Jak wprowadzić nowego psa do domu z kotem?
Spis treści:
- Dlaczego koty i psy się nie lubią?
- Czy przyzwyczajenie psa do kota może się udać?
- Etap 1: Zapoznaj kota z zapachem nowego psa
- Etap 2: Wprowadź psa do domu, ale odizoluj go od kota
- Etap 3: Reaguj na negatywne zachowania
- Etap 4: Wprowadź psa i kota do wspólnego pomieszczenia
- Etap 5: Przekonaj kota, że nowy lokator nie ma złych zamiarów
- Etap 6: Nie faworyzuj żadnego z pupili
- Etap 7: Karm zwierzęta w oddzielnych miskach
- Czy stary kot zaakceptuje młodego psa?
- Jak długo trwa socjalizacja psa z kotem?
Masz już kota i zdecydowałeś się na przygarnięcie lub kupno psiaka? Na przekór popularnemu przysłowiu, w tym artykule udowodnimy, że Twój pies i kot mogą żyć w zgodzie. Sprawdź, jak to możliwe! Przekonaj się też, jak ułatwić psu zaaklimatyzowanie się w nowym domu z kotem w kilku prostych krokach.
Dlaczego koty i psy się nie lubią?
Choć psy i koty nie są swoimi naturalnymi wrogami, walka o terytorium, pożywienie lub atencję właściciela może sprawić, że czworonogi zaczną traktować się jak konkurencję. Sprawy nie ułatwiają różnice behawioralne w ich zachowaniach. Po pierwsze, koty jako drapieżniki mogą traktować psy jak potencjalne zagrożenie. By obronić się przed napastnikiem, mruczki mogą zrobić niezły użytek z ostrych zębów i pazurków. Odpowiednio ułożone psy zębów używają jedynie w sytuacjach skrajnych, a pazurów - niemal wcale. Z tego względu, choć mniejszych rozmiarów, zazwyczaj to kot jest bardziej skłonny do zaatakowania psa. Oprócz tego kocury prowadzą zazwyczaj samotniczy tryb życia. W odróżnieniu od psów, są samotnikami, a gdy z kimś się zaprzyjaźnią, uwielbiają go zaczepiać łapą lub ocierać się o swojego ulubieńca. Opisane zachowania pies może odczytać jako prowokację do walki lub zabawy. Stworzenie zgranego psio-kociego teamu może być więc arcytrudnym wyzwaniem!
Czy przyzwyczajenie psa do kota może się udać?
Powyższe różnice nie oznaczają, że przesądzają o niemożności przyzwyczajenia kota do psa i odwrotnie. By proces socjalizacji nowego pupila z mruczkiem przebiegł pozytywnie, warto podzielić go na kilka etapów.
Etap 1: Zapoznaj kota z zapachem nowego psa
Zarówno koty, jak i psy komunikują się głównie za pomocą zmysłu węchu. W procesie socjalizacji nowego psiaka kluczowe jest więc stopniowe przyzwyczajanie zwierząt do swoich zapachów. Przed przyprowadzeniem psa do domu w pobliżu legowiska kota połóż kocyk lub zabawkę należącą do psiaka. Zapoznaj też psa z zapachem kota w środowisku, w którym przebywa. Daj zwierzętom kilka dni, by przyzwyczaiły się do nowych woni. Gdy zaczną reagować na nie neutralnie, możesz zaplanować dzień przybycia psiaka pod swój dach.
Etap 2: Wprowadź psa do domu, ale odizoluj go od kota
Nadszedł dzień odebrania psiaka z hodowli, schroniska lub domu zastępczego? Gratulacje - to oznacza, że stałaś/-eś się pełnoprawnym opiekunem nowego psyjaciela! Dla bezpieczeństwa, po przyprowadzeniu psa do domu brytana najlepiej umieścić w osobnym pomieszczeniu przez minimum 2-3 dni. W tym celu unikaj bezpośrednich spotkań między psem a kotem. Mruczek może np. obwąchać drzwi, za którymi położono posłanie i miski z karmą dla psa, co pozwoli mu na stopniowe przystosowanie się do obecności nowego zwierzaka.
Etap 3: Reaguj na negatywne zachowania
Jeśli kocur lub kotka reaguje nerwowo na obecność psa po drugiej stronie drzwi poprzez syczenie, puszenie się czy jeżenie sierści, wstrzymaj się z kolejnymi etapami. Nowego psa wyprowadzaj na spacery tylnymi drzwiami lub w asyście drugiej osoby. Zapobiegniesz dzięki temu przypadkowym spotkaniom zestresowanych zwierząt. Jeśli pies reaguje szczególnie nadaktywnie na brytana, mruczkowi przez kilka dni możesz zaaplikować feromony - bezwonne, lotne substancje zapachowe o uspokajającym działaniu. Poprzez ich wdychanie kot poczuje się spokojniejszy i łatwiej zaadaptuje się do zmian. Konkretne środki zmniejszające stres u kotów znajdziesz w sklepie zoo24.pl, w zakładce „Preparaty uspokajające”. Szczególnie polecany na stres jest dyfuzor Feliway Optimum z wkładem z feromonami.
Etap 4: Wprowadź psa i kota do wspólnego pomieszczenia
Po udanym etapie przyzwyczajania zwierząt do wzajemnych zapachów na ich własnym terenie, nadszedł czas na bezpośrednie spotkanie w cztery oczy. Podchodząc do tego wyzwania upewnij się, że zwierzęta są od siebie oddzielone, np. za pomocą barierki bezpieczeństwa, kraty lub smyczy. Dla szczeniaka polecamy szczególnie smycze typu flexi, o regulowanej długości. Przed bezpośrednią konfrontacją wyprowadź psa na długi spacer. Zapewnij też sporą dawkę ruchu oraz zabawy kotu. Na koniec nakarm zwierzaki. Spokojne, szczęśliwe i najedzone czworonogi będą mniej skłonne do wrogich zachowań.
Pora na zmniejszenie dystansu! Teraz uważnie obserwuj, jak zwierzęta na siebie reagują. Jeśli wykazują objawy agresji, nie karaj ich - zamiast tego zwiększ dystans między psem a kotem. Pozytywne i neutralne reakcje obu podopiecznych nagradzaj za każdym razem, stosując smakołyki i pochwały, wypowiedziane radosnym tonem głosu. Zadbasz w ten sposób o wytworzenie w mózgu psa i kota tzw. pozytywnego wzmocnienia. Ćwiczenie przebywania w jednym pomieszczeniu powtarzaj regularnie do momentu, gdy zwierzęta przyzwyczają sie do siebie i nabiorą śmiałości do bliższego kontaktu.
Etap 5: Przekonaj kota, że nowy lokator nie ma złych zamiarów
Co zrobić, żeby pies nie atakował kota podczas przebywania w jednym pokoju? Na początku można przekonać nieufnego kocura o fakcie łagodnego usposobienia brytana. W tym celu z nowym psem możemy wykonać kilka prostych komend typu „waruj”, „siad” czy „podaj łapę”. To okazja dla mruczka, by oswoił się z ruchami i reakcjami nowego lokatora. Może się też zdarzyć, że pies zareaguje na psa wokalizowaniem. Co zrobić, gdy pies szczeka na kota? W takim wypadku polecamy zastosować komendę „cisza” lub „nie wolno”. Jeśli zauważysz, że pies jest spokojny, a kot znudzony, osiągnąłeś sukces - oznacza to, że mruczek nie widzi w osobie psa żadnego zagrożenia. Kot wydaje się zdenerwowany? Daj mu szansę na ucieczkę, np. poprzez otworzenie drzwi do sąsiedniego pokoju. W ten sposób zwierzak sam zdecyduje, czy chce przebywać z psem we wspólnym środowisku.
Etap 6: Nie faworyzuj żadnego z pupili
Opieka nad nowym psiakiem nie oznacza, że możesz zapomnieć o zabawie i uwadze poświęcanej na co dzień kotu! Przez atencję, jaką darzysz brytana, mruczek może poczuć się zepchnięty na drugi plan. To niedopuszczalne zwłaszcza że koty bywają bardzo zazdrosne o właściciela! W rezultacie kocur czy kotka może syczeć, warczeć lub atakować nowego psa, niszczyć meble, a nawet załatwiać się poza kuwetą. By do tego nie dopuścić, witaj kota z entuzjazmem, gdy tylko się do Ciebie zbliży. Miziaj go, drap, głaszcz… sam wiesz, co Twój mruczek lubi najbardziej! Z kicią czy kocurkiem możesz się też pobawić np. wędką, piłką, tunelem lub zabawką z kocimiętką. Gdy kocurek poczuje się zmęczony, przejdź do zabaw z psiakiem.
Etap 7: Karm zwierzęta w oddzielnych miskach
Zarówno psy, jak i koty to urodzeni mięsożercy. Nic dziwnego, że mogą rywalizować ze sobą o jedzenie! By zminimalizować ryzyko konfliktu na tym tle, podawaj zwierzętom karmę w oddzielnych miskach. By żarłoczny szczeniak lub dorosły brytan nie dopadł do kociej michy, możesz ustawić ją wyżej - na parapecie okna lub na stoliku. Niższy psiak rasy corgi, bulterier, jack russell terrier czy buldog francuski nie będzie miał wtedy do niej dostępu. Z kolei kot - zwolennik jedzenia na raty - będzie mógł w każdej chwili powrócić do konsumpcji przygotowanych dla niego smakołyków.
Zadbaj też o wyznaczenie osobnych miejsc do wypoczynku obu zwierząt. W tym celu legowisko psa możesz ustawić np. w swojej sypialni, a kota - w salonie, najlepiej w pobliżu emanującego ciepłem kaloryfera.
Czy stary kot zaakceptuje młodego psa?
Dorosła kotka lub kocur po jakimś czasie zapewne zaakceptuje obecność szczeniaka w domu. Warunek jest jeden: psiak nie może nadmiernie ingerować w jego terytorium. Relacja dorosły kot - młody pies ma nawet potencjał na przyjaźń. Jeszcze szybciej szczeniak polubi się z kilkutygodniowym czy kilkumiesięcznym kociakiem. Oba zwierzaki są bowiem młode, przez co nie mają jeszcze mocno zakorzenionych przyzwyczajeń i zachowań. Najtrudniej do nowego domu zaadaptuje się dorosły pies, który ma dzielić przestrzeń z dorosłym kocurem - zwierzęciem nieskorym do ustępstw i z trudnością akceptującym duże zmiany.
Jak długo trwa socjalizacja psa z kotem?
Wprowadzenie psa do domu z kotem może potrwać od kilku dni nawet do kilku tygodni czy miesięcy. To proces indywidualny, zależny m.in. od wieku, charakteru i nawyków obu zwierząt. Kluczowe znaczenie podczas socjalizacji nowego psa z młodym lub dorosłym kotem odgrywa również odpowiednia postawa właściciela. Jeśli chcesz ułatwić zwierzakom stworzenie przyjaznej relacji, naucz się ich mowy ciała. Dzięki temu łatwiej odczytasz, w jakim stanie emocjonalnym znajdują się Twoi podopieczni. Pamiętaj też, by nagradzać psa i kota za każde pożądane zachowanie i by nie wymuszać na nich wzajemnego kontaktu. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Ci socjalizację kota z psem i sprawią, że nowy psiak będzie czuł się u Ciebie szczęśliwy i bezpieczny w każdej chwili.