×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Bernardyn

Jaki jest Bernardyn?

Bernardyn to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras na świecie, która wyróżnia się niezwykłą siłą, odwagą, wiernością i łagodnym usposobieniem. Wiele osób zachwyca się jego umaszczeniem, a także sporymi gabarytami. Zastanawiasz się, jaki naprawdę jest Bernardyn? Dowiedz się, czy warto zdecydować się na psa tej rasy.

Podstawowe informacje

Bernardyn to rasa psów olbrzymich, która pierwotnie była hodowana jako ratownicza i stróżująca. Wywodzi się ze Szwajcarii, z Przełęczy Św. Bernarda, która łączy Włochy i Szwajcarię. Wysokość w kłębie dorosłego osobnika wynosi 70 cm – 90 cm u samców. Natomiast suki mają 65 cm – 80 cm w kłębie. Masa ciała może wynosić od 55 kg do nawet 100 kg, chociaż zdarzają się także przypadki, gdy Bernardyn osiąga wagę 120 kg.

Bernardyn – opis rasy i wygląd

Zgodnie ze wzorcem FCI pies Bernardyn ma mocną sylwetkę z szeroką klatką piersiową o dobrze wysklepionych żebrach. Charakteryzuje się dużą głową z wyraźnym stopem oraz luźną skórą pomarszczoną na czole. Oczy Bernardyna są średniej wielkości z opadniętą dolną powieką i najczęściej mają barwę ciemnobrązową. Nos jest czarny i szeroki o rozwartych nozdrzach. Psy mają wysoko osadzone, dobrze owłosione i opadające uszy. Kończyny czworonogów są umięśnione. Ogon jest długi, mocny i ciężki, a także szeroki u nasady.

Rasa ta dzieli się na dwie odmiany. Stąd też można spotkać zarówno Bernardyna krótkowłosego, jak i długowłosego. Bernardyn długowłosy wyróżnia się bujną dwuwarstwową sierścią, która jest najdłuższa na ogonie i tylnych nogach. Najkrótsza okrywa włosowa występuje u tych przedstawicieli rasy na głowie. Bernardyn krótkowłosy ma także dwuwarstwową szatę mocno przylegającą i twardą, która jest może krótsza, ale za to dużo gęstsza.

Jeśli chodzi o umaszczenie, to okrywa włosowa jest zazwyczaj biała z mniejszymi lub większymi rudobrązowymi łatami. Niektóre psy mogą mieć pręgi na tle rudobrązowym lub żółtobrązowym. Bernardyn czarny nie występuje.

Bernardyn – charakter i usposobienie

Pomimo swojej wielkości i groźnego wyglądu, Bernardyny są zazwyczaj bardzo przyjazne dla ludzi. Doskonale sprawdzają się jako zwierzęta rodzinne, gdyż cechują się łagodną naturą, lojalnością i przywiązaniem do swoich właścicieli. Wszystkich z domowników obdarzają takim samym uczuciem, nikogo nie faworyzują. Potrafią dobrze zachować się wobec najmłodszych, wykazują wobec nich cierpliwość i delikatność. Mimo to zawsze wskazany jest nadzór opiekuna nad zabawami czworonoga i dziecka, aby przypadkowo pies nie przewrócił pociechy i nie wyrządził jej krzywdy.

Bernardyn pasterski uwielbia spędzać czas z człowiekiem i potrzebuje uwagi ze strony bliskich. Kocha zabawy i wszelkiego rodzaju pieszczoty.

Bernardyn – charakterystyka rasy

Ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie, psy pasterskie Bernardyn świetnie wyczuwają niebezpieczeństwo w różnych sytuacjach. Posiadają doskonały węch i zmysł obserwacji otoczenia. Stąd też często pracują jako ratownicy górscy. Nie są ufne wobec obcych, co czyni z nich odpowiednich kandydatów na psa stróżującego. Należą do ras, które uwielbiają wylegiwać się na kanapie, ale muszą mieć także zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu dopasowaną do ich wieku i stanu zdrowia. Pamiętaj jednak, że nie sprawdzą się w psich zawodach ani jako towarzysz do biegania przy rowerze. Bernardyny to psy, które akceptują inne zwierzęta.

Bernardyn – choroby

Przedstawiciele tej rasy uchodzą za osobniki silne, zdrowe i odporne na choroby. Nie oznacza to, że jako pies pasterski, Bernardyn nie jest narażony na jakiekolwiek problemy zdrowotne. Schorzeniami często spotykanymi u czworonogów są:

  • dysplazja stawów biodrowych;
  • osteochondroza stawu ramiennego;
  • zwyrodnienia stawów i kręgosłupa;
  • wywinięcie lub podwinięcie powiek;
  • stany zapalne tzw. trzeciej powieki;
  • skręt żołądka;
  • choroby serca;
  • epilepsja;
  • nowotwory kości.

Bernardyn – pielęgnacja

Zarówno Bernardyn krótkowłosy, jak i Bernardyn długowłosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dorosłego osobnika zaleca się czesać raz w tygodniu. Z kolei szczeniak Bernardyna powinien być przeczesywany nawet codziennie. Jeśli zdecydowałeś się na odmianę długowłosą, musisz pamiętać o regularnym sprawdzaniu okolic uszu czworonoga. Sierść za nimi ma bowiem tendencję do zwijania się i filcowania. Dlatego te miejsca warto czesać dokładniej i częściej. Dzięki temu utrzymasz okrywę włosową swojego pupila w doskonałej kondycji. Do czesania idealnie sprawdzi się grzebień z długimi zębami. Do szczotkowania strzałem w dziesiątkę jest szczotka z dłuższymi kolcami, zakończonymi kuleczkami. Takie akcesorium nie podrażni skóry czworonoga.

Opieka nad Bernardynem to także regularne przycinanie pazurów, sprawdzanie stanu uzębienia oraz wycieranie pyska, gdyż psy niesamowicie się ślinią. Kąpiele przeprowadza się w razie konieczności, stosując specjalny szampon. Na co dzień, jeśli sierść ulegnie zabrudzeniu, można do przemycia użyć szmatki z wodą.

Bernardyn – szczeniaki i hodowla

Chcesz mieć pewność, że Twój pupil jest stuprocentowym przedstawicielem tej rasy? Oferty z atrakcyjnymi i podejrzanie niskimi cenami mogą pochodzić od pseudohodowli, które nastawione są na zysk. Dlatego takie ogłoszenia warto omijać. Rasowy szczeniak Bernardyna z rodowodem powinien mieć udokumentowane pochodzenie oraz książeczkę zdrowia. Co więcej, hodowca powinien udzielić Ci wszelkich informacji na temat charakteru psa. Dlatego koniecznie powinieneś zapoznać się z hodowlami, które są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. W takim miejscach Bernardyn mały ma zapewnioną odpowiednią opiekę i przeszedł wszystkie niezbędne badania.

Bernardyn – cena

Zastanawiasz się, jaką kwotę trzeba zapłacić za psa rasy Bernardyn? Cena może być zróżnicowana. Wpływ na koszt zakupu ma nie tylko pochodzenie czworonoga, ale także renoma hodowli, wiek, płeć czy stan zdrowia rodziców. Zazwyczaj za zdrowego i zadbanego Bernardyna trzeba zapłacić od 2500 zł do nawet 4500 zł.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Bernardyn?

Ceny Bernardynów zaczynają się już od 2500 zł. To, ile kosztuje przedstawiciel tej rasy, zależy od renomy hodowli, wieku, płci, umaszczenia, długości owłosienia, stanu zdrowia rodziców, a także pochodzenia psa.

Ile żyje Bernardyn?

Przeciętna długość życia przedstawiciela tej rasy na ogół wynosi 8-10 lat. To, ile żyje Bernardyn, zależy w dużej mierze od genów, opieki zdrowotnej oraz jakości podawanej karmy.

Ile waży Bernardyn?

Waga dorosłego osobnika może osiągać nawet do 100 kg. Suki są mniejsze i ważą od 50 kg do 60 kg.

Bernardyn - do kiedy rośnie?

Mały Bernardyn rośnie dość szybko. Jednak docelowy wzrost osiąga w wieku jednego roku.

Jak wygląda Bernardyn?

Bernardyny to psy, które mogą poszczycić się imponującym wyglądem. Są duże, masywne o mocnej budowie, dobrze umięśnione. Mają dużą i silną głowę, zwisające uszy o trójkątnym kształcie oraz oczy w ciemnym kolorze. Umaszczenie to trikolor – brąz, biel i mahoń. Nie występuje Bernardyn czarny.

Bernardyn - jak wychować?

Bernardyny są niezwykle inteligentne. Odpowiednio wychowane są posłuszne, a ich szkolenie nie sprawia większych problemów właścicielom. Najlepiej naukę właściwego zachowania rozpocząć już w wieku szczenięcym, jednak szczeniaków nie należy poddawać zbyt intensywnym treningom. Podczas wykonywania poleceń i komend nie wolno używać agresji ani kar fizycznych. Z psem pasterskim Bernardynem należy postępować łagodnie, ale stanowczo i konsekwentnie. Wskazana jest odpowiednia motywacja i pochwały.

Jaka karma dla psa rasy Bernardyn będzie odpowiednia?

Pies Bernardyn to czworonóg, który wymaga odpowiedniej karmy. Doskonale więc sprawdzi się wysokiej jakości gotowa karma dla ras olbrzymich, która jest bogata w mięso i warzywa, a przy tym nie zawiera w składzie zboża. Pies zawsze musi mieć dostęp do wody. W przypadku niektórych czworonogów może być konieczna dodatkowa suplementacja.

Jaka karma dla szczeniaka Bernardyn sprawdzi się najlepiej?

W przypadku szczeniaków Bernardyna niezwykle istotne jest to, jaką karmę wybierasz dla psa. Szczenię powinno zjadać wyłącznie karmę przeznaczoną dla szczeniaków ras olbrzymich. Takie produkty zostały opracowane z myślą o najmłodszych przedstawicielach tej rasy i zawierają odpowiednią ilość składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na wzrost i rozwój psa. Idealnie, jeśli karma ma w składzie glukozaminę i siarczan chondroityny.

Ile powinien jeść dorosły osobnik psa rasy Bernardyn?

Bernardyn to pies o masywnym ciele, który musi mieć zbilansowaną dietę. W przeciwnym wypadku grozi mu nadwaga, a także otyłość. Zaleca się, by psy zjadały 2 posiłki dziennie, a ich wielkość musi być dopasowana do aktywności fizycznej czworonoga. Psom nie należy także podawać zbyt dużej ilości smakołyków.

Ile powinien jeść szczeniak Bernardyn?

Szczeniaki Bernardyna mają wyjątkowy apetyt. Dlatego posiłki powinny być podawane w mniejszych ilościach z większą częstotliwością. Na opakowaniu karmy znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące wielkości i ilości porcji dla małego Bernardyna.

Jakie szelki dla psa rasy Bernardyn są odpowiednie?

Dla psa Bernardyn doskonale sprawdzą się produkty wysokiej jakości, które wykonane są z dbałością o każdy detal. Idealną opcją są modele typu Guard, które są bezpieczne dla układu ruchu, a przy tym dają gwarancję wygody. Takie akcesoria nie blokują przednich kończyn i równomiernie rozkładają ciężar ciała. Konstrukcja szelek składa się z dwóch obręczy, które są połączone paskami.

Bernardyn - gdzie kupić?

Jeśli chcesz kupić psa rasy Bernardyn, zdecyduj się na czworonoga od sprawdzonego hodowcy. Hodowla, która ma dobre opinie i jest zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce to najlepsze rozwiązanie. Takie miejsca dają gwarancję, że pieski są zdrowe, zadbane i przeszły wszystkie niezbędne badania.

Jak opiekować się psem rasy Bernardyn?

Podobnie jak inne psy, Bernardyn – pies pasterski wymaga odpowiedniego odżywiania, regularnych wizyt u weterynarza, a także dużo miłości i uwagi ze strony swojego opiekuna. Ze względu na swoje rozmiary, czworonogi potrzebują dużej przestrzeni. Dlatego idealnym miejscem dla nich jest dom jednorodzinny z ogrodem.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się