×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Pies w łóżku - tak czy nie?

Spis treści:

pies śpi w łóżku

Spanie z psem w łóżku – tak czy nie? 

Stwierdzenie, że wszystkie psy śpią w łóżku, a ich właściciele dzielą się na tych, którzy się do tego przyznają lub udają, że ten temat ich nie dotyczy — często, jest zgodne z prawdą. 

Integracja „stada” podczas spoczynku jest w świecie zwierząt często spotykana. Osobniki należące do jednej grupy śpią razem, więc jeśli tylko na to pozwolimy, psy spanie z nami potraktują zupełnie naturalnie. Kontakt fizyczny z ludźmi zapewnia psom poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Już od momentu przyjścia szczenięcia na świat, ciepło matki lub ludzkiego opiekuna kojarzy się mu z azylem i sielanką. 

Nic też nie działa szybciej w adaptacji szczenięcia do nowych warunków, jak poczucie bliskości z nowymi opiekunami. Nie jeden świeżo upieczony właściciel czworonoga pamięta swoje początki, kiedy to szczenię przestawało popiskiwać utulone w ramionach – szczególnie w nocy. A gdzie było nam najwygodniej zająć się w nocy szczenięciem? Czyż nie zabierając go do swojego łóżka? I tak niewinne działanie staje się początkiem spania psa w łóżku.

Przyznaję się bez bicia, że należę do osób, które pozwalają przytulać się psom w łóżku i  bardzo sobie cenię taki kontakt. Jednak z uwagi na znaczną ilość czworonożnych przyjaciół od początku musiałam wprowadzać zasady dotyczące takiego kontaktu. Psy przychodzą do łóżka na zaproszenie, zajmując wskazane miejsce i opuszczają je na moją prośbę lub wcześniej, kiedy mają ochotę na odpoczynek w legowisku. 

Przyzwyczaiłam też moją sforę, do tego, że drzwi sypialni bywają zamknięte dla wszystkich lub części stada, a „wybrańcy”, którzy śpią przy łóżku, zmieniają się losowo. Zapytacie dlaczego? Zaczęło się z potrzeby dnia codziennego choćby z uwagi na czasową izolację suk podczas rui lub czasu, kiedy zbliża się poród i suczka potrzebuje spokoju, opieki i poczucia bezpieczeństwa. 

Czy pies może spać w łóżku?

Spanie z psem w łóżku zależy od decyzji i preferencji właściciela. Ważne jest, aby decyzja była przemyślana i rozważona pod względem korzyści oraz potencjalnych wyzwań związanych z tym wyborem. O ile spanie z psem w łóżku nie przeszkadza właścicielom, należy pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących higieny, właściwej pielęgnacji psa oraz regularnych badaniach i zabiegach weterynaryjnych.  

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Wspomniałam już na wstępie, że lubię kiedy moje psy przytulają się do mnie w łóżku, to stanowi niejako nasz rytuał. Jednak cenię sobie wygodę i komfort podczas snu, więc nasz rytuał jest obwarowany ważnymi komunikatami: po pierwsze pies, psy wskakują na łóżko tylko wtedy, kiedy im na to pozwolę, wołając je po imieniu i do tego mamy wypracowane komendy „możesz” „hop” oraz „na dół”, „na miejsce”, kiedy kończymy przytulanie. 

Nauka takich komend wymaga konsekwencji i czasu. Należy przestrzegać zakazu samowolnego wchodzenia na łóżko i reagować za każdym razem, kiedy na to nie zezwolimy używając komend „źle”, „nie” i jeśli to konieczne odsuwamy psa od łóżka lub odprowadzamy na legowisko.  

Co zrobić, żeby pies spał w legowisku?

Żeby zachęcić psa do spania na swoim posłaniu, należy stworzyć psu komfortową przestrzeń do odpoczynku, optymalnie jest zaaranżować wygodne i atrakcyjne miejsce do spania w pobliżu łóżka – zapewni to poczucie bezpieczeństwa psu. Wybierzmy legowisko, które będzie optymalne dla naszego pupila, uwzględniając rozmiar, wygodę i przytulność.  

legowisko dla psa petstory legowisko materac dla psa Petstory legowisko poduszka dla psa awokado PetStory
Legowisko kanapa dla psa PetStory LEGOWISKO MATA DLA PSA PETSTORY LEGOWISKO DLA PSA AWOKADO PETSTORY

Pies w łóżku — przeciwwskazania

Rekomendacją do wyproszenia psa z łóżka są sytuacje, kiedy dotknięcie go lub przesuwanie powoduje irytację, warczenie lub kłapanie zębami. Takie zachowania mogą wynikać z różnych powodów, np. zawłaszczenia terytorium, lęku lub bólu. Jeśli incydenty agresji są związane z pilnowaniem miejsca lub osoby bezwzględnie podejmujemy działania, w celu oduczenia psa spania w łóżku. 

Jeśli uważamy, że agresywne zachowanie może być spowodowane reakcją bólową, udajemy się do lekarza weterynarii celem przeprowadzenia badań. Jeśli sytuacje wskazują na lęk, możemy wspomóc się suplementami lub preparatami uspokajającymi, w trudnych sytuacjach bardzo pomaga też nauczenie psa spania przy łóżku w klatce/budce, która jest bezpiecznym azylem.

Jak nauczyć psa spania w innym pomieszczeniu

Jeśli pies do tej pory spał z Tobą w łóżku lub w sypialni, a istnieje konieczność przeniesienia jego legowiska w do innego pomieszczenia, wprowadzaj zmiany stopniowo, konsekwentnie i bez podnoszenia emocji. 

Stwórz wygodne miejsce, przenieś ulubione zabawki lub kocyk tak by od razu poczuł się tam miło i bezpiecznie. Stosuj nagrody socjalne i pozytywne wzmocnienia np. w postaci smakołyków. 

Zablokuj dostęp do sypialni, poprzez zamykanie drzwi. Naucz psa komendy „idź spać” lub „idź do siebie”, budując pozytywne skojarzenia dotyczące nowego miejsca. 

Odzwyczajenie psa od spania w łóżku to proces 

Pamiętaj, zarówno przyzwyczajanie jak i odzwyczajanie psa do spania łóżku wymaga czasu. Wprowadzenie psa do łóżka, gdzie zawsze jest ciepło, miękko, bezpiecznie i pachnie właścicielami — nawet kiedy nie ma ich w domu, jest stosunkowo łatwe. 

Wyprowadzając psa z naszego łóżka, bo: znacząco urósł, rozpycha się lub zaczął uzurpować sobie prawo do jednego z właścicieli, zachowując się agresywnie, gdy partner chce zająć swoje miejsce, wymaga ogromnej determinacji z naszej strony. 

Do wprowadzenia tego typu zmian potrzeba konsekwencji, cierpliwości i wzmacniania pożądanego zachowania. Pamiętajmy, że jeśli nie radzimy sobie sami, lub problem jest już mocno zaawansowany i związany z agresją, koniecznie zwróćmy się o pomoc do specjalistów. Zoopsycholog lub behawiorysta przeanalizuje genezę zachowania psa i pokieruje naszymi działaniami, tak by znaleźć optymalne rozwiązanie problemu. 


Katarzyna Putynkowska

Katarzyna Putynkowska

Trener psów, zoopsycholog, kynolog, asystent kynologiczny ZKwP. Były koordynator kynologii policyjnej garnizonu podlaskiego. Prezes Polskiego Związku Zoopsychologów. Absolwentka pierwszego rocznika Zoopsychologii - problemów behawioru psów na Wydziale Nauk o Zwierzętach, Szkoły Główniej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prowadzi własną praktykę pod swoim nazwiskiem oraz pod marką Dogologik. Właścicielka sporego stada wyżłów włoskich, weimarskich oraz gończych polskich.

 

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się