×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Chow chow

Jaki jest Chow Chow?

Spokojny, lojalny, zachwyca wszystkich swoim reprezentacyjnym wyglądem. Domowy niedźwiadek jest z natury cichy, odważny, ale nie agresywny. Jak każdy pies potrzebuje miłości, cierpliwości oraz konsekwencji w wychowaniu. Dowiedz się więcej na temat charakteru tej rasy i sprawdź, czy jest to odpowiedni kandydat na towarzysza dla Ciebie.

Podstawowe informacje

Chow Chow to czworonogi, które zaliczane są do jednych z najstarszych i zarazem najpiękniejszych ras na świecie. Prawdopodobnie przodkowie tych psów wywodzą się z Mongolii. Początkowo wykorzystywano je do polowań, zaprzęgów, pilnowania stad oraz walk psów. Dziś mają swoje grono pasjonatów, którzy chętnie wybierają je jako zwierzęta domowe i psy wystawowe. Jeśli chodzi o długość tułowia, suki mają do 51 cm w kłębie, a samce nawet do 56 cm w kłębie. Waga dla suk wynosi od 20 kg do 27 kg. Psy osiągają masę ciała 25 kg - 32 kg.

Chow Chow – opis rasy i wygląd

Chow Chow to duży pies o krępej budowie ciała, krótkim i masywnym tułowiu, a także szerokiej i głębokiej klatce piersiowej. Jego kark porasta bujna sierść, która może osiągać nawet 10 cm. Dzięki temu psy przypominają lwy. Głowa jest sporych rozmiarów, szeroka i zakończona zazwyczaj czarnym nosem. Kończyny są proste i dobrze umięśnione. Jeśli chodzi o ogon, to jest on wysoko osadzony, puszysty, noszony nad grzbietem. Chow Chow mają średniej wielkości ciemne oczy o owalnym kształcie. Małe, zaokrąglone i grube uszy rozstawione są szeroko. Przedstawiciele tej rasy poruszają się nieco sztywnym chodem.

Cechą charakterystyczną przedstawicieli rasy Chow Chow jest niebieski język. W takim kolorze są także jego podniebienie i dziąsła.

Rasa Chow Chow występuje w dwóch odmianach pod względem długości szaty. Są to:

 • Chow Chow długowłosy – okrywa włosowa jest prosta, gęsta i odstająca. Odmiana ta ma miękkie i włókniste podszycie. Sierść porastająca szyję przypomina grzywę.
 • Chow Chow krótkowłosy – odmiana ma krótką, ale gęstą, prostą i odstającą okrywę włosową o pluszowej strukturze.

Najbardziej znane umaszczenia to pies Chow Chow rudy, cynamonowy, kremowy oraz Chow Chow czarny. Rzadko występuje Chow Chow biały i Chow Chow niebieski. W tym miejscu warto zaznaczyć, że Chow Chow miniaturka nie widnieje w wykazie ras.

Chow Chow – usposobienie i charakter

Pies Chow Chow nie należy to czworonogów, które często okazują uczucia i domagają się pieszczot. Jeśli zdecyduje się Ciebie polizać po policzku, możesz to uznać za prawdziwy zaszczyt. Z rodziny wybiera jednego domownika, którego obdarza szacunkiem i niezwykłą lojalnością. Pozostawiony sam w domu, nie będzie czuł się samotny. Tym samym nie musisz się obawiać, że po powrocie z pracy będzie czekała na Ciebie przykra niespodzianka w postaci pogryzionego buta czy zniszczonego mebla.

Chow Chow to czworonogi o dużej inteligencji, które szybko się uczą. Tolerują starsze dzieci i inne zwierzęta, jeśli od początku są odpowiednio socjalizowane. Mniejsze pociechy nie nadają się na towarzystwo dla tej rasy, ponieważ pies ten ceni sobie spokój i ciszę. Chow Chow to nie tylko indywidualista, który chodzi własnymi ścieżkami, ale także niezwykle wrażliwy i pamiętliwy pies. Jeśli potraktujesz go niesprawiedliwie lub zbyt ostro, wyrządzoną krzywdę zapamięta sobie na długi czas.

Chow Chow – charakterystyka rasy

Przedstawiciele rasy Chow Chow nie są typem psów uwielbiających aktywność fizyczną, bieganie za piłką czy ćwiczenie sztuczek. Zadowalają je codzienne, spokojne spacery ze swoim opiekunem, a także odpoczynek na kanapie. Wobec obcych są nieufne i mocno zdystansowane. Dlatego doskonale sprawdzają się jako stróże. Nie są to psy hałaśliwe, ale potencjalnego intruza na posesji mogą odstraszyć już swoim wyglądem i groźną postawą. Nie powinny jednak mieszkać na dworze, ponieważ pozbawione kontaktu z domownikami mogą zamknąć się w sobie.

Chow Chow – choroby

Pies Chow Chow pomimo swojego masywnego wyglądu zaliczany jest do czworonogów o delikatnym zdrowiu. Przedstawiciele tej rasy mają bardzo wrażliwą skórę, która często podatna jest na egzemę, a także schorzenia o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. Co więcej, w przypadku rasy psów Chow Chow mogą wystąpić takie schorzenia jak:

 • nieprawidłowe podwinięcie się powiek;
 • zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki;
 • pęcherzyca liściasta;
 • choroba zwyrodnieniowa stawów;
 • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych;
 • nowotwory języka i żołądka;
 • cukrzyca;
 • zwichnięcie rzepki;
 • alergia;
 • jaskra;
 • zaćma.

Chow Chow – pielęgnacja

Pielęgnacja psa Chow Chow jest wymagająca, ale niezwykle ważna dla zachowania okrywy włosowej w doskonałej kondycji. W przypadku długowłosych Chow Chow sierść wypada przez cały rok. Dlatego pupil musi być przeczesywany codziennie przy pomocy szczotki dedykowanej do grubego futra. Jeśli chodzi o odmianę krótkowłosą, czynność tę możesz wykonywać raz w tygodniu. Co ważne, okrywy włosowej psa Chow Chow nie należy czesać na sucho. Przed szczotkowaniem sierść trzeba spryskać specjalną odżywką. Dzięki temu nie elektryzuje się i nie niszczy.

Psy tej rasy nie należy kąpać zbyt często. Jeśli już zaistnieje taka konieczność, warto sięgać po szampony przeznaczone dla psów o wrażliwej skórze. Po każdej kąpieli warto zadbać o dokładne wysuszenie sierści pupila. Bardzo ważne jest także codzienne przemywanie oczu przy pomocy specjalnych preparatów i czystego gazika. Każdego dnia należy także przecierać fałdy skórne. Dzięki temu czworonóg nie będzie narażony na choroby skóry, odparzenia i infekcje.

Chow Chow – szczeniaki i hodowla

Psy rasy Chow Chow nie są zbyt popularne w Polsce. Stąd też szczeniaki można kupić w nielicznych hodowlach. Gdy szukasz Chow Chow dla siebie, musisz pamiętać, by upewnić się, że hodowca, który oferuje pieski na sprzedaż, przeprowadził wszystkie niezbędne badania. Gdzie kupić w takim razie chow chow? Hodowla z renomą, zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce to zdecydowanie najlepszy wybór. Wówczas masz pewność, że szczeniak jest zdrowy, zadbany i dobrego pochodzenia.

Chow Chow – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje chow chow? Cena jest dość wysoka i może wynosić od 2000 zł do 4000 zł, jednak można spotkać się także z wyższymi kwotami, gdy szczenię jest wybitnego pochodzenia. Każda hodowla bowiem może ustalać inne ceny na szczenięcia z danego miotu. To, ile kosztuje szczeniak Chow Chow, zależeć będzie od renomy hodowcy, umaszczenia, stanu zdrowia i osiągnięć wystawowych rodziców miotu.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Chow Chow?

Cena zakupu szczeniaka Chow Chow może być zróżnicowana. Wpływ na ostateczny koszt ma renoma hodowli, wiek, płeć, a także odmiana i umaszczenie. Stąd też cena waha się od około 2000 zł do 4000 zł. Koszt zakupu białego Chow Chow i niebieskiego Chow Chow może być dużo wyższy. Cena za psy przeznaczone na wystawy jest zazwyczaj ustalana indywidualnie z hodowlami.

Ile żyje Chow Chow?

Średnia długość życia psa zarówno krótkowłosego Chow Chow, jak i długowłosego wynosi od 9 lat do 15 lat. To, ile żyje przedstawiciel tej rasy, w dużej mierze zależy od genów, diety i profilaktyki zdrowotnej.

Ile waży Chow Chow?

Prawidłowa waga dorosłego męskiego osobnika może osiągać od 35 kg do 45 kg. Suki mają mniejszą masę ciała, która wynosi od 25 kg do 35 kg. Nie istnieje Chow Chow miniaturka.

Chow Chow - do kiedy rośnie?

Pies Chow Chow docelowy wzrost i wagę osiąga mniej więcej w wieku 18 miesięcy.

Jak wygląda Chow Chow?

Zgodnie ze wzorcem FCI Chow Chow to pies zwarty, o dostojnej postawie i lwim wyglądzie. Kufa jest średniej długości, głowa duża z szeroko rozstawionymi, małymi, zaokrąglonymi uszami oraz czarnym nosem. Oczy czworonogów są ciemne i owalne. Kończyny są mocne oraz proste, a ogon puszysty i wysoko osadzony.

Ze względu na umaszczenie wyróżnić można:

 • Chow Chow czarny;
 • Chow Chow biały;
 • Chow Chow rudy;
 • Chow Chow niebieski;
 • Chow Chow cynamonowy;
 • Chow Chow kremowy.

Chow Chow - jak wychować?

Dobrze wychowany Chow Chow to spokojny pies, który może poszczycić się umiarkowanym temperamentem i znajomością swoich praw oraz obowiązków. Dlatego socjalizację psa należy rozpocząć od szczenięcia. Dzięki temu czworonogi nauczą się poprawnych zachowań względem innych. Jako opiekun musisz jednak pamiętać, że szkolenia wymagają czasu, cierpliwości i konsekwencji, gdyż Chow Chow nie zawsze słuchają swojego właściciela, a nawet często potrafią zrobić coś na przekór. Najlepsze efekty w nauce można zyskać poprzez zbudowanie zaufania i szacunku swojego czworonoga. Podczas nauki z pewnością przydadzą Ci się psie przekąski, które będą dla pupila dodatkową motywacją do wykonywania komend i poleceń. Jeśli nie masz doświadczenia w pracy z psem, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy trenera lub behawiorysty.

Jaka karma dla psa rasy Chow Chow sprawdzi się najlepiej?

Nie ulega wątpliwości, że zbilansowana dieta przyczynia się do długiego, szczęśliwego życia przedstawiciela rasy Chow Chow. Wpływ z pewnością na menu dla pupila będą mieć takie czynniki jak stan zdrowia, waga i jego wiek. Zatem co powinien jeść pies Chow Chow? Karma powinna składać się przede wszystkim z wysokiej jakości mięsa i nie może zawierać zboża. Co więcej, musi być bogata w kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, które pozytywnie wpływają na skórę i sierść. Nie zapominaj, by zadbać o to, by Twój pies miał zawsze dostateczną ilość świeżej wody.

Jaka karma dla szczeniaka Chow Chow będzie odpowiednia?

Szczeniak Chow Chow musi spożywać wyłącznie karmę przeznaczoną dla szczeniąt ras dużych. Dzięki temu zapewnisz maluchowi wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Ile powinien jeść dorosły osobnik psa rasy Chow chow?

Psy tej rasy mają tendencję do tycia. Dlatego dorosły Chow Chow musi spożywać kilka posiłków dziennie tak, aby pies nie przejadł się, ale był pojedzony.

Ile powinien jeść szczeniak Chow Chow?

Szczeniaki Chow Chow muszą w ciągu dnia jeść częściej niż dorosłe psy. Niezwykle ważne jest, by posiłki podawane były o stałych porach.

Jakie szelki dla psa rasy Chow Chow?

Jeśli chodzi o przedstawicieli rasy psów Chow Chow, nie zaleca się w ich przypadku używania zwykłych szelek. Strzałem w dziesiątkę są skórzane modele o specjalnym, okrągłym przekroju rzemienia. Dzięki temu nie doprowadzisz do wytarcia sierści u pupila.

Chow Chow - gdzie kupić?

Kupując Chow Chow warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta i matka. Jeżeli hodowca, który wystawił ogłoszenie o sprzedaży szczeniaka Chow Chow nie chce pokazać pozostałych szczeniąt z miotu, to powinno wzbudzić Twoją czujność. Zatem jak wybrać miejsce, w którym kupisz Chow Chow? Hodowla zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce jest najlepszą opcją. Taki hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, okaże wszystkie dokumenty potwierdzające badania i wyda Ci metrykę psa, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Jak opiekować się psem rasy Chow Chow?

Idealnym właścicielem psa Chow Chow będzie osoba, która uszanuje charakter tego niezależnego, upartego i dumnego psa, a przy tym nie będzie oczekiwać od niego bezwzględnego posłuszeństwa. Chow Chow idealnie odnajduje się w większym mieszkaniu i domu jednorodzinnym z ogrodem.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się