×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza jest jedną z najpopularniejszych chorób odkleszczowych diagnozowanych u psów zaraz po babeszjozie. Nasi podopieczni są wyjątkowo narażeni na zakażenie — szczególnie w okresie letnim. Jednak warto mieć na uwadze, że kleszcze nie czekają posłusznie do lata, bo temperatura, w której zaczynają swoją aktywność, to zaledwie 5 stopni Celsjusza. Objawy i sposoby leczenia boreliozy u psa przeczytasz w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Spis treści:borelioza u psa

Objawy chorób odkleszczowych nie są szczególnie charakterystyczne — zwłaszcza w początkowych stadiach ich rozwoju. Borelioza na początku często przypomina infekcję organizmu, nie dając charakterystycznych objawów. Skutki ugryzienia kleszcza mogą być bardzo przykre, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzać sierść swojego pupila po każdym spacerze, nawet jeśli temperatura ledwo przekroczyła 0 stopni Celsjusza. Po jakim czasie występuje borelioza, jak się objawia i jak ją leczyć? Jaką wdrożyć profilaktykę, aby zapobiegać zakażeniu boreliozą u psów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest borelioza?

Borelioza to choroba wywołana przez bakterie z gatunku Borrelia burgdorferi, które są przenoszone na organizm psa wraz z ukąszeniem przez kleszcza z rodzaju Ixodes. Kleszcze te występują w różnych środowiskach, m.in. na terenach leśnych, łąkach, parkach czy nawet w ogrodach, czyli niemal w każdym miejscu spacerowym naszych czworonożnych przyjaciół. Jednak nie wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę — nosicielami są tylko kleszcze zakażone Borrelią. Sam proces zakażenia też nie jest oczywisty. Pasożyt musi spędzić dość dużo czasu na naszym psie, by doszło do zakażenia. Najlepiej odnaleźć i pozbyć się kleszcza jak najszybciej. Kluczowe dla zdrowia psiaka są szczególnie pierwsze 24 godziny. Z każdą kolejną godziną rośnie ryzyko przemieszczenia się bakterii z jelit do gruczołów ślinowych, a stamtąd prosto do krwioobiegu pupila.

Choroba z Lyme, bo tak brzmi inna nazwa boreliozy, to niezwykle podstępna infekcja. Podobnie jak u ludzi atakuje narządy i układy, jednak u psów, w przeciwieństwie do ludzi, nie pojawia się typowy dla nas rumień wędrujący. W początkowym stadium rozwoju borelioza nie daje charakterystycznych symptomów i jest trudna do zauważenia. Znamienne pierwsze objawy boreliozy są widoczne zaledwie u kilku procent zakażonych psów. Widoczne symptomy występują, dopiero gdy choroba wyraźnie się rozwinie, a psiaczek podupadnie na zdrowiu. 

Jak kleszcz przenosi boreliozę?

Proces zakażenia boreliozą u psa zaczyna się gdy kleszcz, który jest nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi przyczepia się do skóry zwierzęcia, wypuszcza ślinę i zaczyna pić krew. Dopiero po napojeniu się, kleszcz wymiotuje do rany, przekazując bakterię do krwioobiegu. Następnie bakterie B. burgdorferi rozprzestrzeniają się po organizmie psa. Mogą osiedlać się w różnych tkankach takich jak mięśnie, stawy, serce, mózg czy nerwy zwierzęcia. 

Jak kleszcz zaraża się boreliozą?

Kleszcze mogą zarazić się boreliozą poprzez karmienie się krwią zainfekowanych zwierząt. Jeśli kleszcz jest zakażony, może przekazać bakterie Borrelia na kolejne zwierzę lub człowieka podczas swojego kolejnego posiłku.

Jak się nazywa borelioza u psa?

Nazwa choroby odkleszczowej wywołanej Borrelią nazywa się jak samo jak u człowieka. Borelioza to choroba występująca u ludzi, jak też u psów z tą różnicą, że u brytanów nie pojawia się rumień wędrujący. Jednak borelioza u psa występuje dużo rzadziej niż u człowieka. Częściej występującą chorobą odkleszczową u psów jest babeszjoza.

Może Cię zaciekawi:
Babeszjoza u psa — objawy, leczenie, zapobieganie.

Choroby odkleszczowe u psa

Borelioza i babeszjoza to jedne z bardziej znanych chorób odkleszczowych. Oprócz nich istnieją też inne schorzenia rozwijające się po ukąszeniu przez zarażonego kleszcza, takie jak:

 • Anaplazmoza

 • Anaplazmoza trombocytarna

 • Bartoneloza

 • Erlichioza

 • Odkleszczowe zapalenie mózgu 

Jakie są objawy boreliozy u psa?

Objawy boreliozy u psów mogą być różne. Obejmują osłabienie, brak apetytu, bóle mięśni i stawów, gorączkę czy powiększenie węzłów chłonnych brytana. Wśród nich podejrzenia powinno zwrócić:

 • Powolne, stopniowe pogorszenie stanu zdrowia psa

 • Niechęć do ruchu lub problemy z chodzeniem

 • Gorączka, która może być powracająca

 • Utrata apetytu

 • Zmiany skórne, takie jak łysienie lub wypryski

 • Choroby nerek, które mogą objawiać się zwiększonym pragnieniem i częstszym oddawaniem moczu

 • Niewyraźne objawy, takie jak bóle mięśni lub stawów, które mogą skłaniać do podejrzeń innych chorób

W niektórych przypadkach psy mogą być zakażone bakteriami Borrelia, ale nie wykazywać żadnych objawów. 

Fazy boreliozy u psa 

 • Faza wczesna: objawy boreliozy u psa zazwyczaj pojawiają się w ciągu 2-5 miesięcy od zakażenia. W tym czasie można zaobserwować objawy takie jak: gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, bolesność stawów, bóle mięśni, utrata wagi, chwiejny chód, osłabienie i wymioty.

 • Faza późna: jeśli borelioza pozostaje nieleczona, choroba może przenieść się do fazy późnej. Objawy w tej fazie mogą obejmować zapalenie stawów, zapalenie nerek, problemy z sercem i mózgiem.

Diagnostyka boreliozy u psa

Wykrycie boreliozy u psa zwykle obejmuje kilka kroków, w tym:

 • Weterynarz przeprowadza wywiad z właścicielem psa, aby dowiedzieć się o występujących objawach i możliwym narażeniu na kleszcze. Następnie przystępuje do badania fizykalnego psiaka, aby ocenić stan jego zdrowia.

 • Badanie krwi — pomocne, by sprawdzić czy u pupila występują przeciwciała przeciwko bakteriom Borrelia burgdorferi. Badanie moczu — zlecane, by ocenić funkcjonowanie nerek psa.

Test na boreliozę u psa

Istnieją dwa rodzaje testów, które mogą być stosowane do diagnozowania boreliozy u psa:

 • Test ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) - to test wykrywający obecność przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi w krwi psa. Jeśli test ELISA wykryje przeciwciała, to weterynarz zleca zwykle test Western Blot w celu potwierdzenia diagnozy.

 • Test Western Blot — to bardziej specyficzny test, który służy do potwierdzenia wyników testu ELISA. Test ten wykrywa specyficzne białka, które powstają w odpowiedzi na obecność bakterii Borrelia burgdorferi.

Leczenie boreliozy u psa

Leczenie boreliozy zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz jej objawów. U większości psów ze zdiagnozowaną boreliozą, lekarze weterynarii wdrażają antybiotykoterapię. 

W leczeniu boreliozy najczęściej stosuje się doksycyklinę i amoksycylinę, które podaje się około miesiąca. Doksycyklina jest jednym z najczęściej stosowanych antybiotyków w leczeniu boreliozy u psów. Jest skuteczna w zwalczaniu bakterii Borrelia, dlatego często stosuje się ją w przypadku zaawansowanej choroby lub gdy amoksycylina nie daje oczekiwanych rezultatów. Amoksycylina jest mniej toksyczna niż doksycyklina, dlatego jest preferowana w przypadku łagodnych postaci choroby. 

Na skutek antybiotykoterapii poprawa następuje po kilku dniach i pies czuje się zdecydowanie lepiej. Ważne jest, aby leczenie było kontynuowane przez cały zalecony czas, nawet jeśli objawy choroby ustąpią wcześniej. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii i przedwczesne przerwanie leczenia może spowodować nawrót choroby i pogorszenie stanu zdrowia brytana.

Oprócz leczenia antybiotykami weterynarz może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, aby złagodzić ból i zapalenie stawów oraz inne objawy choroby.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na ochronę przed boreliozą u psów jest zapobieganie czyli skrupulatnie przestrzegana profilaktyka przeciwpasożytnicza.

Czy borelioza u psa jest wyleczalna?

Tak, borelioza u psa jest uleczalna, zwłaszcza jeśli jest zdiagnozowana we wczesnym stadium i odpowiednio leczona. Najczęstszą metodą leczenia jest stosowanie antybiotyków (doksycyklina i amoksycylina) przez określony czas, co może pomóc w zwalczaniu infekcji. 

Czy borelioza u psa jest zaraźliwa?

Jeśli pies jest zarażony boreliozą, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla innych zwierząt i ludzi. Jednak pies z boreliozą może zarażać kleszcze, które żyją na jego skórze. W rezultacie, jeśli pies zarażony boreliozą jest narażony na kleszcze, to te pasożyty mogą następnie zarażać kolejne ofiary.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Aby uchronić psa przed kleszczami, które są głównym wektorem boreliozy, warto stosować odpowiednie środki ochrony. Kilka sposobów na ochronę psa przed boreliozą:

 • Regularna kontrola psa pod kątem obecności kleszczy. W tym celu należy regularnie przeglądać sierść psa, szczególnie po powrocie z terenów zielonych, gdzie występują kleszcze. Szczególną uwagę warto zwrócić na uszy, szyję, pachwiny, brzuch i łapy.

 • Używanie obroży przeciwko kleszczom.

 • Stosowanie specjalnych kropli przeciw pchłom i kleszczom, które aplikuje się na skórę pupila, zazwyczaj między łopatkami i wzdłuż kręgosłupa.

 • Dbanie o stan sierści i skóry psa, aby zapewnić jej odpowiednią kondycję i uniknąć podrażnień, które mogą przyciągać kleszcze.

 • Usuwanie kleszczy jak najszybciej po ich znalezieniu. Najlepiej jest użyć do tego pęsety lub specjalnego lassa, ostrożnie go wykręcając. Unikniemy wtedy przypadkowego uszkodzenia kleszcza lub rozerwania kleszcza, prowadzącego do zwiększenia ryzyka infekcji.

Skuteczną ochronę przeciwkleszczową przez cały sezon zapewniają środki na kleszcze dla psów. W naszym sklepie znajdziesz całą gamę preparatów zabezpieczających psy i koty przed tymi groźnymi pasożytami.

Czytaj również: Kleszcze u psa - zapobieganie, rozpoznanie, usuwanie

Preparaty na kleszcze u psa

Istnieje wiele środków na kleszcze dla psów, które są skuteczne w zapobieganiu infekcji chorobowych przenoszonych przez te niechciane pasożyty. Poniżej wymienionych zostało kilka z nich:

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni preparat, który będzie skuteczny w przypadku konkretnego psa i jego warunków życia. Warto zwrócić uwagę na skład preparatu, czas trwania ochrony, sposób podania i dostępność w sprzedaży. Zanim zdecydujesz się na konkretny preparat, warto skonsultować się z weterynarzem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego psa.

Artykuł o preparatach antykleszczowych: Jaki preparat na kleszcze dla psa wybrać?

Poznaj zalety obroży przeciwkleszczowej Foresto: Jak działa obroża Foresto dla psów i kotów?

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się