×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak chronić pupila przed kleszczami?

Co warto wiedzieć o lekach przeciwpasożytniczych dla kotów i psów? Porównanie

Widzisz, że z Twoim psem lub kotem ostatnio jest coś nie tak? Zachowuje się, jak by był chory? Niestety, ale mógł paść ofiarą pasożytów. Na szczęście możesz mu pomóc. W tym artykule podpowiemy Ci, jak skutecznie poradzić sobie z intruzami w organizmie Twojego zwierzaka.

Czy mój pies lub kot ma pasożyty?

Twój psiak od dłuższego czasu leży smutny w kącie, zamiast z językiem na brodzie uganiać się za muchą w pokoju albo za własnym ogonem?

Kot od kilku dni obsesyjnie się myje, zamiast bohatersko walczyć z własnym cieniem lub odbiciem w lustrze?

A może Twój zwierzak nagle stracił apetyt? Jego sierść zrobiła się mniej lśniąca? Dopadła go biegunka?

Niestety – może to być sprawka intruzów. Pasożyty u kota czy psa żerują na zwierzęciu, stopniowo wyniszczając jego organizm. Podzielić je możemy na:

 • zewnętrzne, czyli ektopasożyty (kleszcze, pchły, wszy, roztocza, świerzbowiec itp.),
 • wewnętrzne, czyli endopasożyty (np. glisty, nicienie, tasiemce, tęgoryjce).

Niestety w początkowym stadium trudno w ogóle zauważyć obecność robali (zwłaszcza wewnętrznych). Dodatkowo większość z nich błyskawicznie się rozmnaża i rozprzestrzenia. Mogą być zatem groźne nie tylko dla zwierzęcia, ale i dla jego właścicieli.

Pasożyty u psa i kota – objawy

Ogólne objawy występowania pasożytów u psa lub kota to m.in.:

 • apatia,
 • biegunka, wymioty,
 • krew w stolcu,
 • bóle brzucha i wzdęcia,
 • brak apetytu,
 • anemia,
 • pogorszenie stanu sierści,
 • problemy z oddychaniem.

Pasożyty u psa – objawy

Oprócz powyższych sygnałów, pasożyty u psa na skórze wywołują silny świąd. Zwierzę mocno i nieustannie się drapie. Niekiedy zaczyna saneczkować (sunąć zadem po ziemi) lub kaszleć.

Pasożyty u kota – objawy

Pasożyty u kotów (prócz objawów powyższych) objawiają się uporczywym myciem oraz drapaniem. Ektopasożyty atakują skórę, sierść, a nawet uszy. Żerując na organizmie zwierząt, przenoszą i wywołują liczne choroby, a także otwierają drogę innym pasożytom (np. pchły – tasiemcom).

Jak pozbyć się pasożytów u zwierząt domowych?

Niestety, ale sygnały pojawienia się pasożytów u naszych pupili dostrzegalne są dopiero, gdy nasz zwierzak znajduje się już w bardzo złym stanie. Dlatego jeśli cokolwiek niepokoi Cię w jego zachowaniu, reaguj jak najszybciej!

Jak?

Najlepszy sposób to oczywiście profilaktyka (np. stosowanie obroży przeciw kleszczom i pchłom). Załóżmy jednak, że doszło do sytuacji, w której pasożyty u psa lub kota już się pojawiły.

Co robić?

Najpopularniejszym i najskuteczniejszym działaniem będzie odrobaczanie. Preparat na pasożyty dobiera się w zależności od rodzaju intruza, objawów oraz wyników badań zwierzęcia.

Na rynku znajdziesz całą masę produktów usuwających pasożyty u kotów i psów. Wśród nich spotkasz środki na odrobaczanie wydawane na receptę oraz leki OTC na odrobaczanie – weterynaryjne leki dostępne w sprzedaży detalicznej. O ile pierwszych i tak nie dostaniesz bez wskazania weterynarza, o tyle warto wiedzieć więcej na temat tych drugich.

Leki OTC dla psów i kotów mogą być dedykowane użytkowi wewnętrznemu albo zewnętrznemu.  Każdy z nich cechuje silne działanie. Stąd też przeznaczone są też dla konkretnego gatunku zwierząt, w określonym wieku oraz o sprecyzowanej wadze.

Pamiętaj, że leki OTC dla kotów mogą być trujące dla psów i na odwrót. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup któregoś z nich, dokładnie zapoznaj się z jego przeznaczeniem. A najlepiej skonsultuj decyzję z weterynarzem.

Ok, teraz być może spytasz: Jak ja mam się w tym wszystkim połapać? Co, kiedy i dla kogo wybrać? Co będzie najlepsze?

Spokojnie! Zaraz wszystko wyjaśnimy.

 

Leki na pasożyty dla zwierząt – porównanie preparatów dla psa i kota

Wśród preparatów na pasożyty dla psa i kota znajdziesz:

 • tabletki na odrobaczanie
 • krople na pasożyty,
 • pasta na odrobaczenie psa lub kota,
 • zawiesiny doustne.

Przyjrzyjmy się teraz każdemu z nich.

Tabletki – kiedy stosować?

Tabletki na odrobaczenie kota lub psa podaje się zwykle zwierzakowi doustnie lub z jedzeniem. Wyróżniają się bardzo szerokim spektrum zastosowania i działają wyniszczająco zwłaszcza na pasożyty wewnętrzne – glisty, nicienie, a nawet lamblie. O ich doborze powinien decydować weterynarz. Jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak złapał intruza, warto przeprowadzić wywiad oraz badania.

Wśród leków OTC na odrobaczenie psa dobrym wyborem są tabletki dla psa na odrobaczenie Cestal Plus. Usuwają pasożyty żołądkowo-jelitowe takie jak glisty, tęgoryjce, tasiemce czy złotogłówki u małych, średnich i dużych psów (różne dawkowanie).

Pasożyty u kotów usuniesz tabletkami na odrobaczanie Cestal Plus lub stosując Drontonal tabletki na odrobaczanie dla kota. Pierwsze zwalczają tasiemce, glisty i tęgoryjce, drugie – tasiemce. Preparat Cestal jest bardziej uniwersalny, a także korzystniejszy cenowo (8,70 zł za tabletkę w 8-paku w porównaniu do 14,45 zł dla preparatu Drontal).

Krople na pasożyty, czyli coś dla chytrusów

Twój ancymon nie chciał zjeść tabletki, więc wrzuciłeś mu ją to jedzenia? Niektórych psów i kotów w ten sposób nie przechytrzysz. Są egzemplarze, które za nic w świecie nie przełkną pigułek.

Co wtedy?

Odpowiedź brzmi: Co innego. Na przykład krople na odrobaczanie.

Preparaty typu spot-on (zakrapiane na kark) są dobrym rozwiązaniem, gdy nasz pupil nie chce jeść ani tabletek na odrobaczanie, ani też nie daje się nabrać na umieszczenie w ich w pokarmie. Mogą zwalczać pasożyty zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Na pasożyty zewnętrzne stosuje się zwykle krople przeciw pchłom i kleszczom. Dla psa mogą to być np. FIPREX DUO krople dla psów XL na pchły i kleszcze (duże psy), FIPREX krople na kleszcze i pchły dla psa 10-20 kg (średnie psy) lub Advantix Spot On (małe psy do 4kg). Z pchłami, kleszczami czy wszami u kotów poradzą sobie krople FIPREX.

Pasty  na odrobaczanie

Pasta na odrobaczenie psa lub kota to środek podawany doustnie. Nasz czworonóg może przyjąć go chętniej, niż tabletkę, choć w porównaniu do niej pasta ma bardziej ograniczone działanie. Preparat na pasożyty w postaci pasty zwalcza intruzów wewnątrz organizmu. Podaje się go doustnie lub dodając do karmy.

Pamiętaj również, że warto dbać o to, by Twój pupil nie chomikował w brzuszku kłaków. Możesz mu pomóc się ich pozbyć, podając pastę odkłaczającą.

A może... obroże?

Dzikie harce w lesie lub wysokiej trawie? Nocne polowanie? Niestety, ale – mówiąc językiem mediów społecznościowych – kleszcze "lubią to". Na szczęście ich zapał i krwiożercze zapędy można szybko ostudzić.

Obrożę ochronną dla psa lub kota stosuje się albo jako środek ochronny, albo jako narzędzie walki z inwazją. Zawarte w nich substancje czynne mogą odstraszać intruzów oraz zapobiegać ich namnażaniu. Przykładowo wodoodporna i bezzapachowa obroża przeciw pchłom i kleszczom Foresto leczy i zapobiega inwazji pcheł przez 7–8 miesięcy, zabija kleszcze oraz uniemożliwia żerowanie pasożytów na sierści zwierząt.

Pamiętaj, że obroża ochronna chroni nie tylko zwierzę, ale i Ciebie. Twój pies i kot może przecież przynieść pasożyty do domu.

Zawiesiny doustne

Stosuje się je przede wszystkim w przypadku małych szczeniaków. Działają łagodnie i nie obciążają młodego organizmu. Radzą sobie z glistami, tasiemcami, tęgoryjcami czy lambliami, a niektóre nawet z kokcyidami.

Podsumowanie

 • Jak widzisz, pasożyty u psa lub kota mogą stanowić poważne zagrożenie dla jego życia. Są też niebezpieczne dla domowników.
 • Jeśli dostrzeżesz u swojego zwierzaka jakiekolwiek niepokojące sygnały, reaguj jak najszybciej.
 • Skuteczną walkę z intruzami umożliwiają rozmaite preparaty na pasożyty – tabletki, krople, pasty czy obroże. Dobieraj je zgodnie z potrzebami i preferencjami zwierzęcia oraz sugestiami weterynarza.
 • Chcąc odrobaczyć psa lub kota, możesz skorzystać z leków OTC dostępnych bez recepty. Znajdziesz je w naszym sklepie.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się