×

Zabawki dla gryzoni

Zabawki dla gryzoni — must have dla małych zwierząt

Nie każdy gryzoń jest skory do zabawy ze swoim opiekunem. Dotyczy to szczególnie nieśmiałych królików lub zwierząt aktywnych głównie nocą. Z tego względu klatkę chomika czy szczura warto wyposażyć w akcesoria, które zajmą go na długo, zapewniając zabawę, rozrywkę umysłową i trening fizyczny. Sprawdź, które zabawki dla gryzoni sprawdzą się najlepiej u Twojego ulubieńca.

Dobór odpowiednich zabawek i akcesoriów dla zwierząt domowych jest kluczowy dla ich dobrostanu oraz zdrowia psychicznego. Tak jak ich dzicy przodkowie, domowe gryzonie potrzebują aktywności, która umożliwi im tworzenie podziemnych korytarzy, zakopywanie żywności, wspinanie się, drapanie, wygryzanie dziur czy budowanie gniazd w najróżniejszych zakamarkach. To wszystko króliki, koszatniczki, burunduki, wiewiórki, nutrie czy chomiki syjamskie mogą realizować dzięki odpowiednim akcesoriom. Zabawki tego typu odstresowują zwierzęta, zapewniają aktywność ruchową i bezpieczny odpoczynek.

Rodzaje zabawek, które pokochają chomiki syryjskie, nutrie i króliki

W zależności od zastosowania i przeznaczenia, zabawki dla gryzoni można podzielić na kilka grup. Najpopularniejsze z nich to:

  • Zabawki do gryzienia: to jedzenie tj. podwieszane gryzaki albo kule smakule z ziarnami czy owocami. Jadalna zabawka może trafić prosto do miseczki gryzonia albo zostać zawieszona do drabinki czy prętu jego klatki. Może być wykończona płatkami róży, przybrać formę warzywnego tunelu albo przepysznej kolby do gryzienia.

  • Zabawki do aktywności fizycznej: w swojej klatce małe gryzonie i króliki obowiązkowo potrzebują hamaka, podestów, platformy lub gałązek z drewna. W ich terrarium nie może też zabraknąć kołowrotka, drabinki, mostka albo tunelu np. z plastiku. Akcesoria tego typu umożliwiają chomikowi bieganie i aktywność rozładowującą napięcie oraz umilającą mu czas spędzany w klatce. Dzięki nim zwierzę może utrzymać optymalną kondycję fizyczną i psychiczną.

  • Zabawki interaktywne: to np. gra strategiczna, puzzle, labirynt, stolik z przysmakami. Zabawki te angażują umysł gryzonia. Wymagają od niego umiejętności łączenia faktów oraz logicznego myślenia. Dzięki temu przyczyniają się do poprawy kondycji psychicznej chomików, szynszyli, nutrii czy królików.

  • Zabawki zapewniające bezpieczeństwo: dzięki nim chomik czy inny gryzoń czuje się w klatce bezpiecznie. Do tej kategorii zaliczamy m.in. domek, gniazdo, zamek, jaskinie czy wszelkiego rodzaju tunele.

Czym się kierować, wybierając zabawki dla gryzonia?

Myśląc o zabawkach dla chomika, królika czy koszatniczki, zwróć uwagę na tryb życia oraz upodobania swojego pupila. Może mimo małych rozmiarów Twój podopieczny jest nadzwyczaj skoczny? W takim wypadku wybierz mu drabinki,  gałęzie, linki, mostki czy hamaki, z których utworzysz naprawdę wymagający tor przeszkód. By tor tego typu nie znudził się pupilowi, wybierz akcesoria, które łatwo zawiesić lub przymocować w różnych miejscach.

Z myślą o młodym gryzoniu pamiętaj o nabyciu dużej liczby gryzaków. Może to być np. kołowrotek wyłożony korą drzewa, naturalna plecionka do żucia, zestaw piłek z gałązek czy rattanu. Oprócz rozrywki, to świetny pokarm uzupełniający. Duże i małe gryzonie docenią go za ułatwianie naturalnego ścierania siekaczy i czyszczenia uzębienia. Plecionka czy trawy, z których wykonano taką zabawkę, mogą posłużyć pupilowi do uwicia gniazda lub stworzenia dodatkowej warstwy podściółki. Wybierając zabawki dla gryzonia, zwróć również uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Pod tym względem najlepiej sprawdza się drewno oraz akcesoria z innych jadalnych materiałów, z suszonymi burakami, marchewką czy natką pietruszki na czele.

Sprawdź też:

Różnorodny wybór zabawek dla gryzoni

Producenci akcesoriów dla królików, chomików, nutrii, koszatniczek, wiewiórek, tchórzofretek, szczurów, myszy i innych gryzoni dokładają wszelkich starań, by proponowane rozwiązania służyły zdrowiu, rozrywce oraz rozwojowi intelektualnemu i fizycznemu ukochanych zwierząt domowych. W efekcie niemal w każdym sklepie zoologicznym znajdziesz akcesoria takie jak:

Tunel dla chomika

Chomiki na wolności znaczną część doby spędzają w ukryciu, budując skomplikowane systemy podziemnych tuneli. Klatka Twojego chomika powinna więc, oprócz poidełka, pokarmu i drabinki, posiadać specjalny drewniany tunel. Zabawka tego typu może mieć długość np. 15, 20 czy więcej centymetrów. By gryzoń nie utknął najlepiej, by tunel miał otwór o średnicy około 3 cm. Frajdę gryzoniowi sprawi z pewnością kilka tuneli, wyposażonych w otwory wejściowe oraz dodatkowe otwory boczne. Możesz pozostawić je puste lub np. wypełnić siankiem lub trawą. Obłożony korą tunel to doskonały pokarm uzupełniający, który wspomaga ścieranie zębów u chomika dżungarskiego, roborowskiego czy syryjskiego.

Kołowrotek dla chomika

Do klatki chomika koniecznie zakup kołowrotek. Najlepsze kołowrotki do biegania mają średnicę dopasowaną do gatunku zwierzęcia. Im karuzela jest mniejsza, tym mocniej wygina się grzbiet chomika. Z kolei im większa średnica koła, tym wygodniej chomikowi biega się po obręczy. Mimo tego, za duża karuzela, wykonana z ciężkiego drewna lub metalu, jest często zbyt ciężka i trudna do wprawienia w ruch. Z tego względu, dla chomików małych gatunków, takich jak Chomik Roborowskiego, chiński , dżungalski czy Campbella polecane są kołowrotki o średnicy około 20 cm. Większym gryzoniom, m.in. dla chomików Syryjskich, rekomendujemy karuzele z metalu, plastiku lub drewna o średnicy około 28, a nawet 30 cm. Najlepsze z nich to produkty stojące: stabilniejsze i cichsze, niż modele mocowane do prętów klatki. By stały bezpiecznie, najlepiej postawić je na warstwie podściółki odpowiedniej grubości.

Ile kosztuje solidny kołowrotek dla chomika?

Najtańszy kołowrotek dla chomika kupisz już za kilkanaście złotych. By służył chomikowi z powodzeniem przez długi czas, polecamy jednak droższe modele: za kilkadziesiąt złotych, wsparte na solidnej podstawie, z mocnymi łożyskami. Wybrana karuzela może mieć otwartą konstrukcję lub zamkniętą ściankę tylną. Najlepsze modele mają miękką i komfortową powierzchnię do biegania oraz konstrukcję, która zapobiega przytrzaśnięciu gryzonia i nie nadwyręża jego kręgosłupa. Kołowrotek Twojego chomika piszczy podczas biegania? Spróbuj posmarować łożyska olejem lub oliwką dla dzieci, by zabawka pracowała cicho i nie przeszkadzała pozostałym domownikom.

Most dla chomika

Wdrapywanie się, bieganie i pokonywanie przeszkód na wysokości zapewni chomikowi mostek wiszący. Zabawka tego typu może posiadać zintegrowane huśtawki, drabinki i różnego rodzaju obręcze. To tor przeszkód, który może zająć myszki, chomiki czy myszoskoczki na długie godziny! Mosty wiszące zazwyczaj wykonane są z drewna, rzadziej z materiału syntetycznego czy metalu. Mogą posiadać odmienną długość, spadek i elementy dodatkowe. Najlepsze pomosty nie posiadają odstępów między szczebelkami, przez co zapewniają gryzoniowi bezpieczną wspinaczkę, bez ryzyka utknięcia łapki w szczelinie mostka. Można je wyginać w różne kształty i zawiesić w dowolnym miejscu klatki. Pomosty wykonane z naturalnego drewna ułatwiają ścieranie zębów gryzonia.

Kula na siano dla królika

Dzięki przeżuwaniu siana królik w mechaniczny sposób ściera kamień nazębny oraz reguluje nadmierną długość siekaczy, zębów trzonowych i przedtrzonowych. Długie włókna traw usprawniają też przesuwanie się pożywienia w przewodzie pokarmowym gryzonia. By zwierzęta czerpały mnóstwo radości z codziennych posiłków, siano, sałatę lub inne większe przysmaki serwuj im w specjalnej kuli - smakuli. Kulę tego typu możesz zawiesić nawet na znacznej wysokości. Zdobycie smakołyku zamieni się wtedy w prawdziwe wyzwanie! Umieszczone wysoko siano będzie też zabezpieczone przed odchodami królika, a co za tym idzie, bezpieczne dla jego zdrowia. Najciekawsze modele kul na siano mają ażurową konstrukcję, często z dzwoneczkiem w środku. Taka kula, poruszana przez królika wydaje dźwięk aktywizujący zwierzę do zabawy i zdobywania pożywienia. Kula z naturalnego materiału: drewna, rattanu czy trawy, to nie tylko idealny paśnik na siano, ale też świetna podstawa gniazda i ciekawa dekoracja klatki Twojego ulubieńca.

Najlepsze zabawki dla gryzoni w sklepie zoologicznym online Zoo24.pl

Chcesz zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie swojego gryzonia? Do jego klatki wybierz zabawki, dzięki którym zwierzę poczuje się doskonale w swoim domu! Z myślą o dobrostanie chomika, koszatniczki, tchórzofretki, szynszyla czy królika w sklepie internetowym Zoo24.pl przygotowaliśmy pomysłowe akcesoria, które zachęcą Twojego pupila do ścierania ząbków, budowania gniazd, wydrążania tuneli i swawolnych zabaw, które wprowadzą zwierzę w wyśmienity nastrój! Wśród nich znajdziesz m.in. bezpieczny dla zdrowia królika czy chomika gryzak, tunel, most wiszący czy piłkę na przysmaki. Mix kolorów, materiałów i form sprawi, że z łatwością wybierzesz zabawki adekwatne do upodobań gryzonia oraz możliwości przestrzennych jego klatki. Każdy nasz produkt wyróżnia solidna konstrukcja, bezpieczne materiały i renomowana marka. Jeśli więc szukasz akcesoriów do rozrywki, jedzenia i aktywności fizycznej dla królika, świnki morskiej, szczura czy chomika, nie zwlekaj — odkryj ofertę zabawek dla gryzoni w sklepie zoologicznym Zoo24!

Zobacz również:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 5

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się