×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Corgi

Corgi

Jaki jest Corgi?

Cierpliwe, empatyczne o łagodnym usposobieniu. Psy rasy welsh corgi to prawdziwe wulkany energii o lisim wyglądzie, których nie można pomylić z żadną inną rasą. Lubią okazywać swoje uczucia i mocno przywiązują się do swoich opiekunów. W Polsce uznawane są za mało popularną rasę. Sprawdź, co warto wiedzieć o czworonogach Corgi.

Podstawowe informacje

Historia rasy welsh corgi. Corgi to rasa wywodząca się z Walii. Przez długi czas w życiu codziennym były to psy pasterskie, stróżujące, polujące i towarzyszące. Dużą popularność zyskały dzięki królowej Elżbiecie II, która bardzo umiłowała sobie tę rasę. W Polsce Corgi pojawiły się pod koniec lat 70. XX wieku. Warto w tym miejscu dodać, że corgi to w rzeczywistości dwie rasy - Welsh Corgi Cardigan oraz Welsh Corgi Pembroke. Jeśli chodzi o długość tułowia, samce Welsh Cardigan mają od 30 cm w kłębie, a Welsh Pembroke osiągają wielkość od 25 cm w kłębie. Waga przedstawicieli Cardigan wynosi do 17 kg. Welsh Corgi Pembroke mają masę ciała około 11 kg.

Corgi – opis rasy i wygląd

Psy Corgi to czworonogi o średniej wielkości, mocnej i krępej budowie ciała. Tułów jest prosty, z szeroką i głęboką klatką piersiową, a także wyraźnie zaznaczonym przedpiersiem. Pieski mają krótkie łapy o mocnym kośćcu, zakończone tzw. kocimi łapkami. Często są porównywane do lisów, a wszystko przez ogon przypominający nieco lisią kitę i kształt głowy. U Corgi Cardigan oczy są okrągłe w kolorze brązowym, z kolei u Pembroke niebieskie. Uszy proste, duże, szeroko rozstawione o zaokrąglonych końcach. Nos zawsze ma czarny kolor.

Obie rasy psów Corgi mają prostą i twardą okrywę włosową, a także podszerstek, który chroni czworonoga przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. W przypadku Welsh Cardigan sierść może być krótka lub średniej długości. U Pembroke okrywa włosowa jest średniej długości z gęstym podszerstkiem.

Wyróżnić można takie umaszczenia rasy jak:

 • Corgi trikolor pręgowane;

 • Corgi pręgowane;

 • Corgi trikolor;

 • Corgi rude;

 • Corgi śniade;

 • Corgi blue merle;

 • Corgi czarno-białe;

 • Corgi marmurkowe.

We wszystkich opcjach dopuszczalne jest występowanie białych znaczeń na łapach, szyi oraz piersi.

Corgi – usposobienie i charakter

Charakter psa rasy Corgi. Przedstawiciele rasy Corgi to czworonogi o niezwykle łagodnym usposobieniu. Są przyjacielskie i z łatwością przywiązują się do swoich właścicieli. Chętnie okazują swoje uczucia i nie lubią zostawać same. Nie faworyzują nikogo z rodziny, wszystkich zazwyczaj traktują na równo. Uwielbiają ludzi w każdym wieku, nawet z niemowlakami potrafią stworzyć silną więź. Niemniej jednak wszystkie zabawy dzieci z psem warto nadzorować i kontrolować. Corgi potrafią wyczuć atmosferę panującą w domu i nastroje domowników. Jeśli czworonóg dostrzeże, że jesteś przygnębiony lub smutny z pewnością spróbuje Ci poprawić nastrój.

Jaki jeszcze ma Corgi charakter? Psy zaliczane są do ras bardzo otwartych w stosunku do obcych, których traktują jak dodatkowe osoby do głaskania. Miewają problemy z nadmierną szczekliwością. Z racji tego, że są to pasterskie psy, wymagają dużej dawki ruchu. Dzięki temu mogą zachować nienaganną szczupłą sylwetkę. Corgi nie lubią bezczynności i źle reagują na nudę. Dogadują się z innymi małymi zwierzętami. Jeśli na horyzoncie pojawi się męski przedstawiciel tej samej rasy, może jednak dojść do konfliktu.

Corgi – charakterystyka rasy

Psy tej rasy poruszają się w sposób swobodny i żwawy. Łatwo dostosowują się do trybu życia swojego opiekuna. Jednak jako pasterskie psy potrzebują się wybiegać i wyszaleć na świeżym powietrzu, aby po dłuższym spacerze zamienić się w spokojnego kanapowca. Corgi doskonale sprawdzają się do uprawiania psich sportów takich jak flyball czy tropienie. Jest to dla nich świetny sposób na urozmaicenie codziennych aktywności. Większość przedstawicieli tej rasy uwielbia zabawy na śniegu. Rasa dobrze radzi sobie podczas letnich dni. W czasie upałów starają się wybierać chłodne i zacienione zakamarki. Dlatego jako opiekun musisz zapewnić czworonogowi takie miejsce do odpoczynku.

Corgi – choroby

Psy Corgi uznawane są za rasę wytrzymałą, która może poszczycić się dobrym zdrowiem. Nie oznacza to jednak, że czworonogi nie są narażone na różnego rodzaju schorzenia. Oto choroby, które mogą dotknąć psiaki.

 • nadwaga oraz otyłość;

 • wypadanie dysków międzykręgowych;

 • postępujący zanik siatkówki;

 • dysplazja stawów biodrowych;

 • zaćma;

 • kamica pęcherza;

 • niedoczynność tarczycy;

 • zwichnięcie rzepki.

Corgi – pielęgnacja

Pielęgnacja psa rasy corgi. Pies Corgi nie jest zbyt wymagający w pielęgnacji. Poza okresem linienia, mimo gęstej sierści, wystarczy czworonoga przeczesywać raz w tygodniu używając szczotki pudlówki, twardej szczotki z naturalnego włosia dzika lub średnio gęstego grzebienia wykonanego z metalu. Podczas wymiany podszerstka do pielęgnacji futra przyda Ci się furminator. Jako opiekun musisz także pamiętać o tym, by Corgi miał czyste uszy i zęby, a także przycięte pazury. Do kąpieli wskazane są szampony, które nie niszczą jego sierści i nie unoszą jej. Jednak warto pamiętać, że psa tej rasy myje się tylko kilka razy w ciągu roku.

Corgi – szczeniaki i hodowla

Szukasz szczeniaka Corgi? Zacznij interesować się wyłącznie legalną hodowlą corgi. Hodowla legalna, gdzie hodowca zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju szczeniąt i przeprowadza niezbędne badania to najlepszy wybór. Chcąc więc mieć pewność, że nabywa się rasowego psa, należy wybierać hodowców zrzeszonych w związku kynologicznym.

Corgi – cena

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje Corgi. Cena jest wysoka. Koszt zakupu rasowego psa może wynosić od 6000 zł do 7000 zł. Można jednak spotkać się także z wyższymi kwotami, gdy szczeniaki pochodzą od wybitnych i utytułowanych rodziców. Popularność tej rasy z roku na rok rośnie, co przekłada się także na wzrost cen przedstawicieli tej rasy.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Corgi?

Cena zakupu rasowego szczeniaka Corgi może być różna, a wpływ na kwotę z pewnością ma renoma hodowli, wiek, płeć, a także umaszczenie czworonoga. Corgi cena może więc wynosić od około 6000 zł do 7000 zł, choć można spotkać się z wyższymi kwotami, gdy Corgi Blue Merle czy Corgi długowłosy jest wybitnego pochodzenia.

Ile żyje Corgi?

Średnia długość życia corgi wynosi od 12 lat do 15 lat. Oczywiście ogromny wpływ na to mają geny, dieta i profilaktyka zdrowotna.

Ile waży Corgi?

Prawidłowa waga dorosłego męskiego osobnika może osiągać od 10 kg do 12 kg. Suki mają mniejszą masę ciała, która wynosi od 9 kg do 11 kg.

Corgi - do kiedy rośnie?

Pies Corgi docelowy wzrost i wagę osiąga mniej więcej w wieku 18 miesięcy.

Jak wygląda Corgi?

Corgi to psy dobrze umięśnione o proporcjonalnym tułowiu z szeroką i głęboką klatką piersiową. Mają podwójną sierść składającą się z okrywy włosowej i podszerstka. Charakterystyczne cechy przedstawicieli tej rasy to ogon przypominający kitę lisa i kształt głowy.

Corgi - jak wychować?

Corgi potrzebują opiekuna stanowczego i konsekwentnego, który potrafi jasno wyznaczyć granice. Dlatego wychowanie należy rozpocząć już od szczeniaka, gdyż psy mogą przejawiać zachowania zaganiające. Czworonogi cechują się wysoką inteligencją i szybko się uczą. Często same domagają się treningów z opiekunem. Szkolenie należy przeprowadzać w sposób łagodny. Nie zaleca się stosować metod awersyjnych czy kar fizycznych, gdyż Corgi mogą się zamknąć w sobie. Konieczne jest motywowanie pupila, używając psich smakołyków. Pozbawiony nagród i pochwał szybko może stracić zapał do szkolenia. Corgi dobrze dogada się z innymi psami żyjącymi z nim pod jednym dachem, pod warunkiem, że od szczeniaka był z nimi wychowywany.

Jaka karma dla psa rasy Corgi sprawdzi się najlepiej?

Żywienie welsh corgi. Dla Corgi idealnym rozwiązaniem jest mało przetworzona karma wysokiej jakości o dużej zawartości mięsa i bezzbożowa. Pożywienie powinno zawierać jak najmniej węglowodanów. Nie zapominaj o tym, by pies zawsze miał dostęp do świeżej wody.

Jaka karma dla szczeniaka Corgi będzie odpowiednia?

Szczenięta Corgi mogą jeść karmę dedykowaną szczeniętom ras średnich zawierająca białko, tłuszcze, witaminy i sole mineralne niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju.

Ile powinien jeść dorosły osobnik psa rasy Corgi?

Psy Corgi narażone są na nadwagę i otyłość. Dlatego karma dla tych czworonogów musi być podawana w odpowiedniej ilości. Pies nie może się przejadać. Ilość posiłków powinna być dostosowana indywidualnie pod każdego pupila, uwzględniając przy tym takie aspekty jak wiek, wagę, aktywność fizyczną czy stan zdrowia. Zaleca się podawać co najmniej 2 posiłki dziennie zgodnie z zalecaniami producenta karmy.

Ile powinien jeść szczeniak Corgi?

Szczeniaki Corgi muszą spożywać w ciągu dnia więcej posiłków niż dorosłe osobniki. Zazwyczaj są to 3-4 posiłki o stałych porach.

Jakie szelki dla psa rasy Corgi?

Dla rasy psów Corgi doskonale sprawdzą się dobrze dopasowane, komfortowe szelki typu Guard. Takie akcesorium nie blokuje barków pupila, nie uciska, a jego ruchy podczas aktywności fizycznej nie są w żaden sposób ograniczone. Co więcej, produkty są dostępne w różnych kolorach, dzięki temu z pewnością znajdziesz opcję najbardziej pasującą do Twojego czworonoga.

Corgi - gdzie kupić?

Jeśli chcesz kupić szczeniaka Corgi, nie szukaj miejsc, które sprzedają pieski po podejrzanie niskich cenach. Takie czworonogi z pewnością nie miały odpowiednich warunków do rozwoju i nie przeszły niezbędnych badań. Zatem gdzie kupić Corgi? Hodowla o renomie, legalna, zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce to najlepszy wybór. Dzięki temu trafisz na czworonoga zdrowego i zadbanego.

Jak opiekować się psem rasy Corgi?

Pies Corgi to czworonóg, który do szczęścia nie potrzebuje zbyt dużo miejsca. Doskonale sprawdzi się więc także w małym mieszkaniu, pod warunkiem, że ze strony opiekuna będzie miał zapewnioną dużą dawkę aktywności fizycznej. Niestety piesek nie nadaje się do mieszkań na wysokim piętrze bez windy. Codzienne pokonywanie schodów kilka razy w ciągu dnia może bowiem odbić się na jego zdrowiu. Aby Twój Corgi miał jak największe szanse na długie i zdrowe życie, ważne jest, abyś zapewnił mu odpowiednie odżywianie, regularne ćwiczenia, właściwą opiekę weterynaryjną, możliwości socjalizacji, stymulację umysłową i dużo miłości.

mulację umysłową i dużo miłości.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się