×

Zęby kota

Karmy i przysmaki, które dbają o zęby kota

Zapalenie dziąseł i jamy ustnej, kamień nazębny, wypadanie zębów czy martwica miazgi to najczęstsze choroby jamy ustnej u kota. Powoduje je m.in. gromadząca się na szkliwie płytka nazębna. Zwalczysz ją, podając pupilowi specjalistyczne karmy i preparaty zmniejszające kamień nazębny u kota. Sprawdź, które z nich wprowadzić do codziennego życia swojego podopiecznego!

Profilaktyka przeciwko kamieniowi nazębnemu u kota

W jamie ustnej kota bytują liczne mikroorganizmy. To one, przy udziale składników śliny, budują płytkę nazębną wzdłuż linii dziąseł kota. Nieusuwana płytka nazębna łączy się z solami wapnia oraz magnezu ze śliny i pokarmu. Z czasem tworzy twardy kamień nazębny. By prowadząca do powstawania kamienia płytka nazębna nie stwardniała, warto zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej mruczka. W tym celu zachęcamy do mycia kocich zębów: co kilka dni, a nawet codziennie! Kocie zęby można czyścić za pomocą pasty dla zwierząt oraz szorstkiego gazika, nakładki na palec lub dedykowanej zwierzętom szczoteczki. Przy wyborze szczotki postaw na model o miękkim włosiu, który pozwala na dokładne mycie zębów kota, a przy tym nie podrażnia dziąseł. W pozostałe dni pupilowi możesz podać żel, gryzak dentystyczny lub dodawany do wody preparat, który ogranicza nadmierne odkładanie się płytki nazębnej, powstawanie kamienia oraz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Najlepsza pasta do zębów dla kota – czyli jaka?

W przypadku kotów najlepsza będzie pasta enzymatyczna — taka, która nie wymaga szczotkowania ani spłukiwania. Produkt tego typu nie tylko odświeża oddech pupila, ale też eliminuje do 99% zanieczyszczeń z jamy ustnej zwierzęcia. Dobra pasta do higieny zębów i jamy ustnej kota zawiera najczęściej enzymy takie jak proteazy (niszczą związki chemiczne, budujące nalot nazębny), laktoperoksydaza, amyloglukozydaza (zamienia skrobię w glukozę) czy oksydaza glukozowa (zabija bakterie powodujące wytwarzanie nalotu nazębnego). Może mieć w składzie również łagodne składniki o właściwościach polerujących tj. krzemionka, dwutlenek tytanu, bezwodny fosforan dwuwapniowy. Często znajdziesz w niej także oksydazę glukozową, laktoferynę, lizozym oraz substancje smakowe. Dzięki nim pasta jest kusząca dla mruczka: ma smak wątróbki, kaczki czy wyśmienitej wołowiny. Pokocha ją każdy kociak!

Jak przekonać kota do mycia zębów?

To wyzwanie nie należy do najprostszych. Cierpliwość się jednak opłaca! By nie zrazić kota do tej czynności, warto zacząć od delikatnego głaskania mruczka w okolicy pyska. Jeśli zwierzę zachowuje spokój, czas na powolne odchylanie warg i policzków. Dzięki temu nauczysz pupila, że eksponowanie zębów to nic strasznego. Po tym etapie możesz przejść do czyszczenia zębów kota. Użyj do tego polecanego w poprzednim akapicie czyścika lub szczoteczki na palec. Zacznij delikatnie masować zęby od zewnętrznej strony i powoli przejdź do strony wewnętrznej. Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniemy proces przyzwyczajania, tym lepsze szanse na to, że kot zaakceptuje, a po czasie może nawet polubi ten zabieg.

Smaczki dentystyczne - kamień nazębny u kota nie ma szans!

W zahamowaniu rozwoju kamienia nazębnego u kotów pomocne są gryzaki dentystyczne dla kota. Dental Sticksy czy Dentabites możesz podawać już od wczesnej młodości zwierzaka. To najczęściej przysmaki o twardej lub półmiękkiej konsystencji. Gryząc je, kot masuje dziąsła, co wpływa pozytywnie na poprawę ich ukrwienia, zapobiega przyrostowi kamienia nazębnego i chroni zęby kota przed próchnicą. Zawierają składniki, które niwelują stan zapalny dziąseł, ograniczają powstawanie kamienia nazębnego i ograniczają oczywiście kamień nazębny. Wśród nich warto wymienić choćby Heksametafosforan sodu (w skrócie SHMP), probiotyki, algi i glony, β-glukany, suszony aloes, drożdże czy zwiększający odporność organizmu kota cynamon. Najlepsze smaczki dentystyczne mają skrupulatnie dopracowane receptury, zatwierdzone przez np. Państwowy Instytut Weterynaryjny, Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham, Veterinary Oral Health Council czy British Veterinary Dental Association.

Zobacz również:

Płyny dla kota odświeżające oddech i niwelujące kamień nazębny

Do odświeżania oddechu oraz pielęgnacji zębów i dziąseł możesz użyć też płynu do higieny jamy ustnej. W ich składzie szukaj różnego rodzaju proteaz, chlorheksydyny oraz składników o działaniu antyseptycznym, odświeżającym oddech i zapobiegających powstawaniu płytki bakteryjnej.
Płyny na zdrowe dziąsła i zęby dla kota nie wymagają płukania — wystarczy dodać je do wody pitnej kota. Przed użyciem należy jedynie potrząść butelką, a następnie wlać odpowiednią ilość płynu do miski z wodą pupila. Płyn całkowicie rozpuści się w wodzie, dlatego mruczek nie powinien mieć problemu z jego przyswojeniem.

Karma dla kota na zęby

By zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, pupilowi warto podawać specjalistyczną karmę typu Oral Care, Dental Free czy Dental Care. To typ karmy zaprojektowany tak, aby nie tylko dostarczać kotu niezbędnych składników odżywczych, ale również dbać o jego higienę jamy ustnej i usuwanie kamienia nazębnego. Pożywienie tego typu działa prozdrowotnie w obrębie jamy ustnej, dzięki składnikom aktywnym, które wiążą wapń zawarty w ślinie. W efekcie ograniczają powstawanie kamienia nazębnego. Karmy tego typu wzbogacone są też często o dodatki tj. chlorofil czy Yucca Schidigera, neutralizujące nieprzyjemny zapach z jamy ustnej kota. Oprócz tego błonnik, oleje, prebiotyki MOS i FOS oraz białko (szczególnie wyselekcjonowane białko typu *L.I.P) dba o najlepszą jakość i wysoką strawność karmy Oral Care, Dental Free czy Dental Care dla kota.

Sprawdź też:

Najlepsze karmy i płyny ułatwiające usuwanie kamienia nazębnego u kota z oferty Zoo24

Gdy powstaje kamień nazębny, Twój pupil może szybciej łapać wirusy i bakterie, a co jeszcze gorsze -prowadzić do bolesnych nadżerek dziąseł, chorób serca, problemów z układem pokarmowym i płucami. W takim stanie kot wymaga często specjalistycznej opieki lekarza weterynarii oraz przeprowadzenia zabiegu usuwania kamienia pod narkozą. Sanacja jamy ustnej to dość drastyczny zabieg, wykonywany w znieczuleniu ogólnym. By nie narażać mruczka na tak inwazyjne zabiegi, w sklepie zoologicznym Zoo24 przygotowaliśmy ciekawą ofertę karm, smaczków i preparatów na zdrowe, kocie zęby. Kamień nazębny i zapalenia dziąseł ograniczą m.in. specjalistyczne, dentystyczne karmy z naszej oferty. Zabiegu usuwania kamienia nazębnego pozwolą też uniknąć płyny do rozcieńczania z wodą pitną pupila oraz pasty do zębów, które nałożysz bezpośrednio na zaczerwienione dziąsła i zęby mruczka. Jeśli więc nie chcesz wylądować w gabinecie weterynaryjnym z poważnym problemem zębów lub przyzębia u kota, nie czekaj — zamów już dziś karmę lub preparat na zdrowie kocich zębów z oferty Zoo24!

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 3

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się