×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier

West Highland white terrier

Mały wulkan energii, wśród miłośników tej rasy zwany pieszczotliwie westie. Niech nie zmyli was ten niewinny pyszczek. West highland white terrier to mały indywidualista o pięknej białej sierści.

Jaki jest west highland white terrier?

Jest to pies niewielkich rozmiarów. Zwykle osiąga około 28 centymetrów mierzony w kłębie, natomiast jego waga waha się od 7 do 10 kilogramów. Długość życia tego uroczego pieska to od 12 do 16 lat, czyli śmiało możemy twierdzić, że west higland terrier należy do psów długowiecznych.

West highland white terrier - opis rasy i wygląd

Niewielki piesek o muskularnej budowie ciała. Wyróżnia go przede wszystkim dobrze umięśniony grzbiet i mocne łapy. Jak sama nazwa wskazuje, występuje w umaszczeniu białym, co w połączeniu z czarnym nosem i oczami nadaje mu charakterystyczny wygląd. Wzorzec rasy nie dopuszcza innego umaszczenia niż o kolorze białym. Sierść jest miękka i długa na 5 centymetrów, lekko falowana w okolicy głowy. Posiada krótki i miękki podszerstek. Uszka psa west highland white terriera są małe i nie przylegają do głowy.

West Highland White Terrier

Charakter west higland white terrier

Jest to niezwykle wesoły i radosny pies. Niech nie zmylą was jego pogodne usposobienie, to indywidualista, który jest niezwykle oddany swojemu opiekunowi, ale lubi postawić na swoim. Jest to inteligentny pies, który jest zawsze gotowy do działania. Nie znosi nudy, uwielbia natomiast wszelkiego rodzaju wyzwania i zabawy oraz ma ogromne zapotrzebowanie na ruch. Lubi uczyć się nowych komend i chętnie je wykonuje.

Westie uchodzi za nieustraszonego i bystrego psa. Potrafi przejrzeć swojego właściciela i często jego słabości obraca na swoją korzyść. Potrzebuje kochającego i stanowczego opiekuna, gdyż brak wychowania może spowodować, że zacznie wprowadzać swoje zasady dla domowników. West Highland White Terrier to pies z reguły nie uznawany za agresywnego, ale w przypadku zagrożenia, nie ucieknie nawet przed większym osobnikiem. Jest niezwykle temperamentny, zatem najlepiej się sprawdzi u boku aktywnego, a przy tym stanowczego i konsekwentnego opiekuna.

Charakterystyka west highland white terriera

Westie to mały, pewny siebie pies o niezwykłym temperamencie. Swojego właściciela darzy ogromnym uczuciem. Bardzo się przywiązuje i może się zdarzyć, że podąża za swoim opiekunem krok w krok. Sam domaga się uwagi, ale nie jest przy tym wyjątkowo natrętny. Jest niezwykle łagodny wobec osób, które zna, natomiast do nowych podchodzi z dystansem, zatem west highland white terrier może być z powodzeniem wykorzystywany jako pies stróżujący. W przypadku gdy dostrzeże zagrożenie, to głośno o tym poinformuje.

Trzeba też podkreślić, że psy te lubią szczekać, a w przypadku dużej ilości niespożytej energii mogą dokuczać ciągłym hałasowaniem. Pies tej rasy ma dobrze wykształcony instynkt łowiecki, zatem należy uważać, aby podczas spaceru pies był w zasięgu naszego wzroku. West highland nie należy do psów dominujących, przez co dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami.

West highland white terrier - najczęstsze choroby

West higland należący do rodziny terrierów jest odporny na większość standardowych dolegliwości. Może się poszczycić niezwykłą odpornością i długowiecznością. Najczęstszą przypadłością dotykającą te psy są choroby skórne. Wynikać to może przede wszystkim ze złej pielęgnacji, a niejednokrotnie z powodu nieodpowiedniej diety.

Na szczególną uwagę zasługuje również uzębienie west highland white terriera. Te psy mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, który regularnie nie usuwany z pomocą np. pasty do zębów dla psa może prowadzić do kłopotów z uzębieniem. Jak u wszystkich psów z dużym zapotrzebowaniem na ruch, west highland white terrier może również cierpieć na problemy z rzepką.

Pielęgnacja psów tej rasy

West highland white terrier jak sama nazwa wskazuje szczyci się białą i lśniąca sierścią. Pielęgnacja takiego psa nie wymaga natomiast szczególnych umiejętności. Kąpanie psa jest zalecane w razie potrzeby. Należy pamiętać, że ich skóra jest delikatna, a nieodpowiednio pielęgnowana może sprawiać kłopoty. Zaleca się codzienne szczotkowanie westie, a trymowanie westa, czyli przerzedzanie będzie odpowiednie w rzadszych odstępach czasu. Należy od najmłodszych dni przyzwyczajać westie do zabiegów pielęgnacyjnych.

West Highland White Terrier

West higland white terrier - szczeniaki i ich hodowla

West highland to bardzo popularna rasa w naszym kraju. Możemy spotkać wiele hodowli, które zajmują się sprzedażą tych uroczych piesków. Natomiast zanim zdecydujemy się na zakup szczeniaka tej rasy, należy sprawdzić, czy dana hodowla jest uznawana przez Związek Kynologiczny. W przypadku takiej hodowli mamy pewność, że dany miot przeszedł niezbędne badania celem wykluczenia wad genetycznych u tych psów oraz posiada stosowny rodowód.

Te śliczne pieski wymagają konsekwentnego i jednoznacznego wychowania. Wczesna socjalizacja i nauka podstawowych komend pozwoli wychować oddanego i ułożonego przyjaciela twojej rodziny.

West highland - cena

Koszt zakupu szczeniaka tej rasy z rodowodem to wydatek rzędu od pięciu do nawet ośmiu tysięcy złotych. Znajdziemy również psy, które będą nieco tańsze. Cena zależy od renomy danej hodowli oraz od płci czy wieku psa.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy west highland white terrier?

Cena szczeniaka rasy west highland white terrier to kwota od 5 do 8 tysięcy złotych. Zdarzyć się mogą tańsze osobniki danej rasy. Zależy to przede wszystkim od wieku, płci czy renomy danej hodowli.

Jaka jest długość życia westie?

Psy tej rasy są zaliczane do długowiecznych i żyją od około 12 do 16 lat.

Ile waży west highland white terrier?

Waga dojrzałego osobnika danej rasy to około 10 kilogramów.

West highland white terrier do kiedy rośnie?

Docelowy wzrost west higland osiąga około 6 miesiąca życia, natomiast rozwój emocjonalny około 18 miesiąca.

Jak wygląda west higland terrier?

To niewielki, niezwykle umięśniony piesek. Występuje w umaszczeniu wyłącznie białym. Ma krótkie stojące uszy oraz piękny czarny nosek i oczy w tym samym kolorze. Sierść jest krótka i nieco falowana, posiada gruby podszerstek, który raz na jakiś czas należy przerzedzić.

Jak wychować psa rasy west highland terrier?

Ten mały, uroczy piesek to niezwykły indywidualista. Potrzebuje odpowiedzialnego i konsekwentnego w czynach opiekuna, gdyż nie szkolony i źle prowadzony może podporządkować sobie całą rodzinę. Uwielbia się bawić i uczyć nowych komend i sztuczek. Pies tej rasy nie należy do agresywnych, jest natomiast bardzo odważny. U west higland white terriera silnie rozwinięty jest instynkt łowiecki, zatem należy uważać, aby pies podczas spacerów nie oddalał się za daleko, gdyż może po prostu uciec.

Westie jest niezwykle przywiązany do swojego opiekuna. Idealnie się sprawdzi jako towarzysz właściciela, który uwielbia długie spacery i wszelką aktywność fizyczną.

Jaka karma jest odpowiednia dla westie?

Westie to pies aktywny, zatem w jego diecie nie powinno zabraknąć przede wszystkim mięsa. Idealnie dobrana karma, sucha lub mokra, nie powinna zawierać zbóż, gdyż są one głównym czynnikiem wywołującym alergie pokarmowe. Sprawdź - suche karmy bezzbożowe i mokre karmy bezzbożowe. Ewentualna zmiana karmy na inną powinna być wykonywana stopniowo, gdyż psy tej rasy mają niezwykle czułe żołądki.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka west highland terriera?

Karma dla szczeniaka powinna być dostosowana do wieku i aktywności pieska. Trzeba pamiętać, że odpowiednio dobrana karma zawiera nie tylko białko, ale też witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego rozwoju tych piesków.

Ile powinien jeść dorosły pies west highland?

Dorosłe psy powinny otrzymywać dwa posiłki dziennie. Należy podawać taką ilość żywności, która jest zalecana przez producentów karmy. Pamiętajmy też, że westie mogą szybko przybierać na wadze, zatem ze szczególną ostrożnością decydujmy się na podawanie różnego rodzaju przysmaków.

Ile powinien jeść szczeniak west highland?

Młode psy tej rasy powinny otrzymywać około 4 posiłków dziennie. Mniejsze porcje będą idealnym rozwiązaniem dla małych brzuszków, gdyż ich możliwości trawienne nie są takie same jak u dorosłego psa.

Jakie szelki będą odpowiednie dla west higland terriera?

Najpopularniejszym rozwiązaniem, stosowanym wśród właścicieli west highlanda są szelki dla małego psa typu Guard. Dzięki możliwości regulacji możemy je z łatwością dopasować do budowy swojego psiaka, jednocześnie nie uciskając i nie krępując jego ruchów.

West highland white terrier - gdzie kupić?

W Polsce możemy spotkać wiele hodowli, które zajmują się sprzedażą tych uroczych psów. Zanim zdecydujemy się na zakup szczeniaka tej rasy należy przede wszystkim sprawdzić hodowlę, z której pochodzi. Tylko odpowiedzialny hodowca wykonuje wszelkie niezbędne badania i możemy mieć pewność, że nasz nowy przyjaciel będzie prawidłowo się rozwijał.

Jak opiekować się psem west highland white terrier?

Westie posiadają piękną, białą sierść. W związku z tym są oni narażone na liczne zabrudzenia. Kąpiele zalecane są w razie konieczności, natomiast szczotkowanie westie powinno odbywać się codziennie. Raz na jakiś czas należy przerzedzić sierść west highlanda. Można wykonać tą czynność samodzielnie, ale dla niedoświadczonego opiekuna może to być ogromnym wyzwaniem. W tym przypadku najlepiej udać się z psem do profesjonalnego groomera. Szczególną uwagę należy zwrócić na uzębienie psa, gdyż mają one tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Przeczytaj nasz artykuł na temat higieny ustnej psa. West higland terrier należy do psów uwielbiających wszelką aktywność, zatem idealnie się sprawdzi u boku aktywnego opiekuna.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się