×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Samojed

Samojed – idealny kompan dla aktywnych

Samojedy to średniej wielkości psy o charakterystycznym śnieżnobiałym umaszczeniu. Dopuszczalny jest również kremowy odcień włosia. Decydując się na tę rasę, masz pewność, że zyskujesz kompana, który kocha ruch i wszelką aktywność. Dlatego jeśli masz duszę sportowca, a długi relaks na kanapie nie jest Twoim ulubionym sposobem na spędzanie czasu, to samojed jest właśnie dla Ciebie! Psy te są niezwykle łagodne oraz towarzyskie, przez co są dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tej rasy, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, który dostarczy Ci dużą dawkę wiedzy na temat samojedów! Podstawowe informacje o rasie samojed

Samojed – rasa pierwotna, a ich psi przodkowie określani byli mianem Łajek Nienieckich – nazwa ta wzięła się od ludu, który je hodował i wykorzystywał do zaganiania reniferów. Pies samojed zagościł w Europie w 1880 roku. Ich miłośniczką była m.in. królowa Aleksandra, która uznawała tę rasę za idealnych towarzyszy oraz idealny materiał wystawowy. Samojed biały był szczególnie ceniony na polowaniach za umiejętność wtapiania się w zimowy krajobraz.

Mimo upływu lat współczesne samojedy niewiele różnią się od tych z przeszłości. Choć dzisiaj nie są tak często wykorzystywane do ciągnięcia zaprzęgów i zamieszkały w naszych domach pełniąc rolę psa towarzyskiego, nadal pozostały niezwykle silne oraz aktywne.

Samojed – opis rasy i wygląd

Samojed, określany czasami jako samojed syberyjski, to średniej wielkości rasa psa. Dorosły osobnik osiąga wagę około 25-30 kg.

Jak wygląda pies samojed? Jego kufa, czyli pysk, jest mocno zbudowany i zwęża się ku nosowi. Uwaga! U psów czystej rasy nos powinien być czarny, a pysk stosunkowo długi względem całej głowy. Oczy samojeda mają migdałowy kształt, a ich barwa powinna być ciemnobrązowa. Uszy są w kształcie trójkąta, sztywno postawione ku górze. Zwracaj uwagę na to, czy są one stosunkowo nieduże, szeroko rozstawione i osadzone wysoko. Samojedy to psy o krępej budowie, a ich tułów jest zwarty oraz głęboki. Klatka piersiowa jest dobrze wysklepiona i szeroka, nadając tej rasie dostojnego i eleganckiego wyglądu. Charakterystycznym akcentem u samojedów jest ich bujnie owłosiony ogon, który zawija się ku grzbietowi. Wygląd tej rasy sprawia, że samojed już na pierwszy rzut oka wydaje się psem łagodnym, skorym do zabawy i wesołym.

Szata samojedów

Czystej krwi samojedy mają dwuwarstwową szatę. Pierwsza z nich to podszerstek, który jest gęsty, krótki oraz stosunkowo delikatny. Drugą warstwę stanowią włosy okrywowe, które prawidłowo powinny być dłuższe od podszerstka, ponadto twarde i proste.

Sierść u samojedów powinna być najgęstsza w okolicach szyi i ramion, tworząc coś w rodzaju grzywy. Okrycie na głowie oraz z przodu łap ma być bardziej przylegające.

Nos, oczy oraz wargi psów samojed, powinny być wyróżniającym się akcentem na tle jasnej sierści.

Samojed czarny? Uważaj, bo wśród tej rasy dopuszcza się śnieżnobiałe, kremowe bądź jasno-biszkoptowe umaszczenie. Odmienny kolor sierści oznacza psa, który został skrzyżowany z inną rasą. Samojed czarny spotykany był jeszcze w XIX wieku, jednak po tym okresie rozpoczęto celową hodowlę tej rasy, która wyeliminowała czarne oraz brązowe umaszczenie.

Samojed – charakter

Jak wspominaliśmy, samojedy to psy o wesołym usposobieniu, które będą idealnym towarzyszem dla rodzin z dziećmi. Jest to niezwykle łagodna rasa, która lubi towarzystwo zarówno dorosłych, jak i młodszych. Samojedy nie są psami, które mają silny instynkt łowiecki, dlatego mogą zamieszkać pod jednym dachem, np. z kotem, którego nie będą traktować jak potencjalnej zdobyczy.

Samojed – charakter tego psiaka wymaga zapewnienia mu dużej ilości aktywności, a także poświęcenia mu sporo czasu. Nie jest to pies, który może zostać odizolowany od rodzinnego życia i mieszkać np. na podwórku. Samojedy stają się wtedy niezwykle nieszczęśliwe, a ich frustracja może prowadzić do niechcianych zachowań.

Mały samojed powinien być jak najszybciej uczony kontaktów z innymi zwierzętami, dzięki czemu zapewniona jest właściwa socjalizacja, która minimalizuje ryzyko pojawienia się problemów wychowawczych u dorosłego osobnika.

Charakter samojeda sprawia, że jest to rasa dobra dla dzieci. Są cierpliwe, niezmordowane oraz chętnie biorą udział w zabawach z najmłodszymi.

Samojed – charakterystyka rasy

Samojed syberyjski to rasa, z którą trzeba umieć się obchodzić. Właściwe podejście właściciela do wychowywania jest gwarantem uzyskania ułożonego psiego przyjaciela. Niedozwolone są wszelkie kary, naiwne jest również sądzenie, że samojed stuprocentowo podporządkuje się opiekunowi. Jest to rasa niezależna oraz nieco uparta, dlatego trzeba pracować z nią poprzez zachętę, a nie kary.

Dodatkowo należy pamiętać, że samojedy ze względu na ich pierwotne pochodzenie, mogą źle reagować na upały. Odpowiedzialny właściciel powinien uważnie obserwować zachowanie swojego pupila podczas gorących dni – zalecane jest obniżenie aktywności psa oraz zapewnienie mu miejsca do ochłody.

W odpowiednich warunkach, samojedy syberyjskie to niezwykle odporna rasa, której niestraszna jest nawet długotrwała praca. Opiekun powinien pamiętać, że nie jest to typ kanapowca i organizować mu czas w sposób aktywny.

Choroby u samojedów

Samojed – rasa ta nie jest podatna na zachorowania i na ogół jest bardzo wytrzymała. Jednak jak w przypadku wszystkich czworonogów, również u nich sporadycznie mogą pojawić się następujące dolegliwości:

  • cukrzyca;
  • zanik siatkówki bądź zaćma;
  • niedoczynność tarczycy;
  • dermatoza cynkozależna;
  • dziedziczne kłębuszkowe choroby nerek;
  • dysplazja stawów łokciowych i biodrowych;
  • zwężenie ujścia tętnicy płucnej.

Samojed – długość życia przeciętnego osobnika wynosi około 12-14 lat, dlatego należy być przygotowanym na długoterminową przyjaźń i odpowiedzialności.

Pielęgnacja samojeda

Samojedy syberyjskie to psy, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Wymagana jest jedynie systematyczność. Regularne wyczesywanie sierści psa pozwala na usuwanie martwego podszerstka, a tym samym zapobiega powstawaniu kołtunów.

Jeśli u swojego psa zauważysz przebarwienia na futrze, zwłaszcza w okolicach oczu bądź odbytu, należy mocniej zadbać o te sfery, np. częściej je przemywając bądź skracając długość sierści. Jeśli problem wynika ze łzawiących oczu, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Ponadto należy kontrolować stan uszu oraz czyścić je w razie potrzeby, a także regularnie obcinać paznokcie.

Czego należy unikać w pielęgnacji samojedów?

Częstego mycia! Jeśli Twój pies zabrudził się podczas spaceru, najpierw go dokładnie wyczesz, a potem delikatnie umyj specjalnym szamponem. Ważne jest, abyś potem dokładnie osuszył włosie, aby nie dopuścić do odparzeń bądź infekcji skóry.

Dodatkowo pod żadnym pozorem nie obcinaj samojeda na krótko! Niestety taki zabieg powoduje, że odrastająca sierść pozbawiona jest pierwotnych właściwości – staje się splątana i nie przepuszcza powietrza do skóry.

Samojed – szczeniaki i hodowla

Jeśli zdecydowałeś się na zakup samojeda, kluczowy jest wybór hodowli, z której będzie on pochodził. Ważne jest to, aby szczeniak urodził się w sprawdzonej hodowli, prowadzonej przez odpowiedzialne osoby.

Samojed – szczeniaki powinny pochodzić od zdrowych rodziców. W najlepszych hodowlach przeprowadza się testy genetyczne oraz różne badania, które sprawiają, że rozmnażają się jedynie te osobniki, które nie są obciążone genetycznie. Skutek? Ich potomstwo jest zdrowe oraz ma przekazane najlepsze cechy rasy. Samojed mały powinien być jak najwcześniej poddawany procesowi socjalizacji, aby wyrósł na ułożonego dorosłego osobnika.

Samojed – hodowla tej rasy, jak zresztą każdej innej, powinna zostać zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Dostęp do tej bazy jest bardzo prosty i możesz uzyskać niezbędne informacje nawet przez internet.

Samojed – cena

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje samojed, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Cena za tą rasę uzależniona jest od tego, z jakiej pies pochodzi hodowli oraz jak wygląda rodowód jego rodziców.

Podsumowując, cena samojeda zaczyna się od około 3000.

Najczęściej zadawane pytanie dotyczące samojedów

Poniżej przygotowaliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące rasy samojed. Jeśli poszukujesz dodatkowych informacji w tym temacie, prawdopodobnie znajdziesz je poniżej!

Ile kosztuje samojed?

Cena uzależniona jest od hodowli, z której pochodzi zwierzak. Ceny wahają się od 3000 w górę. Skąd tak duża rozbieżność? Samojed – cena w przypadku rasowych zwierząt uzależniona jest od potencjału szczeniaka oraz rodowodu jego rodziców.

Ile kosztuje szczeniak samojeda?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ rozpiętość cenowa w przypadku tej rasy jest ogromna. Samojed – szczeniaki pochodzące z najlepszych hodowli, których rodzice są championami, mogą kosztować nawet około 9000 złotych.

Ile żyje samojed?

Samojed – długość życia osobnika, który nie boryka się z dużymi problemami zdrowotnymi, a ponadto jest zadbany przez swoich właścicieli, wynosi około 12-14 lat.

Ile waży samojed?

Samojed syberyjski zaliczany jest do średniej wielkości ras psów. Dorosły pies osiąga wagę około 25-30 kg, gdzie suczki mogą być trochę mniejsze.

Samojed – do kiedy rośnie?

Proces wzrostu psa kończy się wraz z momentem skostnienia. U samojedów zahamowanie wzrostu następuje w wieku około 15 miesięcy.

Jak wygląda samojed?

Samojed to zwierzę, które przez kształt swoich oczu oraz kufy wydaje się uśmiechać. Rasa ta posiada śnieżnobiałe, kremowe bądź jasno-biszkoptowe futro i jest krępej budowy. Ich ruchy są sprężyste oraz energiczne.

Klatka piersiowa jest dobrze wysklepiona, a dłuższa sierść w okolicach tułowia sprawia wrażenie grzywy. Uszka są małe, szeroko rozstawione i sztywno postawione ku górze. Oczy, nos i wargi powinny być czarne. Samojed biały to najczęściej występujący wariant rasy.

Samojed – jak wychować?

Samojedy to rasa, która potrzebuje odpowiedzialnego i świadomego opiekuna. Niedopuszczalne są kary oraz izolacja psa od członków rodziny. Wychowywanie samojeda należy rozpocząć na możliwie, jak najwcześniejszym etapie – dzięki temu zapewniamy psu odpowiednią socjalizację. Samojedy to psy niezależne oraz uparte, które trzeba motywować poprzez system nagród. Chętnie będą angażować się w zabawy ruchowe.

W przypadku problemów wychowawczych warto skorzystać z pomocy behawiorysty, który pomoże nam ukształtować charakter samojeda i okiełznać jego temperament.

Jaka karma dla samojeda?

Samojedy mają skłonności do chorób stawów m.in. dysplazji stawu biodrowego. Należy wzbogacać ich dietę o glukozaminę i chonodroitynę, którą można znaleźć np. w Brit Premium By Nature Sensitive.

Jaka karma dla szczeniaka samojeda?

Właściciel powinien wspierać rozwój swojego szczeniaka samojeda i kupować mu karmy, które są mieszanką odpowiednich składników odżywczych. Karma Arion Original Puppy zawiera w sobie glukozaminę i chondroitynę, które są ważne, aby chronić wrażliwe stawy samojedów.

Ile powinien jeść samojed?

Dorosły osobnik powinien jeść dwa razy dziennie – rano i wieczorem. To wystarczająca ilość, aby zapewnić mu odpowiedni poziom energii. Dietę z suchą karmą można urozmaicać sporadycznie o surowe mięso wołowe bądź indycze, a także ryż, makaron, warzywa, a nawet owoce!

Ile powinien jeść szczeniak samojeda?

Do 6. miesiąca życia samojeda, karmimy go 3 razy dziennie. Jest to odpowiednia ilość, która zapewni prawidłowy rozwój szczeniaka. Suchą karmę dla szczeniaków można urozmaicać o nabiał, mięso wołowe bądź drobiowe. Jeśli mały samojed niechętnie je suchą karmę, można ją rozmoczyć np. w rosole.

Ile lat żyje samojed?

Średnio samojedy żyją około 12-14 lat. Aby do końca psiak został w dobrej kondycji, należy podawać mu zbilansowaną dietę i zapewnić dużo ruchu.

Jakie szelki dla samojeda?

Szelki są niezwykle wygodne dla naszych psów. Nie powodują ucisku, dlatego nauka chodzenia na smyczy staje się dla szczeniaka przyjemnością. Rozmiar szelek należy dobrać do rozmiaru psa – dla dorosłych samojedów sprawdzają się te w rozmiarze XL. Polecane są produkty marki Petstory, które idealnie nadadzą się dla większego samojeda.

Samojed – gdzie kupić?

Samojed – hodowla tej rasy powinna zostać dokładnie sprawdzona. Warto sprawdzić, czy znajduje się ona w rejestrze Związku Kynologicznego w Polsce. Nie warto kupować szczeniaków z psedohodowli, ponieważ po pierwsze wspieramy nielegalne rozmnażanie psów, po drugie narażamy się na zakup osobnika z wrodzonymi wadami genetycznymi.

Pamiętaj, że przy zakupie szczeniaka masz prawo zobaczyć jego rodziców.

Jak opiekować się samojedem?

Przede wszystkim traktować go jak pełnoprawnego członka rodziny. Zapewniać mu ogromne dawki miłości oraz ruchu. Takie połączenie jest gwarantem szczęśliwego samojeda, który będzie oddanym towarzyszem. Ponadto należy zapewnić mu zbilansowaną dietę oraz odpowiednią opiekę weterynaryjną.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się