, a my musimy być czujni, żeby nie dopuścić do niebezpieczeństwa związanego z ukąszeniami kleszczy przez większość roku. Kleszczom wystarczy zaledwie 5 stopni Celsjusza do wybudzenia się z zimowego letargu, żeby w pełni sił zaatakować ludzi i zwierzęta wczesną wiosną. 

Aktualna oferta preparatów przeciwkleszczowych obfituje w formy podania, jak i substancje czynne zawarte w środkach na kleszcze.

W naszym sklepie znajdziesz obroże na pchły i kleszcze, krople na kleszcze, a także spraye na kleszcze i tabletki na pchły i kleszcze. Przed wyborem odpowiedniego preparatu na kleszcze zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii w celu ustalenia, który z preparatów sprawdzi się najlepiej u Twojego psa. 

Obroża Foresto dla psa poniżej 8 kg

Dobre preparaty na kleszcze oprócz ochrony przeciwpchelnej wykazują właściwości antykleszczowe. Stosowanie tego typu preparatów skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowań wśród zwierzaków domowych. 

Przeczytaj więcej o zagrożeniach związanych z kleszczami: Kleszcze u psa — zapobieganie, rozpoznanie, usuwanie.

Wyłącz sprawdzanieSugestie Premium

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się