×

Zabawki dla szczeniąt

Zabawki dla szczeniąt — wielka radość dla małego pupila

Szczeniaki uwielbiają zabawy, a ich ostre ząbki — gryzienie i przeżuwanie ulubionych gryzaków czy szarpanek. Atrakcyjne zabawki dla małego psa mogą uchronić meble przed zniszczeniem, a Twoje dłonie — przed bolesnymi zadrapaniami i ugryzieniami. Sprawdź, jakie typy akcesoriów dla szczeniaka do rozrywki oraz nauki preferują młode psiaki i podaruj szczeniakowi zabawkę, od której nie będzie mógł się oderwać!

Zabawki dla szczeniaków — dlaczego warto?

Młode psiaki potrzebują zabawek z kilku powodów. Przede wszystkim, gryzak czy maskotka zapewnia psiakowi rozrywkę i zaspokaja jego naturalne instynkty gryzienia, żucia, tropienia, polowania. Poza tym zabawka ułatwia kilkutygodniowemu szczeniakowi oswojenie się z nowym domem. Dzięki niemu zwierzę czuje się bezpieczniej i ma namiastkę obecności innego zwierzaka, szczególnie gdy przebywa sam w domu. Zabawki dla małych psów mogą pełnić też funkcję edukacyjną — oddziaływając na zmysł wzroku, słuchu i dotyku, rozwijają zdolności poznawcze szczeniaka. Takie akcesoria dla szczeniaka aktywizują go do ćwiczenia zdolności skupienia się, zapamiętywania oraz logicznego myślenia. I wreszcie, last but not least — zabawki dla szczeniąt rozwijają koordynację ruchową dorastających brytanów.

Do prawidłowego rozwoju intelektualnego, fizycznego i społecznego szczenięta potrzebują różnych zabawek. Ogólnie zagadnienie to omówiliśmy w artykule pt. Opieka nad szczeniakiem: poradnik dla początkujących, dostępnym na naszym blogu.  

Ze względu na specyfikę działania możemy wyróżnić:

  • zabawki do gryzienia — to różnego rodzaju zabawki dla pieska na zęby, pożądane przede wszystkim przez właścicieli 2 miesięcznych szczeniakó.

  • zabawki do nauki aportowania — po wyrzuceniu ich na odległość psiak uczy się je tropić i przynosić z powrotem właścicielowi. 

  • interaktywne zabawki — angażują szczeniaki do pracy umysłowej

  • pluszaki dla psa — do miękkich pluszaków szczeniak może się przytulać albo traktować je jak swoich towarzyszy. Akcesoria tego typu powinny być uszyte z części, których szczeniak nie będzie mógłby połknąć.

  • zabawki na przysmaki — to różnego rodzaju kongo, maty do lizania, maty węchowe, labirynty i plansze interaktywne z zakamarkami, do których możesz schować przysmaki. Są świetne do stymulowania umysłu szczeniaka i utrzymania jego skupienia przez dłuższy czas.

  • szarpaki

  • gry edukacyjne 

  • zabawki wyciszające

Zabawka dla szczeniaka do gryzienia

Zabawki dla szczeniaka na zęby to twarde i bardzo trwałe akcesoria do żucia i gryzienia, wyposażone często w specjalne rowki czy wypustki, które poprzez stymulację produkcji śliny oraz usuwanie płytki nazębnej czyszczą zęby i masują obolałe dziąsła szczeniaka. W efekcie akcesoria do żucia zmniejszają ryzyko kamienia nazębnego, ćwiczą mięśnie szczęki i łagodzą ból wywołany ząbkowaniem u szczeniąt. Jeśli zajmiesz nimi psiaka, istnieje mniejsze ryzyko, że pupil zostawi w spokoju meble, kapcie czy domowe sprzęty. 

Czym zająć szczeniaka? Gryzakiem naturalnym lub syntetycznym. Pierwsze są wykonane z suszonego mięsa, ryb i/lub warzyw. Mogą też stanowić podroby czyli części ciała różnych zwierząt. Do tej kategorii zaliczamy też gryzaki takie jak ser himalajski, patyki z różnych gatunków drzew, poroża jeleni czy korzeń wrzośca. Syntetyczne gryzaki to zabawki wykonane z drewna lub częściej z tworzyw sztucznych — gumy, nylonu, plastiku, kauczuku, bezpiecznych dla zdrowia psiaka. 

Zabawki do przeciągania się ze szczeniakiem

To tzw. szarpanki czyli różnego rodzaju sznury i liny do zabawy w przeciąganie i szarpanie. Jeden koniec szarpaka trzyma w zębach pies. Drugi dzierży w dłoni opiekun. To angażująca zabawka dla szczeniaka, pozwalająca rozładować energię, ćwiczyć motorykę i umiejętność żucia dorastającego psiaka. Wspólna zabawa zacieśnia też relację między szczeniakiem a opiekunem. Więcej na temat budowania relacji między psem a właścicielem przeczytasz na naszym blogu. Przed wyborem szarpaka warto pamiętać, że może naruszyć pozycję delikatnych zębów szczeniaka. Dla bezpieczeństwa warto więc stosować go jedynie u nieco starszych szczeniąt. Ponadto, by szarpak był odporny na ząbki psiaka, wybieraj modele o mocnym i grubym splocie.

Interaktywne i edukacyjne zabawki dla rosnących psów

To zabawki interaktywne i treningowe przydatne podczas procesu szkoleniowego, nauki komend i prawidłowych zachowań u szczeniaka. Ich głównym celem jest zachęcenie psa do ruchu poprzez dynamiczną zabawę, podczas której zwierzę musi aktywnie działać, aby otrzymać ukrytą we wnętrzu zabawki, smakowitą nagrodę. Dzięki temu Twój pupil ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Zabawki interaktywne i treningowe są szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy nie możesz zapewnić czworonogowi wystarczającej ilości długich spacerów lub wspólnych aktywności w ciągu dnia, np. z racji na porę roku czy wykonywane obowiązki zawodowe. Tego rodzaju interaktywne rozrywki pomagają psu rozładować nagromadzoną energię, wpływając korzystnie na jego zdrowie fizyczne i psychiczne.

Do zabawek interaktywnych dla szczeniąt zaliczamy m.in. wyrzutnie piłek, maty ze schowkami na przysmaki, interaktywne układanki, snack ball („kula smakula”), piłkę-labirynt, maty węchowe, miski spowalniające jedzenie i maty do lizania, kong oraz gry edukacyjne typu Dog Tornado, puzzle dla psów, aktywizujące szachy, Flip Board  z różnymi schowkami do otwierania czy Cheerble (interaktywna piłka).

Zabawki dostosowane do etapów rozwoju szczenięcia

Zabawki dla szczeniaka należy dostosować do wieku oraz możliwości poznawczych pupila. Najczęściej pierwszą zabawką dla szczenięcia jest gryzak - obcowanie z nim nie wymaga niczego prócz umiejętności lizania, żucia i gryzienia. Gryzak tego typu powinien być miękki. Jeśli wybierzesz model z syntetycznego tworzywa, uważaj, by nie odłamywały się od niego duże kawałki nylonu czy plastiku, które psiak może połknąć. 3-miesięcznemu szczeniakowi możesz też kupić zabawkę na smaczek np. kong typu Puppy (dedykowany szczeniętom, idealny na fazę ząbkowania). Do zabawki typu Kong włóż lubiane przez szczeniaka smaczki suche o miękkiej konsystencji lub mokre. Wypełnione w ten sposób kongo zmotywuje psiaka do reagowania na imię oraz podstawowe komendy takie jak „siad”, „leżeć” czy „do mnie”. Więcej na temat szkolenia psów dowiesz się z naszego wpisu blogowego. Wybrana zabawka nie może być też zbyt duża i ciężka dla małego szczeniaka. Musi być ponadto wykonana z wytrzymałych i nietoksycznych materiałów, najlepiej z certyfikatem jakości. 

Najlepsze zabawki dla szczeniaka w sklepie zoologicznym online Zoo24

W trosce o rozwój fizyczny i intelektualny Twojego pupila w Zoo24 przygotowaliśmy kuszącą ofertę zabawek dla szczeniąt, sprzedawanych pojedynczo lub w zestawie. Wśród nich znajdziesz zarówno zabawki naturalne, jak też syntetyczne, o różnym stopniu trudności. Gryzaki, szczoteczki do zębów i hantle z wypustkami możesz podarować już najmniejszemu psiakowi. Wykonane z bezpiecznych tworzyw akcesoria zadbają o higienę jamy ustnej Twojego pupila. Rozwiną też jego zdolności żucia i gryzienia. Ponadto, gryzaki naturalne usprawniają funkcje trawienne młodego psiaka. Niektóre zabawki piszczą i świecą w ciemnościach. Szczeniak nie będzie mógł się od nich oderwać!

Oprócz tego, w sklepie internetowym Zoo24 znajdziesz mnóstwo zabawek edukacyjnych i interaktywnych o różnych kolorach, formach i stopniach trudności. Na szczególną uwagę zasługują m.in. katapulta na smaczki, kongo czy Flip Board. By wydobyć ukryte w nich przysmaki, szczeniak musi się nieźle natrudzić! Wymienione zabawki zachęcają też szczenię do aktywności fizycznej oraz do posłusznego wykonywania komend i zadań treningowych. Wyjątkowo wytrzymałe zabawki w różnych rozmiarach i kolorach zajmą szczenię podczas Twojej nieobecności, minimalizując ryzyko wystąpienia tzw. lęku separacyjnego. Chcesz zbudować z pupilem silną i zdrową relację? Świetnie w tym celu sprawdzą się nasze mocne i ściśle splecione szarpanki. Sukcesywnie uzupełniamy nasz asortyment o nowe produkty. Nie czekaj — wybierz już dziś zabawkę, z którą Twój pupil spędzi wiele niezapomnianych chwil!

Zobacz również:

Zobacz więcejZobacz mniej
Ilość produktów: 21

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się