×

Spraye na pchły i kleszcze

Spray na pchły i kleszcze dla psa

Preparaty na pchły i kleszcze w formie sprayu to środki aplikowane bezpośrednio na skórę psiaka. Chronią przed atakiem pajęczaków i owadów żerujących na zwierzęciu nawet przez 3 miesiące. Substancje biologicznie czynne skutecznie zwalczają nie tylko dorosłe pchły czy kleszcze, ale także ich larwy i nimfy. Sprawdź, jak działają spraye do usuwania kleszczy i pcheł u psa, by wybrać najlepszy preparat dla swojego pupila.

Dlaczego warto wybrać spray na pchły i kleszcze dla psa?

Przy obecnych warunkach klimatycznych panujących w Polsce sezon na kleszcze trwa cały rok, łącznie z późną jesienią i zimą. Przez kontakt z tymi pajęczakami Twój pies może zachorować na wiele groźnych chorób, z boreliozą, babeszjozą czy anaplazmozą na czele. Kleszcze mogą też zarazić psa bąblownicą — chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych z gatunku Echinococcus granulosus, przenoszoną przez kleszcze. Przez ukąszenie kleszcza Twój pies może też zachorować na schorzenia niebezpieczne dla zdrowia własnego i pozostałych domowników, takie jak odkleszczowe zapalenie mózgu (w skrócie KZM), wywoływane przez wirus RNA z grupy Flaviviridae. Na szczęście spray na pchły i kleszcze dla psa chroni nie tylko brytana, ale też znajdujące się w jego otoczeniu inne zwierzęta i ludzi. To skuteczny sposób ochrony całej rodziny, który w swoim domu powinien mieć każdy odpowiedzialny opiekun czworonogów!

Oprócz tego spray na pchły i kleszcze dla psa warto wybrać z uwagi na szeroki zakres działania: opisywane preparaty nie tylko zapobiegają i zwalczają kleszcze oraz pchły, ale też działają odstraszająco na komary, muchówki, meszki z rodziny Chironomoidea, karaluchy, pająki i inne owady. Ich ogromną zaletą oprócz tego jest długi czas działania. Środki owadobójcze gwarantują skuteczną ochronę przeciw inwazji pcheł, kleszczy, wszołów i owadów od kilku tygodni nawet do trzech miesięcy!

Sprawdzone preparaty w sprayu przeciwko pchłom i kleszczom dla psa - chemiczne czy naturalne?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje sprayów na pchły i kleszcze dla psa. Wśród nich możemy wyróżnić:

 • spray dla psa na kleszcze zawierający substancje biobójcze

 • spray na kleszcze dla psa na bazie naturalnych składników

  Spray dla psa na kleszcze z substancjami biobójczymi może zawierać np. permetrynę czy fipronil. To insektycydy i/lub akarycydy, łączące wysoką skuteczność w eliminowaniu kleszczy, pcheł, wszołów oraz owadów z niską toksycznością dla psa i jego otoczenia, w tym dla człowieka. Najbezpieczniejsze dla psów i ich otoczenia są jednak spraye na bazie naturalnych składników. Najczęściej są to olejki eteryczne takie jak olejek goździkowy, olejek cedrowy, olejek geraniowy (pozyskiwany z kwiatów pelargonii), ekstrakt z papryki, wyciąg z wrotyczu, ekstrakt z goździka, ekstrakt z nasion miodli indyjskiej. Oprócz tego, że działają zniechęcająco na owady, spraye na bazie olejków często mają działanie przeciwzapalne, przekładające się na lepszą odporność organizmu psiaka. Niektóre z nich wykazują też właściwości pielęgnacyjne - nawilżają, wzmacniają i chronią przed przedwczesnym linieniem czworonogów.

Czy spray to skuteczny preparat do odstraszania i usuwania kleszczy u każdego psa?

Przeczytaj artykuł: Jak chronić pupila przed kleszczami?

Substancje biobójcze zawarte w sprayach przeciwko kleszczom dla psów dodawane są również do kropli, obroży czy tabletek przeciwkleszczowych. Środki tego typu zapewniają bardziej długotrwałą ochronę — przykładowo, obroże Foresto stanowią sprawdzoną broń przeciwko kleszczom i pchłom aż do 8 miesięcy! Warto więc stosować je jako wsparcie dla preparatów w formie sprayu. Krople, obroże czy tabletki przeciwkleszczowe dla psa mają też najczęściej kilkakrotnie, czy dziesięciokrotnie wyższe stężenie zawartych w nich substancji biologicznie czynnych. Warto jednak wiedzieć, że obroże działające najdłużej muszą być jak najbliżej skóry psa. Nie sprawdzą się więc np. w przypadku psów z bujną, długą sierścią, takich jak Polski owczarek nizinny czy Samojed. W efekcie najlepszą ochronę przeciwko kleszczom i pchłom osiągniesz, podając pupilowi różne preparaty ochronne, np. spray i obrożę, spray i krople, czy spray i tabletkę na pchły i kleszcze. Pamiętaj przy tym, by wybrane rozwiązania dostosować do wielkości i wagi, wieku oraz cech osobniczych swojego pupila. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące metod zwalczania kleszczy u psiego ulubieńca, nie wahaj się zapytać o radę doświadczonego lekarza weterynarii.

Jak stosować spray na pchły i kleszcze?

Stosowanie sprayu na pchły i kleszcze u psa powinno być zgodne z zaleceniami producenta. By ułatwić ten proces, trzymaj się następujących kroków:

 1. Przeczytaj instrukcję. Znajdziesz w niej informacje dotyczące dawkowania, częstotliwości stosowania oraz ewentualnych środków ostrożności podczas stosowania preparatu na pasożyty dla psa.

 2. Zabezpiecz otoczenie. W tym celu unikaj rozpryskiwania produktu w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz zabezpiecz przestrzeń, by uniknąć wdychania aerozolu.

 3. Ochroń oczy i nos. Podczas aplikacji sprayu, który może unosić się w powietrzu, polecamy Ci użyć rękawiczek ochronnych oraz zakryć oczy i nos zwierzęcia. Możesz przy tej czynności założyć pupilowi specjalne okulary ochronne. Uważaj też na wrażliwe obszary na ciele psiaka, takie jak pysk czy okolice narządów rozrodczych.

 4. Rozczesz sierść psiaka. By ułatwić dostęp produktu do skóry, przed aplikacją sprayu dokładnie wyczesz sierść pupila, a w razie trudnych do rozplątania kołdunów wykąp psa szamponem i rozprowadź odpowiedni kosmetyk do pielęgnacji sierści. Pomoże Ci to również w równomiernym rozprowadzeniu preparatu.

 5. Zwróć uwagę na dawkowanie. Dozując spray, postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

 6. Monitoruj reakcję psiaka na spray chroniący przed pchłami, kleszczami i komarami. Obserwuj zwierzę przez kilka godzin po użyciu sprayu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie skóry czy nadmierne ślinienie, skonsultuj się z weterynarzem.

 7. Przestrzegaj zalecanej częstotliwości aplikacji sprayu. Środek stosowany zbyt rzadko może prowadzić do utraty skuteczności i narażać pupila na infestację kleszczami czy innymi insektami.

Jaki spray na pchły i kleszcze wybrać?

Na rynku dostępne są skuteczne preparaty do usuwania kleszczy w formie sprayu. Jaki preparat na kleszcze dla psa wybrać? Kwestię tę wyjaśniamy szczegółowo w artykule na naszym blogu. Jeśli ogólnie zależy Ci na dobrej ochronie psa przed kleszczami i pchłami, wybierz spray zawierający wysokie stężenie substancji biologicznie czynnych, takich jak wspomniana już permetryna czy fipronil. Ich dawki są na tyle duże, by zabić kleszcze, pchły czy wszoły, a jednocześnie nie zaszkodzić zdrowiu psa. Mimo tego, spray dla psa na kleszcze nie jest polecany np. dla szczeniąt poniżej 3. miesiąca życia.

Młodego psiaka bezpieczniej spryskać naturalnym sprayem na kleszcze, opartym na olejkach eterycznych. W niektórych przypadkach to preparat bezpieczny już dla dwutygodniowych psiaków! Możesz go spokojnie dodać do listy rzeczy potrzebnych do wyprawki szczeniaka. Spray na bazie geraniolu, olejku goździkowego czy cedrowego to doskonały wybór dla psa, który mieszka z małymi dziećmi — dzięki niemu podczas zabawy z psiakiem Twoje pociechy nie będą narażone na kontakt z niebezpiecznymi dla ich zdrowia substancjami chemicznymi. Lubisz długie spacery na łonie natury? W takim razie dobrym wyborem może okazać się spray na pchły i kleszcze dla psa, który rozprawi się skutecznie nie tylko z pchłami i kleszczami, ale zadziała też kompleksowo na inne owady: natrętne komary czy muchy.

Najlepsze spraye na pchły i kleszcze w sklepie online Zoo24.pl - niezbędne w otoczeniu psa dorosłego i szczeniaka

Praca w sklepie zoologicznym nauczyła nas, że nie każdy „doskonały" środek przeciwko pasożytom i insektom działa tak samo na każdego psiaka. By właścicielom czworonogów dać jak największe pole do wyboru, proponujemy środki w sprayu przeciwko pchłom i kleszczom ze specjalnie opracowanymi formułami. Wśród nich znajdziesz spray na pchły i kleszcze dla psa na bazie silnych substancji biologicznie czynnych oraz preparaty na bazie naturalnym olejków eterycznych, o działaniu bezpiecznym nawet dla kilkutygodniowych szczeniąt.

To również środki bezpieczne dla ludzi, szczególnie dla dzieci. Ich działanie jest kompleksowe: polecane przez nas spraye zwalczają nie tylko dorosłe osobniki pcheł i kleszczy, ale też ich larwy i osobniki w stadiach juwenilnych. Wybrane produkty mogą skutecznie rozprawić się też z wszołami, muchówkami, muszkami i innymi owadami. Spray w niewielkiej buteleczce jest prosty w transporcie i przechowywaniu: możesz zabrać go ze sobą np. na wakacje, grilla, spacer czy wypad nad jezioro i użyć bezpośrednio na skórę zwierzęcia, gdy tylko zaistnieje taka potrzeba. To doskonałe wsparcie dla wybranej obroży, kropli lub tabletek na pchły i kleszcze dla psa. Jeśli zależy Ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu pupila, nie czekaj — wybierz już dziś sprawdzony spray na pchły i kleszcze dla swojego ulubieńca!

Zobacz również:

Zobacz więcejZobacz mniej
Ilość produktów: 5

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się