×

Witaminy dla gryzoni

Witaminy i suplementy dla królików i gryzoni

Suplementacja jest ważna nie tylko dla nas, ludzi, ale też dla naszych mniejszych przyjaciół – gryzoni. Czasem bowiem nawet najlepiej skomponowana dieta nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, kluczowych dla zdrowia i dobrej kondycji pupila. Suplementacja może okazać się też niezastąpiona podczas rekonwalescencji po chorobie czy operacji, w celu szybszej regeneracji zwierzęcia. Sprawdź, jakie inne korzyści przynoszą gryzoniom i królikom odpowiednio dobrane suplementy.

Kiedy stosować suplementy dla gryzoni i królików?

Podawanie chomikowi, myszy czy szynszyli witamin i suplementów zawsze powinno być uzasadnione. Bezpodstawna suplementacja jest nie tylko zbędna — w przypadku zdrowego, optymalnie odżywionego zwierzęcia może być nawet niekorzystna dla zdrowia.

Uzupełnienie diety gryzonia czy królika jest zalecane m.in. w celu:

  • Wsparcia młodych gryzoni w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju.

  • Pomocy starszym osobnikom w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej.

  • Dostarczaniu niezbędnych składników pokarmowych gryzoniom z niedoborami miko- i makroskładników.

  • Wspomaganiu rekonwalescencji po chorobie.

  • Wsparciu samic w ciąży oraz podczas laktacji, by zapewnić odpowiedni poziom odżywienia dla nich oraz ich potomstwa.

Pamiętaj, by witaminy i suplementy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami weterynarza, według wskazówek producenta. Dawkowanie i sposób suplementacji dopasuj do wieku, stan zdrowia oraz indywidualnych potrzeb swojej świnki morskiej, szynszyli, szczura, myszy czy chomika.

Sprawdź też produkty:

Witaminy dla gryzoni — skład i rodzaje

Suplementy diety dla gryzoni dostępne są w kilku formach. Najpopularniejsze z nich to kostki, rozpuszczalne w wodzie proszki oraz granulaty i krople do bezpośredniej aplikacji preparatu do pokarmu lub wody. Rodzaj suplementu diety należy dopasować do potrzeb gryzonia. Przykładowo, z braku dostatecznej dawki światła dziennego, koszatniczki czy świnki morskie w warunkach domowych często cierpią na niedobory witaminy D. Bez niej nie są w stanie przyswoić wapnia z przewodu pokarmowego. Najlepszy suplement czy witaminy dla świnek morskich powinny też obowiązkowo zawierać witaminę C. Gryzonie nie potrafią jej bowiem wytwarzać samodzielnie. Codzienne zapotrzebowanie świnki morskiej na witaminę C w trakcie lub po chorobie to 20mg/kg. Wartość ta wzrasta aż do 60 mg/kg u samic w ciąży lub świnek karmiących.

Ponadto, króliki czy szynszyle w codziennej diecie powinny otrzymywać odpowiednie stężenie witaminy A oraz biotyny — składników poprawiających stan skóry i włosów oraz zapobiegających chorobom oczu. Z myślą o zdrowiu gryzonia możesz kupić też suplement z betainą (zapobiega marskości i stłuszczeniu wątroby), choliną (zapobiega demencji starczej), witaminą E czy K oraz z wapniem, sodem i fosforem.

Węglan wapnia – czym jest i do czego służy gryzoniom?

Chcesz, by Twój pupil rozwijał się prawidłowo i miał mocne kości? W takim razie obowiązkowo dostarcz mu preparat zawierający węglan wapnia! Wapno jest niezbędne dla gryzoni z kilku powodów. Po pierwsze odpowiada za skład i wytrzymałość silnego układu kostnego, stawów, chrząstek stawowych oraz zębów gryzonia. Dzięki temu poprawia zdolności motoryczne koszatniczki, myszy czy królika.

Regularne dostarczanie wapnia z diety zapobiega niedoborom, które mogłyby prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wapno dla gryzoni często sprzedawane jest w formie twardych kostek, które zwierzęta mogą gryźć. Pomaga to nie tylko w utrzymaniu zdrowych zębów przez ścieranie, ale także dostarcza zwierzęciu niezbędnych minerałów. Pozwala też uniknąć skutków niedoborów wapnia, w tym kruchości, łamliwości i deformacji kości, bólów mięśniowych, skurczy, drętwienia kończyn, osłabienia zębów czy wad kręgosłupa, z krzywicą i karłowatością na czele.

Kostka wapienna — co to takiego?

Na niedobór wapnia gryzoniom zaleca się podawać tzw. kostki wapienne. To naturalne suplementy, które powstają z osadów morskich: resztek koralowców, muszli, gąbek czy innych organizmów zamieszkujących głębiny oceanów. Wapień w kostce dla gryzoni jest łatwo przyswajalny przez organizm świnki morskiej, chomika czy królika. Wartość produktu podnoszą dodatki, tj. żelazo, mangan, magnez, kobalt. Mnóstwo węglanu wapnia (ponad 90%) zawiera też dodawana czasem do suplementów dla gryzoni skorupka jaja kurzego. To prawdziwa skarbnica składników drogocennych dla zdrowia chomika, króliki, świnki morskiej czy szynszyla. Oprócz wapnia, suplement diety tego typu zawiera bowiem m.in. fosfor, fluor, selen, żelazo, cynk, magnez, jod, bor, mangan, siarkę oraz krzem. Kostka wapienna może mieć różne smaki: naturalny, jabłkowy, miętowy, popcornu, warzywny, a nawet biszkopotowy! Dzięki temu jest nie tylko zdrowa, ale też smaczna dla Twojego pupila. Wapno dla królików, szynszyli czy innych gryzoni dostępne jest w różnych rozmiarach. Ponadto, większość kostek posiada specjalne mocowanie, dzięki któremu zawiesisz je łatwo na prętach klatki pupila.

Suplementy wapienno-mineralne wspierające młode i starsze gryzonie

Suplementy w postaci kostek wapienno-mineralnych można podawać zarówno młodszym, jak też starszym gryzoniom. U dorastających chomików, myszoskoczków czy królików twarda kostka wapienna (wapno) pozwala w naturalny sposób ścierać zęby i zaspokaja ich naturalną potrzebę gryzienia. W efekcie chroni zwierzęta przed przerastaniem siekaczy. Suplementy z węglanem wapnia, witaminami A, B, C, D, E, K oraz minerałami takimi jak żelazo, cynk, miedź czy selen są kluczowe dla prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Dbają też o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu dorastającego gryzonia. Duża ilość wapnia w diecie poprawia również kondycję uzębienia chomika, szynszyla, królika czy myszoskoczka w starszym wieku.

Najlepsze suplementy diety dla gryzoni w sklepie zoologicznym Zoo24.pl

Lata doświadczenia nauczyły nas, jak kluczową rolę w życiu każdego gryzonia odgrywa odpowiednio dobrana dieta. W trosce o zdrowie oraz samopoczucie Twojego pupila, w sklepie zoologicznym Zoo24 przygotowaliśmy bogatą ofertę witamin i suplementów diety zbilansowanych pod kątem potrzeb domowych gryzoni. Wśród nich znajdziesz kostki oraz preparaty do ścierania siekaczy, gwarantujące prawidłowy wzrost, rozwój i funkcjonowanie swojego ulubieńca. Rekomendowane przez nas suplementy oraz kostka wapienna (wapno) mają mnóstwo witamin, w tym z grupy A, B, C, E, H czy K. Wraz z białkami, błonnikiem oraz składnikami mineralnymi zapobiegają m.in. krzywicy, karłowatości oraz przerostom zębów u królików, myszy, myszoskoczków, szczurów, szynszyli, koszatniczek, chomików i innych domowych gryzoni. Jeśli więc zależy Ci na jakości i komforcie życia swojego podopiecznego, nie ma wątpliwości — suplementy diety i kostka wapienna dla gryzoni ze sklepu zoologicznego Zoo24.pl powinna trafić do Twojego koszyka!

Zobacz też produkty:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 1

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się