×

Zęby psa

Pielęgnacja zębów u psa

Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest niezbędne do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej psów. Do tego celu służą różnorodne preparaty, zestawy do czyszczenia zębów, gryzaki dentystyczne oraz karmy i suplementy ograniczające powstawanie płytki nazębnej i kamienia. Dowiedz się jak dbać o higienę psich zębów i wybierz metodę, która najlepiej wesprze zdrowie jamy ustnej Twojego pupila.

Jak powstaje kamień nazębny u psów?

Po każdym posiłku na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się resztki jedzenia. W połączeniu z bakteriami tworzą one tzw. płytkę nazębną – miękki, lepki i często żółtawy nalot. Pod wpływem czasu nalot ten ulega procesowi mineralizacji i zamienia się w trudny do mechanicznego usunięcia kamień nazębny. Nieleczona płytka nazębna może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych u psa, takich jak choroby i stany zapalne dziąseł, obrzęk dziąseł, kamica odontolityczna oraz zapalenie dziąseł i przyzębia (zapalenie tkanek miękkich w jamie ustnej), a w skrajnych przypadkach nawet do utraty zębów! Na szczęście producenci i dystrybutorzy asortymentu dla zwierząt domowych proponują mnóstwo rozwiązań, ułatwiających utrzymanie higieny pyska psa na topowym poziomie.

Jak dbać o higienę jamy ustnej psa?

By Twój psiak nie cierpiał w konsekwencji kamienia nazębnego, możesz zrobić naprawdę wiele! Do codziennej rutyny dnia warto wprowadzić, chociażby szczotkowanie zębów pupila. Na początku przyzwyczajaj psa do samego dotykania jego pyska. W kolejnym kroku stopniowo zacznij wprowadzać element szczotkowania. By ułatwić ten proces, stosuj specjalne szczoteczki i pasty do zębów dla psów. Osad zębowy między szczotkowaniami w naturalny sposób usuną też gryzaki dentystyczne, które wymagają długotrwałego żucia i gryzienia. By ograniczyć powstawanie kamienia oraz płytki nazębnej, możesz rozważyć też wdrożenie specjalnej diety. Sucha karma o twardych granulkach pomoże psu oczyścić zęby i dziąsła. Osad nazębny i nieprzyjemny zapach z pyska pomogą zwalczyć również specjalne przysmaki dentystyczne: pokryte sierścią albo z wypustkami lub trudnymi do rozgryzienia elementami. W walce przeciwko chorobom przyzębia, zębów i dziąseł u psa przydatne może okazać się również unikanie słodyczy i ludzkiego jedzenia, zwłaszcza pokarmów z dużą zawartością tłuszczu.

Czym najlepiej czyścić psu zęby?

W trosce o bezpieczeństwo pupila szczotkuj mu zęby wyłącznie specjalną pastą weterynaryjną dedykowaną dla psów. Wśród asortymentu tego typu stomatologia weterynaryjna wyróżnia kilka typów szczoteczek:

  • szczoteczka nakładana na palec — mają formę wygodnej nakładki na palec. Dają doskonałą kontrolę nad siłą nacisku podczas czyszczenia uzębienia pupila.

  • szczoteczka klasyczna — dostępna w rozmiarach od XS do XL. Mają prostą, plastikową rękojeść zakończoną włosiem lub wypustkami.

  • szczoteczki z wyprofilowanym kształtem

  • podwójna szczoteczka do zębów dla psa – z dwiema główkami na przeciwległych końcach szczoteczki. Umożliwiają czyszczenie zębów z dwóch stron jednocześnie: od zewnętrz i od środka pyska.

Sprawdź produkty:

Pasta do zębów dla psa

Domowe zabiegi stomatologiczne nie mają racji bytu bez odpowiedniej pasty do zębów. Do delikatnego czyszczenia zębów psa przeznaczone są pasty enzymatyczne w formie żelu, które łatwo się rozprowadza nawet bez szczotkowania – wystarczy posmarować nimi dziąsła psa, by brytan rozprowadził je językiem po całej jamie ustnej. Skuteczne czyszczenie zębów umożliwia też pasta z drobinkami, które w mechaniczny sposób ścierają płytkę nazębną. Medykament tego typu może mieć aromat mięty albo lubiany przez pupila smak np. owocowy albo wołowiny, drobiu, wątróbki czy innego mięsa.

Jakich składników szukać w paście do zębów dla psa?

Skuteczna pasta do zębów dla psa powinna nie tylko czyścić zęby, ale także pielęgnować wrażliwe dziąsła i odświeżać oddech brytana. Z tego względu w jej składzie warto szukać enzymów ułatwiających rozpuszczanie kamienia nazębnego lub substancji bakteriobójczych, takich jak polifosforan sodu czy chlorheksydyna: syntetyczny antyseptyk zapobiegający powstawaniu kamienia nazębnego, skuteczny w walce z chorobami dziąseł. Pasta do zębów dla psa często zawiera też wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym i przeciwbakteryjnym oraz olejki (np. goździkowy, miętowy czy z geranium), które gwarantują świeży oddech pupila. Zawarte w paście enzymy, np. proteazy, amyloglukozydaza czy oksydaza glukozowa rozkładają resztki jedzenia i zabijają bakterie odpowiedzialne za tworzenie nalotu w jamie ustnej zwierzaka.

Czym myć psu zęby — domowe sposoby

Pastę dla psa możesz też wykonać sam. W tym celu do oleju kokosowego dodaj zmielone skorupki jaj, w proporcjach 1 łyżeczka oleju oraz 1/2 łyżeczki skorupek. By wzmocnić działanie antybakteryjne pasty, dodaj do niej ¼ łyżeczki kurkumy lub szczyptę cynamonu. Co zamiast pasty do zębów dla psa? Jeśli Twój pupil nie lubi szczotkowania przy pomocy szczoteczki, do czyszczenia zębów możesz użyć np. oleju kokosowego. Obecny w nim kwas laurynowy zabija bakterie, które wywołują próchnicę zębów i nieprzyjemny odór z pyska zwierzęcia.

Jak często powinno się szczotkować zęby psa?

Optymalnym rozwiązaniem jest codzienna pielęgnacja jamy ustnej pupila. Aby ułatwić mu wdrożenie się w tę rutynę, warto przyzwyczajać go do szczotkowania już na etapie fazy szczenięctwa. Problem kamienia nazębnego występuje najczęściej w 2-3 roku życia psa. Lękowemu psiakowi np. ze schroniska lub porzuconemu przez właściciela, zęby można zacząć szczotkować właśnie w tym wieku.

Co zamiast szczotkowania? Preparaty na kamień nazębny dla psa

Zapobieganie problemom dentystycznym u pupila ułatwią specjalne preparaty przeciwko osadzaniu się kamienia nazębnego. Medykamenty tego typu mają najczęściej formę płynu lub proszku do rozpuszczenia w wodzie. Możesz przelać je łatwo do miski z wodą pitną psiaka. Preparat możesz też dodać do suchej lub mokrej karmy pupila. Najlepsze płyny i proszki na problemy z kamieniem nazębnym i choroby przyzębia u psa są dopuszczone do użytku przez samorządne organy, np. przez Sekcję Stomatologii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. By zahamować powstawanie kamienia nazębnego, dodaje się do nich bioaktywne naturalne składniki, jak choćby algi brunatne, algi morskie czy korzeń ratanii, które pomagają zmiękczyć kamień nazębny, skutecznie usuwają płytkę nazębną i redukują przebarwienia szkliwa. Przy okazji, algi brunatne (z łac. Asophyllum nodosum) są źródłem łatwo przyswajalnego jodu, fosforu, żelaza, witaminy B12, ryboflawiny, kwasu foliowego i błonnika.

Dietetyczna karma zwalczająca nieprzyjemny oddech i ryzyko kamienia nazębnego

O stan zdrowia zębów i dziąseł chcą dbać również producenci karm pełnoporcjowych czy dietetycznych dla psów. Karma ułatwiająca higienę jamy ustnej psiaka powinna mieć twardą konsystencję i fakturę, która w naturalny sposób rozbija nalot na zębach pupila. W utrzymaniu zdrowych zębów i zapobieganiu kamieniowi nazębnemu pomocne będą również zawarte w karmie sole mineralne, w tym wapń i fosfor. Chorób zębów unikniesz też dzięki substancjom przeciwbakteryjnym. Należą do nich polifosforany oraz antyoksydanty, w tym kwas L-askorbinowy, czyli witamina C oraz witamina E. W usuwaniu osadów zębowych przydatne są też dodawane do past składniki naturalne, takie jak algi morskie, chlorella czy zioła, w tym niezastąpione w zwalczaniu nieświeżego oddechu mięta lub pietruszka.

Najlepsze pasty, preparaty i karmy do pielęgnacji zębów psa w sklepie online Zoo24

W hurtowni internetowej Zoo24 przygotowaliśmy doskonałe preparaty wspierające zdrowie psich zębów. W kategorii ''Zęby psa" znajdziesz m.in. zestaw do czyszczenia zębów, karmy dentystyczne oraz preparaty i proszki ułatwiające higienę jamy ustnej psiego ulubieńca. Polecane preparaty są bezpieczne dla psów cierpiących na różne choroby zębów, dziąseł i przyzębia oraz dla czworonogów z nadwrażliwością zębów. Do preparatów w łatwej do podania, smakowitej formie szybko przyzwyczai się z pewnością większość psów dorosłych i szczeniąt.

Ponadto, w naszej ofercie znajdziesz szczoteczki do zębów, które stanowią żywy dowód na to, że higiena jamy ustnej psa może być łatwa i przyjemna. Systematyczne czyszczenie zębów psiaka to skuteczny sposób, by uniknąć konieczności inwazyjnych zabiegów, takich jak usuwanie kamienia czy sanacja uzębienia psa w znieczuleniu ogólnym. Jeśli więc nie chcesz narażać pupila na cierpienie i konieczność poważnych zabiegów stomatologicznych, nie czekaj — sięgnij po preparaty do pielęgnacji zębów dla psa ze sklepu online Zoo24!

Zobacz więcejZobacz mniej
Filtruj
Ilość produktów: 1

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się