DO 3% ZWROTU W PROGRAMIE LOJALNOŚCIOWYM

DARMOWA DOSTAWA OD 95zł

PREZENT DO WYBRANYCH PRODUKTÓW

×
  • Ubezpieczenie psa

Cena 1,00 zł
Więcej
W magazynie
Cena 109,90 zł
Więcej
W magazynie
BESTSELLER
Cena 97,90 zł
Więcej
W magazynie
Cena 198,96 zł
Więcej
W magazynie
BESTSELLER
Cena 148,90 zł
Więcej
W magazynie
BESTSELLER
Cena 287,90 zł
Więcej
Chwilowo niedostępny
Wszystkie bestsellery

Border Collie

- Kategorie : Psy , Rasy psów

Border Collie

Jaki jest Border Collie?

Wysoce inteligentny i niezwykle energiczny pies, który urzeka bystrym spojrzeniem, zgrabną sylwetką i pięknym umaszczeniem. Do niedawna hodowany wyłącznie jako pies pasterski, dziś cieszy się popularnością jako pies do towarzystwa.

Border Collie jest nie tylko wytrzymały fizycznie i chętny do pracy, ale również bardzo uroczy. Niestety, nie jest to pies odpowiedni dla każdego. Dlaczego? Zapraszamy do lektury!

Podstawowe informacje

Border Collie to pies średniej wielkości. Dorosły samiec osiąga wagę od 14 do 20 kg. Przeciętna wysokość dojrzałego psa rasy Border Collie sięga od 48 do 56 centymetrów w kłębie. Natomiast suka waży od 12 do 19 kilogramów i jej wzrost to 46 - 53 cm. Psy tej rasy żyją od 10 do 17 lat.

Border Collie - opis rasy i ich wygląd

Border Collie rasa

Od początku powstania rasy,
psy te były hodowane wyłącznie do pracy. Do głównych zadań należało strzeżenie stada. Collie spędzały całe dnie na bieganiu po ogromnych terenach, czemu zawdzięczają muskularną, wręcz atletyczną budowę ciała. Ta rasa psów szybkość, zwinność i wytrzymałość mają wyryte w genach. Tułów jest stosunkowo długi i osadzony na średniej długości łapach.

Z reguły psy te mają brązowe oczy, zdarzają się też wyjątki - u psów o umaszczeniu blue merle oczy są zdumiewająco błękitne.

Według standardu rasy sierść u Border Collie występuje w dwóch długościach; krótko- i długowłosy. Ciekawostką jest, że zróżnicowanie to wynika z dwóch linii: wystawowej i sportowej. Wystawowa jest najbardziej zbliżona do wzorca, a w linii sportowej skupiono się przede wszystkim na cechach użytkowych. Ta właśnie odmiana jest krótkowłosa. Oba warianty cechują się gęstym włosem okrywowym i grubym podszerstkiem.

Długowłosy Border Collie ma wyraźnie widoczną grzywę, spodnie oraz kitę. Najczęściej spotykanym umaszczeniem Border Collie jest umaszczenie czarno - białe. Standard rasy pozwala na wszelką możliwą kolorystykę, jednak nie powinien przeważać kolor biały. Często spotykanymi wariantami kolorystycznymi Border Collie są: Blue-Merle, Red-Merle, Lilac, czerwone czy niebieskie.

Co ciekawe, nos Border Collie może różnić się w zależności od umaszczenia. Może być czarny, brązowy lub grafitowy. Oczy tej rasy psów z reguły są brązowe. Tylko w przypadku umaszczenia Blue-Merle oczy są częściowo lub w całości zdumiewająco niebieskie. Nie da się w nich nie zakochać od pierwszego wejrzenia.

Szeroka głowa jest zakończona masywnym pyszczkiem. Średniej wielkości uszy zwykle są sztywno odstające lub lekko oklapnięte do przodu. Długi, zwisający ogon jest nisko osadzony. Natomiast ogon podwinięty pod siebie jest oznaką najwyższej koncentracji i skupienia.

Kilka słów o charakterze Border Collie

Rasa ta jest zaliczana do psów pasterskich o użytkowości owczarskiej. Border Collie nie należy do grupy czworonogów uwielbiających wylegiwać się na kanapie. Jeśli lubisz aktywność fizyczną, długie spacery oraz różnego rodzaju sporty, Border Collie będzie dla Ciebie wspaniałym towarzyszem!

Rasa ta idealnie odnajduje się w warunkach sporej aktywności ruchowej. Chętnie wykonuje zadania, które wymagają wykazania się inteligencją i sprytem. Co więcej, psy te wykazują świetne zdolności organizacyjne. Z łatwością na przykład utrzymują stado owiec w grupie. Należy podkreślić, że same wiedzą do której bramki mają zaganiać stado i czego oczekuje od nich pasterz, z którym dobrze współpracują i porozumiewają się bez słów. Collie jest całkowicie samodzielny i nie potrzebuje komend.

Żeby Border Collie mógł prawidłowo się rozwijać, musi mieć zapewnioną codzienną dawkę zadań. Przy czym zadania powinny być dla niego wyzwaniem nie tylko fizycznym, ale też intelektualnym. Uwielbia czuć się potrzebny i doceniony.

Border Collie bardzo przywiązuje się do właściciela, ale pomimo to wykazuje się sporą dozą niezależności. Dobrze rozpoznaje realne zagrożenia i może zachowywać się agresywnie w obronie swojego pana.

Charakterystyka rasy Border Collie

Psy tej rasy potrzebują naprawdę DUŻO ruchu. Szybko i chętnie się uczą przez zabawę, a każdy trening jest dla nich doskonałym sposobem na ćwiczenie ciała i umysłu.

Border Collie to idealny towarzysz dla aktywnych właścicieli. Brak lub niewystarczająca ilość ruchu i ćwiczeń, może prowadzić do problemów behawioralnych. Pies jest znudzony, zaczyna psocić i może być co najmniej nieznośny. Dojrzały osobnik potrzebuje minimum dwóch godzin ruchu dziennie oraz odpowiedniej stymulacji umysłowej.

Te psy są bardzo uważne i czujne, a zarazem żywiołowe i gotowe do pracy. Nawiązują silną więź z właścicielem i wszystkimi członkami rodziny. Posiadają tendencję do zaganiania wszystkiego, co może się ruszać na ich drodze, przez co nie nadają się do rodzin z małymi dziećmi. Nie wolno ich zaniedbać ani pozostawić wychowania samemu sobie.

Czy pies rasy Border Collie jest dla Ciebie odpowiednim wyborem? Tak, jeśli spełniasz poniższe warunki:

  • dysponujesz odpowiednią ilością wolnego czasu, który poświęcisz na trening z psem,
  • lubisz dużo się ruszać, chodzić na długie spacery, biegać lub jeździć na rowerze,
  • szukasz psa, który chętnie i szybko uczy się różnego rodzaju sztuczek.

Jakie choroby dotykają najczęściej Border Collie?

Przy wyborze odpowiedniej rasy psa dla siebie, warto dowiedzieć się, czy dana rasa ma skłonność do określonych chorób. Na szczęście w kwestiach zdrowotnych Border Collie z reguły nie sprawia wielu problemów. Są to wytrzymałe psy, mało podatne na choroby.

 Najczęstsze dolegliwości typowe dla tej rasy związane są z anomalią oka Collie, która przejawia się postępującym zanikiem siatkówki oraz niedorozwoju naczyniówki. Są to choroby dziedziczne.

Dość często występuje też defekt MDR1 - czyli mutacja genu, która prowadzi do nadwrażliwości na różne substancje czynne, mogące występować w podawanych lekach, np. przeciwpasożytniczych. Wraz z genami są przekazywane również zaburzenia metaboliczne oraz choroba szpiku kostnego.

Border Collie, tak jak wiele innych ras, cechuje również skłonność do schorzeń stawów oraz tendencja do epilepsji.

Pielęgnacja Border Collie

Pielęgnacja psów rasy Border Collie nie należy do bardzo pracochłonnych. Psy te dosyć intensywnie linieją, szczególnie na jesień i wiosnę, wtedy warto je czesać codziennie. Poza tym okresem wystarczającym będzie wyczesywanie psa szczotką do splątanej sierści raz w tygodniu. Istotne jest, aby zwracać uwagę na stan oczu i uszu, gdyż lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Szczeniaki Border Collie i ich hodowla

Border Collie szczeniak

Ze względu na rosnący popyt na tą rasę, hodowlę trzeba wybrać niezwykle rozsądnie. Zanim zdecydujesz się na zakup tego ślicznego malucha, sprawdź czy hodowla, w której się znajduje na bieżąco wykonuje niezbędne badania,
celem wykluczenia dysplazji i wad genetycznych u szczeniaków.

Warto też dowiedzieć się, czy dany miot jest przeznaczony na wystawy, czy na przykład do sportu. Dobry hodowca zna losy swoich wychowanków, posiada wiedzę na temat przebytych chorób. Niewątpliwie Border Collie nie jest psem dla każdej rodziny. Należy on do wymagającej rasy, co powinien potwierdzić każdy hodowca Border Collie.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy Border Collie?

Cena szczeniaka tej rasy może wahać się pomiędzy 2000 zł, a 6000 złotych. Kwota ta zależy od różnych czynników, jak na przykład: umaszczenie, osiągnięcia sportowe rodziców, a także linii, do której został przeznaczony dany miot - wystawowej czy sportowej.

Jaka jest długość życia Border Collie?

Szacuje się, że psy tej rasy żyją od 10 do 17 lat.

Ile waży Border Collie?

Według wzorca, dorosły pies rasy Border Collie powinien ważyć pomiędzy 14 a 20 kg. Suki Border Collie zwykle są nieco lżejsze i mogą ważyć od 12 do 19 kg.

Border Collie - do kiedy rośnie?

Rasy psów, takie jak Border Collie, rosną dosyć szybko, swoją docelową wielkość osiągając około 12. miesiąca życia.

Jak wyglądają Border Collie?

Tułów Border Collie jest stosunkowo długi i osadzony na średniej długości łapach. Najczęściej psy tej rasy mają brązowe oczy, jednakże zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Dla przykładu, u psów o umaszczeniu Blue Merle oczy są oszałamiająco błękitne.

Zgodnie ze standardem rasy, sierść u Border Collie może być krótka bądź długa. Najczęściej spotykanym umaszczeniem Border Collie jest umaszczenie czarno - białe. Standard rasy pozwala na wszelkie możliwe barwy, jednak nie powinien przeważać kolor biały. Często spotykanym wariantem kolorystycznym Border Collie są: Blue-Merle, Red-Merle, Lilac, czerwone czy niebieskie.

Jak wychować psa rasy Border Collie?

Psy tej rasy potrzebują dużo ruchu. Szybko i chętnie się uczą, a każdy trening jest dla nich doskonałym sposobem na ćwiczenie ciała i umysłu. Brak lub niewystarczająca ilość ruchu i ćwiczeń może prowadzić do problemów behawioralnych. Te psy są bardzo uważne i czujne, a zarazem żywiołowe i gotowe do pracy. Posiadają tendencję do zaganiania wszystkiego co może się ruszać na ich drodze, przez co nie nadają się do rodzin z małymi dziećmi.

Jaka karma jest odpowiednia dla Border Collie?

Jak każdy aktywny pies, Border Collie, wymaga zbilansowanej diety dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb: poziomu aktywności, stanu zdrowia czy wieku.

Collie które uprawiają sport, powinny dostawać pokarm o wysokiej energetyczności, obfitujący w białko oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Taka dieta dostarczy psu energii i pozwoli mu wykształcić masę mięśniową. W przypadku mniej aktywnych czworonogów odpowiednia będzie karma pełnoporcjowa dla średnich psów.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka rasy Border Collie?

Zalecaną karmą dla szczeniaka tej rasy jest taka, która nie ma w swoim składzie zbóż zawierających gluten, zawiera białka (na przykład z mięsa łososia). Do tego ma zbilansowaną zawartość składników balastowych oraz błonnika niezbędnego dla dobrego trawienia.

Szczenięta Border Collie wymagają również dużej ilości substancji mineralnych, w tym wapnia, fosforu, a także kompleksu witamin. Niewątpliwie odpowiednia będzie dla nich karma dostosowana dla szczeniąt rasy o średniej wielkości.

Ile powinien jeść dorosły osobnik rasy Border Collie?

Pieski, które osiągnęły pierwszy rok życia, mogą jeść dwa posiłki dziennie, podawane o stałych porach.

Ile powinien jeść szczeniak Border Collie?

Małego Bordera karmimy pożywieniem, które jest przeznaczone dla szczeniąt. Rynek daje możliwość dużego wyboru, może to być karma dla szczeniaków wszystkich ras albo specjalna dla średnich psów i tych rasy Border Collie.

Kilkutygodniowego czworonoga karmimy 4-5 razy dziennie. Z czasem należy zmniejszać ilość posiłków. Pieski, które osiągnęły pierwszy rok życia, mogą jeść dwa posiłki dziennie, podawane o stałych porach.

Jakie szelki będą odpowiednie dla Border Collie?

Idealnym rozwiązaniem dla Collie będą szelki typu Guard. Składają się z dwóch pasków, jednego na brzuchu i drugiego na plecach, które są połączone dwoma pasami poprzecznymi. Ich oparciem są wyłącznie tkanki miękkie, a nie szkielet psa. W przeciwieństwie do innych typów szelek dla psów, ten wariant nie uciska mostka ani kręgosłupa, równomiernie rozkładając nacisk i umożliwiając swobodny ruch obu przednich łap.

Border Collie - gdzie kupić szczeniaka tej rasy?

Do najlepszych hodowli, uznawanych na całym świecie, niewątpliwie zaliczane są hodowle zarejestrowane w ZKWP. Jako jedyny należy on do międzynarodowej organizacji FCI. Wybierając szczeniaka Border Collie warto zwrócić na to uwagę.

Jak opiekować się psem Border Collie?

Żeby Border Collie mógł prawidłowo się rozwijać musi mieć zapewnioną codzienną dawkę zadań. Przedstawiciele tej rasy potrzebują dużo ruchu. Szybko i chętnie się uczą, a każdy trening jest dla nich doskonałym sposobem na ćwiczenie ciała i umysłu. Brak lub niewystarczająca ilość ruchu i ćwiczeń może prowadzić do problemów behawioralnych.

Udostępnij treść

Dodaj komentarz

Śledź nas na Facebooku