×

Ściółka dla gryzoni

Trociny dla chomika, myszoskoczka czy myszy

Rodzaj podłoża najlepiej dopasować do gatunku, wielkości oraz charakterystycznych zachowań danego zwierzęcia. W przypadku chomika, myszoskoczka czy myszy doskonale sprawdzi się naturalne podłoże o miękkiej i sypkiej fakturze, takie jak trociny. Trociny dla chomika to nic innego, jak wysuszone wióry z różnego rodzaju drzew. Z racji pochodzenia mają charakterystyczny, leśny zapach. Zmiana naturalnej woni trocin to sygnał, że materiał podkładowy należy jak najszybciej wymienić. By umożliwić gryzoniowi suche kąpiele, kopanie tuneli i żerowanie, z trocin zaleca się utworzyć warstwę podkładową o grubości od 10, do około 20, a nawet 30 centymetrów. Im więcej, tym lepiej!

Zalety trocin dla małych gryzoni

Oprócz wymienionych atutów, miękkie i chłonne trociny mają też inne zalety. Przez absorpcję wilgoci zmniejszają ryzyko namnażania się bakterii kałowych, takich jak np. paciorkowiec kałowy (z łac. Enterococcus faecalis). Zmniejszają też rozprzestrzenianie się produktów ubocznych obecnych w moczu gryzonia, w tym amoniaku czy dwutlenku węgla, który oddziałuje negatywnie na układ oddechowy ludzi i gryzoni. Zaletą trocin jest też relatywnie niska cena i łatwa dostępność. To produkt naturalny, z drewna drzew iglastych czy liściastych. Z myślą o zdrowiu płuc chomika warto wybrać trociny niepylące, odpowiednie nawet dla wrażliwych zwierząt. W sklepach oraz hurtowniach zoologicznych coraz częściej dostępne są trociny zapachowe, np. pachnące jabłkowo, cytrynowo, a nawet truskawkowo. Twój pupil je pokocha!

Sprawdź też:

Jaką ściółkę wybrać dla królika?

Dobrym rozwiązaniem w przypadku królika jest podłoże z włókien lnu, drewna lub papieru, o grubości około 5-7 cm. Ściółka lniano-konopna, jak sama nazwa wskazuje, to mieszanka konopii i lnu. Mix skutecznie pochłania wilgoć i mocz, przedłużając uczucie świeżości i czystości w klatce. Włókna lniane oraz konopne mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. W efekcie dbają o zdrowe środowisko życia gryzonia. Przez dbanie o higienę boksu królika przy zastosowaniu ściółki lniano-konopnej możesz uchronić zwierzaka przed rozwojem alergii oraz groźnych infekcji bakteryjnych. Wśród nich szczególnie groźne jest m.in. zakaźne zapalanie nosa królików albo problemy skórne, z grzybicą na czele. Klatkę możesz też wyłożyć wspomnianymi już trocinami drewnianymi (pelletem drewnianym) lub z odpylonej celulozy. Te ostatnie możesz bezpiecznie wyrzucić do toalety lub kompostować np. w przydomowym ogrodzie.

Mata lniano-konopna: sposób na równomierną ochronę całej powierzchni klatki

Masz gryzonia, który uwielbia rozrzucać trociny lub ściółkę poza klatkę? W takim wypadku dobrym wyborem może okazać się np. mata konopna. To zwarty podkład stworzony ze spelcionych ze sobą włókien krzewu konopi siewnych (z łac. Cannabis sativa L.). Maty tego typu są dostępne w różnych rozmiarach, dopasowanych do wymiarów klatek większych i mniekszych gryzoni. By dopasować je jak najdokładniej, wystarczy dociąć wybrany fragment.

Zalety mat konopnych są nieocenione. To niezwykle chłonne podłoże, doskonale absorbujące przykre zapachy. Jest w 100% naturalne, dzięki czemu nadaje się do kompostowania i podgryzania przez królika, szynszyle, myszoskoczka czy innego małego ssaka. Oprócz tego, mata lniano-konopna skutecznie tłumi hałasy oraz odgłosy podgryzania czy drapania pazurkami. Jest zwarta, więc nie wysypuje się poza klatkę. Zimą idealnie izoluje zwierzę od chłodu, a latem ułatwia odpowiednią cyrkulację powietrza, przynosząc gryzoniom ulgę podczas upałów.

Ekologiczna i chłonna mata z bawełny - idealna dla większych gryzoni

Coraz bardziej popularna staje się też mata bawełniana. Nic dziwnego - to podłoże niezwykle chłonne, idealne dla chomików, myszy czy innych małych gryzoni budujących gniazda. Jest łatwa do docięcia i formowania, więc bez problemu wyłożysz nia całą powierzchnię klatki. Podkład o właściwościach higroskopijnych nie powoduje podrażnień ani alergii. Całkowicie naturalnego podłoża bawełnianego po zużyciu nie musisz wyrzucać do śmietnika. Zamiast tego wrzuć je do kompostownika albo zakop w ziemi. Według badań nieprzetworzona bawełna ulega 76% rozkładowi już po około 250 dniach! Najlepsze podkłady bawełniane dla gryzoni powstają z bawełny oczyszczonej z łusek. Dzięki temu są miękkie i nie ranią opuszków łapek małych ssaków.

Mata kukurydziana albo bawełniana dla królika, fretki czy koszatniczki

Z rdzeni kolby kukurydzianej poddanej procesowi wysuszenia i kruszenia powstaje mata kukurydziana. Jest miękka i nie podrażnia nawet najbardziej wrażliwych łapek gryzoni. Można ją wiec z powodzeniem stosować u królików, fretek czy koszatniczek starszych albo osłabionych, np. podczas choroby czy infekcji. Mata z kukurydzy nie pyli się i nie uczula, dlatego nadaje się nawet dla gryzoni skłonnych do alergii. Oprócz tego perfekcyjnie wchłania wilgoć i maskuje przykre zapachy. Ze względu na znaczną twardość to jednak średnie podłoże dla zwierząt, które lubią kąpiele piaskowe i zakopywanie się w sypkiej ściółce.

Pellet, czyli żwirek drewniany do kuwety królików i gryzoni

W branży zoologicznej popularne są również różnego rodzaju żwirki dla małych ssaków domowych. Wśród nich możemy spotkać m.in. niezbrylający się żwirek drewniany, bentonitowy czy silikonowy. Zdecydowanie polecamy ten z drewna. Pellet dla gryzoni ma w 100% naturalny skład, dlatego jego przypadkowe połkniecie nie spowoduje zatrucia zwierzaka. Ze względu na dużą wydajność to opcja idealna dla zwolenników ekonomicznych rozwiązań. Z uwagi na dużą twardość, to podłoże idealne do kuwety królika, szynszyla czy koszatniczki, szczególnie w klatkach z rusztem lub pod matę pochłaniającą płyny.

Czy słoma nadaje się jako ściółka dla chomika?

Często początkujący hodowcy zwierząt jako podłoże w klatkach królików, koszatniczek czy nurtii wykorzystują siano. Ten pomysł może mieć jednak fatalne skutki. Siano nie absorbuje wilgoci efektywnie, przez co szybko się psuje i pleśnieje, a przy okazji wydziela nieprzyjemny zapach zgnilizny. Słaba zdolność pochłaniania płynów sprawia, że siano stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów i bakterii. Nie ma mowy, by Twółj pupil czuł się w tkim otoczeniu komfortowo! Co więcej, przebywający w takiej klatce gryzoń może zachorobować na świąd, alergie czy choroby skórne, a spożywając zanieczyszczone siano, może się poważnie zatruć.

Na co jeszcze zwrócić uwagę ,wybierając ściółkę dla gryzonia?

Wybierając odpowiednie podłoże do klatki lub żwirek do kuwety, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

  • Stopień pylenia – mocno pyląca ściółka może podrażniać drogi oddechowe gryzonia i zwiększać ilość kurzu w domu czy mieszkaniu.

  • Objętość – podłoże w większych opakowaniach to bardziej ekonomiczny wybór.

  • Chłonność – im bardziej chłonne podłoże, tym lepiej spełnia swoje funkcje i jest wydajniejsze.

  • Miękkość – ściółka nie może być zbyt twarda ani chropowata.

  • Gatunek drewna - rekomendowane są trociny z drzew owocowych, ponieważ te z drzew iglastych mogą wywoływać uczulenia i problemy z układem oddechowym.

Jak często trzeba wymieniać ściółkę chomikowi?

Nieczystości warto sprzątać jak najczęściej, najlepiej po każdym załatwieniu się zwierzaka. Dbając o higienę, zapewnisz pupilowi zdrowie i dobre samopoczucie. Trociny z całej klatki najlepiej wymieniać średnio co 7-10 dni. Podłoże dla królika i większych gryozni możesz wymieniać częściej, co 3-4 dni, w zależności od ilości nieczystości. Czas wymiany najłatwiej rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu podkładu. Na co dzień pamiętaj też o zamiataniu klatki oraz dbaniu o porządek umieszczonych w niej zabawek czy akcesoriów.

Najlepsze podłoża do klatki gryzoni z oferty sklepu internetowego Zoo24

Jako team Zoo24 mamy świadomość, jak ogromną wagę na co dzień dla gryzoni i ich właścicieli odgrywa utrzymanie higieny w klatce pupila. Z tego względu w naszym sklepie internetowym oferujemy najlepsze podkłady, zapewniające odpowiednie warunki życia ukochanym ssakom domowym. Wśród nich możesz zamówić różne rodzaje ściółek. Dla królika, myszy, szczura, szynszyli, świnek morskich czy chomika wybrać możesz m.in. trociny lub sianko do klatki albo żwirek do kuwety. W miękkiej ściółce zwierzę może drążyć tunele lub skomplikowane systemy podziemnych korytarzy. Chomiki i gryzonie uwielbiają nasze podkłady również za to, jak znakomicie chłoną ciecze i absorbują nieprzyjemne zapachy. Polecane ściółki nie mają zbędnych dodatków, są więc w 100% bezpiecznym podłożem. To produkty antybakteryjne, bezpyłowe i bardzo często ekologiczne. Jeśli więc szukasz idealnych trocin, maty lub żwirku dla ukochanego królika czy chomika, nie zwlekaj - wybierz higieniczną, wygodną w użyciu i wydajną ściółkę dla gryzoni z oferty Zoo24!

Zobacz również produkty:

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 15

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się