Trening psa
Szkolenie psa z wykorzystaniem funkcjonalnych akcesoriów treningowych
Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy szkolenie szczeniaka lub dorosłego psa jest konieczne. Jeśli masz wątpliwości, odpowiadamy: z wychowania pupila nie możesz zrezygnować! Ułożony pies to pies nieagresywny, zsocjalizowany z innymi zwierzakami, który spokojnie chodzi przy nodze bez smyczy i ma zdrową relację z opiekunem. To także pies, który reaguje na podstawowe polecenia, czuje się dobrze sam w domu i potrafi zaczekać na Ciebie w wyznaczonym miejscu.
Akcesoria ułatwiające szkolenie psa każdemu odpowiedzialnemu opiekunowi
Szkolenie można zacząć w 8. tygodniu życia szczeniaka. 3-miesięczny psiak powinien już reagować na imię, skupiać uwagę na przewodniku i przyswoić proste komendy takie jak siad, leżeć, wracaj, zostaw czy waruj. Proces szkoleniowy szczeniaka lub dorosłego psa ułatwią sprawdzone akcesoria treningowe. Produkty tego typu są niezbędne w pracy psich behawiorystów, trenerów, a także właścicieli szczeniaków oraz czworonogów adoptowanych ze schroniska czy domu zastępczego.
Trening chodzenia na luźnej smyczy
Podczas treningu chodzenia przy nodze lub na luźnej smyczy przydatna będzie smycz behawioralna marki PetStory. To linka treningowa ze zintegrowaną, wygodną rączką oraz okrągłą obrożą z niklowanym kółkiem, eliminującym nadmierne zaciskanie się na szyi pupila. Chcesz, by proces nauki chodzenia na smyczy kojarzył się psiakowi pozytywnie? By wypracować w jego pamięci pozytywne wzmocnienie, za utrzymywanie spokoju nagradzaj pupila smakowitymi przekąskami treningowymi. Martwisz się, że podczas treningu stracisz niesfornego psiaka z oczu? Przed zgubieniem się zwierzaka ochronią szelki lub obroża z adresówką z czytelnym numerem kontaktowym do właściciela.
Teresowanie szczeniaka z użyciem przysmaków treningowych
W tej roli świetnie sprawdzą się smakołyki dla szczeniaka do tresury marki PrimaDog. Bezzbożowe, miękkie i łatwe do porcjowania batoniki wzbogacono o nordyckie superfoods bogate w witaminy C, które zwiększą odporność szczeniaka np. realizującego trening chodzenia na luźnej smyczy na zewnątrz, w zmiennych warunkach pogodowych. Bogate w składniki odżywcze smakołyki dla szczeniaka do tresury wspierają rozwój organizmu zwierzęcia oraz poprawiają jego zdolności poznawcze. Dzięki nim kilkumiesięczny psiak szybciej zapamięta nowe informacje. Z powodzeniem możesz użyć ich również podczas nauki higieny czy podstawowego treningu posłuszeństwa.
Trening dorosłego psa
Szkolenie dorosłego psiaka jest ważne pod wieloma względami. Po pierwsze pozwala wypracować czytelne zasady postępowania w domu i poza nim. Ponadto, poprzez obniżenie poziomu kortyzolu czyli hormonu stresu przyczynia się do wsparcia kondycji psychicznej czworonoga. Jednocześnie owocne szkolenie przyczynia się do zwiększenia ilości oksytocyny nazywanej hormonem szczęścia, który odpowiada za budowanie uczucia bliskości i przywiązania.
Podczas szkolenia dorosłych psów opornych na przyswajanie nowych komend niezastąpione mogą okazać się np. przekąski marki Alpha Spirit. Trenerki dla psa w formie niewielkich, łatwych do przechowania kostek możesz schować do dedykowanego etui, saszetki, konga albo zabawki edukacyjnej. Przysmaki treningowe tego typu zwiększą posłuszeństwo i motywację psa do wykonywania komend. Możesz je stosować podczas najróżniejszych treningów, takich jak szkolenie z użyciem klikera, agility, dogfrisbee, noseworking czy inne szkolenia specjalistyczne.
Tresura psów na zewnątrz i w domu
Szkolenie psów pod okiem profesjonalisty odbywa się najczęściej w specjalistycznym ośrodku szkoleniowym lub psim przedszkolu. Miejsca tego typu oferują właścicielom psów
m.in. Trening Umiejętności Społecznych (w skrócie TUS) oraz indywidualny albo grupowy kurs podstawowego posłuszeństwa. Zajęcia w specjalistycznych ośrodkach odbywają się najczęściej na zewnętrznych placach lub salach szkoleniowych.
Z różnych względów nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wykupienie psu szkolenia tego typu. Na szczęście każdy jest w stanie przeprowadzić samodzielną tresurę psa, generującą znacznie mniej zasobów finansowych. By nie narażać zwierzaka i siebie samego na dodatkowy stres, na miejsce pierwszego szkolenia warto wybrać spokojne, bezpieczne miejsce: prywatne podwórko albo opustoszały wybieg dla psów. Ważne, by był to ogrodzony teren, który da Ci większą kontrolę nad zachowaniem podopiecznego.
Trening w domu z użyciem klikera
Szkolenie psa można przeprowadzić również w domu. By nowe komendy czy sztuczki utrwaliły się w pamięci psa, domową tresurę warto powtarzać jak najczęściej: nawet 3-4 razy dziennie, każdorazowo po kilka minut. Podczas nauki komend i sztuczek można wykorzystać gwizdek lub kliker - niewielkie urządzenie z metalu czy plastiku, które po naciśnięciu wydaje charakterystyczny „klik”. By nie zgubić niewielkiego akcesorium, warto wybrać kliker z rozciągliwym uchwytem na nadgarstek i smyczką, który z łatwością przymocujesz do spodni, plecaka czy smyczy psa. Skuteczność klikera związana jest z tzw. warunkowaniem klasycznym. Dzięki niemu na dźwięk gwizdka psiak odczuje taką samą przyjemność, jak po otrzymaniu nagrody w formie smaczka.
Długa taśma szkoleniowa dla psa kluczowa podczas komend odwołania i przywołania
Każdy pies powinien opanować wspomnianą już komendę przywołana. Hasłem przywołującym może być np. komenda „do mnie” czy popularne „do nogi”. W początkowym etapie ćwiczenia tej komendy odciągnięcie psa od tropienia albo wąchania znalezionej zdobyczy ułatwi taśmowa smycz treningowa. Wybierając smycz do treningu zwróć uwagę, by miała odpowiednią długość — nawet 4, 5 czy 10 metrów. Kilkumetrowa linka treningowa jest niezastąpiona zwłaszcza podczas szkolenia psów myśliwskich, które podczas polowania lub tropienia zwierzyny powinny swobodnie poruszać się po lesie czy polu. Posłusznego psa, który na hasło „do nogi” faktycznie pojawił się u stóp właściciela, nagródź smaczkiem. Choćby ciasteczkami JOHN DOG. Martwisz się, że podczas treningu stracisz niesfornego psiaka z oczu? Przed zgubieniem się zwierzaka ochronią szelki lub obroża z adresówką, z czytelnym numerem kontaktowym do właściciela.
Inne gadżety dla psów do treningu
Specyficzne akcesoria są niezbędne również podczas nauki obedience czyli psiego aportowania. W tym celu polecamy wykorzystać tzw. aport dla psa, znany też pod nazwą dummy. Aport przyjmuje często kształt zwierzęcia, np. gumowej kaczki, bażanta czy koguta. Wykonany z lekkich, wypornych materiałów dummy możesz z powodzeniem stosować w wodzie. Pies może aportować czyli przynosić opiekunowi rzucone na odległość frisbee czyli zabawkę w kształcie dysku. Naturalną potrzebę szarpania, gryzienia i żucia u psów zaspokoi również szarpak. To wytrzymała elastyczna zabawka, przeważnie o podłużnym kształcie, wykonana ze splecionych ze sobą ściśle materiałów. Świetny do nauki aportowania będzie np. wielokolorowy szarpak. Wykonany z bezpiecznych i wytrzymałych tworzyw sznurek zapewni Tobie i Twojemu czworonożnemu przyjacielowi mnóstwo frajdy!
Sprawdzone gadżety szkoleniowe w sklepie zoo24
W naszym sklepie internetowym znajdziesz mnóstwo akcesoriów niezbędnych zarówno podczas treningu dorosłego psa, jak też szczeniaka, na zewnątrz i w domu. Smycze, szelki czy zabawki treningowe dostępne w naszej ofercie możesz wykorzystać do szkolenia psa w różnych dyscyplinach, od podstawowego treningu posłuszeństwa, aż po oficjalne sporty zatwierdzone przez polski Związek Kynologiczny.
Zobacz również:
Parametry:
- Zwierzę
- Kot
Pies
Parametry:
- Zwierzę
- Pies
Parametry:
- Zwierzę
- Pies