×

Testy diagnostyczne dla psa

Testy diagnostyczne dla psa 

Testy diagnozujące dla psów odgrywają kluczową rolę w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie ukochanego czworonoga. W przeciwieństwie do ludzi psi przyjaciele nie potrafią wyrazić, co im dolega, w sposób werbalny. Po zaobserwowaniu u psa podejrzanych zachowań lub zmian w wyglądzie warto wykonać mu test diagnostyczny, a następnie skonsultować jego wynik z weterynarzem. W tym artykule przedstawimy rodzaje i sposób działania podstawowych testów diagnostycznych dla psów.

Test diagnostyczny dla psa — co to jest?

Pojęcie testu diagnostycznego obejmuje różnego rodzaju badania, analizy moczu, testy kasetkowe, metody obrazowania takie jak rentgen czy tomografia komputerowa oraz inne specjalistyczne metody dążące do wykrycia zmian chorobowych w organizmie zwierzęcia. To podstawa do zdiagnozowania psiaka pod kątem konkretnego schorzenia lub jednostki chorobowej. Niektóre testy możesz kupić w aptece i wykonać samodzielnie w domu. 

Najpopularniejsze domowe testy diagnostyczne dla psa:

  1. Test na obecność pasożyta jelitowo-biegunkowego dla psów

To test diagnostyczny wykonywany przy podejrzeniu, że pies jest zakażony pasożytami wewnętrznymi. Pozwala wykryć obecność pasożytów endogennych w organizmie zwierzęcia takie jak tasiemiec psi, bąblowiec, włosogłówka, glista psia czy Giardia lamblia. Wymienione pasożyty wywołują groźne dla zdrowia psów choroby: toksoplazmozę, glistnicę, owsicę, włośnicę, pełzakowicę czy giardiozę. O giardiozie, znanej też jako lamblia, przeczytasz więcej na naszym blogu. 

  1. Test na boreliozę dla psa 

Umożliwia wykrycie obecności przeciwciał lub antygenu związanego z bakterią Borrelia burgdorferi, która jest przenoszona na organizm psa poprzez ukąszenie przez kleszcza z rodzaju Ixodes. W odróżnieniu od ludzi, u psów borelioza nie powoduje występowania rumienia wędrującego, przez co objawy choroby są niemal niemożliwe do zdiagnozowania gołym okiem. Bardziej szczegółowo proces zakażenia borrelią wywołującą boreliozę u psów opisaliśmy tutaj.

  1. Test na parwowirozę dedykowany psom

Parwowiroza to groźna zaraźliwa choroba wywoływana przez wirus z rodziny Parvoviridae. Wirus ten atakuje zwłaszcza młode psy. Może powodować problemy układu pokarmowego i oddechowego, a także prowadzić do poważnych dysfunkcji układu immunologicznego. Testy na parwowirozę zazwyczaj obejmują wykonanie dwóch różnych testów. Jednym z nich jest ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay). To powszechnie stosowane badanie diagnostyczne, który wykrywa obecność antygenu parwowirusa w próbce kału psa. Drugim badaniem diagnostycznym wykrywającym wirusa parwowirozy jest test PCR (Polymerase Chain Reaction), który pozwala zlokalizować materiał genetyczny wirusa w próbkach krwi, kału lub w innych substancjach biologicznych. 

Objawy parwowirozy u psa 

Do najczęstszych objawów zachorowania na parwowirozę u psa należą wymioty, biegunka, krew w kale, utrata apetytu, gorączka, chroniczne zmęczenie, apatia i osłabienie, a także obniżenie ilości czerwonych krwinek wywołujących niekiedy anemię. Zaobserwowałeś któreś z wymienionych objawów u swojego psa? Szybki test diagnostyczny na parwowirozę psa możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy, że nabędziesz np. dostępny w sklepie zoo24.pl test o nazwie SelfLab CPV Ag. W zestawie znajdziesz kasetkę testową i pipetę, jednorazową wymazówkę, pojemnik z buforem oraz wszystkie inne niezbędne akcesoria potrzebne do wykonania testu na parwowirozę dla psa bez wizyty w weterynarza.

  1. Test na nosówkę dla psa

Kolejną chorobą, którą bez problemu możesz zdiagnozować we własnym zakresie jest nosówka. Wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa to infekcja wywołana przez wirus nosówki psów (Canine distemper virus, w skrócie CDV). To potencjalnie śmiertelna choroba, która atakuje różne narządy i układy w organizmie psa: skórę, oczy (spojówki i rogówkę), układ nerwowy, układ oddechowy oraz jelita. Na czym polega leczenie nosówki i jak ją rozpoznać, przeczytasz tutaj: Nosówka u psa. Profilaktyka, objawy, leczenie.

Objawy nosówki u psa

Do ogólnych objawów nosówki u psa zaliczamy wysoką temperaturę ciała, katar i wydzielinę z nosa, kaszel, wymioty, biegunkę, zapalenie spojówek. Inne typowe objawy nosówki u psa to nietypowe dźwięki jak świstanie podczas oddychania, obfite ślinienie, pękające poduszki łap oraz objawy neurologiczne takie jak drżenie mięśni, napady padaczkowe czy zaburzenia koordynacji ruchowej. 

Najlepszy test na nosówkę dla psa 

Jaki test diagnozujący nosówkę u psa wybrać? Spośród różnych badań dostępnych na rynku szczególnie polecamy testy na nosówkę marki Sigmed. Wśród nich znajdziesz test SelfLab CDV Ag, który w prosty sposób przeprowadzisz we własnym zakresie. W zestawie znajdziesz kasetkę testową z folii ochronnej z pipetą oraz wszystkie inne akcesoria niezbędne do wykonania testu. O wyniku pozytywnym będą świadczyć dwie kolorowe linie na kasecie testowej.

  1. Test alergiczny dla psa 

W bezpiecznych domowych warunkach możesz wykonać wstępny test diagnozujący alergię u psa. Na rynku dostępne są testy kasetkowe do wykrywania alergii środowiskowych lub/i pokarmowych poprzez badanie obecności we krwi psa przeciwciał określonej klasy. Najczęściej testy tego typu wykrywają obecność przeciwciał typu IgE (sIgE). Oprócz saszetki z testem kasetkowym zawierają w komplecie m.in. sterylny nakłuwacz, umożliwiający bezpieczne samodzielne wykonanie testu. 

Test alergiczny dla psa — gdzie kupić i ile kosztuje?

Zestaw do wykonania testu alergicznego dla psa kupisz bez problemu niemal w każdej aptece. Jeśli nie dostaniesz go od ręki, test na alergię dla psa możesz zamówić online, prosto do domu. Test do wykrywania przeciwciał IgE kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. 

Testy alergiczne dla psa — hit czy kit?

Czy domowy test na alergię to sprawdzone narzędzie diagnostyczne? Producenci szacują ich skuteczność nawet na ponad 90%! Jednak by mieć 100% pewności, że Twój psiak rzeczywiście jest alergikiem, najlepiej zgłosić się do weterynarza. Lekarz wykona zwierzęciu panel przesiewowy na obecność alergenów wziewnych, pokarmowych czy kontaktowych. Test tego typu - wykonywane podskórnie lub poprzez badanie krwi - może wykazać obecność nawet kilkudziesięciu alergenów! Jedno badanie wystarcza więc do zdiagnozowania różnych rodzajów alergii u Twojego pupila.

Mój pies to alergik — co robić?

Jedną z najczęstszych przyczyn alergii u psa są nietolerancje pokarmowe. Wśród nich szczególnie popularna jest alergia na zboża. By zmniejszyć jej skutki, do diety psiaka możesz wprowadzić bezzbożową karmę suchą lub mokrą o właściwościach  hipoalergicznych. Pokarm tego typu w sklepie zoo24.pl znajdziesz w zakładce „Karmy dla psa bezzbożowe”. Godne polecenia są zwłaszcza karmy bezzbożowe dla psa marki Brit. Pożywienie tego typu może być elementem tzw. diety eliminacyjnej, stosowanej przez określony czas np. przez kilka tygodni w celu zaobserwowania oraz wyeliminowania konkretnego składnika pokarmowego. Dlaczego dieta eliminacyjna dla psa uczulonego na zboża ma sens? Ponieważ przyczynia się do zmniejszenia lub całkowitego zniwelowania objawów alergii pokarmowej. Po zakończeniu okresu eliminacyjnego weterynarz może zalecić stopniowe wprowadzanie do psiego menu nowych składników — w tym przypadku zbóż — by ocenić czy faktycznie to one są triggerem wywołującym u psa reakcję alergiczną. 

Inne testy diagnostyczne dla psa

Domowe testy służą nie tylko wykryciu chorób lub alergennych patogenów. W aptekach i sklepach zoologicznych sprzedawane są również testy ciążowe dla psów. To jednak narzędzie mniej powszechne i rzadko spotykane w porównaniu do laboratoryjnych  testów ciążowych dla suk wykonywanych przez weterynarzy. Nie jesteś pewien/-na czy psiak ze schroniska lub domu tymczasowego wyglądający na pierwszy rzut oka na kundelka nie jest przypadkiem rasowym brytanem? W takim wypadku możesz sięgnąć po test dna dla psa mieszańca. 

Dlaczego choroby u psa warto diagnozować jak najwcześniej?

Testy diagnostyczne odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ogólnego zdrowia i dobrostanu psa. To podstawa do zdiagnozowania konkretnej choroby i ustalenia sposobu jej leczenia przez weterynarza. Wczesna diagnoza umożliwia wykrycie choroby u psa we wczesnym stadium, zwiększając szansę jej wyleczenia. Z miłości do swojego czworonożnego przyjaciela dokładnie monitoruj stan zdrowia psiaka. Jeśli masz podejrzenia, że Twój pupil jest chory lub uczulony, jak najszybciej udaj się z psem do weterynarza — specjalisty, który ma dostęp do profesjonalnych badań i narzędzi diagnostycznych.

Sprawdź także:

Zobacz więcejZobacz mniej

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się