×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Bulterier

Jaki jest Bulterier?

Odważny, pogodny, temperamentny pies o dużej inteligencji. Zachwyca swoim niepowtarzalnym wyglądem, choć przez wiele osób uznawany jest za czworonoga agresywnego i groźnego. Dawniej wykorzystywany do walki psów, dziś pełni już jedynie funkcję psa rodzinnego i do towarzystwa. Chcesz wiedzieć, jaki ma charakter Bulterier i dla kogo będzie idealny? W tym artykule rozwiewamy Twoje wątpliwości na temat psa tej rasy.

Podstawowe informacje

Rasa Bulterier wywodzi się z Wielkiej Brytanii i prawdopodobnie powstała jako krzyżówka buldoga angielskiego starego typu, białego teriera angielskiego i dalmatyńczyka. Zarówno psy, jak i suki osiągają w kłębie wielkość pomiędzy 35 cm a 50 cm. Masa ciała wynosi od 20 kg do nawet 40 kg. Rasa psów nie jest wymieniana na liście zwierząt agresywnych.

Bulterier – opis rasy i wygląd

Bulterier to czworonóg średniej wielkości, który charakteryzuje się bardzo mocno umięśnioną sylwetką. Psy mają długą szyję, wygięty tułów, mocny grzbiet, szeroką i głęboką klatkę piersiową. Najbardziej charakterystyczny dla tej rasy jest wygląd głowy. Ta jest duża, masywna, pozbawiona stopu i ma jajowaty kształt. Oczy są wąskie, skośne i mają trójkątny kształt. Najczęściej występują w kolorze czarnym i ciemnobrązowym. Uszy u tej rasy są małych rozmiarów, cienkie, wysoko osadzone i ustawione pionowo. Jeśli chodzi o ogon czworonogów, to jest on krótki, zwężający, noszony w poziomie i nisko osadzony. Psy mają mocną szczękę.

Bulterier ma krótką, przylegającą do ciała i twardą w dotyku okrywę włosową. W okresie zimowym u psów pojawia się miękki podszerstek. Przedstawiciele tej rasy mogą się poszczycić umaszczeniem w wielu wariantach kolorystycznych. Zazwyczaj można spotkać takie barwy jak:

 • Bulterier biały;
 • Bulterier czarny;
 • Bulterier trikolor;
 • Bulterier płowy;
 • Bulterier czerwony.

Bulterier – charakter

Bulterier to silny i inteligentny pies. Zdecydowany i pewny siebie. Bywa uparty i może przejawiać tendencję do dominacji. Jednak pomimo tych cech, bulterier charakter ma przyjazny i figlarny. Jest wesoły, uwielbia pieszczoty i czułości. Szczeniaki Bulteriera są bardzo aktywne. Dorosłe osobniki wykazują nieco mniejszą aktywność, intensywną, ale krótką i częstą. Przedstawiciele tej rasy to czworonogi niezwykle wrażliwe.

Bulterier wobec obcych jest nieufny. Ma stabilny charakter, więc nie zaatakuje ludzi bez powodu. Jako pies wyrozumiały sprawdzi się w roli towarzysza zabaw dla dzieci. Jednak warto pamiętać, by kontakty z najmłodszymi członkami rodziny odbywały się pod nadzorem dorosłych.

Bulterier – charakterystyka rasy

Wyróżnia się Bulteriery miniaturowe i standardowe, które mają taki sam wzorzec FCI. Miniaturka Bulterier jednak ma dodatkowo ograniczenie wzrostu. Takie psy w kłębie nie powinna przekraczać 35 cm wysokości. Charakter przedstawiciele obu odmian mają podobny. Zarówno miniaturka Bulterier, jak i Bulterier Standard to psy o ogromnych pokładach energii, pogodne i oddane swojej rodzinie.

Wbrew pozorom Bulterier to pies, który bardzo lgnie do ludzi i jest wobec nich lojalny i oddany. Z domowników wybiera sobie jednego członka rodziny, dla którego zrobi wszystko. Podczas nieobecności opiekuna może zainteresować się pluszakami, butami, a także poduszkami, które mogą ulec zniszczeniu. Dlatego warto pupila od samego początku przyzwyczajać do samodzielnego pozostawania w domu. Bulterier chętnie poznaje świat. Z innym zwierzętami potrafi się dogadać, pod warunkiem, że w okresie szczenięcym był z nimi wychowywany. Wobec obcych psów może być agresywny.

Bulterier – choroby

Pies Bulterier to rasa, która jest podatna na pewne problemy zdrowotne, takie jak wczesna dysplazja stawów biodrowych i zwężenie aorty. Schorzenia te mogą znacznie skrócić żywotność czworonoga, jeśli nie będą leczone. Ponadto do chorób, z którymi zmagają się przedstawiciele tej rasy to:

 • alergie pokarmowe i skórne o różnym podłożu;
 • wrodzona głuchota;
 • zwichnięcie soczewki;
 • porażenie krtani;
 • padaczka;
 • dysplazja kłębuszków nerkowych;
 • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne;
 • hiperkeratoza opuszek palcowych;
 • niedoczynność tarczycy;
 • nużyca;
 • torbielowatość nerek.

Bulterier – pielęgnacja

Psy rasy Bulterier nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Do regularnego przeczesywania okrywy włosowej wystarczy gumowa szczotka lub rękawica. Takie akcesoria w zupełności poradzą sobie z zebraniem martwego włosia. Nie należy zapominać, że przedstawiciele tej rasy mają skłonność do alergii. Dlatego jeśli zaistnieje potrzeba wykąpania pupila, warto sięgnąć wówczas po szampon przeznaczony dla czworonogów o wrażliwej skórze. Po kąpieli pupila należy dokładnie wytrzeć i wysuszyć.

Regularnego sprawdzania wymagają uszy, którego powinieneś przecierać suchym wacikiem. Oczy u Bulteriera muszą być przemywane przy pomocy specjalnych czyścików lub pianek. Nie należy także zapominać o regularnym przycinaniu pazurów.

Bulterier – szczeniaki i hodowla

Szczenię nie może być wydane do nowego domu przed ukończeniem 2. miesiąca życia. Szukasz rasowego szczeniaka spełniającego oczekiwania nie tylko co do wyglądu, ale także predyspozycji psychicznych rasy Bulterier? Hodowla zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce jest najlepszym rozwiązaniem. Wówczas masz pewność, że pies ma odpowiednie warunki do rozwoju, a hodowca przeprowadza niezbędne badania. Co więcej, dobry hodowca będzie w stanie odpowiedzieć na wszelkie Twoje pytania dotyczące psów, a także dostarczyć informacji na temat tego, jak ich szczenięta są wychowywane i pielęgnowane.

Bulterier – cena

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje Bulterier wiedz, że cena może być zróżnicowana. Wpływ na kwotę ma nie tylko pochodzenie szczeniaka, renoma hodowli, wiek, płeć, ale także umaszczenie psa. Koszt zakupu rasowego Bulteriera może wynosić od 6000 zł do 7000 zł. Szczególnie cenione są bulteriery czarne, których cena może być dużo wyższa.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Bulterier?

Cena zakupu rasowego szczeniaka może być różna. Kwota, jaką będziesz musiał zapłacić za szczenię, zależy od renomy hodowli, wieku, płci, umaszczenia, a także pochodzenia psa Bulterier. Cena może więc wynosić od około 6000 zł do 7000 zł. Bulterier miniaturowy kosztuje od 4000 zł do 8000 zł. Jednak warto pamiętać, że nie ma on obecnie statusu odrębnej rasy.

Ile żyje Bulterier?

Przeciętna długość życia Bulterier jest różna, ale na ogół wynosi 12-15 lat.

Ile waży Bulterier?

Waga dorosłego samca może osiągać od 10 kg do 12 kg. Suki mają nieco mniejszą masę ciała, która wynosi od 9 kg do 11 kg.

Bulterier - do kiedy rośnie?

Pies Bulterier angielski rośnie mniej więcej do 18. miesiąca życia.

Jak wygląda Bulterier?

Bulterier to czworonóg o silnym i umięśnionym ciele, szerokiej klatce piersiowej, krótkiej i twardej w dotyku sierści. Ma charakterystyczną głowę w jajowatym kształcie i doskonale wypełnioną kufę. Uszy są małe, cienkie i położone blisko siebie. Oczy psów są wąskie i mają trójkątny kształt. Kończyny są silne i umięśnione. Bulterier umaszczenie ma różne. Zazwyczaj można spotkać psiaki białe, czarne, trikolor, płowe i czerwone.

Bulterier - jak wychować?

Wychowanie szczeniaka wymaga cierpliwości i konsekwencji od opiekuna. Jeśli sprostasz temu zadaniu, z czworonogiem połączy Cię wieloletnia przyjaźń. W czasie szkolenia nie należy używać agresji i kar fizycznych. Zarówno Bulterier miniaturka, jak i Bulterier Standard źle traktowany zamyka się w sobie.

Przedstawiciele tej rasy uwielbiają wszelkie aktywności fizyczne. Cenią sobie częste i intensywne spacery z właścicielem, treningi i zabawy, które dodatkowo wzmacniają relację z opiekunem. Wszystkie polecenia i komendy właściciela z pewnością wykonają za swoje ulubione psie przysmaki. Bulteriery doskonale odnajdą się w psich sportach takich jak agility, flyball czy tropienie.

Jaka karma dla psa rasy Bulterier sprawdzi się najlepiej?

Dla psa Bulterier doskonale sprawdzi się karma wysokiej jakości o dużej zawartości mięsa i bezzbożowa, która zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe pupila. Co więcej, pożywienie nie może zawierać składników, które mogą wywoływać u czworonoga alergie. Pies zawsze powinien mieć dostęp do świeżej wody, która jest wymieniana co najmniej raz dziennie.

Jaka karma dla szczeniaka Bulterier będzie odpowiednia?

Dla szczeniąt Bulterier doskonale sprawdza się karma dedykowana szczeniakom ras średnich. Takie pożywienie zawiera odpowiednie ilości białka, tłuszczu, witamin i soli mineralnych, które są niezbędne dla zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Ile powinien jeść dorosły osobnik psa rasy Bulterier?

Zarówno ilość, jak i wielkość porcji powinno się dobierać zgodnie z aktywnością fizyczną czworonoga. Jest to niezwykle istotne ze względu na skłonność Bulteriera do nadwagi. W większości przypadków jednak wystarczy karmić czworonoga raz dziennie.

Ile powinien jeść szczeniak Bulterier?

Szczeniaki Bulterier powinny jeść w ciągu dnia kilka posiłków. Najlepiej, gdy dzienna porcja jest podzielona na 3 – 4 posiłki, które są podawane o stałych porach dnia.

Jakie szelki dla psa rasy Bulterier są odpowiednie?

Dla Bulteriera angielskiego doskonale sprawdzą się dobrze dopasowane szelki z dużym zakresem regulacji, miękkim podszyciem, wygodną rączką oraz mocnym zapięciem odpornym na najsilniejsze szarpnięcia.

Bulterier - gdzie kupić?

Jeśli chcesz kupić psa Bulterier angielski, unikaj miejsc, które oferują szczeniaki w podejrzanie niskich cenach. Zatem gdzie najlepiej kupić szczenię Bulterier? Hodowla ciesząca się renomą i zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce to najlepszy wybór. Dzięki temu masz pewność, że wybierasz nie tylko rasowego, ale także zdrowego i zadbanego psa.

Jak opiekować się psem rasy Bulterier?

Bulterier to pies o pogodnym usposobieniu, ale jego opiekun powinien być konsekwentny i pewny siebie w jego wychowaniu. Warto także pamiętać, że przedstawiciele tej rasy wymagają sporej dawki codziennego ruchu, właściwego odżywiania i dużo miłości. Czworonogi te doskonale czują się zarówno w małym mieszkaniu, jak i domu z ogrodem. Z racji, że nie ma podszerstka, nie powinien żyć wyłącznie na zewnątrz.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się